http://gregi.net Tue, 28 Feb 2017 13:12:16 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.2 LEGENDÁRNE D&B VYDAVATEĽSTVO CRITICAL OSLAVÍ 15. VÝROČIE V BRATISLAVE! http://gregi.net/clanky/legendarne-db-vydavatelstvo-critical-oslavi-15-vyrocie-v-bratislave/ Tue, 28 Feb 2017 13:12:16 +0000 http://gregi.net/?p=237456 [ čítať viac ...]]]> Jeden z najrešpektovanejších d&b labelov Critical Music v rámci svojho narodeninového turné zavíta aj na Slovensko. Veľkolepá halová akcia sa piatok 10. marca dokonca odohrá až na troch stage-och so skvelým line-upom a hudobnou pestrosťou.

Critical history: Píše sa rok 2002, keď v izbe drum and bassového vizionára Kasru v severnom Londýne pojem Critical Music rozkvitol až v najúspešnejšiu nezávislú nahrávaciu spoločnosť na Britských ostrovoch. Nápad vytvorený z jednoduchej myšlienky, ktorej posolstvom bolo vydávať tu najlepšiu hudbu, ktorú scéna môže ponúknuť, sa stal jedným z najrešpektovanejších vydavateľstiev v Anglicku, ktoré sa stará o nové talenty a vydáva novú a čerstvú zmes basy a beatov!

Critical sa môže pyšniť vynikajúcim eventom Critical Sound, ktorý má svoju rezidenciu v legendárnom klube Fabric v Londýne, a je veľmi úspešnou párty na celých ostrovoch a v zahraničí.

III Trident.sk prináša túto kultovú noc už 10.3.2017 na Slovensko, ktorá sa prvý krát uskutoční vo veľkolepom halovom prevedení.

Na Critical Sound Slovakia v Bratislave prijal pozvanie momentálne jeden z najúspešnejších producentov súčasnosti MEFJUS, ktorý sa nezabudnuteľným trackom Mythos v spolupráci s InsideInfo vryl každému techstepovému milovníkovi pod kožu. Následne prijal ponuku od Critical records, na ktorom vydal medzi inými aj svoj debutový album „Emulation“, ktorý nasledujúce roky rozbíjal tanečné parkety na DnB parties. Tento album vyhral podľa „Drum & Bass Arena Awards“ album roka 2015 – a zaslúžene! Totálny vrchol bol album Sanity Check 2, ktorý vyprodukoval spolu s jeho „bratom in crime“ EMPERORom, a aj ten samozrejme na Critical Sound Slovakia nemôže chýbať.

Tento ďalší mega talentovaný producen rozvíril vody v drum and bassovej komunite. Jeho debutový release „Monolit“ mu zaistil pozíciu ako najviac dychberúci drum and bass súčasnosti. Ďalej jeho „Begin EP“, a hlavne jeho spolupráca s Mefjusom na „Hello World EP“, s ktorým zobral scénu útokom a vytlačil všetky kontrolky do maxima. Jeho debutovým albumom Dispositions LP“, do ktorého ako sám hovorí dal kúsok seba, sa odráža jeho charakter a podčiarkol svoj nezameniteľný štýl s kombináciou nálady a techniky, ktorá je prepletená zabíjajúcim samplom a surovosťou.

Do „svätej trojice“ pribudne aj duša celého projektu KASRA – zakladateľ a majiteľ labelu Critical Sound rec., ktorý je v popredí modernej undergroundovej scény. DJ, ktorý rozbehol label od skromných začiatkov až do jedného z najrešpektovanejších vydavateľstiev vôbec. „Kasra je dôležitou postavou mimo stredný prúd DnB. To čo robí, robí s vášňou a starostlivosťou. Je to spriaznená duša“ – povedal o Kasrovi legenda a jeden zo zakladaťelov drum and bassu – DJ Goldie.

Týmto velikánom bude sekundovať špička slovenskej drum and bassovej scény – moderátor relácie Signall_fm DJ LIXX, ktorý vystúpi v b2b sete s CLIVEom ďalej obľúbený DJ KATO feat. MC JIMMY DANGER, ostrielaný slovenský producent a nový člen III Trident crew DEPHZAC odzbrojujúca producentská dvojka, ktorých meno v DnB svete rezonuje čím ďalej tým viac TRILO b2b SUBTENSION, a na koniec sa predstaví talentovaný producent KUTLO.

Celá táto paráda na main stage bude osadená kvalitným sound systémom a samozrejme je zaručená aj kvalitná vizuálna stránka tejto jedinečnej show. Jedinečný industriaálny pristor refinery Gallery však ponúknie aj omnoho viac…

Aby bola párty rôznorodá, pribudne na druhý stage anglického undergroundového labelu Audio Danger Records, ktorý bude zastupovať stále populárnejší štýl – Jump Up. Na ADR stage priletia z Britských ostrovov skvelí producenti: RED-I & MASKER, ktorí nám nedajú vydýchnuť ani na minútu. Sekundovať im bude aj anglický Tom Root alebo výborný rakúsky producent TrendR, ktorý vystúpi s MC GANS OQUAI. Za MCkov sa ďalej predstaví aj nový člen IIITrident crew a zakladateľ ADR labelu – JIMMY DANGER a jeho krásna a talentovaná polovička MILA_MILA 207. Slovensko bude reprezentovať obľúbený DCKDST, Dr. WHITE, KAŠKO alebo nemecký DJ žijúci v Bratislave – D-HIGH.

Štandardne bude pripravený aj vonkajší „Housemusic.sk stage“, kde si návštevníci budú môcť v kľude zafajčiť, dať dobrý drink a oddýchnuť si od lámaných beatov v duchu príjemnej house music. Pozvanie sem prijal výborný anglický DJ JAMES ROBINSON, notoricky známy WYCHITAWACS a jeho kumpáni MATUSH & FILO alebo IIITridenťáci RAMIREZ & BEATY, ktorí nechajú tento raz DnB v kúte a predstavia Vám ich houseovú hudobnú stránku.

Čaká nás naozaj skvelá oslava 15. rokov Critical Music, počas ktorej táto crew nebude šetriť basou a poteší všetkých (nie len) d&b fajnšmekrov! Keep it Critical :)

CRITICAL SOUND SLOVAKIA
fri. 10 / MAR / 2017

Refinery Gallery, Bratislava
TICKETS ➤ http://bit.ly/Critical_svk-TICKETS
FB EVENT ➤ www.fb.com/events/346323659099725
www.trident.sk

Zdroj: Trident

]]>
Opera SND: Vivaldiho Arsilda už o desať dní. http://gregi.net/clanky/opera-snd-vivaldiho-arsilda-uz-o-desat-dni/ Tue, 28 Feb 2017 08:02:41 +0000 http://gregi.net/?p=237452 [ čítať viac ...]]]> Nie každý deň je nedeľa a nie každý deň má Opera SND premiéru takého formátu akou je Vivaldiho Arsilda.

Buďte medzi prvými, ktorí uvidia toto dielo po troch storočiach a staňte sa svedkami historického okamihu! Barokovú operu Arsilda ponúkneme v nikdy neuvedenej podobe s orchestrom, Collegium 1704, hrajúcim na replikách starých hudobných nástrojov.

Nezabudnite, že operu uvedieme už o 10 dní! Novodobá premiéra sa koná 9. marca 2017 o 19.00 hod. v Sále Opery a Baletu novej budovy SND. Nepremeškajte jedinečnú príležitosť! V predaji zostáva posledných pár vstupeniek a po premiére vyráža inscenácia na turné po Európe, kde bude až do roku 2020.

Kúpiť lístky.

Zdroj: SND

]]>
Ondrej & Alex Ferkovci predstavujú svoj prvý single s pre nich príznačným názvom OLEJLO. http://gregi.net/clanky/ondrej-alex-ferkovci-predstavuju-svoj-prvy-single-s-pre-nich-priznacnym-nazvom-olejlo/ Tue, 28 Feb 2017 08:00:40 +0000 http://gregi.net/?p=237448 [ čítať viac ...]]]> Ondreja a Alex Ferkovcov si môžete pamätať z talentovej šou Česko-Slovensko Má Talent, kde sa prvý krát na verejnosti predstavili ako spevácka, súrodenecká dvojica. Od televíznej šou prešlo niekoľko mesiacov a Ferkovci prichádzajú so svojím prvým singlom s názvom OLEJLO.

V piesni sa nám predstaví aj talentovaný raper Puerto. Pieseň je ladená do španielských rytmov, tak charakteristických práve pre dvojicu Ondrej a Alex, ktorí 10 rokov žili práve v Španielsku na ostrove Gran Canaria.

“Náš prvý singel ma názov Olejlo. Pripravovali sme ho o niečo dlhšie, ako sme pôvodne plánovali , a to hlavne  z dôvodu, že sme chceli vydať pieseň s ktorou by sme boli 100% stotožnení. V piesni je spojenie viacerých štýlov hudby, ale prevláda v ňom španielsky živý rytmus” dopĺňajú sa Ondrej s Alex. Pieseň produkoval Paul Project, ktorý spolupracuje napríklad s raperom Suverenom, ale aj novými talentovanými spevákmi ako sú Kami a Daniel. 

K piesní sa pripravuje natočenie videoklipu, ktorý ako môžeme prezradiť bude plný farieb, slnka a zábavy. Ak si chcete navodiť pocit leta už dnes, stačí ak zatvoríte oči a pustíte si tento song.

Zdroj: AIR PRODUCTION SLOVAKIA s.r.o.

]]>
Prehliadka PIKSEL RemoteLab v A4 nastolí otázky o umení a spoločenskom dopade technológií. http://gregi.net/clanky/prehliadka-piksel-remotelab-v-a4-nastoli-otazky-o-umeni-a-spolocenskom-dopade-technologii/ Tue, 28 Feb 2017 07:00:10 +0000 http://gregi.net/?p=237438 [ čítať viac ...]]]> Cez víkend 4. a 5. marca sa v A4 – priestore súčasnej kultúry uskutoční festival Piksel RemoteLab. Ide o showcase partnerského nórskeho festivalu umenia a free softvéru Piksel: výstava počítačového umenia, dve umelecké inštalácie, pásmo videí, audiovizuálna performance a workshopy s umelcami.

Program sa sústreďuje na slobodný sotfvér, otvorené dáta, sledovanie a otvorený prístup k poznaniu. Podujatie sa koná v rámci medzinárodného projektu Fresh Air, ktorého hlavným organizátorom je A4 – priestor súčasnej kultúry.

Program víkendu tvoria dva workshopy, výstava, audiovizuálne performancie a projekcia videoartu. Prvý z workshopov je zameraný na výrobu modifikovaných hudobných nástrojov zo starých  elektrických gitár pod vedením Johna Hegreho a druhý workshop Egila Paulsena sa venuje vytváraniu solárnych kinetických sôch. Návštevníci budú mať možnosť vdýchnuť život recyklovaným plastom pomocou technológie 3D tlače a vytvoriť tak vlastné pohyblivé sochárske dielo, poháňané solárnou energiou.

Program pre verejnosť sa začne v sobotu 4.3. o 18.00 vernisážou výstavy elektronického umenia, na ktorej sa predstavia inštalácie, softvérové umenie a videoprojekcie viacerých umelcov: Egil Paulsen, Maite Cajaraville & Gisle Frøysland, Nick Montfort, Pall Thayer, Wayne Clements, Mark Beasley, Osvaldo Cibils, Alexander Senko, Delia Cristina Gheorghiu, Benjamin Grosser a Gabin Cortez Chance.

From DNA to NSA je dielom nórsko-španielskej autorskej dvojice Maite Cajaraville a  Gisle Frøysland. Aká je trhová cena DNA? Ako sa môže zne/využívať DNA jednotlivcov? Čo je DNA súkromie? Táto inštalácia adresuje tieto a ďalšie otázky okolo globálnej ekonomiky, duševného vlastníctva a súkromia v post-Snowdenovskej dobe. Pozor – inštalácia je aj chemickým laboratóriom, ktoré pracuje s DNA návštevníkov.

V rámci pásma videoprojekcií uvidia návštevníci viacero diel, ktoré sa týkajú aktuálnych tém súvisiacich s akcelerovaným technologickým vývojom a jeho spoločenskými dôsledkami. Up and Away od Alexandra Senka je vytvorený spracovaním frekvencií z pohybu projektov v programe Raw Data prostredníctvom Fourierovej syntézy. The sound of bureaucracy od Delie Cristiny Gheorghiu sa pokúsi odpovedať na to aký zvuk by mala bykokracia. Music Obfuscato od Benjamina Grossera sa venuje téme hudobných, autorských práv na stránkach ako YouTube a Vimeo. V diele  Do Americans Dream of Being Electric Sheep? sa Gabin Cortez Chance opäť vracia k téme súkromia a sledovania na internete.

Večer bude nasledovať  séria audiovizuálnych performancií dua Gisle Frøysland a John Hegre. Umelci predstavia svoj spoločný audiovizuálny projekt pre „sekáč a kladivo“, ktorý kombinuje spätnú väzbu a zvuk elektrickej gitary so synchrónnou projekciou z dvoch videomixpultov. Každý z umelcov uvedie aj svoj sólový projekt: Hegre  tvorbu na nástrojoch vytvorených modifikovaním starých elektrických gitár, Frøysland glitchovú produkciu založenú na preťaženom počítačovom hardvéri.

V nedeľu 5.3. bude výstava sprístupnená od 18.00 do 20.00.

Piksel RemoteLab sa koná v rámci projektu Fresh Air: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení podporeného z grantov EHP a štátneho rozpočtu SR, v celkovej výške 160 430 €.

https://a4.sk/freshair/event/piksel-remotelab-vystava-projekcia-performance/
http://piksel.no
https://www.facebook.com/events/163293344177098/
https://www.facebook.com/events/217010622101487/

Zdroj: A4

]]>
LABEFEST – DĚČÍN OŽIJE. http://gregi.net/clanky/labefest-decin-ozije/ Mon, 27 Feb 2017 16:42:03 +0000 http://gregi.net/?p=237434 [ čítať viac ...]]]> Smetanovo nábřeží v Děčíně na břehu řeky Labe, přímo pod děčínským zámkem, se 12. 5. 2017 promění v malebný festivalový areál. Ve dnech 12. až 13. 5. 2017 se tam totiž koná tradiční děčínský hudební svátek pro celou rodinu – FESTIVAL LABEFEST.

Vzhledem k početné účasti a ohlasům z předchozích ročníků se pořadatelé rozhodli věnovat návštěvníkům jeden den skvělé hudby navíc a festival tak bude dvoudenní!

„Naší snahou je přivézt na Labefest do Děčína interprety zvučných jmen, kteří na festivalu zatím nevystupovali. Myslím si, že se nám z našeho hudebního trhu podařilo postavit zajímavý line-up. Navíc jsme přišli s novým formátem, kdy jsme festival rozšířili na dva dny a stanovené vstupné je na oba dny spíše symbolické,“ zhodnotil přípravné práce Ing. Igor Bayer.

Na pódiu se tak během dvou dnů vystřídá řada známých a populárních hudebních osobností. V pátek 12. 5. 2017 odstartuje festival Vojta Dyk spolu s B-Side Bandem a rapová ikona Majk Spirit. V sobotu 13. 5. pak čeká návštěvníky nabitý program: Michal Hrůza, Janek Ledecký, Jaroslav Uhlíř, objev roku v anketě Český slavík písničkář Pekař nebo kapely ATMO Music a Rybičky 48, která se na festivalu představí s působivou pyrotechnickou show. Chybět nebude tradiční páteční slavnostní ohňostroj a řada dalších doprovodných aktivit pro děti i dospělé, na Mariánské louce – dřevosochání, Běláskové klání, a to nejen v rámci současně probíhající ADRENALIN CHALLENGE.

Vstupenky v limitované edici za nejnižší možnou cenu 180,- Kč (bez manipulačních poplatků) lze zakoupit v předprodejních sítích vstupenkadecin.cz a Ticketstream.cz již nyní!

Více informací najdete na: www.labefest.cz, www.slavnostidecin.cz 

Zdroj: JAM-PR

]]>
Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude mať slovenskú premiéru na Febiofeste a stane sa súčasťou osláv Dňa Európy v Bruseli! http://gregi.net/clanky/novy-dokument-zuzany-piussi-cesky-allah-bude-mat-slovensku-premieru-na-febiofeste-a-stane-sa-sucastou-oslav-dna-europy-v-bruseli/ Mon, 27 Feb 2017 15:00:20 +0000 http://gregi.net/?p=237432 [ čítať viac ...]]]> Kinoverzia celovečerného dokumentu režisérky Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v sobotu 4. marca 2017 o 20.00 hod. v bratislavskom kine Lumiere. Snímka skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. V máji ju čaká československá online premiéra a Brusel s oslavami Dňa Európy. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

Videnie filmu s publikom a odstup času ukazuje  ďalší potenciál. Natočeny materiál bol mimoriadne bohatý, takže s týmto časovým odstupom sa ukázalo, že desať minút, ktoré sú vo filme tam byt nemusí a naopak dodaných nových 20 minút film významne prehĺbil. Rozmýšľali sme aj o tom, ako zmeniť film, aby bol zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý vôbec nič nevie o českej politike a zároveň ukazoval to obecné, s čím zápasia všetky krajiny v Európe. Verím, že pre slovenského diváka je to film o Čechoch, ako ich zvyčajne nevidí,“ povedala k novej verzii Českého Alláha Zuzana Piussi.

novy-dokument-zuzany-piussi-cesky-allah2017_ts1

Film prináša od 5. marca 2017 do slovenských kín spoločnosť Filmtopia. Na niektorých projekciách sa zúčastní aj režisérka Zuzana Piussi. Podľa informácií Evy Križkovej z distribučnej spoločnosti sú zatiaľ potvrdené projekcie v metách: Banská Bystrica (5. 3. 2017), Martin (6. 3. 2017), Žilina (7. 3. 2017), Kino Lumiere, Bratislava (10. a 11. 3. 2017), Kino inak A4 Bratislava (19. 3. 2017), Kino Tatra, Vráble (30. a 31. 3. 2017). Spoločnosť Filmtopia zaradila Českého Alláha do ponuky svojho nového projektu s názvom Dokumenty pre radosť. „Dokumenty pre radosť sú novým projektom distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorý prináša kreatívne filmové dokumenty zo Slovenska a susedných Čiech s ambíciou reflektovať súčasnú spoločnosť. Veríme, že urobia radosť všetkým divákom, ktorí ju majú z aktívneho spoločenského života a kritického myslenia viac, než zo zatvárania očí pred realitou,“ doplnila Eva Križková.

Snímka sa k divákom dostane aj vďaka putovnému projektu Dokument na kolesách, na ktorom spolupracujú študenti Katedry audiovízuálnych štúdií na VŠMU. Projekt je zameraný na gymnáziá, stredné, vysokém školy a univerzity na Slovensku. „Projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách privezie Českého Alláha študentom z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského a Akadémie umení v Banskej Bystrici 6. marca, deň na to usporiada event pre Hotelovú akadémiu v Žiline v priestoroch kultúrneho uzla Stanica Žilina Záriečie. Na ďalšie mesiace plánuje s rovnakým titulom navštíviť niekoľko ďalších škôl a udalostí, vrátane filmového festivalu v Partizánskom organizovanom miestnou Fabrikou umenia. Dokument na kolesách robí pred projekciou miniprednášku na tému „autorský dokumentárny film“, po premietaní nasleduje Q&A, buď s tvorkyňou alebo expertom na problematiku,“ povedal Matej Sotník z Dokumentu na kolesách. Nový film Zuzany Piussi je  podľa neho pre tento typ projektu nanajvýš vhodný, pretože reflektuje a otvára témy, ktoré doposiaľ v spoločnosti rezonujú a polarizujú ju.

Československá on-line premiéra filmu bude 9. mája 2017, ako súčasť osláv Dňa Európy. Pri tejto príležitosti sa bude konať aj zvláštne uvedenie filmu ako súčasť osláv tohto sviatku v Bruseli. Od tohto dňa bude film dostupný na on-line streaming pre Českú a Slovenskú republiku na doméne D1stream.com, kde sú už teraz dostupné aj predchádzajúce filmy Zuzany Piussi,“ povedal o novinke smerom k distrubúcii strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska. „Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil Vít Janeček.

Piussi, ktorá približne takto pred rokom, vo februári 2016 premiérovala celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, sa pri najnovšej snímke podpísala pod scenár, kameru a réžiu. Film Český Alláh uvádza Česká televízia v spolupráci so spoločnosťami D1film a Hypermarket Film.

Viac informácií o filme nájdete na stránke http://d1film.com/index.php?id=cesky-allah&setlang=cs.

Snímky Zuzany Piussi patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Film Ťažká voľba získal v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty na festivalu Jeden svet. Od 4. novembra je k dispozícii na internete (priamo na http://vimeo.com/ondemand/tazkavolba alebo cez link www.tazkavolba.sk) v platenom režime, ale predĺženom z dvoch dní na týždeň. Jeden z predchádzajúcich filmov režisérky Od Fica do Fica zaznamenal napriek prekážkam v distribúcii prvenstvá a zaujímavé čísla sledovanosti. Kontroverzný film dostal cenu slovenskej kritiky, v ankete denníka SME bol udalosťou roka 2012 a stal sa hitom internetu.

Zdroj: bARSdobrýchýr

]]>
ROZHOVOR S LIZ MITCHELL, HLAVNÍ ZPĚVAČKOU BONEY M. http://gregi.net/clanky/rozhovor-s-liz-mitchell-hlavni-zpevackou-boney-m/ Mon, 27 Feb 2017 10:44:54 +0000 http://gregi.net/?p=237425 [ čítať viac ...]]]> Ahoj Liz, opět hrajete v Praze. Jaké vzpomínky máš na tohle město a co vše tě s ním spojuje?
Za svou kariéru zpěvačky jsem navštívila Prahu mnohokrát. Je to úžasné město, které má co nabídnout. Především spousty historických      památek, určitě jsem neviděla všechny. Bohužel letos jsme v Praze na krátkou dobu a budeme mít málo času přes den, abychom stihli památky navštívit.

V minulosti jsi si prohlédla památky města, které se ti nejvíce líbí?
Ano, ale už je to opravdu moc dávno. Samozřejmě znám Karlův most a i zeď Johna Lennona, která je speciálně pro nás hudebníky opravdu pojmem.

Co říkáš na české fanoušky?
V Praze jsme vždy měli úžasné a nezapomenutelné publikum, které nás během koncertu podporovalo a užívalo si koncert s námi. Atmosféra byla vždy fantastická.

Máš ráda českou kuchyni?

Lhala bych, kdybych tvrdila, že ji poznám. Rozhodně jsme, ale české domácí speciality dostali a ochutnali, ovšem jména jídel si nepamatuji.

Co považuješ za největší úspěch kapely za dobu jejího působení ve světě?
To je těžké říci, protože skvělých koncertů bylo neskutečně mnoho. Například koncert na Červeném náměstí v Moskvě nebo před 150 000 diváky v Číně a to vše v 70. letech, kde bylo opravdu těžké pro kapely ze západních států vystoupit v těchto lokalitách. Nedávno jsme byli ve Vietnamu, Indii či Malajsii, kde jsme koncerty zažili ve stejném duchu jako v 70. letech, to bylo neuvěřitelné.

Která z navštívených zemí světa na tebe udělala největší dojem a proč?
Na to se nedá odpovědět jediným státem či zemí. Poznala jsem a existuje spousty nádherných míst a krajin. Upřímně, nejvíce milujeme naši rodnou zemi a to je Jamajka. Ovšem naše rodinné kořeny leží až v africké Gambii. Sem jezdíme jednou až dvakrát za rok pravidelně a pomáháme zde s různými dobročinnými projekty.

Jaké druhy nápojů máš nejraději?
Nejradši mám osvěžující džusy a ovocné šťávy. Samozřejmě ideálně, když jsou čerstvě vymačkané. A to od ananasu přes kokos až k maracuje.

Která píseň z repertoáru kapely je tvá nejoblíbenější?
Na to se také nedá odpovědět jedním názvem, protože za každou písní je mé srdce. Určitě k oblíbenějším patří písně jako „Rivers of Babylon“ a „Daddy Cool“, které jsou největšími hity a jsou nejvíce žádané. Ale, jak jsem již řekla, každá píseň je část mne neboť mě v životě doprovází přes čtyřicet let.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Nadále odehrávat a zažívat skvělé koncerty a show, tak abychom stále mohli vystupovat po celém světě a abychom každý týden mohli stát na podiu, jako je tomu nyní.

Jsi ještě v kontaktu s bývalými členkami kapely či producentem Frankem Farianem?
Bohužel nejsem. Ani s kolegyněmi a ani s Frankem Farianem. Naposledy jsme se potkali na pohřbu Bobbyho Farrella v Holandsku a to už je dávno.

Moc děkujeme za tvůj čas a přejeme dále hodně úspěchů tobě i celé skupině Boney M
Srdečně děkuji.

Zdroj: Ivana Lázniková

]]>
MOONLIGHT A KLIENT SÚ FILMY ROKA. http://gregi.net/clanky/moonlight-a-klient-su-filmy-roka/ Mon, 27 Feb 2017 10:41:26 +0000 http://gregi.net/?p=237418 [ čítať viac ...]]]> V noci z nedele na pondelok sa už po 89krát rozdali Ceny Akadémie – Oscary. Je teda už jasné, že Asociácia slovenských filmových klubov prinesie slovenským divákom až dva víťazné filmy, a to práve tie hlavné – víťazov kategórie Najlepší film roka a Najlepší cudzojazyčný film roka.

Nadčasový príbeh o dospievaní a hľadaní samého seba, zasadený do drsných kulís okrajových štvrtí Miami. Snímka MOONLIGHT si odniesla v noci až 3 zlaté sošky. Najcennejším je určite ocenenie Najlepší film roka.

To si po prvotných zmätkoch, kedy cena putovala do rúk iného titulu, prebral Barry Jenkins a tím tvorcov. Akadémia film ocenila aj za adaptovaný scenár, Oscara si odniesol aj herec Mahershala Ali ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Slovenskú distribučnú premiéru mal film 23. februára a diváci majú ešte stále možnosť si ho ísť do kina pozrieť.

Druhým oceneným filmom z distribúcie ASFK je KLIENT (The Salesman) iránskeho režiséra Asghara Farhadiho. Ten si Oscara v tejto kategórii Najlepší cudzojazyčný film roka odniesol už druhý raz. Prvýkrát vyhral v roku 2012 so svojou snímkou Rozchod Nadera a Simin, ktorú ASFK tiež uviedlo do kinodistribúcie.

Jeho najnovšia ocenená dráma Klient rozpráva príbeh manželského páru, amatérskych hercov, ktorých osobný život aj skúšanie novej hry ovplyvní nečakaná tragická udalosť. Film bude uvedený na Slovensku špeciálne počas MFFK Febiofest v rámci sekcie Novinky ASFK a následne sa ešte v priebehu nasledujúcich mesiacov dostane do distribúcie.

„ ASFK vznikla  preto, aby sprístupnila slovenským divákom filmy, ktoré sú filmársky a umelecky veľmi silné. Som rád, že už takmer 25 rokov sa nám to úspešne darí, čoho dôkazom sú práve získané ocenia snímok z našej distribúcie,“ hovorí Peter Dubecký, zakladateľ a predseda Asociácie slovenských filmových klubov.

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov

]]>
PAUL VAN DYK: Refinery Gallery, Bratislava – videoreport http://gregi.net/clanky/paul-van-dyk-refinery-gallery-bratislava-videoreport/ Mon, 27 Feb 2017 08:37:28 +0000 http://gregi.net/?p=237416 [ čítať viac ...]]]> V piatok 24. februára 2017 sa v bratislavskom Refinery Gallery konala klubovka, na ktorej ako headliner vystúpila svetovo známa legenda Paul Van Dyk. Popritom v rámci line-upu nechýbal viac ako slušný support DJov ako sú Beck, PICO, Michael Burian, Driftmoon, Kristy Jay a Unbeat. I keď DJi zahrali veľmi slušné sety, samotnej atmosfére párty uberala úroveň výpravy a produkcie, ktorú by bežný návštevník od akcie s legendou ako je Paul Van Dyk bežne očakával.

V prvom rade ozvučenie akcie bolo na veľmi zlej a nízkej úrovni. V prvých predných radách od pódia bol zvuk veľmi prehúlený až prebasovaný a strácali sa v ňom melódie a už v polovici parketu ho naopak nebolo takmer vôbec počuť. Rovnako vizualizácie premietané na LED stene počas noci patrili k tomu najzákladnejšiemu, čo je možné na dnešných akciách tohto druhu vidieť. To isté sa týka aj veľmi základného svetelného parku, ktorý obsahoval len zopár rotačných hláv vpredu na stagi a tým to končilo. Žiadne vítajúce intrá DJov, žiadne lasere ani žiadne ďalšie vychytávky, ktoré by priniesli aspoň dajakú pridanú hodnotu k akcii. Priestor Refinery Gallery ponúka široké možnosti, kedy je možné svetelný park rozmiestniť aj pozdĺž parketu ako tomu bolo minulý rok na akcii Cream, kde bola samotná technická úroveň zastrešená naopak na veľmi vysokej úrovni. Tentokrát však český promotér na Paul Van Dyka zjavne šetril, i napriek tomu, že návštevnosť akcie bola veľmi slušná. Teraz vám prinášame videá z tejto piatkovej noci:

Výber videí:

Celý zoznam videí: https://www.youtube.com/playlist?list=PLdG_aHFfYWj-yhFvLDMA6p3NbNwTE9UBC

a1v12

Napísal/Video: Ivo Ninja

]]>
TRANCENATION: Follow Your Dreams – videoreport. http://gregi.net/clanky/trancenation-follow-your-dreams-videoreport/ Mon, 27 Feb 2017 08:27:20 +0000 http://gregi.net/?p=237413 21. januára 2017 sa v pražskom klube Radosť FX konala zimná edícia klubovej párty TRANCENATION: Follow Your Dreams, ktorá bola napokon vypredaná.

Nie sa čomu diviť, keďže line-up bol naozaj viac ako nabitý s čisto medzinárodnými DJmi. Zahrali si tu Airwave, Lange, Sean Tyas, Manuel Le Saux, Lostly a Robbie Van Doe. Klub bol slušne nafullovaný a atmosféra veľmi príjemná, tak ako sa na vypredanú trance párty patrí. Teraz vám prinášame videá z tejto vydarenej noci:

Výber videí:

Celý zoznam videí: https://www.youtube.com/playlist?list=PLdG_aHFfYWj8GE_2D8BloQgxZVIB5mcBl

Napísal/Video: Ivo Ninja

]]>
HAPPYBAND ORCHESTRA na Česko-Slovenskom plese v Prahe sprevádzal popredných predstaviteľov slovenskej i českej hudobnej scény. http://gregi.net/clanky/happyband-orchestra-na-cesko-slovenskom-plese-v-prahe-sprevadzal-poprednych-predstavitelov-slovenskej-i-ceskej-hudobnej-sceny/ Mon, 27 Feb 2017 06:00:14 +0000 http://gregi.net/?p=237428 [ čítať viac ...]]]> HAPPYBAND ORCHESTRA – Orchester, ktorý účinkuje doma i zahraničí na prestížnych podujatiach. Na Česko-Slovenskom plese v Prahe sprevádzal Helenu Vondráčkovú, Dana Bártu, Celeste Buckingham a ďalšie osobnosti českej a slovenskej hudobnej scény.

Deväťčlenná skupina  HAPPYBAND ORCHESTRA pôsobí na hudobnej scéne od roku 2003. I keď základ ich repertoáru tvoria prevzaté piesne, skupina má na svojom konte aj niekoľko autorských skladieb. Jednou z nich je skladba Mafiánska, s ktorou sa skupina vo svojich začiatkoch pokúsila zabojovať o postup na Eurovision Song Contest. U fanúšikov rezonujú aj ďalšie ich vlastné piesne ako napríklad Ruža z piesku, Všetko má svoj čas, alebo Inakší  nebudeme na text od Jána Smreka.

V súčasnosti má HAPPYBAND ORCHESTRA vo svojom repertoári skladby rôznych hudobných žánrov a špecializuje sa najmä na spoločenské podujatia vrátane plesov. Hlavným poznávacím znakom ich vystúpení  je citlivý prístup a vysoká profesionalita odvedenej práce.

„Tento rok sme zahájili plesovú sezónu už 4. januára a víkendy sme mali obsadené až do konca februára. Plesy sme hrali rôzne.  Boli to mestské plesy, firemný ples Broker Consulting,  13. ples Mecedes Benz v Bratislave a veľa ďalších. Veľmi nás teší, že sú ľudia ochotní cestovať  na ples veľa kilometrov len preto, lebo tam hrá práve náš orchester“ -hovorí Vlado Ďatelinka,  kapelník skupiny. Okrem toho dodáva: „Sme radi, že organizátori myslia na to, že ples nie je diskotéka.  K plesu neodmysliteľne patrí noblesa, vyzdobené priestory, pekné šaty, obleky. A určite si myslím, že by sa tomu mali prispôsobiť aj účinkujúci.  Pripadá mi nevhodné a neúctivé, keď dámy na plese vyzerajú ako z katalógu a na pódiu je umelec, ktorý má rifle a tričko, v ktorom sa bol ešte nedávno najesť vo fast foode.“

HAPPYBAND ORCHESTRA účinkuje nielen  na Slovensku a v Česku, ale aj v zahraničí na rôznych podujatiach vrátane samostatných koncertov, alebo privátnych parties. V tomto čase už majú obsadené termíny na plesovú sezónu 2018.

„Naša produkcia je veľmi rôznorodá.  Začiatok plesu sa vždy nesie v znamení svetoznámych valčíkov a nestarnúcich evergreenov. Neskôr, keď sú ľudia uvoľnení,  začne sa o ozajstná zábava s najznámejšími hitmi svetovej alebo aj domácej hudobnej scény“ – vysvetľuje Vlado Ďatelinka.

Minulý víkend účinkovali HAPPYBAND ORCHESTRA na jednom z najprestížnejších spoločenských podujatí tohto roka  Česko-Slovenskom plese.  Konal sa v priestoroch Obecného domu v Prahe.

 „Je to pre nás veľký  úspech, keďže ako mediálne neznámy orchester sme mohli účinkovať na hlavnom pódiu.  Hudobne sprevádzať všetkých umelcov, ktorí na hlavnom pódiu vystupovali a predstaviť sa aj s vlastným programom. Máme vynikajúcich sólistov, Terezku Ďatelinkovú a Dušana Marka, ktorí sa dokážu zodpovedne zhostiť úlohy vokalistov v prípade, že sprevádzame iných umelcov, ale aj sami ako sólisti a lídri nášho orchestra dokážu na javisku zažiariť “ – povedal  kapelník a manažér orchestra Vlado Ďatelinka.

Orchester počas večera hudobne sprevádzal hviezdy večera, ktorými boli Helena Vondráčková, Celeste Buckingham, Dan Bárta, Sisa Sklovská, Ilona Csáková, Jaroslav Dvorský a ďalší.

Pre orchester, ktorý má československé obsadenie bol Česko-Slovenský ples v Prahe vyvrcholením náročnej plesovej sezóny. 

Zdroj: Gabiela Vrbanová

]]>
ANTHRAX: Among The Kings Tour 2017 alebo prichytení pri moshovaní! 30 rokov od vydania Among the Living http://gregi.net/clanky/anthrax-among-the-kings-tour-2017-alebo-prichyteni-pri-moshovani-30-rokov-od-vydania-among-the-living/ Sun, 26 Feb 2017 12:35:43 +0000 http://gregi.net/?p=237397 [ čítať viac ...]]]> Rok 1987 znamenal pre mnohé metalové skupiny rok, kedy sa „nadýchli“ k albumom, ktoré boli predzvesťou niečoho veľkého a zlomového.

V tomto roku vyrukovali s takýmito albumami napríklad Sepultura so Schizophreniou, Death vydali svoj Scream Bloody Gore, Testament The Legacy alebo Voivod  Killing Technology. Druhou skupinou boli kapely, ktoré svojím albumom potvrdili svoju dominantnú pozíciu na trhu ako napríklad Helloween s Keeper of the Seven Keys Part I, King Diamond s Abigail alebo Sodom s Persecution Mania, avšak jedna z nich naprosto ovládla celú scénu.

Touto kapelu sa stali Anthrax so svojím opusom Among the Living. Nie nadarmo sa vraví, že tretí album  je pre kapelu rozhodujúci. Po sľubnom debute Fistful of Metal (1984), fantastickom druhom albume  Spreading the Disease (1985) udreli Anthrax silou najväčšou a to albumom Among the Living. Album uzrel svetlo sveta  22. marca 1987 a Anthrax sa stali rešpektovanou veličinou. 

Všetky absolutóriá im vydobili skladby ako Caught in a Mosh, I Am the Law, Indians, One World alebo Imitation of Life. Na albume všetko klaplo ako malo, výborné riffy väčšinou z dielne Iana Scotta a Charlieho Benanteho. Skvelé sóla doteraz nedoceneného Dana Spitza a výborná basa večne usmiateho Franka Bella. A nad tým všetkým tróni hlas Joeyeho Belladonnu, ktorý je tým, čím sa odlišuje Anthrax od ostatných thrashových kapiel. Melodický spev sa výborne dopĺňa s thrash agresivitou kapely a vytvára tu originálnu zmes, ktorá si okamžite získa každého metalového fanúšika.

Viac ako 50 minút zhmotnených v deviatich skladbách je album Among the Living, ktorý Anthrax predstavia na aktuálnom turné Among The Kings Tour 2017. Kapela dáva fanúšikom možnosť vybrať si skladby, ktoré na turné odznejú http://anthrax.com/setlist-vote/.

Najbližšie k slovenským hraniciam Anthrax vystúpia 13. marca vo viedenskej Aréne. Hosťami na celom turné budú Raven Age.

Napísal: Filip Glocko
Foto: Jana

]]>
Gonsofus vyráža na turné Gonsofus v Tvojom Meste. http://gregi.net/clanky/gonsofus-vyraza-na-turne-gonsofus-v-tvojom-meste/ Sat, 25 Feb 2017 19:13:54 +0000 http://gregi.net/?p=237394 [ čítať viac ...]]]> Pred vydaním nového albumu, Gonsofus vyrazí na turné po slovenských kluboch. Tretia edícia turné s tradičným názvom “Gonsofus v Tvojom Meste” sa uskutoční v marci a začiatkom apríla. Gonsofus predstaví na koncertoch úplne nové a ešte nehrané pesničky z nového albumu, ktorý duo plánuje vydať tento rok na jar. Samozrejme nebudú chýbať ani známe pesničky z albumov „Taking Shape“ (2015) a „Sueno EP“ (2014).

Medzinárodný hudobný projekt Gonsofus je výsledkom spolupráce dvojice Sasha Mamaev a Gábor Tokár. Veľa hudobných a kultúrnych vplyvov a jazykov splýva do ich štýlu, ktorý spája žánre ako reggae, dub, hip-hop a elektroniku. Skupina je známa pre unikátne, veľmi energické a živé koncerty, na ktorých iba oni dvaja ovládajú až desať hudobných nástrojov a prostredníctvom loopovania vytvárajú neuveriteľnú show so zvukom celého orchestra. Naživo a na mieste.

„Ubehlo to rýchlo, odkedy sme cestovali po Slovensku v rámci tour V Tvojom Meste II., ale keď sa na to pozeráme spätne, veľa sa toho udialo.” hovorí Sasha Mamaev, zakladateľ a polovica kapely GONSOFUS. „Mali sme zimné turné v Litve a Lotyšsku, niekoľko koncertov a stihli sme nahrať nový album. S Gáborom sme tiež zistili, že ostalo ešte veľa miest na Slovensku, kde sme ešte nekoncertovali, takže našou novou výzvou bolo navštiviť, čo najviac slovenských miest bez toho, aby sme vynechali tie obľúbené, kde často vystupujeme. Napríklad po prvýkrát sa zastavíme v mestách ako Púchov, Považská Bystrica, Kremnica, Michalovce, Tatranská Lomnica, Komárno a Trenčín. “ dodáva Mamaev.

GONSOFUS môžete vidieť a počuť po celej krajine už v marci a apríli!

Gonsofus V Tvojom Meste III

03.03 – Považská Bystrica (Subway Club)
04.03 – Púchov (Queen’s Pub)
10.03 – Nitra (Mariatchi)
11.03 – Bratislava (Re:Fresh Club)
17.03 – Banská Bystrica (Farhof Art Club)
18.03 – Tatranská Lomnica (Switch Club)
24.03 – Kremnica (Akropola)
25.03 – Brezno (Bombura)
31.03 – Trenčín (Klub Lúč)
06.04 – Michalovce (Freedom)
07.04 – Prešov (Wave Club)
08.04 – Košice (Kasárne/Kulturpark)
14.04 – Komárno (Rév)
15.04 – Trnava (Ten!Podnik)

official website: www.gonsofus.com
music: www.gonsofus.bandcamp.com

Zdroj: Gonsofus

]]>
INÉ VÍZIE SK majú svojho prvého víťaza!   http://gregi.net/clanky/ine-vizie-sk-maju-svojho-prveho-vitaza/ Sat, 25 Feb 2017 12:16:57 +0000 http://gregi.net/?p=237388 [ čítať viac ...]]]> Počas filmového seminára 4 živly v Banskej Štiavnici (24. – 26 2. 2017) sa prvý krát na Slovensku predstavil výber pohyblivých obrazov s názvom INÉ VÍZIE 2016. Predstavil sa nielen na plátne v kine Akademik ale aj v priestore Galérie Schemnitz. Národná súťaž INÉ VÍZIE vytvára priestor pre pravidelnú prezentáciu aktuálnej produkcie pohyblivých obrazov na Slovensku.

Na konci roku 2016 kurátor Martin Kaňuch vybral spomedzi viac ako štyridsiatich prihlásených diel prvú súťažnú zostavu „slovenských“ iných vízií. Pri komponovaní výberu sa kurátor Martin kaňuch zameriaval  na  rôznorodosť  použitých  žánrových  a  formálnych  postupov  –  od  lekcieako „subjektívneho  prednáškového  formátu“,  cez  found  footage  koláž  po  sci-­‐fi  video  operu.  Finalistami národnej súťaže INÉ VÍZIE sa stali:  

  • András Cséfalvay so svojim dielom New Horizons II
  • Ivana Hrončeková so svojim dielom Lekcia
  • Milan Mazúr so svojim dielom The File: Paradoxically Happiness
  • Gregor Nadzam so svojim dielom Close-­‐up  
  • Martin Zlievsky so svojim dielom Atlantída – iná a neznáma krajina  

Porota v zložení Martin Kollár (SK), Martin Mazanec (CZ) a Svätopluk Mykita (SK) vybrala spomedzi piatich finalistov súťaže pohyblivých obrazov INÉ VÍZIE 2016 víťaza, ktorým sa stal András Czéfalvay s dielom New Horizons II:

„Séria dialógov naprieč stoletými úvahami o obsadení Pluta, ktoré nám predkladá autor András Cséfalvay sú zdaním o umelom svete rendrovaného Kopernika, Charona či Pluta. Video New Horizons II považujeme za dielo, kde ťažoba a zložitosť príbehu je kombinovaná s formálnou hrou oživujúcou nielen umelý svet divadla a filmu, ale aj galerijného priestoru.“

Celá kolekcia piatich diel bude cestovať ako po Slovensku tak aj v zahraničí. Najbližšie sa INÉ VÍZIE predstavia na FebioFeste v Bratislave v kine foajé. V roku 2017 budú mať slovenskí diváci šancu vidieť výstavy a premietania INÝCH VÍZIÍ v Bratislave (kino foajé), Žiline (Nová Synagóga), Košiciach (DIG.Gallery), Banskej Bystrici (Stredoslovenská galéria) a Topoľčanoch (Nástupište 1-­‐12).  

INÉ VÍZIE sú národnou súťažou pohyblivých obrazov organizovanou časopisom KINEČKO, Přehlídkou filmovej animácie a súčasného umenia a filmovým seminárom 4 živly.   

Projekt INÉ VÍZIE z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac info: www.kinecko.com, www.pifpaf.cz, www.4zivly.sk

Výber Iné vízie (SK) 2016

Vytvoriť priestor pre pravidelnú prezentáciu aktuálnej produkcie pohyblivých obrazov sa na Slovensku zatiaľ nedarí. O jej prieskum a zhodnotenie diel v súťaži sa pokúsil prvý a posledný ročník Medzinárodného festivalu experimentálnych filmov a digitálneho umenia v Bratislave, ktorý sa uskutočnil v roku 2012. Napriek nedostatku podpory (preferencie) tohto typu tvorby i zvedavého diváctva, rôzne kontinuity tvorby sú nádejné

– minimálne troch autorov v tomto výbere (Cséfalvay, Nadzam, Mazúr) si pamätám už z bratislavského festivalu. Skepsu, nielen u mňa, tak pravidelne strieda zvedavosť a náhodné povzbudivé objavy.

Prvá súťažná zostava „slovenských“ iných vízií predstavuje nástup skromnejší, možno prezieravejší („menej je viac“). V prvom pláne by mohol výsledný výber piatich prác fungovať ako úvodný call for moving image najmä pre nových/budúcich autorov – mnohí slovenskí autori študovali, študujú alebo pôsobia v Čechách, nacionálne rozlišovanie sa tým problematizuje, no identifikovanie slovenskej linky môže slúžiť predovšetkým na priame povzbudenie rôznych tvorivých centier v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici či Košiciach.  

Pri komponovaní tohto pásma som sa aj v tejto súvislosti zameriaval na rôznorodosť použitých žánrových a formálnych postupov – od lekcie ako „subjektívneho prednáškového formátu“, cez found footage koláž po sci-­‐fi video operu. Súbor tvoria práce, ktoré charakterizuje napríklad poetickosť a meditatívnosť výpovede, návrat  k  fotogénii,  rytmické  prelínanie  obrazu/verša,  hľadanie  obrazopísma,  prípadne  inscenovanosť a dôraz na silu príbehov. Vyzdvihnem tu aj jednotlivé pozitívne autorské „zaťaženia vzdelaním“, inšpirácie diel v rozpätí od lyrozofa Jeana Epsteina, cez filozofa Gillesa Lipovetskeho, po tvorbu nášho ufonauta           a Atlanťana  Júliusa  Kollera.  Spolu  s tým  sa  mi  vyjavovala  aj  uhrančivosť  subjektivity  v  jednotlivých

„vizionárskych“ reprezentáciách krajín ľudskej tváre, mysle, pamäti, (ne)vedomia. Intenzitu vnútorného prežívania (druhej identity), drive (seba)poznania tu odkrýva  imaginovanie  osobnej  Atlantis,  inde  putovanie na „poslednú“ planétu. Akú môže mať človek oporu vo svojom zmyslovom vnímaní, neustále meniacom sa presvedčení, o tom, čo skutočne dosiahol, nahliadol, poznal? Zvedavosť je nakoniec našou Achillovou pätou. Miesto večného poznania získava nové označenie: peklo. „Pokiaľ ide o šťastie, neexistuje pokrok.“ (Lipovetsky)

[mk]

Lekcia  Ivany Hrončekovej

Video tvoria tri obrazové časti – tri princípy skladania obrazu. Prvá časť sleduje izbový kvet 24 hodín z 24 uhlov. Druhá časť kóduje písmená českej abecedy. Tretia časť videa postupne odkrýva výrez Moravy, vlievajúcej sa do Dunaja. Rytmus strihu je odvodený od rytmu vo verši, striedania dlhých a krátkych slabík. Tri obrazové fragmenty prepájajú textové nápovede, ktoré referujú o znakových systémoch, subjektívnom používaní jazyka a literatúry. 

Atlantída – iná a neznáma krajina Martina Zlievskeho   

Ja autoportrét. Tušenie druhej identity. Čo sa za tým skrýva? Atlantída je tu víziou vlastného sveta a vnútornej integrity osobnosti. Status mysle, vnútornej harmónie, „neskorumpovateľného životného idealizmu“. Stávanie  sa ufonautom. Kollerova idealistická koncepcia Atlanťana v každej ľudskej bytosti.

Close-­‐up Gregora Nadzama  

O tvári. Je to systém biela stena – čierna diera. Jej beloba je rámcom,  miesto  projekcie,  čierna  diera implikuje voľný pád. Temnota je kozmom tváre: jej hĺbkou, začiatkom, matériou. 

New Horizons II Andrása Cséfalvaya              

Ďalšia výprava ufonauta Cséfalvaya k obľúbenej „odvrhnutej“ planéte (Getting Pluto, 2011) predstavuje sci-­‐ fi  príbeh  zameraný  na  tému  nekonečného  vedecko-­‐technologického  pokroku.  Rozprávanie  o hraniciach slnečnej sústavy a ľudského poznania, o objektivite a ničote. Video vzniklo potom, ako sonda New Horizons v júli 2015 prvýkrát nasnímala povrch Pluta.

The File: Paradoxically Happiness Milana Mazúra

„Zmizli všetky rozpory medzi hedonizmom a ľahostajnosťou, individualizmom a altruizmom, idealizmom a záľubou v spektákli, konzumnosťou a štedrosťou. Dnešok tieto odveké hranice zmazal pre väčšie blaho sentimentálne mediálneho hyperkonzumenta, ktorý je mobilizovaný epizodicky a na diaľku.“ G. Lipovetsky, Paradoxné šťastie (2007)

Zdroj: Eva Pa

]]>
MEDITACE & RELAXACE s klasickou hudbou – Supraphon prvýkrát vydáva takto ladenú kompiláciu. http://gregi.net/clanky/meditace-relaxace-s-klasickou-hudbou-supraphon-prvykrat-vydava-takto-ladenu-kompilaciu/ Sat, 25 Feb 2017 12:10:25 +0000 http://gregi.net/?p=237382 [ čítať viac ...]]]> V piatok 24. februára vydáva Supraphon album Meditace & relaxace s klasickou hudbou, ktorý je špeciálne vystavanou kolekciou najkrajších skladieb svetových klasických autorov.

Na CD sa fanúšikovia klasiky môžu započúvať napríklad do Koncertu pre gitaru, sláčiky a basso continuo Antonia Vivaldiho, Koncertu pre flautu, fagot, sláčiky a čembalo Wolfganga Amadea Mozarta alebo do Koncertu pre dve husle a sláčikový orchester Johanna Sebastiana Bacha.

Na albume sa nachádzajú tiež diela Julesa Masseneta, Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena, Georga Philipa Telemanna a Georga Friedricha Händela. Vždy v majstrovských interpretáciach gitaristu Lubomíra Brabce, huslistu Pavla Šporcla, violončelistu Jířiho Bárty, klaviristu Jana Simona, Pražského komorního orchestru, České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Pražské komorní filharmonie a v podaní mnohých ďalších špičkových umelcov a orchestrov.

Producent Supraphonu Alan Piskač na margo albumu hovorí: ,,Vedci už klinicky potvrdili, že počúvanie klasickej hudby zvyšuje priestorovú orientáciu a stimuluje činnosť mozgu, pôsobí proti poruchám spánku a upokojuje. Účinkuje pozitívne bez ohľadu na to, či ju prevádzkujeme aktívne, alebo ju len prijímame ako poslucháči. Hudba je tými najkrajšími dverami k uvoľneniu. Počúvanie klasickej hudby môže byť príjemnou cestou k meditácii a relaxácii.”

Album Meditace & relaxace s klasickou hudbou navodí viac než sedemdesiat minút príjemnej atmosféry pre odpočinok, zaspávanie a únik od každodenného stresu. Takto zameraná kompilácia vychádza vo vydavateľstve Supraphon poprvýkrát. Album vychádza za podpory Classic Praha.

Album na Supraphonline: www.supraphonline.cz/album/289175-meditace-relaxace-s-klasickou-hudbou

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

]]>
SPRIEVODNÝ PROGRAM MFFK FEBIOFEST: LONGITAL ZAHRÁ K NEMÉMU FILMU, AGNIESZKA HOLLAND SA STRETNE S DIVÁKMI. http://gregi.net/clanky/sprievodny-program-mffk-febiofest-longital-zahra-k-nememu-filmu-agnieszka-holland-sa-stretne-s-divakmi/ Sat, 25 Feb 2017 12:05:54 +0000 http://gregi.net/?p=237377 [ čítať viac ...]]]> Longital zahrá k nemému filmu, svetová režisérka Agnieszka Holland sa stretne s verejnosťou, diváci si vytvoria vlastný film na zabudnutý filmový pás, uznávaní filmári uvedú masterclassy, pokrstia sa nové knihy, otvoria výstavy fotografií. Blížiaci sa 24. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý v Bratislave odštartuje od 2. do 8. marca 2017, pripravil pre divákov bohatý sprievodný program.

Hudobná skupina Longital si do svojich rúk zoberie živý doprovod ku klasickému nemému filmu z roku 1928 podľa poviedky Edgara Allana Poea – Zánik domu Usherovcov kultového režiséra Jeana Epsteina. Záhadnú atmosféru filmu dotvorí na špeciálnom premietaní trio v obsadení Shina, Daniel Salontay a Marián Slávka. Hudobný zážitok skomponovali špeciálne pre túto jedinú príležitosť, na ktorú sa diváci môžu tešiť už 5. marca o 20:30 na zatiaľ utajenom mieste. „Veľmi sa na tento dobrodružný večer tešíme. Hudobné motívy, ktoré pripravujeme, sú inšpirované úlohou gitary, v samotnej poviedke hlavný hrdina využíva tento nástroj ako terapiu – východisko zo svojich psychických stavov. Ďalšia inšpirácia, na ktorej hudobné stvárnenie sa tešíme, je elektrický búrka. A hoci väčšinu hudby pripravujeme na dané obrazy, tento si ponecháme na spontánnu improvizáciu,“ prezradil Daniel Salontay. „Film je veľmi vizuálny, temný. No zároveň sa odkláňa od hororovej formy nečakaným koncom, a tak na záver pripravujeme aj niečo pekné,“ dodal. Premietanie filmu so živým hudobným sprievodom a navyše na netypickom mieste sľubuje podľa organizátorov nezabudnuteľný divácky zážitok.

Tým bez pochýb bude aj stretnutie s tvorcami čerstvo oceneného filmu z prestížneho Berlinale – Cez kosti mŕtvych na čele so svetovou režisérkou Agnieszkou Holland, ktorá prinesie svoj film na MFFK Febiofest hneď po svetovej premiére a úspechu na slávnom festivale. Slovenskou premiérou snímky uzavrie 8. marca MFFK Febiofest, ale ešte pred tým sa o 15.00 stretne s verejnosťou v Poľskom inštitúte. Medzinárodne uznávaná režisérka poľského pôvodu zavíta na stretnutie do Bratislavy aj s hudobným skladateľom Antonim Komasom-Łazarkiewiczom, s českým koproducentom Tomášom Hrubým a so zástupcami slovenskej strany, ktorí sa podieľali na jej novom filme, s kameramanom Tomášom Juríčkom a s koproducentom Jakubom Viktorínom.

Medzi výnimočné sprievodné podujatia bude patriť aj krst knihy Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969, ktorý sa uskutoční 3. marca o 17.00 v Kine Lumière. „Na konci niekoľkoročného precízneho výskumu a vytrvalej práce autorov stojí publikácia, ktorá dôstojne a veľmi reprezentatívne mapuje jednu z nesmierne dôležitých oblastí našich kultúrnych dejín i kultúrnej identity ako takej,“ hovorí Peter Dubecký, prezident MFFK Febiofest a súčasne riaditeľ Slovenského filmového ústavu, ktorý knihu vydáva. Na festivale uvedie do života novú knihu aj filmový kritik a teoretik Martin Ciel. Monografia Film a politika – Ideológia a propaganda v slovenskom filme 1939 – 1989 skúma, ako sa politika prejavovala v rôznych abnormálnych politicko-spoločenských situáciách a režimoch, ktoré na Slovensku existovali a akým spôsobom zobrazovala vo filme propaganda politickú ideológiu. Krst za osobnej účasti autora je na programe 5. marca o 17.30 v Kine Lumière.

MFFK Febiofest na svojej pôde osobne privíta ako hostí dvoch českých filmárov – solitéra súčasného dokumentu Miroslava Janeka, ktorého snímku Normální autistický film čerstvo ocenila česká kritika cenou za Najlepší český dokumentárny film roka 2016, aj nestora československého filmu, dramaturga a scenáristu Lubora Dohnala, ktorý stojí za scenármi filmov zo zlatého fondu – za Jakubiskovými Kristovými rokmi, za Havettovou Slávnosťou v botanickej záhrade či za Petrolejovými lampami Juraja Herza.

Miroslav Janek uvedie svoj masterclass 3. marca o 17.00 v Kine Klap na Vysokej škole múzických umení a Lubor Dohnal 4. marca o 17. 30 na tom istom mieste. Ešte predtým však dlhoročný vedúci katedry scenáristicky na FAMU, ktorá vychováva aj nespočetné množstvo slovenských filmárov, uvedie v Kine Lumière o 14.30 Carte blanche Lubora Dohnala. Program bude prekvapením pre divákov aj pre tohto vzácneho hosťa. „Je obdivuhodné, že aj viac než päťdesiat rokov po svojom debute zostáva Lubor Dohnal ako viac či menej vzdialený spolupracovník pri najprogresívnejších filmoch, aké dnes v česko-slovenskom filmovom priestore máme,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

MFFK Febiofest už tradične nevynechá v sprievodnom programe ani výstavy fotografii.

Hneď v úvodný deň festival, 2. marca o 16.00 sa v Poľskom inštitúte uskutoční vernisáž výstavy filmových plagátov Prieniky poľskej a slovenskej kinematografie, ktorá zaostrí na dlhoročnú živú spoluprácu slovenskej a poľskej kinematografie – napríklad aj pri filmoch Boxer a smrť režiséra Petra Solana, Koncert pre pozostalých Dušana Trančíka či novších filmoch ako napríklad Jánošík Agnieszky Holland či nedávno odpremiérovanom filme Všetko alebo nič. V hlavnom festivalovom dejisku, v Kine Lumière sa 5. marca o 17.00 otvorí výstava fotografií Alexandra Hackenschmieda Amerika 1936. Kolekcia vyše 60 snímiek odhalí Hackenschmiedove negatívy z obdobia jeho pôsobenia v zlínskych ateliéroch, ktoré boli objavené až na konci 20. storočia. Artkino za zrkadlom uvedie 7. marca o 18.30 výstavu fotografií Generácia 90, ktorá vznikla na autorský podnet dokumentaristu Mareka Kuboša. Zachytáva generačnú vlnu tvorcov, ktorí sa v slovenskej dokumentárnej tvorbe začali autorsky presadzovať v deväťdesiatych rokoch 20. storočia a patria do nej tvorcovia ako Peter Kerekes, Jaro Vojtek, Juraj Lehotský, Marko Škop, Robert Kirchhoff, Zuzana Piussi či Marek Leščák a ďalší.

Organizátori pripravili pre filmových fanúšikov aj jedinečný workshop v najmenšom bratislavskom Kine Foajé, ktorému bude cez Febiofest dominovať sekcia Experimental. Kreatívna dielňa ponúkne jednu z posledných šancí na fyzický kontakt s takmer zabudnutým klasickým 8-milimetrovým filmovým pásom. Účastníci workshopu, na ktorý je ešte stále možné sa prihlásiť, si budú môcť nakrútiť vlastný námet, film postrihať a premietnuť v kine na premietačke. Lektormi budú členovia českého experimentálneho zoskupenia Argentum Vivum. Premiérové uvedenie diváckych filmov sa uskutoční 4. marca o 20.00 vo Foajé.

Celý program sprievodných podujatí nájdete tu: http://febiofest.sk/sprievodne-podujatia/

↔ KALENDÁR SPRIEVODNÝCH PODUJATÍ MFFK FEBIOFEST 2017 ↔

2. 3., 16.00 – POĽSKÝ INŠTITÚT
Prieniky poľskej a slovenskej kinematografie. Výstava filmových plagátov

3. 3., 17.00 – KINO LUMIÈRE, K2
Krst knihy Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969

3. 3., 17.00 – KINO KLAP
Masterclass: Miroslav Janek

3. 3., 19.00 – KINO LUMIÈRE, K3
Beat Generation a film

4. 3., 14.30 – KINO LUMIÈRE
Carte blanche Lubora Dohnala

4. 3., 17.30 – KINO KLAP
Masterclass: Lubor Dohnal

4. 3., 20.00 – FOAJÉ
Workshop s Argentum Vivum – prezentácia výsledkov/filmov

5. 3., 17.00 – KINO LUMIÈRE
Výstava fotografií Alexandra Hackenschmieda Amerika 1936

5.3., 17.30 – KINO LUMIÈRE, K4
Krst knihy Film a politika (Ideológia a propaganda v slovenskom filme 1939 – 1989)

5. 3., 20.30 – UTAJENÉ MIESTO
Zánik domu Usherovcov + Longital

7. 3., 18.30 – ARTKINO ZA ZRKADLOM
Výstava fotografií Generácia 90

8. 3., 15.00 – POĽSKÝ INŠTITÚT
Stretnutie s tvorcami filmu Cez kosti mŕtvych

Publiku sa počas MFFK Febiofestu 2017 predstaví 122 snímok v 10 sekciách: V strede Európy, Slovenská filmová krajina, Klubový film dnesZrkadlo minulosti, Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Klubový Jukebox, Filmový kabinet deťom, Kinoikon+ a Experimental.

Zdroj: Febiofest

]]>
SMOLA A HRUŠKY – 20 ROKOV TOUR 2017 http://gregi.net/podujatia/smola-a-hrusky-20-rokov-tour-2017-5/ Fri, 24 Feb 2017 23:00:47 +0000 http://gregi.net/?p=236876

]]>
Destructive Beats III http://gregi.net/podujatia/destructive-beats-iii/ Fri, 24 Feb 2017 23:00:08 +0000 http://gregi.net/?p=236264

]]>
INFECTIONS STAGE VII http://gregi.net/podujatia/infections-stage-vii/ Fri, 24 Feb 2017 23:00:02 +0000 http://gregi.net/?p=237291 Line up:

-TBA (Pt) 1st time SK
-KRYZYS (Harder & Louder, Insane Recs., Bluster Rec, Pl) 1st time SK
-EAST KINGDOM (BankizzRecs, BlusterRecs, Insane Recs., Pl) 1st time SK

-GOREBUG B2B FUNĎO (Savage Tales, Harder & Louder // Drumatch, Sk)
-SHENKSTER (MF Records, Mindocracy Recs, Mental Disorder, Cz)
-THE-X B2B DEKEL (Drumatch, Sk)
-FUCKTOR B2B KATRITEK (Infections, Demolition // Drumatch, Sk)
-FUŤO B2B MAYOR (Broken Bones // Infections, Sk)

18+
MORE INFO SOON !!

fb: https://www.facebook.com/events/1370230522995579/

]]>
Výstava Kengo Kuma / Woven / tkaná architektúra http://gregi.net/clanky/vystava-kengo-kuma-woven-tkana-architektura/ Fri, 24 Feb 2017 11:06:16 +0000 http://gregi.net/?p=237364 [ čítať viac ...]]]> V marci sa v bratislavskej design factory uskutoční výstava Kengo Kuma / Woven významnej osobnosti súčasnej svetovej architektúry, ktorá sa koná v spolupráci s Galériou Jaroslava Fragnera v Prahe. KENGO KUMA je jeden z najpozoruhodnejších architektov súčasnosti, ktorý vytvoril aj návrh olympijského štadióna pre letnú olympiádu v roku 2020 v Tokiu.

Architektúru pozdvihuje z „krabicovej“ formy v čosi „tkané“. Dvadsiate storočie bolo érou betónu, ktorý transformoval budovy do škatúľ a uväznil ľudí v ťažkých a tmavých priestoroch. Kumov prístup je metaforou k oblečeniu. Skúša tak obnoviť prirodzený vzťah medzi ľudskými telami a budovami. Slovensko je známe čipkami a výšivkami, preto je veľkou poctou, že túto výstavu o „tkanej architektúre“ môžeme uviesť po Prahe a Brne práve tu. Z Bratislavy potom výstava poputuje do Paríža.

Výstava Kengo Kuma / Woven predstaví 15 Kumových nedávnych projektov na paneloch i modeloch s dôrazom na európsky kontinent (napr. slávne FRAC múzeum v Marseille, vzdelávací a športový areál Entrepot Macdonald v Paríži, Centrum hudobného umenia v Granade alebo nový výstavný park v Chartres).

„V jeho citlivých stavbách a realizáciách sa spája dávna japonská tradícia s modernými, elementárnymi prírodnými materiálmi, ktoré Kuma doplňuje využitím moderných technológií. Ide o prvú putovnú výstavu tohto výnimočného tvorcu v strednej Európe.“ Povedal Dan Merta, riaditeľ Galérie Jaroslava Fragnera v Prahe.

Expozícia ukáže to, čo si svet na Kengo Kumovi najviac cení: citlivú prácu s tradičnými japonskými stavebnými materiálmi, ako aj s modernými technológiami, prívetivosť a ústretovosť k užívateľom. Inšpiráciu hľadá v charaktere a špecifikách miesta, v ktorom sa projekt realizuje a potláča tendenciu k násilnej dominancií stavby nad prirodzeným rázom okolia.

Kengo Kuma je architekt svetového renomé, ktorý má ateliér Kengo Kuma & Associates v Tokiu a od roku 2008 i v Paríži. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Múzeum dreveného mostu Yusuhara, Water/Glass  (AIA Benedictus Award), Stage in Forest, Asakusa, Výskumné centrum v Múzeu Prostho GC, Sunny Hills Japan, kúpele Ginzan ‘Shirogane-yu’, reštaurácia Sake No Hana, Green Cast alebo Toyoma Center for Performance Arts (Architectural Institute of Japan Annual Award).

Medzi súčasné práce patrí Kabukiza, Besancon Arts and Culture Center a FRAC v Marseille. V svojej práci presadzuje prístup architektúry vzťahov, založený na rešpekte okolia a harmónii s jeho prirodzeným stavom, namiesto snahy po jeho opanovaním dominantnou stavbou.

V roku 2015 bol vybratý ako architekt Olympijského štadiónu pre OH 2020 v Tokiu. Kuma je takisto autorom niekoľkých publikácií (napríklad Anti-Object, či novšej Natural Architecture a Small Architecture), ktoré si získali široký  čitateľský ohlas po celom svete.

Výstava bude otvorená:
22.3. – 19.4.2017 design factory Bottova 2, 811 09 Bratislava
pondelok – piatok: 10.00 – 18.00
sobota – nedeľa a počas veľkonočných sviatkov: 13.00 – 18.00

vstup na výstavu je voľný

Organizátori:
design factory, Galéria Jaroslava Fragnera, Kengo Kuma & Associates

Z verejných zdrojov podporil:
Fond na podporu umenia

Zdroj: design factory

]]>
Festival Slunovrat uzavírá soutěž nadaných písničkářů. http://gregi.net/clanky/festival-slunovrat-uzavira-soutez-nadanych-pisnickaru/ Fri, 24 Feb 2017 08:05:28 +0000 http://gregi.net/?p=237356 [ čítať viac ...]]]> Do konce února 2017 mají písničkáři a kapely poslední možnost zaslat dramaturgii festivalu své písně.

Již v pátek 3. března zveřejní pořadatelé festivalu na webových stránkách www.slunovratfest.cz a oficiálním Facebooku akce, seznam 10 soutěžících, jenž postoupí do druhého kola soutěže, ze kterých odborná porota vybere 5 nejzajímavějších interpretů, z nichž 3 soutěžící dostanou možnost vystoupit v červnu 2017 na hudebním festivalu Slunovrat.

15. března 2017 na speciálním akustickém živém koncertě v hudebním klubu Slušnej kanál vystoupí  5 vybraných soutěžících. Koncert startuje v 19 hodin v hudební restauraci Slušnej kanál, na adrese Ondříčkova 29, Praha 3.

Předsedou odborné poroty a patronem soutěže se stal Jindra Polák, frontman a zpěvák skupiny Jelen. V roli dalších porotců se představí přední čeští dramaturgové, hudební publicisté a zástupci partnerů akce.

Autoři a kapely se mohou přihlašovat do konce února 2017 elektronicky, své nahrávky mohou zaslat na e-mail dramaturgii festivalu.

Přihlášky posílejte: nikol@slunovratfest.cz

Nultý ročník hudebního festivalu Slunovrat, který se uskuteční ve dnech 23. 6. – 24. 6. 2017 ve vodáckém kempu Sázavský ostrov. V sobotu se v hlavním programu akce objeví slovenský populární zpěvák Richard Müller. Plejádu známých umělců a písničkářů doplní Aneta Langerová, Bratři Ebenové, František Nedvěd, Xindl X, Ivan Mládek, Thom Artway, skupina Neřež s Katarínou Koščovou, David Stypka a mnozí další z řad mladých talentovaných umělců.

Pro návštěvníky bude kromě hudebního programu připraveno stanové městečko. Jelikož se očekává značná účast rodin s dětmi, nebude chybět ani dětský koutek s hlídáním, divadélko pro děti, odpočinková a klidová zóna pro střední generaci a seniory.

Speciální limitovanou edici dvoudenních permanentek na Slunovrat lze ještě do konce března zakoupit za akční cenu 490,- Kč.

Vstupenky zakoupíte exkluzivně v předprodejní síti www.ticketstream.cz a na pobočkách cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO-tour.

Více informací naleznete na webových stránkách akce www.slunovratfest.cz

Zdroj: Nikol  Poselová, Ředitelka hudebního festivalu Slunovrat

]]>
4 živly: V Banskej Štiavnici cez víkend premietnu osudové filmy. http://gregi.net/clanky/4-zivly-v-banskej-stiavnici-cez-vikend-premietnu-osudove-filmy/ Fri, 24 Feb 2017 08:00:47 +0000 http://gregi.net/?p=237351 [ čítať viac ...]]]> Keď pred niekoľkými rokmi rozšírili organizátori Letného filmového seminára 4 živly svoje podujatie o zimnú verziu, riskovali, že do Banskej Štiavnice na konci februára nenalákajú dostatočné množstvo návštevníkov a návštevníčok.

Mnohé letné atrakcie v chladnom počasí nemajú čo ponúknuť, v tajchoch sa kúpať nedá a okrem krásneho baníckeho mesta sú tak filmy jediným lákadlom podujatia. Ukázalo sa však, že sú lákadlom dostatočne silným a Zimný filmový seminár 4 živly čaká tento víkend šiesty ročník, venovaný téme OSUD.

Podujatie v piatok 24. februára pomyselne otvorí neverejná projekcia horúcej novinky – slovenský film Hotel Úsvit premietnu 4 živly v spolupráci s projektom Dokument na kolesách študentom štiavnického Gymnázia Andreja Kmeťa. So študentmi a študentkami príde diskutovať aj režisérka filmu, Mária Rumanová, ktorá v piatok večer uvedie film aj na verejnom premietaní v miestnom kine. 4 živly tak uvedú jej režisérsky debut v slovenskej predpremiére.

Piatok bude na 4 živloch patriť aj oceňovaniu najkvalitnejších experimentálnych diel súťaže Iné vízie SK. 4 živly sú jej organizátormi spolu s magazínom Kinečko a Přehlídkou filmové animace a současného umění v Olomouci. V kinosále a neskôr aj v štiavnickej galérii Schemnitz spoločne predstavia výber diel balansujúcich na pomedzí filmu, videoartu, animácie a výtvarného umenia, spomedzi ktorých odborná porota vyberie jedno víťazné.

Sobota sa bude niesť v znamení silných filmových výpovedí, medzi ktorými nájdete aj premiérové premietanie digitalizovanej kópie výnimočného československého filmu Taký je život (1929) režiséra Carla Junghansa. Filmová teoretička Eva Filová pre 4 živly zostavila a osobne uvedie výber krátkometrážnych archívnych filmov domácej produkcie, venovaných tohtoročnej téme OSUDU. Neskoro večer budú môcť návštevníci a návštevníčky zakončiť svoj program napríklad na koncerte pesničkára s pseudonymom Postman, ktorý príde do Banskej Štiavnice z osudom skúšanej Ukrajiny.

V nedeľu 26. februára sa oplatí nevyspávať do obeda – na predpoludnie pripravili 4 živly Raňajky s Martinom Kollárom. Uznávaný fotograf a filmár predstaví dva zo svojich fotografických projektov, ktoré majú k téme filmového seminára blízko. Séria Field Trip zachytáva súčasný Izrael, poznačený históriou plnou konfliktov, projekt Provisional Arrangement je venovaný fenoménu dočasnosti – veciam či situáciám, ktoré sú na ňu odsúdené. Popoludní si potom bude môcť publikum seminára pozrieť maďarský dokument Kainove deti (2014), ktorý po 4 živloch prinesie do slovenských kín medzinárodná distribučná platforma KineDok. 6. ročník podujatia uzatvorí projekcia legendárneho československého filmu 322 režiséra Dušana Hanáka.

Zdroj: OZ štyri živly

]]>
NASTY prídu rozprúdiť Collosseum! http://gregi.net/clanky/nasty-pridu-rozprudit-collosseum/ Fri, 24 Feb 2017 07:30:34 +0000 http://gregi.net/?p=237342 [ čítať viac ...]]]> Košické Collosseum čaká poriadne dravá jazda, kotle pod pódiom prídu rozprúdiť  NASTY! Búrlivé publikum im pripravia naši deathcoristi STERCORE!

Máš rád koncerty, kde ľudia skáču z pódia, vznikajú samé circlepity a domov prídeš celý prepotený? Tak mám pre teba dobrú správu! Hardcore NASTY navštívi košický klub Collosseum, kde predvedie poriadne nespútanú a natlakovanú jazdu! Predskokanov im budú robiť domáci STERCORE. Deathcoristi z Kanianky nám predvedú ako sa sekajú riffy u nás. Dôjdi 13. marca do Collossea a domov suchý rozhodne neprídeš!

Line-up:

NASTY (hardcore) – La Calamine
https://www.facebook.com/getnasty/
http://nastylc.com/
https://www.youtube.com/channel/UCN127aWNt0u-Kn41YkBMyZQ

STERCORE (deathcore) – Kanianka
http://bandzone.cz/stercore
https://www.facebook.com/Stercore-141362916060992

VSTUP:
7€ predpredaj v klube
10€ na mieste

FB event: https://www.facebook.com/events/1848516562030483/

Promo text: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor/Hlukoskop.sk

]]>
The Dillinger Escape Plan nahradí zrušený koncert hned dvakrát! Na Brutal Assaultu a v Paláci Akropolis. http://gregi.net/clanky/the-dillinger-escape-plan-nahradi-zruseny-koncert-hned-dvakrat-na-brutal-assaultu-a-v-palaci-akropolis/ Fri, 24 Feb 2017 07:00:57 +0000 http://gregi.net/?p=237338 The Dillinger Escape Plan drží své slovo a vrací se nahradit zrušený koncert, a to hned dvakrát. V srpnu zahrají na prestižním metalovém festivale Brutal Assault. Jen několik dní poté – konkrétně 14. srpna – zahrají klubový koncert v Paláci Akropolis v Praze.

Už dříve zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Vracení lístků je samozřejmě také možné. Omezený počet doplňkových vstupenek bude k dispozici na webu pořadatele www.obscure.cz. Jménem pořadatele Obscure Promotion děkujeme za vaší dosavadní trpělivost!

Zdroj: OBSCURE PROMOTION / BRUTAL ASSAULT AGENCY

]]>
SMOLA A HRUŠKY – 20 ROKOV TOUR 2017 http://gregi.net/podujatia/smola-a-hrusky-20-rokov-tour-2017-4/ Thu, 23 Feb 2017 23:00:34 +0000 http://gregi.net/?p=236873

]]>
Trance Classics http://gregi.net/podujatia/trance-classics/ Thu, 23 Feb 2017 23:00:14 +0000 http://gregi.net/?p=237094

]]>
CONCReTEKK THeRAPY 10 http://gregi.net/podujatia/concretekk-therapy-10/ Thu, 23 Feb 2017 23:00:02 +0000 http://gregi.net/?p=237289 [ čítať viac ...]]]> Alieni sa snazili emancipovat na istý stupeň nezávislosti od kyborgov, ale v dôsledoku evolúcie robotických mechanizmov narazili na zničujúci odpor v podobe excentrických hybridov človeka a počítača. 24.2 je pietny den dialektického procesu vývoja, postupnej kvantitatívnej adaptácie a infiltrácie robotov do tekno sceny a oslava vítazstva nad alienmi. Skript, program alebo jeho fragment bude zapísaný v podobe kódu, súvislej série basových liniek a intergalaktických prvkov kyborgami TRIBAL ENGINEERS & HAGEN [TRANZIT vs. SWAMP] [CZ] live ktory predvedu strojopis na svoje mašinky a za gramcami ich doplnia WTG [FDM Freax] [CZ], MASOZZ [23pss/TF23], a SWAP [TF][SK] v rytme TEKNo, ACID, TRIBE, HARDTEK, HARDFLOOR a HC.

Takze zapnite kontrolky pre hyperrýchlu jazdu a podte s nami precestovať vesmír !!!
fb: https://www.facebook.com/events/949701208464613/

 

 

]]>
Otvárací koncert Radio_Head Awards Festivalu http://gregi.net/clanky/otvaraci-koncert-radio_head-awards-festivalu/ Thu, 23 Feb 2017 16:18:29 +0000 http://gregi.net/?p=237334 [ čítať viac ...]]]> Festivalový hudobný maratón odštartujeme 10.marca o 18.00 hodine vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, dirigent Marián Lejava a traja sólisti ponúknu koncert z diel popredných slovenských skladateľov.

Prvý z nich, Ladislav Kupkovič patril v šesťdesiatych rokoch 20.storočia k „škandalistom“, k radikálnym zástancom tvrdého experimentu, k avantgardistom, rebelom. Po jeho presídlení do Nemecka bolo možné očakávať eskaláciu tejto dravosti; opak sa stal pravdou. Ladislav Kupkovič nečakane zmenil kurz a začal písať v štýle starých majstrov Mozarta, Haydna, Čajkovského, ba dokonca v štýle ľahkej salónnej hudby. Souvenir z roku 1971 mohol byť z tohto pohľadu pre verejnosť takisto šokom…

Aj Pavol Šimai sa rozhodol pre odchod z Československa a usadil sa vo Švédsku. Ešte počas pôsobenia v domácom prostredí tiež vyhľadával dráždivý experiment, vždy ho však umne a kultivovane dokázal prepojiť na odkazy klasikov. Na rozdiel od Kupkoviča zotrval v naznačenom trende aj po emigrácii v roku 1968. Skladba Claricon pre klarinet a symfonický orchester vznikla v roku 2008 a v rámci koncertu SOSR-u zaznie v slovenskej premiére.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu však na koncerte 10.marca ponúkne aj svetovú premiéru; bude to skladba Petra Zagara Zo slovníka nejasných žiaľov na texty Johna Koeniga. Samotný názov skladby naznačuje mnohé zo skladateľovej poetiky. Zagar sa už nie raz prezentoval ako tvorca, ktorý nenecháva bez povšimnutia bezodný emočný svet človeka. Najmä v súčasnosti, kedy prežívame deficit pravých emócií je jeho hudba výzvou. Rovnako obratný je však Zagar aj v oblasti ľahkej irónie a jemného sarkazmu, adresovaného pretvárke a povrchnosti. Aj preto vyznievajú jeho diela nie len ako štandardné kompozície, ale aj ako sérum proti neduhom doby.

10.3.2016 / 18:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Marián Lejava, dirigent
Karol Daniš, husle
Ronald Šebesta, klarinet
Katarína Koščová, spev

Ladislav Kupkovič – Souvenir
Pavol Šimai – Claricon, pre klarinet a symfonický orchester (slovenská premiéra)
Peter Zagar – Zo Slovníka nejasných žiaľov, na texty Johna Koeniga (svetová premiéra)

Zdroj: Radiohlavy.sk
Foto: Radiohlavy.sk

]]>
VLADIMÍR MIŠÍK OSLÁVI SEDEMDESIATINY JUBILEJNOU EDÍCIOU SVOJHO SÓLOVÉHO DEBUTU. http://gregi.net/clanky/vladimir-misik-oslavi-sedemdesiatiny-jubilejnou-ediciou-svojho-soloveho-debutu/ Thu, 23 Feb 2017 11:31:04 +0000 http://gregi.net/?p=237147 [ čítať viac ...]]]> Vladimír Mišík – bez preháňania legendárny bard (básnik / spevák – pozn.autora), ktorý ovplyvnil nejednu generáciu domácich muzikantov, oslávi 8. marca sedemdesiate narodeniny. Medzi gratulantmi nemôže chýbať ani Supraphon, ktorý pri tejto príležitosti vydal v piatok 17. februára vo výpravnej, jubilejnej reedícii na CD a 180 gramovom LP jeho prvý sólový album. Album, ktorému sa všeobecne hovorí Stříhali dohola malého chlapečka, patrí bezpochýb medzi skvosty domácej populárnej hudby, vyjde v novom remastri z pôvodných pásiek.

,,Je to platňa založená na silnej, nie však neprístupnej osobnosti, okolo ktorej rozvíjajú nápady a atmosféru ďalší hudobníci v štúdiu, skôr priatelia než bežní hráči alebo aranžéri… Snáď práve preto, že Vladimírovi Mišíkovi nešlo pri výbere textov a hudobníkov o nič iného, než o tú JEHO pravdu, máme konečne album piesní, ktoré sú nezameniteľne mestské a dnešné…,“ napísal okrem iného o Mišíkovej sólovej prvotine v dobe jej vydania hudobný kritik Jiří Černý.

Platňa, ktorou Mišík po účinkovaní v The Matadors, The Blue Effect a Flamengu potvrdil vlastnú skladateľskú invenciu a definitívny prechod k českým textom, sa neprekvapivo stala udalosťou roka 1976. Svoj podiel na tom mali skvelí muzikanti, ktorí sa stretli v štúdiu (sčasti zárodok neskoršej kapely ETC…, ale taktiež hostia ako C&K Vocal, O. Petřina alebo J. Stivín), ale i znamenité texty, či už Mišíkove vlastné alebo požičané od J. Kainara, P. Kopty, V. Merty, J. Suchého a H. Žalčíka.

Nasledujúce štyri desaťročia, behom ktorých väčšina z deviatich skladieb takmer zľudovela, len potvrdili silu a nadčasovosť tohto opusu. Dosvedčujú to napokon i slová dvoch desiatok muzikantov a iných umelcov, ktorí sa v booklete teraz vychádzajúcej reedície vyjadrujú k významu albumu.

,,Táto platňa špeciálne pre mňa znamenala prekvapivé zistenie, že aj v tej prúserovej dobe sa tu dá vydať niečo, čo má zmysel a tiež, že Vláďa našiel pre seba úplne novú parketu, ktorú vlastne neopustil dodnes,“ napísal Michal Prokop. Podobne to vidí aj renomovaný bubeník Pavel Fajt: ,,Skvelá platňa, čo pomohla prežiť tú posratú dobu.“ Hudobný publicista Ondřej Bezr k tomu  dodáva: ,,Je to prvý Vladov album, ktorý som celý počul, vzhľadom k svojmu veku však s istým časovým posunom, a na základe ktorého som si ho zamiloval – Jednohubkám, Chlapečkovi alebo Obelisku sa nedalo odolať.“

Okrem spomínaných ohliadnutí, reedícia ponúka všetky texty k piesňam, režimom zakázané návrhy titulov, pôvodný sleevenote Jiřího Černého a aj sadu menej známych, či pre túto príležitosť nájdených dokumentárnych záberov z doby vzniku albumu. To všetko pod taktovkou pôvodných tvorcov obalu, teda fotografa Jaroslava Prokopa a grafika Karla Halouna, ktorí prispeli cennými spomienkami a aj svojimi archívmi, a sú podpísaní aj pod upravenou podobou tituliek oproti pôvodnému vydaniu.

Všetko vyššie zmienené dotvára a podčiarkuje jedinečnosť tohto albumu, ktorý bol pre mnohých v dobe vydania pomyselným svetlom v tme. Platný je však aj dnes a pre tých, ktorí onú dobu temna nezažili. V neposlednom rade je tiež poctou fenoménu menom Vladimír Mišík.

Fenomén, ktorého význam dokazuje okrem zástupu poslucháčov naprieč generáciami aj nedávno skončená, veľúspešná zbierka na crowndfundingovom portáli HitHit na realizáciu dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka, ktorý bude mať premiéru príznačne v deň bardových narodenín 8. marca v Bio Oko.

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

]]>
V BRATISLAVE V MARCI ZAHRAJÚ THE KLEZMATICS – „THE ROLLING STONES KLEZMERU“ A DRŽITELIA GRAMMY. http://gregi.net/clanky/v-bratislave-v-marci-zahraju-the-klezmatics-the-rolling-stones-klezmeru-a-drzitelia-grammy/ Thu, 23 Feb 2017 10:30:23 +0000 http://gregi.net/?p=237153 [ čítať viac ...]]]> The Klezmatics sú americká hudobná skupina, ktorá vznikla pred 30 rokmi v newyorskej štvrti East Village. Hranice svojej domovskej krajiny však veľmi rýchlo prerástli  a bez preháňania možno povedať, že patria k celosvetovým hudobným fenoménom. Často bývajú títo šiesti excelentní muzikanti pre svoje kvality označovaní ako „The Rolling Stones klezmeru“.

Vo svojej hudbe, vychádzajúcej z tradícii domovskej newyorskej East Village a východoeurópskej židovskej spirituality, kombinujú vplyvy židovskej, africkej, arabskej  a balkánskej hudby, avantgardného jazzu, punku i scénickej tvorby. Ich koncerty sú plné živelnosti, mystičnosti a radostnej tanečnosti a sú vždy nezabudnuteľným zážitkom.

Za svoju kariéru získali celú radu ocenení, vrátane ceny Grammy za najlepší album v kategórii Best Contemporary World Music a ich albumy, ktorých vydali viac ako desiatku,  pravidelne vedú aj rebríček world music prestížneho časopisu Billboard.

Bratislava je ich poslednou zastávkou v európskej časti turné k 30. výročiu vzniku skupiny. Po viacerých personálnych zmenách v súčasnosti koncertujú v zostave, v ktorej sú traja pôvodní zakladajúci členovia skupiny – Frank London (trumpeta, spev, klávesy), Paul Morrisett (bass, spev, cimbal) a predovšetkým spevák Lorin Sklamberg (spev, akordeón, gitara). Zostavu dopĺňajú dlhoroční členovia skupiny Matt Darriau (klarinet, saxofón, spev), Richie Barsay (perkusie) a Lisa Gutkin (husle, spev).

Štrnásty marcový večer bude teda  bratislavská Stará tržnica znieť plnokrvnými rytmami skupiny, o ktorej v Time Out New York napísali : „The Klezmatics nie sú len najlepšou skupinou na čele klezmeru; keď majú dobrý večer, radia sa k najlepším kapelám sveta.“

Zdroj: Dr. Horák

]]>