http://gregi.net Wed, 24 May 2017 09:30:38 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 PARASPORT24 TOUR sa na svoje 10. výročie zlúči s koncertom HUDBA BEZ BARIÉR. http://gregi.net/clanky/parasport24-tour-sa-na-svoje-10-vyrocie-zluci-s-koncertom-hudba-bez-barier/ Wed, 24 May 2017 09:30:38 +0000 http://gregi.net/?p=241528 [ čítať viac ...]]]> Okrúhle 10te narodeniny oslavuje tento rok najznámejšie cyklistické benefičné podujatie na Slovensku. Parasport24 Tour odštartovalo charitatívny cyklopelotón poprvýkrát pred desiatimi rokmi pod názvom Cez Slovensko na bicykli. Svoje desiate výročie oslávi tým, že sa výrazne rozrastie – uprostred cyklotýždňa Parasport24 Tour 2017 zorganizuje tiež veľký benefičný koncert Hudba bez bariér 2017. Už druhý rok po sebe sa podujatie teší z oficiálnej záštity prezidenta Andreja Kisku, ktorý ho podporí i svojou osobnou účasťou. 

Pod záštitou a s osobnou účasťou prezidenta 

,,Je neuveriteľné, že sme už spoločne prešli cestu dlhú desať rokov. Začiatky neboli jednoduché, začínali sme z ničoho, iba s tromi ľuďmi, až sme postupne prišli k desiatemu ročníku, v ktorom sme Parasport24 Tour spojili s ďalším veľkým projektom Hudba bez bariér,”  bilancuje zakladateľ a organizátor oboch podujatí Miroslav Buľovský, ktorý stojí v čele OZ Parasport24.  

,,Parasport24 to sú silné príbehy hendikepovaných ľudí, ktorí spolu s nami a so známymi ľuďmi bicyklujú naprieč Slovenskom a spoločnými silami pomáhajú sociálne slabším ľuďom, ktorí to potrebujú. Za tých desať rokov sme urobili množstvo dobrých vecí a ja som veľmi rád, že môžem pomáhať tam, kde treba s dobrými ľuďmi, lebo, keď chcete robiť dobré veci, tak ich musíte robiť s dobrými ľuďmi,” dodáva Miroslav Buľovský.

                                                    

Ako upresnil na nedávnej tlačovej konferencii v prítomnosti médií, aktuálny ročník Parasport24 Tour sa začne už v závere tohto týždňa. Hneď v prvej etape sa k pelotónu pridá vzácna návšteva, prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. ,,Začíname 28. mája v Spišskej Novej Vsi a môžem potvrdiť, že v tejto etape s nami opäť pôjde aj pán prezident Andrej Kiska. Ďalší deň budeme pokračovať zo Svitu cez Tatranskú Štrbu, potom cez Východnú a tento deň ukončíme v Gino Paradise Bešeňová. Ďalší etapový deň ide cez Donovaly do Banskej Bystrice, kde práve 30. mája na konci tretej etapy budeme mať večer na zimnom štadióne skvelý koncert Hudba bez bariér, ktorý je už teraz v predpredaji cez Ticketportal. Ďalej pokračujeme cez Žiar nad Hronom, Vyhne, Žarnovicu a Partizánske, a posledný šiesty etapový deň sa skončí v Trenčianskych Tepliciach,” opisuje priebeh tohtoročnej cyklistiky Miroslav Buľovský a dodáva, že celkovo bude tento rok v pelotóne Parasport24 Tour až 38 cyklistov. 

Přemysl Boublík: Dáva mi to zmysel života

Od úplneho začiatku, teda celých desať rokov je súčasťou Parasport24 Tour herec Přemysl Boublík. Ani on nechýbal na tlačovej konferencii, aby tak osobnou účasťou podporil Parasport24 a hendikepovaných športovcov, ktorých toto OZ spája. ,,Musím povedať, že aj mne to dáva zmysel života každý rok sa zúčastniť takejto fantastickej týždňovej dovolenky,” hovorí Přemysl Boublík. ,,Keď Mirko rozbiehal prvý ročník, stálo ho to veľa úsilia a peňazí a my ako prví účastníci ešte aj s Tulim Vojtekom a Peťom Čamborom sme dostali bicykle ako honoráre, pretože tie honoráre boli jediná možnosť ako nás presvedčiť, keďže ešte nešlo o známu akciu. Za desať rokov sa z toho stala naozaj prestížna akcia – mnohí známi ľudia by sa jej chceli zúčastniť, ale Mirko má vždy plný stav, čo je skvelé. Nie je to už len o tom, kto s nami ide, ale či sa hodí do našej partie. Sme partia ľudí, ktorí si veľmi dobre rozumejú, máme sa radi, dokážeme sa aj pohádať, ale vzápätí sa aj udobriť, a hlavne sa dokážeme všetci neuveriteľným spôsobom podporovať a tolerovať. Musím povedať, že už po prvom ročníku som si k tejto cyklistike vybudoval taký silný vzťah a puto, ktoré by som prirovnal k pocitu, keď sa mi narodilo dieťa. Za nič na svete by som sa nechcel tejto cyklistiky vzdať. A dúfam, Mirko, že to je len blaf, že bude mať len 24 ročníkov!”

Sima Martausová: Pieseň pre Parasport24 Tour

Vlani pribudla do pelotonu Parasport24 Tour speváčka Sima Martausová. Tento rok nebude len šliapať do pedálov, ale aj si zaspieva na koncerte Hudba bez bariér. ,,Nikdy by mi nenapadlo, že keď pôjdem domov po tejto cyklistike, že budem plakať za všetkými tými ľuďmi. Tak veľmi mi prirástli k srdcu, že som o nich dokonca zložila pesničku, ktorú aj zaspievam na tomto koncerte,” zaspomínala si na svoje minuloročné zoznámenie sa s Parasport24 Tour obľúbená speváčka.  

Celeste Buckingham: Na bicykel si sadnem po šiestich rokoch

Tohtoročným vzácnym prírastkom v pelotóne Parasport24 Tour je speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa s OZ Parasport24 zoznámila vlani, keď podporila svojím vystúpením koncert Hudba bez bariér. Ako prezradila na tlačovej konferencii, už niekoľko ročníkov sa chcela cyklistiky osobne zúčastniť, no v jej termíne bola vždy pracovne mimo Slovenska. Tento rok sa to konečne podarilo. ,,Tak dúfam, že už som vaša. Veľmi sa na to teším a modlím sa, že sa nestrápnim, lebo som asi 6 rokov nesedela na bicykli a kvôli Parasport24 Tour som po rokoch vytiahla bicykel, tak uvidíme ako to dopadne. Teším sa, že môžem byť súčasťou cyklistiky a opäť aj koncertu Hudba bez bariér.”

Martin Harich: Parasport24 sú ľudia, po ktorých vidno výsledky

Pravidelným členom pelotónu je spevák Martin Harich, pre ktorého je už taktiež samozrejmosťou, že počas cyklistiky nielen šliape do pedálov, ale aj spieva. ,,Parasport24 Tour je jediná akcia z celého roka, kde chodím naozaj zo srdca rád a viem, že tam budem nielen hrať, ale aj robiť niečo fajn a pomáhať. Na Slovensku je veľa organizácií, ktoré pomáhajú a človek musí naozaj často zapojiť nielen srdce ale aj rozum, keď si vyberá, do čoho pôjde a do čoho nie. Parasport24 je pre mňa skupinka ľudí, po ktorých vidno výsledky, preto som tu už tretí rok a som veľmi rád, že som zapadol medzi týchto skvelých ľudí. Je to také moje poslanie, po ktorom vidím výsledky.”

Peter Bič Project: Tento projekt doslova búra bariéry a obmedzenia

Novým menom, ktoré prvýkrát podporí svojím vystúpením koncert Hudba bez bariér je formácia Peter Bič Project. Čo hovorí na margo svojho vzťahu k benefičným podujatiam líder skupiny Peter Bič? „Náš vzťah k takýmto podujatiam je veľmi kladný. Snažíme sa podporovať benefície, ako je v našich silách. Ľudia si musia pomáhať, schválne hovorím, že musia! A nielen mali by si… Mnohokrát to totiž ostáva len pri slovnej rovine a „skutek utek“. Ponúk na vystupovanie na charitatívnych projektoch je veľmi veľa a nedá sa to všetko stíhať. Hudbu bez bariér sme sa rozhodli podporiť aj z dôvodu, že presne vieme, koho OZ Parasport24 podporuje a kam výťažok z podujatia poputuje. Tento projekt má dlhoročnú tradíciu a máme pocit, že doslova búra bariéry a obmedzenia.“

 Ján Mečiar: Najsilnejší príbeh za 7 rokov na bicykli

Moderátor a dlhoročná tvár TV JOJ bicykluje s Parasport24 Tour už 7 rokov. Počas tlačovej konferencie si zaspomínal na svoj najsilnejší okamih, ktorý na cyklistike zažil.  ,,Pamätám si na príbeh chlapca, ktorý skončil na vozíčku, pretože sa pokúsil o samovraždu. Priatelia ho presvedčili, aby šiel s nami na cyklistiku. Po týždni na bicykli povedal, že vďaka tým dňom s nami sa mu chce opäť žiť. Nie je o čom debatovať. Toto je zmysel tej akcie.”

Samuel Migaľ: Láska na prvý pohľad

Ďalšia tvár TV JOJ, Samuel Migaľ bicykluje s Parasport24 Tour už štvrtý rok. Neskrýva emócie a priznáva, že v jeho prípade to bola láska na prvý pohľad. ,,Pamätám si, ako som po prvej cyklistike sedel v aute, telefonoval som Mirovi, plakal som a kričal som na neho, čo mi to urobil, a že to chcem zažiť znova. Bola to neskutočná energia najmä z tých hendikepovaných športovcov. Máme sa od nich čo učiť. Dávajú nám silu tým, ako dokázali zabojovať so svojím hendikepom. Som rád, že opäť s nimi strávim ten týždeň a že sa budeme ťahať navzájom.”

Ján Žgravčák: Jednou nohou na bicykli, druhou v pôrodnici

Športový komentátor a tvár RTVS Ján Žgravčák prezradil, že nadchádzajúci desiaty ročník Parasport24 Tour bude pre neho už piatym, no jednoznačne tým najdramatickejším. ,,S manželkou sme totiž v očakávaní, tak verím, že junior si ešte chvíľu počká a že dodrží termín, ktorý má byť týždeň po cyklistike, lebo inak budem musieť narýchlo odísť do pôrodnice,” vysvetľuje so smiechom.   

Martin Šmahel: Aj tuhšie povahy po tom týždni vyronia slzu 

Pre Martina Šmahela je blížiaci sa ročník šiestym rokom s Parasport24 Tour, no piatym rokom na bicykli.

,,Môžem potvrdiť, že aj tuhšie povahy po tom týždni vyronia slzu,” priznáva. ,,Celé to má hlbší význam, než sa navonok môže zdať. A že sa nejdeme len bicyklovať, to každý zistí veľmi rýchlo.”

Miroslav Buľovský a jeho OZ Parasport24 v priebehu roka pravidelne organizuje celú paletu benefičných aktivít, medzi nimi i galakoncerty Hudba bez bariér. Desiate výročie cyklistiky a svojho občianskeho združenia sa rozhodol spestriť tým, že Parasport24 Tour a Hudbu bez bariér spojí do jediného týždňa. Výsledkom je najdôležitejšia zastávka na tohtoročnej trase pelotónu – 30. máj, Banská Bystrica. Práve tam sa uskutoční tohtoročná edícia Hudby bez bariér. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal: www.ticketportal.sk/event.aspx?id=65225

Podujatie Parasport24 Tour sa tento rok oficiálne spojí s projektom Banská Bystrica Európske mesto športu 2017.

FOTO: Ján Vlk Dreamwolf | ZDROJ: SOUL FOR SHOW 2017

]]>
SZIDI TOBIAS – krst nového 2 CD SEDMOLÁSKA. http://gregi.net/clanky/szidi-tobias-krst-noveho-2-cd-sedmolaska/ Wed, 24 May 2017 09:00:17 +0000 http://gregi.net/?p=241520 [ čítať viac ...]]]> Szidi Tobias, skvelá, nezameniteľná a neprehliadnuteľná herečka a speváčka pozýva svojich verných  fanúšikov v dvadsiaty ôsmy májový večer do bratislavského Ateliéru Babylon a večer na to do nitrianskeho klubu Nájomná jednotka 210.

V tieto krásne výnimočné večery sa tu odohrá malá hudobná oslava – krst nového, v poradí už siedmeho – albumu, ktorý vychádza vo formáte 2 CD pod poetickým názvom Sedmoláska. Prinesie to najlepšie, čo  máme radi na jednotlivých sólových albumoch Szidi Tobias, prostredníctvom 24 piesní v koncertných verziách a v novej inštrumentácii. Sama Szidi o jeho vzniku hovorí: „2 CD Sedmoláska vzniklo aj preto, aby ste počuli ako chalani spolu naozaj výborne hrajú. Ďakujem im za to. Výber piesní prešiel hustým sitom, ale rýchlo sme sa dohodli na konečnej zostave. Mnohé piesne sú po rokoch iné. Vyzretejšie. Alebo sme vyzretejší my. Viete čo je najlepšie? To, že sa nám stále chce. Hrať, spievať, koncertovať.“

Nové CD Sedmoláska kapela v zložení Szidi Tobias (spev), Milan Vyskočáni (akustická gitara, klavír), Marcel Buntaj (bicie nástroje), Martin Gašpar (kontrabas), Andrej Gal

(violončelo), Richard Šimurka (tenorsaxofón, flauty) a Viliam Majer (akordeón) nahrávala v  štúdiu Cobrasound Martina Čemu. Speváčka k tomu hovorí : „Mám výbornú kapelu. Nahrali sme v štúdiu CD za dva dni, predtým sme mali dva dni skúšky. Chceli sme mať na CD živé nahrávky z koncertov, ale akosi to nevyšlo. Podarilo sa nám však zahrať tak, že snáď budete mať pocit, akoby ste boli na koncerte. Veľmi v to dúfam.“ A to, aký je to pocit „zažiť naživo“ nespútanú Szidi a jej vynikajúcich spoluhráčov si môžete vyskúšať ak prijmete ich pozvanie a 28.mája prídete do Ateliéru Babylon alebo o deň neskôr do Nitry vypočuť si krásne melódie Milana Vyskočániho s intímnymi a za srdce chytajúcimi textami Petra Lipovského akými sú Tak málo lásky, Tvrdohlavá, Idylka či Nech sa deje. Pretože ako hovorí samotná Szidi : „ Živý koncert je ako príchod k moru. Postupne sa osmeľujete, lebo to ide a plávate s vlnami hlbšie, lebo cítite dôveru a veríte si. Keď sa klaniame a veľmi často si ďakujeme s divákmi navzájom, je to podobný pocit, ako keď sa vraciate na breh obmytý čistou vodou a šťastný.

Vstupenky sú v predaji na www.drhorak.sk, ticketportal.sk a predpredaj.sk.

28.5.2017, 20:00 hod
Ateliér Babylon, Bratislava

29.5.2017, 19:00 hod
Nájomná jednotka 210, OC Max, Nitra

Zdroj: Dr. Horák
autor foto : Waldemar Švábenský

]]>
Balaton Sound: program je pripravený! http://gregi.net/clanky/balaton-sound-program-je-pripraveny/ Wed, 24 May 2017 08:30:21 +0000 http://gregi.net/?p=241532 [ čítať viac ...]]]> Program Balaton Soundu, 5 dní trvajúceho hudobného festival, ktorý sa pravidelne koná na pláži jazera Balaton je kompletný. Na návštevníkov čaká viac ako 20 podií, na ktorých uvidia nielen najpopulárnejších DJov, ale môžu stráviť aj úžasnú dovolenku, priamo na pláži s non-stop párties. Kygo, Hardwell, Armin van Buuren, Axwell Ingrosso, Tiësto, Marshmello a mnohí ďalší v programe obsahujúcom 300 umelcov. Zľavnené vstupenky sú do 14. Júna 2017.

Balaton Sound hosts bude hostiť tie najväčšie mená elektronickej, takže aj počas tohto roka búdú môcť fanúšikovia vidieť top DJov. Obrovský Main Stage  postavený  priamo oproti jazera Balaton bude hosťovať majstrov ako Armin Van Buuren, Axwell Ingrosso, KSHMR, Kygo, Hardwell a počas 6. Júla sa predstaví ako mimoriadny headliner Tiësto. Ďalej sa však môžete tešiť na G-Eazy, Galantis, Jason Derulo, Robin Schulz, Marshmello, Don Diablo, Krewella, Headhunterz, Zedd, alebo Cheat Codes, ktorí vás budú zabávať.

photo: [ Sandor Csudai ] . www.facebook.com/csudaisandor

Jäger Arena bude úžasným priestorom, v ktorom sa predstaví mnoho žánrov a umelcov, ktorým budú sekundovať aj viacerí maďarský hudobníci. Yellow Claw, Mija, Eptic, Sigma, The Bloody Beetroots, Carnage, Nod One’s Head, Dua Lipa, Netsky, Zeds Dead, Section Boyz, Example & Dj Wire, Troyboi alebo Hucci, sú len niekoľkými z vystupujúcich.

Party Arena je jedným z kľúčových priestorov Balaton Soundu. Obrovský stan, v ktorom budú začínať parties od 21.00 a kde sa predstavia StadiumX, Nicky Romero, Corey James, Raiden, Florian Picasso, Observer x Flip Capella, Blasterjaxx, Timmy Trumpet, Shaun Frank, Juicy M, Showtek, R3HAB, Oxia, Nicole Moudaber, Dave Clarke, Amerigo Provenzano, Ravitez, D.O.D, Afrojack, Kidda.

photo: [ Sandor Csudai ] . www.facebook.com/csudaisandor

Heineken Beach, ozdobená gigantickou pyramídou bude hostiť umelcov ako Max Cooper, Flavio Folco, Dubfire, Joseph Capriati, Jan Blomqvist, John Digweed, Mark Reeve, Kungs, Jamie Jones, Art Department, Eelke Kleijn, Erick Morillo, Martin Kremser, Hot Since 82 a Sasha. The Sound & Bass Stage Powered by Bladerunnaz  okrem iných predstaví Hypoxia, Redpill, TC, Murdock, Dj Guv, Disaszt, Loadstar, Turno, Emperor a Noisia.

Celý program Balaton Soundu predstaví počas 5 dní viac ako 300 vystupujúcich na 20 pódiách. Mnohé z nich budú vybudované priamo na jazere Balaton ako móla so zaujímavými dekoráciami, koktejl barmi, chillovými zónami atď.

photo: [ Sandor Csudai ] . www.facebook.com/csudaisandor

Ako nový programový modul sa na Balaton Sounde predstaví počas tohto roka, small street theatres. Obrovské medúzy, magická živá hudba, jedinečné dekorácia a mysteriózne postavy budú tým, čo budete môcť na Balaton Sounde naozaj zažiť. Našimi hosťami budú The Bloco de Budapest Brazil Show, the Compagnie Planete Vapeur, Oakleaf Stelzenkunst and Spark!

Elrow Stage sa s určitosťou stane párty centrálou festivalu vďaka ohromujúcim dekoráciám, ktoré budú vybudované na móle jazera. Priamo oproti Main Stagu na pláži prinesie Elrow svoje psychedelické a bláznivé párty s djmi ako Henry Saiz, Edu Imbernon, CatzN’Dogs, Anja Schneider, Toni Varga, De La Swing, Eddy M, Mario Biani a Bastian Bux. Elrow stage bude štartovať svoje párty už na poludnie a potrvajú až do momentu štartu Main Stagu. Nočná časť začne ihneď po ukončení program na Main Stagy a potrvá až do východu slnka. Priestor Elrow stagu bude mať vlastný koktejl bar a komfortné ležadlá, tak aby si návštevníci na plno vychutnali tento priestor vybudovaný priamo na vode.

Ako bonusová časť bude pre návštevníkov pripravená párty priamo na samotnom jazere. Exkluzívne párties na lodi sa budú konať každý deň popoludní a predstavia san a nich viacerí prestížny dji ako Sasha, Jan Blomqvist, Max Cooper, Art Department and Eelke Klejn. Tieto vstupenky si môžete zakúpiť ku svojej 5 dňovej permanentke na web stránke festival.

Cestovanie & Ubytovanie

Príchod na Balaton Sound nikdy nebol jednoduchší. Zamárdi, ktoré je hosťovským mestom Balaton Soundu je vzdialené od Budapešti sotva hodinu. Na cestu môžete využiť autobusy, ktoré odchádzajú z Budapešti každý deň. Skupiny kamarátov si tiež môžu objednať súkromnú prepravu autobusom priamo do Zamárdi a užiť si tak absolútny komfort. K dispozícii je niekoľko možností, ktoré taktiež nájdete na web stránke Balaton Soundu. Možnosti ubytovania sú takmer nekonečné. Milovníci kempovania, majú možnosť ubytovania v kempe vzdialenom 10 minút od festivalu, alebo si tiež môžu vybrať Beach kemping priamo v mieste konania festivalu. Hoteli, apartmány a rôzne iné môžnosti sú tiež k dispozícii.

Zoznam nájdete tu: http://sziget.hu/balatonsound_english/accommodation/

Vstupenky

Zľavnené vstupenky sú k dispozícii do 14. Júna 2017. Podobne ako v minulom roku, si môžu návštevnícii kúpiť dva druhy permanentiek. 5 dňové vstupenky obsahujúce aj deň 0 poskytuje možnosť zažiť bláznivú plážovú párty na jazere Balaton naplno. 4 dňové vstupenky sú platné na takpovediac tradičné festivalové dni medzi (6-9. júlom) a poskytujú tiež možnosť zažiť úžasnú párty skúsenosť všetkým fanúšikom elektronickej a hip hopovej hudby. Denné vstupenky na deň 0 a ostatné festivalové dni sú ešte stále k dispozícii. Pre tých, ktorí si potrpia na extra pohodlie sú k dispozícii VIP permanentky a VIP denné vstupenky, ktoré zahŕňajú zvlášť vstup na festival cez VIP vstup a zároveň umožňujú vstup na grand pódium, ktoré je umiestnené priamo oproti Main Stagu.

www.balatonsound.sk

Zdroj: BS

]]>
Slunovrat: David Stypka – Píšu o tom, co prožívám. http://gregi.net/clanky/slunovrat-david-stypka-pisu-o-tom-co-prozivam/ Wed, 24 May 2017 08:00:50 +0000 http://gregi.net/?p=241511 [ čítať viac ...]]]> David Stypka patří v současné době mezi nejtalentovanější písničkářské objevy tohoto roku. Rodák z Frýdku – Místku vydal překvapivě skvěle znějící desku s názvem Jericho. Svým osobitým hudebním projevem zaujal hudební kritiky i širokou veřejnost. Rozhněvaný, mladý, zpívající básník jistě zaujme i návštěvníky nového festivalu písničkářů a populárních interpretů Slunovrat.

Jaký máte vztah k písničkářství? Vaše tvorba se o tento styl dost opírá, kde berete inspiraci?
Moje definice písničkáře je taková, že je to člověk, který skládá svou hudbu i texty a ty jsou v nějakém ohledu osobní výpovědí. U mě je tedy zdroj inspirace jasný. Píšu o tom, co prožívám a řeším. Snažím se ten vnitřní pohyb v písni nějak zaznamenat. 

Máte nějaké hudební vzory z tuzemských nebo zahraničních písničkářů?
Mnoho. Mám rád Vlastu Redla – pro jeho nádhernou obrazotvornost a schopnost vtáhnout do děje a atmosféry. Karla Plíhala – pro jeho nádhernou křehkou poetiku. Eddieho Veddera z Pearl Jam pro jeho schopnost pojmenovat věci a civilně je zazpívat tak, že vás mrazí. 

Jaké písně na hudebním festivalu písničkářů zazní?
Budeme hrát převážně písničky z poslední desky. Téměř všechny jsou o strachu, respektive o tom, jak mu nepodlehnout. A ano, mám pocit, že jsou poměrně dost „písničkářské“ ve smyslu výše uvedené definice. Ve smyslu běžné definice možná ne tolik, protože je to občas docela nářez. :)  

Co byste vzkázal návštěvníkům nového hudebního festivalu Slunovrat?
Aby si to užili. Program je úžasně poskládaný, stačí mít uši a srdce otevřené a nemohou neodejít o kousek bohatší.

Zdroj: Nikol  PoselováŘeditelka festivalu Slunovrat

]]>
Ed Sheeran: Súťaž o album Divide. http://gregi.net/clanky/ed-sheeran-sutaz-o-album-divide/ Wed, 24 May 2017 08:00:25 +0000 http://gregi.net/?p=238471 V spolupráci s vydavateľstvom Warner Music vám priniesli súťaž o nový album Eda Sheerena. 

Výherca: Ján Kováčik, Košice

]]>
SMETANOVO TRIO PO DESIATICH ROKOCH OPÄŤ ZÍSKALO PRESTÍŽNU CENU BBC MUSIC MAGAZINE AWARD. http://gregi.net/clanky/smetanovo-trio-po-desiatich-rokoch-opat-ziskalo-prestiznu-cenu-bbc-music-magazine-award/ Wed, 24 May 2017 07:00:20 +0000 http://gregi.net/?p=241500 [ čítať viac ...]]]> V stredu 19. apríla 2017 večer v londýnskom King’s Place prevzala klaviristka Jitka Čechová, členka Smetanovho tria, prestížnu BBC Music Magazine Award za nahrávku kompletných klavírnych trií Bohuslava Martinů. Toto významné ocenenie v kategórii Komorná hudba získalo Smetanovo trio po prvýkrát pred desiatimi rokmi – v roku 2007 za nahrávku Dvořákových trií.

S novým albumom skladieb Bohuslava Martinů oslavuje český súbor medzinárodné úspechy od samotného vydania, kedy mu recenzisti už pripísali: Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week, TIP Harmonie.

Klaviristka Jitka Čechová k oceneniu uviedla: ,,Radujeme sa, a to hneď dvojnásobne. Predovšetkým z toho, že sa špecifickej hudbe Bohuslava Martinů otvárajú ďalšie mnohé dvere na svetové pódiá. Jeho triové komorné dielo si rozhodne zaslúži pozornosť ansáblov po celej zemeguli a vďaka BBC sa môže v dohľadnej dobe stať neoddeliteľnou súčasťou ich repertoáru. Z nášho pohľadu nás viac-menej pochopiteľne teší ocenenie z našej snahy prerozprávať komornú hudbu Martinů do čo najzdielanejšej podoby. Jedná sa o veľmi pestré dielo, každé trio dýcha odlišnou atmosférou, umožňuje tak interpretovi ukázať nesmiernu šírku farebných registrov kompozičných štýlov Martinů. Lákalo a bavilo nás odkrývať emocionálnu hĺbku skladieb, zabalenú do často veľmi komplikovaných rytmických a polyfónnych štruktúr, ale stále si zachovávajúcu skladateľovu českomoravskú poetickú dušu.“

BBC Music Magazine Award získalo Smetanovo trio opakovane po desiatich rokoch, kedy ju prevzalo za nahrávku klavírnych trií Antonína Dvořáka. ,,Je to úžasný pocit. Cítime to ako utvrdenie zmysluplnosti nášho konania a správneho interpretačného uchopenia odkazu od našich velikánov. Ako uvedomenie si, v čom spočíva sila skladateľov, zrodených v srdci Európy, v spojení s porozumením interpretov zrodených tamtiež. Nadstavbu, ktorá sa nedá získať. Štastie, že sa nám podarilo prepojiť v Smetanovom triu troch hráčov, ktorí hudobne dýchajú a tvoria vo vzácnej symbióze.“

Smetanovo trio aktuálne chystá niekoľko zahraničných turné, okrem iného do Anglicka, kde ho čaká vystúpenie vo Wigmore Hall, ale aj do Nemecka, Španielska a Talianska. Súbor sa vráti aj do USA – tentokrát vystúpi okrem iného v San Diegu, Los Angeles, New Yorku, vo Washingtone, v Chicagu a vo Philadelphii. Medzi mnohými domácimi vystúpeniami má Smetanovo trio naplánované napr. letné vystúpenie na medzinárodnom festivale v Českom Krumlově. V stave rokovania sú už aj koncerty pre nadchádzajúce sezóny – na Pražském jaru (2018) a Dvořákově Praze (2019).

Celkovo 21 albumov, ktoré boli tento rok nominované, sú z produkcie 19tich vydavateľských spoločností z celého sveta. Nahrávky nominované na BBC Music Magazine Awards sú rozdelené vždy do siedmich kategórií: inštrumentálne, komorné, orchestrálne, chorálne, vokálne, operné a koncertné. Ide o tituly, ktoré predstavujú to najlepšie z viac než 1500 nahrávok, recenzovaných v BBC Music Magazine v priebehu minulého roka. Medzi hviezdnymi interpretmi nominovaných nahrávok boli tento rok Mahan Esfahani, Rolf Lislevand, Danish String Quartet, Escher String Quartet, Nicolas Altstaedt, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Bergen Philharmonic Orchestra, John Wilson, Barbara Hannigan či Dimitris Tiliakos. Ceny boli vyhlásené na tradičnom slávnostnom galavečere BBC Music Awards, ktorý sa konal v utorok 19. apríla na King’s Place v Londýne. BBC Music Magazine Awards sú ceny vyhradené iba klasickej hudbe a je na nich unikátne, že z časti ich môže voliť aj široká verejnosť.  Hlasovanie prebehlo na portále: bbcmusicmagazine.com/awards.

Smetanovo trio hrá v zložení: Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – husle, Jan Páleníček – violoncello

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

]]>
Skladateľka a speváčka Hana Šebestová vydala debutový album Utajená. http://gregi.net/clanky/skladatelka-a-spevacka-hana-sebestova-vydala-debutovy-album-utajena/ Wed, 24 May 2017 06:30:32 +0000 http://gregi.net/?p=241496 [ čítať viac ...]]]> Jazzová novinka s hviezdnym obsadením. Taká je debutová nahrávka Utajená speváčky a skladateľky Hany Šebestovej, ktorá už stihla zarezonovať aj u žánrového publika. Nový titul vydavateľstva Hudobný fond totiž nedávno získal Cenu verejnosti Espirit. O víťazovi v tejto kategórii prestížneho hudobného ocenenia rozhodli samotní poslucháči. Debut Hany Šebestovej potvrdzuje tvrdenie, že domáca jazzová scéna zažíva silné obdobie.

„Hudbe som sa venovala už od útleho detstva. Nahratie albumu bolo vždy mojím snom. Keď som sa zhruba pred troma rokmi dohodla na spolupráci s Ľubošom Šrámkom, snažila som sa, aby to dopadlo, čo najlepšie,“ objasňuje vznik debutovej nahrávky Hana Šebestová. Skladateľka a speváčka v jednej osobe sa na albume Utajená obklopila špičkovými hudobníkmi. Okrem známych domácich mien prišlo aj na mimoriadne vzácneho zahraničného hosťa. Uznávaný americký klavirista Kevin Hays sa na Šebestovej debute predstavuje v netradičnej úlohe speváka. Aj vďaka nemu je jedenástka autorských skladieb intenzívnou hudobnou cestou s originálnym rukopisom slovenskej umelkyne. „Je to v podstate zbierka piesní z dvadsiatich rokov života. Materiál som mala možno aj na dva albumy. Snažila som sa vybrať piesne, ktoré majú odkaz a boli hudobne zaujímavé,“ dodáva k dramaturgii novinky Utajená samotná skladateľka. O produkciu CD sa postaral oceňovaný klavirista, skladateľ a aranžér Ľuboš Šrámek. Nálada nahrávky sa aj vďaka jeho produkčnému prístupu pohybuje na rozhraní viacerých žánrov a neustále stimuluje poslucháčovu pozornosť. Na nahrávanie skladieb s primárne slovenskými textami prizvala Hana Šebestová špičkových hudobníkov z oblasti jazzu, ale aj vážnej hudby. Pôsobivá štúdiová zostava podporila “nadžánrový“ charakter CD a výsledkom je album s ambíciou osloviť široké publikum s nadšením pre originálnu domácu tvorbu.

Folklór, etno, vážna hudba, blues, či pop. Hana Šebestová sa na svojom debute predstavuje ako skúsená hudobníčka s ucelenou predstavou o finálnej atmosfére nahrávky. Medziľudské vzťahy, intenzívny vzťah k prírode, ale aj obzretie za ľudovými tradíciami. Témy albumu Utajená korešpondujú s mystickým názvom CD. Rovnako neuchopiteľný je aj charakter jednotlivých skladieb. Rôzne tóniny, metrum, tempo. Vydavateľstvo Hudobný fond vydáva pozoruhodný debut s elitným hudobným obsadením a výnimočným skladateľským rukopisom.

Obsadenie albumu Hana Šebestová – Utajená:

Kevin Hays (spev, špeciálny hosť), Hana Šebestová (spev), Ľuboš Šrámek (klavír, syntetizátor), Matúš Jakabčic (gitara), Tomáš Baroš (kontrabas), Juraj Griglák (kontrabas, basová gitara), Marián Ševčík (bicie nástroje), Peter Raitl (perkusie), Barbora Kolářová (flauta), Robert Holota (hoboj), Jan Marcis (krídlovka), Samuel Šimek (trúbka, krídlovka), Palo Ruček (alt a tenor saxofón), Peter Kula (alt a tenor saxofón), Nikolaj Nikitin (tenor saxofón), Milan Osadský (akordeón), Mucha Quartet (sláčikové kvarteto): Juraj Tomka (prvé husle), Andrej Baran (druhé husle), Veronika Prokešová (viola), Pavol Mucha (violončelo)

Ďalšie informácie o CD Hana Šebestová – Utajená: http://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&product_id=2762
FB profil Hudobného fondu: https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

Zdroj: Hudobný fond 

]]>
James Blunt: Súťaž o album The Afterlove. http://gregi.net/clanky/james-blunt-sutaz-o-album-the-afterlove/ Wed, 24 May 2017 06:30:22 +0000 http://gregi.net/?p=238522 V spolupráci s vydavateľstvom Warner Music sme vám priniesli súťaž o nový album Jamesa Blunta. 

Výherca: Petra Nováková, Bratislava

]]>
Atlantída 2003: Slovák zabojuje o cenu na prestížnom Cannes. http://gregi.net/clanky/atlantida-2003-slovak-zabojuje-o-cenu-na-prestiznom-cannes/ Wed, 24 May 2017 06:00:20 +0000 http://gregi.net/?p=241491 [ čítať viac ...]]]> Uviesť film v svetovej premiére na najprestížnejšom festivale sveta v Cannes, je snom každého filmára. Teraz sa v dejisku na Francúzskej riviére, kam sa už po 70-ty raz presťahovala filmová smotánka sveta, nachádza aj slovenský reprezentant.

Film študenta Vysokej školy múzických umení Michala Blaška sa totiž dostal do oficiálneho výberu jednej z najvýznamnejších súťaží krátkych filmov na svete – Cinéfondation. Jeho polhodinová dráma Atlantída, 2003 zabojuje o jednu z troch cien v konkurencii 15 filmov z rôznych kontinentov. V svetovej premiére ju osobne uvedie medzinárodnej verejnosti už 25. mája 2017 v Cannes, za účasti hercov a členov štábu.

Michal Blaško zvečnil príbeh mladej Ukrajinky, ktorú jej priateľ počas ilegálneho prechodu cez slovenské hranice „vymenil“ s pašerákmi za pas do vysnívaného Nemecka. Kurátorka sekcie, ktorá vyberala spomedzi 2600 prihlásených filmov, označila snímku slovenského študenta za „pôsobivú a znepokojujúcu“. Atlantída, 2003 je jeho bakalárskym filmom, vznikol v koprodukcii bratislavskej Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a pražskej FAMU.

„Ak nejaký študentský film chce mať niekde premiéru, tak je to práve v Cinéfondation v Cannes,“ približuje režisér a scenárista Michal Blaško. „Veríme, že to nášmu filmu a jeho príbehu otvorí cestu na zahraničné i domáce festivaly,“ dodáva.

Názov filmu Atlantída, 2003 odkazuje na bájny kontinent, v prípade príbehu mladých ukrajinských migrantov, na vysnívané Nemecko. A na to, že rovnako ako sa rozpadol tento bájny kontinent, rozpadne sa Denisije pred očami aj jej bájny sen. Rok v názve zas odkazuje na dobu pred vstupom Slovenska do Schengenu, keď naša hranica s východným susedom slúžila ako prekypujúca križovatka nielen nekalých obchodných ciest pašerákov cigariet, alkoholu, ale aj bieleho mäsa.

Nápad na film vznikol ešte pred jeho nástupom na VŠMU. V novinách čítal rozhovor s mladou Ukrajinkou, ktorá sa na Slovensko dostala ilegálne spolu s priateľom. Ten ju však po prechode cez hranice predal za prostitútku.

„Ten príbeh sa síce odohral v roku 2003, ale je vo svojej podstate stále aktuálny. A v dnešnej dobe, keď Európa prežíva tzv. utečeneckú krízu, azda ešte aktuálnejší. Ukazuje jeden z tisícov skrytých príbehov, aké sa môžu odohrávať aj dnes. Umelo vytvárané hranice totiž nedokážu zastaviť na ceste ľudí ako je filmový Martin, len ich prinútia prekročiť vlastné morálne hranice, aby dosiahli svoj vytúžený cieľ – život v lepšej krajine, život inde, ako na okraji biedy niekde v Ukrajine,“ vysvetlil Michal Blaško. „Ľudia ako on chodia medzi nami a my o ich minulosti, o ich motiváciách, dilemách ani len netušíme,“ dodal študent 1. ročníka magisterského štúdia Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

V najslávnejšom festivalovom dejisku ho čakajú okrem uvedenia snímky stretnutia so zástupcami festivalov, účasť na červenom koberci, tlačové konferencie, oficiálne fotenia, rozhovory, večera s porotou, v ktorej bude rozhodovať aj čerstvý držiteľ Oscara za film Moonlight Barry Jenkins, a medzi najočakávanejšie zážitky patrí masterclass so svetovo uznávaným rumunských režisérom Cristianom Mungiuom, držiteľom Zlatej palmy, ktorý tento rok predsedá porote sekcie Cinéfondation. Ocenenia pre tri najlepšie filmy sekcie budú odovzdané na slávnostnom záverečnom ceremoniáli 26. mája 2017.

Na svetovej premiére filmu, ktorý sa nakrúcal v štyroch krajinách, sa osobne zúčastnia domáci aj medzinárodní členovia štábu, herci Elizaveta Maximová a Levan Mania, kameraman Adam Mach, architektka Sofie Othmanová, strihač Petr Hasalík, zvukár Ivan Ďurkech a Jakub Brychta za produkciu.

Jubilejný 70. ročník filmového festivalu v Cannes sa uskutoční od 17. do 28. mája 2017. Súťažná sekcia Cinéfondation je súčasťou prestížneho festivalu od roku 1998 a je zameraná na prezentáciu filmových škôl a objavovanie nových talentov. Každoročne sa do nej hlási vyše 2400 študentských filmov, vybraných je 15 až 20 krátkych a stredometrážnych snímok z filmových škôl po celom svete. Počas jej histórie sekcia uviedla viac ako 320 filmov z viac ako 100 filmových škôl z celého sveta.

Atlantída, 2003 je piatym slovenským zástupcom v Cinéfondation v novodobej histórii slovenskej kinematografie. V Cannes bol uvedený animovaný film Keď nie, tak nie Vladimíra Krála, stredometrážny film Matyása Priklera Ďakujem, dobre, krátky film režiséra Aramisova Cagey Tigers a naposledy v roku 2013 animovaný film Pandy režiséra Matúša Vizára.

PROFIL FILMU ATLANTÍDA, 2003 NA STRÁNKE FESTIVALU CANNES: http://www.festival-cannes.com/en/festival/films/atlantida-2003
VÝBER SÚŤAŽNÝCH FILMOV: http://www.festival-cannes.com/en/festival/selection/cinefondation-1
O POROTE SEKCIE CINÉFONDATION: http://www.cinefondation.com/en/news/63

SYNOPSA

Martin a Denisija, mladý ukrajinský pár. Snívajú o tom, že sa dostanú do Nemecka. Do krajiny, kde nikde neboli, do krajiny, kde sa však žije ako v rozprávke. Napovedajú tomu aj články v nemeckom magazíne, ktorý si Denisa s radosťou číta v starom aute, kým Martin šoféruje so svojím tajomstvom medzi výmoľmi na ceste k hraniciam. Plazia sa v lesoch, spia skrývajúc sa v aute, až sa im napokon podarí ilegálne prejsť cez „zelené hranice“ z Ukrajiny na Slovensko. Sen je už na dosah. Je však rok 2003, štyri roky pred vstupom Slovenska do Schengenu. A kým v súčasnosti je hranica medzi naším východným susedom jednou z najstráženejších v celej Európe, vtedy ešte slúžila ako prekypujúca križovatka nekalých obchodných ciest pašerákov cigariet, alkoholu, a aj bieleho mäsa. Martin je odhodlaný obetovať pre svoj sen o lepšom živote všetko. Dokonca aj svoju priateľku.

MICHAL BLAŠKO

Narodený v roku 1989, Bratislava, je študentom magisterského stupňa Ateliéru hranej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Jeho krátkometrážny film Strach, ktorý bol postupovým cvičením druhého ročníka bakalárskeho stupňa a vznikol v koprodukcii s pražskou FAMU, bol premiérovo uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiane a získal viacero ocenení, vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse. S animátorkou Martou Prokopovou momentálne vyvíja animovaný film Divoké bytosti, ktorý bol súčasťou Short Film Project Lab na 67. ročníku Berlinale. Atlantída, 2003 je jeho bakalárskym filmom, ktorý bol uvedený v sekcii Cinéfondation na festivale v Cannes.

vimeo.com/michalblasko

Zdroj: FTF

]]>
DAVOVÁ PSYCHÓZA 30 ROKOV (1987 – 2017) TOUR http://gregi.net/podujatia/davova-psychoza-30-rokov-1987-2017-tour-6/ Tue, 23 May 2017 22:00:06 +0000 http://gregi.net/?p=240164

]]>
Smola a Hrušky a ich svetová novinka Only love. http://gregi.net/clanky/smola-a-hrusky-a-ich-svetova-novinka-only-love/ Tue, 23 May 2017 12:18:24 +0000 http://gregi.net/?p=241485 [ čítať viac ...]]]> Kapela Smola a Hrušky predstavuje ďalšiu skladbu z nového albumu Čiernobiely. Singel Only love má medzinárodný rozmer a silný odkaz – s láskou bojuje proti čoraz väčšej agresivite, arogancii a závisti medzi ľuďmi.

Ako hosť na nej spieva francúzsky multižánrový trúbkár a raggamuffinista známy pod umeleckým menom Tribuman a vokálmi ju príjemne doladili dve mladé speváčky –  sesterské duo Alžbeta a Júlia. Na klipe kapela spolupracovala s osvedčeným teamom filmárov – Martin Krestián Documentary, Peter Regec Learto production a Brice Hincker CHS production. Natáčalo sa v uliciach Londýna, francúzskeho Štrasburgu a na Spiši.

Európske reggae

„Bolo mi potešením spolupracovať s kapelou na singli Only love z ich nového albumu. Skladba mieša rôzne štýly a bola to výzva spojiť môj raggamuffin so štýlom kapely. Posolstvo skladby je o láske a jednote. Láska sa začína susedstvom a pokračuje po celom svete prostredníctvom našich textov a hudby s pozitívnymi vibráciami. Myšlienka tejto spolupráce vznikla v roku 2014, keď som navštívil Slovensko a koncertoval som aj v Spišskej Novej Vsi. Vtedy som sa zoznámil s manažérom kapely Martinom, ktorý mi pomohol a vzišlo z toho medzinárodné spojenie a priateľstvo,“ opisuje spoluprácu Tribuman.

„Českí kritici v recenzii na album Čiernobiely označili skladbu termínom európske reggae a myslím si, že sa pekne trafili, hoci ešte nemali možnosť vidieť videoklip, ktorý vznikal na rôznych miestach Európy. Zábery z Londýna sme snímali, ešte keď som mal roztrhnutú achillovku, ako dôsledok môjho pôsobenia v slovenskej basketbalovej extralige a musel som sa pohybovať na invalidnom vozíku. Využili sme tento handicap a klip je v podstate sociálny experiment. Zachytili sme rôzne reakcie ľudí a okolia – ako sa správajú k človeku na vozíku a v núdzi. Zaujímavé bolo, že pomáhali skôr ľudia na pohľad z nižších sociálnych vrstiev a inej farby pleti, alebo dievčatá, ako takzvaní slušní bieli ľudia. No zažili sme aj agresiu počas natáčania v doubledeckri. Jeden arabský cestujúci sa nám vyhrážal smrťou, ak neodložíme kamery. Pozorný divák si určíte všimne multikultúrny rozmer snímky. Nečakaná bola práve prebiehajúca demonštrácia proti vojne na Trafalgar Square. Úplne nám zapadla do celého konceptu a umocnila ústrednú myšlienku, ktorou je parafráza výroku Martina Luttera Kinga, že láska je jediná sila, ktorá môže zmeniť nepriateľa na priateľa,“ zhrnul frontman kapely Spoko Kramár.

„Pieseň Only Love sa nám páči svojou melódiou, letnou náladou a odkazom, ktorý hovorí o tom, že len láska dokáže zachrániť svet. Aj keď to môže znieť ako opakované klišé, myslím si, že túto tému treba neustále šíriť do sveta, keďže je pre všetkých veľmi dôležitá. Láska je to najcennejšie čo máme, z lásky sme stvorení, živení a šťastní, tak to vracajme čo najviac späť. Sme vďačné, že sme mohli na tomto songu spolupracovať,“ opisujú svoje pocity sestry Alžbeta a Júlia.

Album Čiernobiely obsahuje 13 skladieb a Only Love je predposlednou z nich. Zaujímavosťou je, že všetky majú aj videoklip. Chýba už iba vizuálne stvárnenie singlu Daj mi signál, kde hosťuje kapela Zoči Voči a Zita Rigondeaux z kapely Bijouterrier. Kapela chce dať šancu svojim fanúšikom, alebo mladým umelcom, aby mohli vymyslieť a natočiť videoklip podľa vlastných predstáv. Už teraz môžu svoje návrhy a nápady konzultovať s kapelou cez email manager@smolaahrusky.sk. Veríme, že klip na skladbu Daj mi signál, ktorú nájdu na streamových médiach, bude dôstojnou bodkou za celým albumom Čiernobiely a už teraz sa tešíme na ďalšiu kapitolu skupiny Smola a Hrušky. 

Kapela Smola a Hrušky vznikla roku 1997. Šesťčlenná formácia má na konte 6 albumov: Jeseň 2003 (2003), Na chate (2005), Kameň Papier Nožnice (2008), živák Lajfka (2010), Palec hore (2012), Best On 1997 – 2015 (2015). Okrem toho vydala DVD s názvom 13 životov / Live in Topfest (2010), CD a DVD Unplugged Live in Spišské Divadlo (2016) a najnovší album Čiernobiely (2017). Medzi najznámejšie skladby skupiny patria – Mary, Honey Honey, Matura, Fajčiť treba, Profesor lásky, Čierny Biely, Televízne noviny, Za rodinu, Lovesong, Tangá, Analog Digital, Na čom záleží, Pridaj si ma, Som na*ebaný, Hit či Svokra.

Nový album Čiernobiely je v predaji cez oficiálny shop kapely: http://smolaahrusky.sk/eshop alebo priamo na každom koncerte.

PR správa: Martin Hlavatý / manažér Smola a Hrušky
foto SaH, A&J: Martin Krestián
foto Tribuman: Sebastien North

]]>
FALLGRAPP TOUR 2017 | 18.05.2017 | Majestic Music club – MMC | BRATISLAVA | MICHAL DZUBINA – FLOE FOTOGRAPHY http://gregi.net/fotky/fallgrapp-tour-2017-18-05-2017-majestic-music-club-mmc-bratislava-michal-dzubina-floe-fotography/ Tue, 23 May 2017 12:13:14 +0000 http://gregi.net/?p=241380 Náš fotograf Michal Dzubina vám prináša fotky z koncertu Fallgrapp, ktorý sa odohral v rámci ich tour k novo vydanému albumu V hmle, vo štvrtok 18. 5. 2017 v bratislavskom Majestic Music Clube. Ako predskokani sa predstavili skvelí Himalayan Dalai Lama.

Atmosféra Fallgrapp

[See image gallery at gregi.net]

]]>
Poďme na MARINGOTU. Dáme Puding s Chiki Liki Tu-a, VEC, Jimmy Pé a BULP. http://gregi.net/clanky/podme-na-maringotu-dame-puding-s-chiki-liki-tu-a-vec-jimmy-pe-a-bulp/ Tue, 23 May 2017 07:30:54 +0000 http://gregi.net/?p=241367 [ čítať viac ...]]]> Vo výnimočnom areáli, v bývalom kameňolome sa hlási k slovu Maringota fest. Skalický lom je netradičným miestom, kde so známymi aj neznámymi stráviš dva krásne augustové večery. Na dvoch stageoch na preLOMOVom 6.ročníku zastihneš skvelé kapely, šikovných hudobníkov a kopec sprievodných programov.

Svetový slovenský BULP

„Je to hudba, ktorá spája pesničkovosť a klubové prostredie.“ hovorí pre Maringotu Samo Štefanec, frontman hudobného projektu BULP. Jeho zvuk je ovplyvnený tvorbou Mount Kimbie, Moderat či Bonobo. BULP svoje skladby prezentuje naživo. Okrem laptopu, klávesov, perkusií a rôznych elektronických hračiek používa aj vlastný vokál a zamatový hlas Jany Štefancovej. BULP bol ocenený ako Objav roka na Radio_Head Awards 2015. Tento rok im vyšiel „svetový slovenský album Yrsa, ktorý tak možno bez preháňania nazvať nielen vďaka anglickým textom.“

Jimmyho tracky hrajú po celom svete.

Jimmy Pé sám seba označuje ako kreatívneho prieskumníka zlomených beatov. So svojou víziou cut‐ up elektroniky má často sklony znieť melancholicky, no vždy neomylne nájde bod návratu a poslucháča tak zachráni pred tmou poriadnou dávkou eufórie.

Prednedávnom Jimmy vydal svoje nové EP Masika. Počas svojej hudobnej existencie si 5x zahral na známom festivale Sziget, Liverpool Sound City, Outlook Festival, Ment Ljubljana alebo Pohoda Festival. Taktiež predskakoval známym producentom ako Hudson Mohawke, Four Tet, Thundercat, Dorian Concept, Daedelus a bol ako participant na uznávanej akadémii Red Bull Bass Camp v Bratislave. V roku 2016 sa stal víťazom Radio_head awards v kategórii Elektronická nahrávka za rok 2015.

Kapela, na ktorú sa tešíme je Puding pani Elvisovej. Pudingáči ako elektro-indie-popová kapela sú stálica vo festivalovom svete. Na konte majú 4 albumy a obľúbená banda hudobníkov bude jeden z headlinerov tohtoročnej Maringoty.

Ked už hovoríme o obľúbenosti kapiel u slovenských fanúšikov, treba spomenúť chalanov z Chiki-liki tua. Prešovská kapela je známa vtipnými textami, výbornou atmosférou svojich vystúpení a pestrým

miešaním žánrov. Za svoju existenciu odohrali viac než 1200 koncertov v 15 krajinách Európy, čím získali prvenstvo ako najčastejšie hrajúca slovenská skupina v zahraničí. Chalani vydali už 6 albumov a myslíme, že nás čaká kvalitný koncert. Kde? Na Maringote.

DJ, raper a beatmaker ?

Často je označovaný ako veterán alebo ako legenda slovenského hip-hopu. Momentálne jeden z najhudobnejších raperov u nás – VEC. Branči sa po štyroch rokoch vracia s veľmi vydareným, fajnšmekerským EPčkom – Domáce potreby, ktoré tento rok získalo ocenenie na Radio_Head Awards. Vec je neodmysliteľnou súčasťou hudobnej scény a my ho radi uvidíme na našom festivale.

Okrem hudobných vystúpení bude k dispozícii vynovená čajovňa, jedinečná výstava fotografií – FOTO Expo alebo tradičná „koštúfka“ vín od lokálnych vinárov. Zober kamošov a príďte si vychutnať čaro menšieho festivalu. Hovorí sa, že po zotmení sa v areáli dejú neopísateľné zážitky s pozitívnymi vedľajšími účinkami. Píš si do kalendára 18.-19. august 2017 /MARINGOTAfest/ Skalický lom.

Lístky v predpredaji na www.ticketportal.sk. Ceny lístkov – Prvá vlna vstupeniek 150 ks za 10 EUR, 300 ks za 12 EUR. Na mieste 15 EUR. Jednodňový vstup ťa vyjde na 8 EUR.

Program budeme postupne dopĺňať.

Zdroj: Maringota

]]>
Na májovom FLEXXINe sa predstavia HUGO TOXXX, KARLO a GLEB! http://gregi.net/clanky/na-majovom-flexxine-sa-predstavia-hugo-toxxx-karlo-a-gleb/ Tue, 23 May 2017 07:30:16 +0000 http://gregi.net/?p=241374 [ čítať viac ...]]]> Bratislavský Babylon sa bude pod taktovkou FleXXinu už druhý krát poriadne otriasať kvalitnou dávkou rap, trap, grime, bass a jumpup music. Tentokrát sa o multižánrový humbuk postará HUGO TOXXX, KARLO GUMBGU, GLEB, KOMANDER a kvalitní support DJs.

Už prvý FleXXin nás presvedčil o tom, že aj tentokrát môžete čakať dávku poctivých rapových a úderných beatov, kvalitný zvuk, neobyčajné efekty, turbulentné zvuky a poriadnu dávku emócií pri dropoch. O nezabudnuteľnú live show sa zo susedného Česka postará napríklad HUGO TOXXX, člen legendárneho českého zoskupenia Supercrooo. Svoj charakteristický rapový  touch nám na pódiu predstaví aj KARLO GUMBGU, ktorý prednedávnom vydal svoj nový album s názvom 666. Nebude chýbať ani GLEB, člen FCK THEM, ktorý sa už na prvom vydaní FleXXinu osvedčil ako poriadny obľúbenec. Lineup doplní KOMANDER, VI3E a SOMEBUDDY.

Je viac než isté, že nás opäť čaká špeciálna a energiou nabitá show, ktorú treba určite zažiť.

PRIDAJ SA NA FACEBOOK EVENT KLIKNUTÍM TU

LINE UP
HUGO TOXXX live
KARLO GUMBGU live
GLEB live
 Komander 
 VI3E
 Somebuddy

MIESTO: ATELIÉR BABYLON, Kolárska 3, Bratislava
ŠTART: 21:00 hod.
VSTUPNÉ: 10 / 12 eur
VIP VSTUPNÉ (balkón, sedenie, bar): 15 eur
VSTUP DO KLUBU: 16+

Zdroj: NuDance

]]>
MUSE vydali úplne novž singel Dig Down. http://gregi.net/clanky/muse-vydali-uplne-novz-singel-dig-down/ Tue, 23 May 2017 07:00:49 +0000 http://gregi.net/?p=241353 [ čítať viac ...]]]> Skupina MUSE publikovala nový singel. Skladba Dig Down už existuje aj vo video podobe.

„Keď som písal túto pieseň, snažil som sa odosobniť od všetkých negatívnych vecí a nálad, ktoré v dnešnom svete panujú. Chcel som do nej dať optimizmus a nádej a inšpirovať ľudí, aby si verili, že aj ako jednotlivci môžeme zmeniť chod sveta, pokiaľ to chceme“, hovorí k vzniku nahrávky spevák a skladateľ Matt Bellamy.

Videoklip režíroval Lance Drake, talentovaný umelec a režisér z Los Angeles, ktorého prácu môžu oceniť priaznivci Miike Snow, Middle Class Rut, Five Knives alebo Twin Shadow. Hlavnú postavu v akčnej scéne zveril Lauren Wasser, o ktorej sa dočítal a jej príbeh ho veľmi zasiahol. Mladé dievča trpí tzv. syndrómom toxického šoku a vedie zdĺhavý boj s výrobcami menštruačných tampónov. Po aplikácii ich výrobku skoro zomrela a kvôli stafylokokovej infekcii a intoxikácii organizmu, ktoré použitie tampónu vyvolalo, prišla o nohu.

Viac sa o Lauren Wasser a jej príbehu dozviete tu: 

Britská skupina sa s novým materiálom hlási takmer na deň po dvoch rokoch po albume Drones. Či sa jedná o predzvesť novej platne, nie je zrejmé. V lete Muse absolvujú spoločné severomarické turné s 30 Seconds To Mars a PVRIS.

Zdroj: WM

]]>
Nejočekávanější DNB akce měsíce The Drum & Bass Weekender už tento víkend ve Stormu. http://gregi.net/clanky/nejocekavanejsi-dnb-akce-mesice-the-drum-bass-weekender-uz-tento-vikend-ve-stormu/ Tue, 23 May 2017 07:00:40 +0000 http://gregi.net/?p=241363 [ čítať viac ...]]]> Dvoudenní mejdan s nejnabitějším line upem, který jste kdy ve Stormu mohli zažít! Drum & Bass Weekender nabídne taková jména jako DJ Hype, Shimon & Benny L, Sub Zero, Nicky Blackmarket, Annix, Crissy Criss a mnoho dalších. Vstupenky zakoupíte v síti Goout (speciální limitovaná edice pro ČR).

Páteční večer nabídne hromadu jmen z UK, jako jsou Crissy Criss, DJ, producent a jeden z nejdůležitějších ambasadorů DNB žijící v Londýně, mezi jehož nejznámější věci patří masivní album „Give You The World“ s Youngmanem a track „Create the Future“. Po jeho boku si stoupne MC Harry Shota, jeden z nejtalentovanějších MC Anglie a člen SASASAS MC Stormin. Dále nastoupí oldschooller Nicky Blackmarket spolu s MC Shabba D a Fearless; Dominator, Basslayerz & Ragga Twins a mnoho dalších.

Sobotní line up není o nic méně zajímavější. Těšit se můžete například na jednu z největších světových drum & bass legend  – DJe Hype! Hype působí též jako producent, který začal produkovat již v roce 1989 a má na svědomí např. track „Shot in the Dark“ z roku 1993. Další z headlinerů je Shimon, označován také jako zlatý kluk Ram Records, má na svém kontě několik hymen, díky kterým je známý po celém dnb světě. Jmenujme například Body Rock, Hush Hush, Night Flight, The Shadow Knows, The Predator, Quest či Screamer. Během této noci vystoupí po boku DJe a producenta Benny L a MCho Fearless. Nesmíme opomenout také projekt Sub Zero a jump-opové kluky Annix.

Nenechte si ujít tento jedinečný víkend, který se zapíše do historie klubu Storm!

 LINE UP – PÁTEK 26.5.2017

MAIN STAGE:
CRISSY CRISS w/ HARRY SHOTTA & MC STORMIN
NICKY BLACKMARKET w/ SHABBA D & FEARLESS
DOMINATOR
AZZA
GRIMA
TNA
NORTH BASE w/ IC3
BASSLAYERZ & RAGGA TWINS
RUFFSTUFF w/ DREPS 
INTER w/ DEEFA
WARDEN & BOYLAN w/ IMPACT & JWILZ
DJ EKZ w/ PURKAL

2nd STAGE:
BIG KID & FELINE REFLEX
BROADERLINE
DIDZ
ESTATED & JNB
HYPER FIZIX
NUBORN
PIGGY
RUTZ
SCOPEX & ILLIST
SNOWY
ALMAN
BIGGZ
D-RAW
KARNAGE
KINETIK
SAMMY C
WALKER

 LINE UP – SOBOTA 27.5.2017

MAIN STAGE:

DJ HYPE w/ IC3
ANNIX w/ FUNSTA
SUB ZERO w/ YONGAFOX & AC MC
SHIMON & BENNY L w/ FEARLESS
PROFILE & INTER w/ SWIFTA
T>I w/ MANEK & RICHOCHET
LADY V DUBZ w/ DOUBLE O 
CHUNKY BIZZLE w/ ELEMENT
GI JONES w/ BIGGZ

2nd STAGE:
AK
COLIN CAGE
CRABBY 
CRAKEY
DIGIBIT
DR PHEELGOOD
FIENDREFLEX
HARBZ
TWISTA
VEX
AGZZY
IFFY
KEE-LO
KRUZE
REIDO
YT

◥ START 21:00 | KONEC 06:00 ◤

Více informací naleznete na Facebook události Stormu či v oficiální události pořadatele.

Zdroj: Storm club

]]>
SVIATOK VŠETKÝCH BIKEROV – BIKEFEST 2017. http://gregi.net/clanky/sviatok-vsetkych-bikerov-bikefest-2017/ Tue, 23 May 2017 06:30:30 +0000 http://gregi.net/?p=241348 [ čítať viac ...]]]> Cez víkend sa v bike parku Kálnica pri Novom Meste nad Váhom stretnú všetci milovníci dvoch kolies. Prichádza Birell BikeFest 2017 s poradovým číslom sedem!

Posledný májový víkend bude už tradične patriť najväčšiemu bikerskému festivalu na Slovensku – Birell BikeFestu. Tri dni nabité bicyklami, športom a akciou majú niečo pre každého. Festival začína už v piatok 26. mája 2017 a vyvrcholí v nedeľu. Potrvá celé tri dni, čo znamená viac času na súťaženie v jednej z 11 disciplín alebo na testovanie bicyklov z viac ako 400 modelov rôznych značiek. Sviatkom pre adrenalínových nadšencov bude určite sobota, kedy Garmin Slopestyle už po tretíkrát prinesie nádielku toho najlepšieho jazdeckého umenia. Aj tento rok je slopestyle zaradený do kalendára najväčšej svetovej série Freeride Mountain Bike World Tour s bronzovým statusom.

Areál bike parku a všetky trate budú k dispozícii na voľné jazdenie, pripravený je aj program pre najmenších účastníkov a na tých, ktorí aktívne nejazdia, čakajú sprievodné akcie. Okrem piatkového koncertu a sobotnej drum&bass tancovačky si budú môcť návštevníci vychutnať aj tie najlepšie bikové filmy svetových a domácich produkcií. Red Bull TV Cinema prinesie do Kálnice snímky ako Rad Company s Brandonom Semenukom, UnREAL či film Builder, ktorý okrem parádneho jazdenia prináša aj pohľad na stavbu trailov.

Aktuálne informácie, fotogalérie a videá nájdete na www.redbull.sk/bikefest alebo na www.bikefest.sk. Viac zaujímavého obsahu hľadajte na www.redbull.sk/bike.

Zdroj: Red Bull

]]>
PREMENA NAMIESTO ZOTRVAČNOSTI. ARCHÍVNY CHLAPEC VYDÁVA DRUHÝ A ÚPLNE INÝ ALBUM TRANZIT. http://gregi.net/clanky/premena-namiesto-zotrvacnosti-archivny-chlapec-vydava-druhy-a-uplne-iny-album-tranzit/ Tue, 23 May 2017 06:00:52 +0000 http://gregi.net/?p=241343 [ čítať viac ...]]]> Malo to byť prirodzené a očakávané pokračovanie pozitívne prijatého debutu. Len akustická gitara, občasné sláčiky a charakteristický spevácky prejav Richarda Vávru, známeho ako Archívny Chlapec. Slovenský pesničkár svojím prvým albumom Zvery oslovil mnoho fanúšikov doma aj v Českej republike a ďalšia indie-folková cesta sa zdala byť jasná. Takmer dokončený druhý album sa však Archívny Chlapec rozhodol z veľkej časti prerobiť. Namiesto zotrvačnosti tak prišla premena a namiesto Zverov 2 pod značkou Slnko Records vychádza Tranzit.

„Jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už nechceš robiť veci tak ako doteraz,“ hovorí Archívny Chlapec o momente, s ktorým sa stretávajú nielen umelci, ale aj ľudia v bežnom živote. Pocit, keď chcete životný stereotyp zadupať do zeme a pustiť sa po inom chodníku tentokrát prišiel nečakane a na poslednú chvíľu. „Druhý album som mal už takmer nahratý, keď som si uvedomil, že v takejto podobe  ho vlastne vôbec nechcem vydať,“ prezrádza Richard Vávra.

Archivny Chlapec kredit Lucia Vavrova

Archívny Chlapec vysvetľuje, že stiesňujúci pocit a potreba zmeny v ňom zrela už dlhší čas. „Začal som si uvedomovať, že všetko robím príliš štandardne a konzervatívne. Nielen v hudbe ale aj v živote. Hrám na gitare, chodím do práce, uzatváram sa do seba. Začal som rozmýšľať, či ten konzervativizmus nemám v sebe vsugerovaný,“ vysvetľuje zamyslene gitarista a spevák z Kútov.

Zásadná reflexia a zlom prišli v čase, keď bol druhý album už skoro hotový. Richard vtedy ochorel, začal doma experimentovať a do jednej skladby nahral slučky z čerstvo kúpeného malého ‘synťáku’. Poslal som to môjmu producentovi Erikovi Horákovi a páčilo sa mu to. Erik mal vtedy v štúdiu bubeníka Tomáša Hríbika (Says, Katarína Máliková, Deaths) a tak sa ma spýtal, či by sme neskúsili spolu s ním nahrať jednu skladbu. Ja som už vtedy vedel, že to nebude len jedna pesnička, ale celý album,“ hovorí Richard o procese premeny.

Album Tranzit je ako cesta po hudobnej mape od jedného bodu k druhému, od starého k novému. Akurát, že Archívny Chlapec poslucháčom zmeny neservíruje postupne, ale rovno od úvodných sekúnd im do tváre a uší chrstne skreslenú basu, bicie a pestré elektronické zvuky. Akoby pochopil, že je jedno, prostredníctvom akého nástroja na hudbu siahne a nemusí to byť nevyhnutne len gitara. Album je preto modernejší a údernejší ako jeho predchodca a zaujímavé je, že fáza Tranzitu u Richarda Vávru aj naďalej pretrváva. Budúcnosť tak môže byť opäť inakšia a zvukovo ešte farebnejšia.

Tranzit vyšiel 19. mája v Slnko Records ako CD a digitál. Na streamovacích službách sa objaví už čoskoro.

Letná etuda (audio): https://youtu.be/FA6sjsKi5ac
Album Tranzit na slnkorecords.sk: http://www.slnkorecords.sk/archivny-chlapec/tranzit
Archívny Chlapec na Facebooku: https://www.facebook.com/ArchivnyChlapec/

Zdroj: AC

]]>
David Matásek ako Robin Hood. http://gregi.net/clanky/david-matasek-ako-robin-hood/ Tue, 23 May 2017 05:30:54 +0000 http://gregi.net/?p=241356 [ čítať viac ...]]]> Legenda o udatnom zbojníkovi, ktorý bohatým berie a chudobným dáva, ožíva v novej nahrávke Supraphonu. Zvuková adaptácia klasického románu Howarda Pylu vznikala od januára v nahrávacom štúdiu DAMU na základe scenára a v réžii Ivana Rosslera.

David Matásek, Jan Kanyza, Tereza Bebarová, Miroslav Táborský, Pavel Rímský, Filip Blažek, Tomáš Juřička a množstvo ďalších známych českých hercov sa podieľalo na nahrávke o dobrodružstvách slávneho zbojníka zo Sherwoodského lesa a jeho verných druhov.

,,Robin Hood je starobylý hrdina, je tu odvaha, spravodlivosť, morálka a ďalšie záležitosti. V detskej duši sa tieto hodnoty prvýkrát formujú. Takže tento príbeh by mal poznať každý. Teda – dospelí ho poznajú a k deťom sa môže dostať práve prostredníctvom audioknihy,“ uviedol predstaviteľ Robina Hooda David Matásek a dodal: ,,Ako predstaviteľ hlavnej postavy som mal naozaj veľký priestor. S pánom režisérom sme o postave pred natáčaním rozprávali. Občas sme niečo skúsili, zase sme sa rozprávali a skúsili to napríklad inak. Naše predstavy sa nakoniec stretli a nahrávka dopadla naozaj dobre. Krásne na tejto práci je, že vytvárame priestor pre imagináciu poslucháča. V lese sa rozpráva inak, v jedálnej sieni sa hovorí inak, na postavu, ktorá je dvadsať metrov od vás sa hovorí inak, než na ženu, ktorá stojí hneď vedľa vás. V dnešnej dobe doslovnosti vyvolávame potrebu predstavivosti. V prípade Robina Hooda predovšetkým u detí.“

Vynaliezavá réžia, skvelé výkony interpretov, scénická hudba Jiřího Strohnera a mnoho zvukových efektov, priraďuje tento titul k tomu najlepšiemu, čo v oblasti hovoreného slova v Supraphone v poslednej dobe vzniklo.

Veľký romantický príbeh legendárneho Robina Hooda, plný lásky, nástrah, hrdinských činov a rytierskych súbojov zo stredovekého Anglicka vyšiel na 2CD i v digitálnej podobe 14. apríla.

ZDROJ: SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

]]>
Iva Bittová & Čikori: At Home Tour 2017 http://gregi.net/podujatia/iva-bittova-cikori-at-home-tour-2017-3-2/ Mon, 22 May 2017 22:00:30 +0000 http://gregi.net/?p=241061

]]>
MAĽBA AKO TERČ, VYSTREĽTE! http://gregi.net/clanky/malba-ako-terc-vystrelte/ Mon, 22 May 2017 10:38:10 +0000 http://gregi.net/?p=241337 [ čítať viac ...]]]> „Maľba nie je len obraz, ktorý sa má zavesiť preto, aby visel na stene,“ tvrdí maliarka Rita Koszorús. Aj preto, aby posunula ďalej svoje úvahy o klasickej maľbe a sebareflexiu vlastnej tvorby, prichádza s originálnym projektom HATER PAINTER. Vytvorila abstraktný obraz, do ktorého si budú môcť návštevníci happeningu streliť puškou. Každý, kto bude mať odvahu a bude chcieť, má jednu ranu. Obraz následne prehovorí hlasom kurátorky Simony Bérešovej. Len raz, v sobotu 3. júna 2017 o 19.00 hod. v DOT. Gallery v Bratislave.

„V projekte Hater Painter maliarka Rita Koszorús prevracia obvyklý vzťah maľby a jej konzumentov na ruby. Tradične iba prizerajúceho sa návštevníka galérie premení na aktéra, ktorý dostane možnosť dotvoriť autorkin obraz, a to prostredníctvom streľby. Tento spôsob v sebe nesie potenciál výstrelom obraz zničiť, ale aj vytvoriť jeho novú podobu. Divák sa môže sám rozhodnúť, či bude streľbu považovať za kreatívny akt, alebo za deštrukciu. Rita však nemení iba pozíciu diváka, ale aj maľby samotnej, keďže jej dáva hlas,“ píše vo svojom kurátorskom texte Simona Bérešová. Obraz po každom zásahu prehovorí práve jej hlasom, vysloví štandardné kritické frázy na maľbu, ktorú autorka vytvorila špeciálne pre daný happening.

Jednou z tém, ktoré Rita Koszorús prináša, je vzťah medzi kritikou, odbornou alebo laickou, a maľbou. „Podobne ako vie činnosť maliara byť tvorivá alebo zničujúca, tak aj kritika dokáže byť konštruktívna a dodať dielam nové rozmery, ale rovnako môže byť deštruktívna a násilná. Samotná maľba ostáva vo vzťahu voči názorom iných pasívna, je bezbranne ticho keď ju oslavujú, i keď ju kritizujú,“ dodáva Simona Bérešová.

Rita Koszorús otvára a ponúka happeningom viacero tém. Primárne vytvára paradox – ona sama je maliarkou a zároveň maľbu spochybňuje. „Myslím si, že ak sa chce človek posunúť vo vlastnej tvorbe, najdôležitejšie je, aby ju dokázal vnímať aj z iného uhla, nastavil jej zrkadlo. Ja si užívam, keď sa dielo vytrhne zo zaužívaného kontextu a ocitá sa v novom. Treba spochybňovať svoje dielo, miesto, v ktorom vzniká, lebo len tak sa dá posunúť,“ hovorí mladá maliarka. Druhou jej témou je už spomínaná kritika. „Na Slovensku vníma kritika maľbu ako niečo, čo sa dá zavesiť. A ja sa snažím posunúť hranice ďalej. Neverím totiž, že maľba musí zostať len ako závesný objekt,“ dodáva autorka a zároveň priznáva, že tým, že chce maľbu vystaviť útoku, streľbe, ju istým spôsobom aj zosmiešňuje; predsa by mala zostať vznešeným prvkom.   

Projekt Hater Painter je pokračovaním série Curator Shooting, ktorú Rita Koszorús začala v roku 2015. V rámci tejto série dala príležitosť kurátorovi Davidovi Demeterovi ako zástupcovi teoretikov a kritikov umenia dotvoriť jej obrazy streľbou. Diela postrelené kurátorom v ateliéri autorky boli následne prezentované verejnosti na výstave – BANG! v galérii Telep v Budapešti. Haiter Paiter posúva túto myšlienku ďalej a zbraň do ruky dáva širokej verejnosti. Samotná streľba už neprebieha v autorkinom ateliéri, ale v galérii, vďaka čomu sa premení na verejnú akciu, ktorá sa uskutočni počas jedného večera v DOT. Gallery v Bratislave,“ uzatvára kurátorka.

Rita Koszorús (1989) študovala grafiku a maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Maďarskej akadémii výtvarných umení v Budapešti. V Budapešti absolvovala v roku 2016 aj rezidenčný pobyt v štúdiu FKSE. Vo svojej tvorbe sa popri maľbe venuje aj jej presahom do iných médií ako je akčné umenie či video.  Žije a tvorí v Bratislave.

Zdroj: HATER PAINTER

]]>
PAPAJAM: V období dažďa! http://gregi.net/clanky/papajam-v-obdobi-dazda/ Mon, 22 May 2017 10:34:34 +0000 http://gregi.net/?p=241332 PAPAJAM tentokrát privoňali k Slovenskej populárnej klasike. Na leto si pre svojich fanúšikov pripravili prerábku známeho hitu od legendárnej Mariky Gombitovej

Piesnou „V období dažďa“ by neradi privolávali zlé počasie ako spomínajú na svojich FB stránkach, ale naopak dobrú náladu a chuť tancovať. Táto dynamická vypaľovačka je naozaj ako stvorená na každú diskotéku, ktorá zachutí hneď od prvej noty.

http://www.facebook.com/PAPAJAMsk
https://twitter.com/PAPAJAMsk
http://www.youtube.com/PAPAJAMtv
http://www.papajam.sk
https://soundcloud.com/papajamsk
https://instagram.com/papajamsk/
https://myspace.com/papajamsk

Zdroj: PAPAJAM

]]>
Divadlo Pôtoň čaká do konca mája hosťovanie Horáckeho divadla z Jihlavy a fragmenty nových skladieb Ivany Mer. http://gregi.net/clanky/divadlo-poton-caka-do-konca-maja-hostovanie-horackeho-divadla-z-jihlavy-a-fragmenty-novych-skladieb-ivany-mer/ Mon, 22 May 2017 10:31:56 +0000 http://gregi.net/?p=241328 [ čítať viac ...]]]> Divadlo Pôtoň má aktuálne za sebou náročný autorský projekt, ktorý spojil štyri divadelné scény s netradičnými priestormi Bátoviec – Miracles  – a ide ďalej. Do konca mesiaca ho čaká prvé hosťovanie Horáckeho divadla z Jihlavy s inscenáciou 3100°C mé krve, ktorá originálnym spôsobom hľadá to „prehnité v spoločnosti“ a koncertné uvedenie fragmentov nových skladieb hudobníčky Ivany Mer ako výsledok jej rezidencie.

„Horácke divadlo je jediné krajské divadlo v Českej republike, v ostatných sezónach prešlo viacerými personálnymi a umeleckými zmenami a najmä vďaka nim smeruje Jihlavské divadlo ďalej od tradičného divadla pre väčšinové mestské publikum k divadlu, ktoré prináša zaujímavé témy a netradičné inscenačné prístupy. Z tohto radu nás veľmi zaujala práve inscenácia 3100°C mé krve, ktorá je našej dramaturgii veľmi blízka,“ povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte. Prvé hosťovanie divadla z Jihlavy je naplánované na štvrtok 25. mája 2017.

Inscenácia kombinuje princípy dokumentárneho a fyzického divadla, vychádza z autentických výpovedí matiek, ktorých synovia sa stali bojovníkmi ISIS. „Čo vedie mladých Európanov k tomu, aby odchádzali bojovať za tzv. Islamský štát? Čo je prehnité v našej spoločnosti? Čo vedie stovky mladých ľudí k tomu, že sú ochotní za zničenie našich hodnôt zabíjať a umierať? Je to frustrácia, samota, vplyv médií, vplyv okolia, priateľstvá s vymývačmi mozgov alebo zmätok a nedostatočné vybitie mužskej agresivity?,“ píše sa v anotácii autorskej nscenácie režiséra Pavla Šimáka. 

Ivana Mer spolu s Christianom Estrellom pripravujú v Divadle Pôtoň v rámci rezidenčného pobytu kompozície pre nový album. V utorok 23. mája 2017 môžu návštevníci divadla zažiť, ako sa rodia fragmenty nových skladieb a to počas verejnej prezentácie so začiatkom o 18.00 hod. Deň predtým, v pondelok, absolvujú žiaci základnej školy Žemberovce workshop s oboma rezidentmi, počas ktorého si vyrobia vlastné hudobné nástroje. Rezidenčný program a workshopy pre miestne komunity sa v Bátovciach konajú v rámci projektu Centrum umenia a kreativity s podporou Fond na podporu umenia.

Do spomínaného jedinečného projektu Miracles, ktorý bol mimoriadne náročný po každej stránke, najmä realizačnej, prizvalo Divadlo Pôtoň spriaznených divadelníkov z Debris company, zoskupenia Med &Prach a Slávu Daubnerovú. Premiéra sa konala 7. mája 2017.

Viac informácií nájdete: www.poton.sk

Zdroj: Divadlo Pôtoň

]]>
Máj, drum and bassu čas. http://gregi.net/clanky/maj-drum-and-bassu-cas/ Mon, 22 May 2017 07:57:34 +0000 http://gregi.net/?p=241323 [ čítať viac ...]]]> Posledná májová sobota 27.5. bude patriť v Subclube opäť drum and bassu pod hlavičkou dnb.sk. S mesiacom lásky sa rozlúčime lineupom, ktorý si určite zamilujete ;) 

Svoju lásku k drum and bassu a talent nám príde dokázať dj a producent Madface. Sedem rokov na scéne a tvrdej práce v štúdiu mu prinieslo zmluvu s legendárnou britskou značou RAM records, či Liquicity. Je taktiež hrdým členom Let It Roll crew. 

Najnovšími kúskami zo svojho štúdia nás v primetime poteší Dephzac. O skvelú tancovačku sa postarajú aj Pio a rezidenti Huspi s Matisom. Vizuál, stage a projekciu pripravia NoisvizioN crew.

Počas akcie si budeš môcť zakúpiť lístky na TRIDENT FESTIVAL 2017 za zvýhodnenú cenu. TRIDENT crew tiež venovala 2 lístky na tento festival o ktoré budete môcť priamo na akcii súťažiť.

Príď sa aj ty poláskať v sobotu 27.5. s drum and bassom v Subclube. Do 23:00 iba za 5 €. Potom o euro viac a po 03:00 hod. klesne cena vstupného na 3 €.

Viac info o akcii a súťaže o voľné vstupy nájdeš na facebookovej stránke akcie. 

Všetci ste srdečne vítaní.
Tešíme sa na vás!

Zdroj: Silwer

]]>
Zvuk for Štiavnica sa vracia na mapu festivalov: sezónu otvoria špičkoví Kompost 3  . http://gregi.net/clanky/zvuk-for-stiavnica-sa-vracia-na-mapu-festivalov-sezonu-otvoria-spickovi-kompost-3/ Mon, 22 May 2017 07:51:13 +0000 http://gregi.net/?p=241319 [ čítať viac ...]]]> Obľúbený jazz-fusion festival Zvuk for Štiavnica sa po ročnej pauze opäť vracia na mapu festivalov. Na aktuálny ročník v dňoch 17.-19. augusta navnadí zahrievací koncert jednej z najkreatívnejších kapiel súčasnej rakúskej scény Kompost 3.

Kompost 3 je štvorica v Rakúsku dobre etablovaných a všestranne talentovaných muzikantov. Spoločnú púť začali v byte tretieho viedenského okrsku (2009), krátko na to sa však stali jednou z najvzrušujúcejších mladých kapiel na scéne jazzu a improvizácie. Najmodernejší jazz so záľubou v energických rytmoch a fantastickou skladbou. Veľmi odporúčame, uviedol na margo kapely jeden z najznámejších a najstarších denníkov na svete Wiener Zeitung.

Ich povestná kreativita a schopnosť vtiahnuť poslucháčov do fantastických scenérií postavených na jazze, súčasnej hudbe, elektronike či „kompostovaní“ iných žánrov, kapele veľmi rýchlo priniesli prestížne ocenenia, ako nemeckú Bremer Jazzpreis (2014) či BAWAG P.S.K. Next Generation Jazz Award (2014).

Hudobné ceny a dva regulárne a jeden remixový album vydaný na ich domácom labele Laub Records ich okamžite katapultoval z Viedne na medzinárodné pódiá. Nasledovalo turné na podporu tretieho štúdiového albumu Ballads for Melancholy Robots (2015), ktoré zavítalo do viacerých európskych metropol. Nadšené ohlasy však zožali aj v Mexiku či USA.

V súčasnosti kapelu tvoria členovia Martin Eberle (trúbka, krídlovka), Manu Mayr (kontrabas, basgitara), Benny Omerzell (klavír, hammond, klávesy) a Lukas König (bicie). Spoločne s rakúskou speváčkou Mirou Lu Kovacs však stoja aj za projektom pod názvom 5K HD. Na Slovensko zavíta pôvodná inštrumentálna zostava, ktorá sa v sobotu 27. mája predstaví v Kultúrnom centre v Banskej Štiavnici.

Organizátori festivalu Zvuk for Štiavnica sľubujú explozívnu hudobnú virtuozitu s nadhľadom. „Je to naša srdcová kapela, kvôli ktorej koncertu sme cestovali aj do zahraničia,“ uvádza Saša Pastorková, zakladateľka festivalu, ktorý v roku 2015 nadviazal na tradíciu letného festivalu Jazznica, avšak v omnoho progresívnejšej forme.

Festival, ktorý sa pôvodne sformoval z nadšenia troch mladých organizátoriek, vyhnal jazz z pôvodných dvoch kostolov do celého mesta. Jaskynné priestory, 200-ročné kostoly, starý zámok, kaviarne, bary, aj ulice. „Zvuk for Štiavnica je koncept, ktorý sa snaží pracovať so silnou atmosférou a umocniť tak zážitok z vynikajúcich hudobných projektov,“ uvádza spoluorganizátorka Júlia Šimková o festivale, ktorého súčasťou sú aj workshopy, divadlá, prednášky a výstavy. Zámerom podujatia je aj prepojenie netradičnej hudby na ešte menej tradičných miestach: jazz-rock so súčasným improvizovaným tancom v uliciach (Frankie Kimono /SK/ a tanečné duo Katarína Rampáčková a Martina Francone /SK/IT/), orientálny jazz z Iránu (Sehrang /IRN/), či džezoví  DJ-i Skalpel (PL) z presláveného britského labelu Ninja Tunes so živou kapelou a VJ-ingom v priestoroch stredovekého zámku. 

Koncert Kompost 3 (AT) 27. mája a festival Zvuk for Štiavnica z verejných zdrojov podporilo Rakúske kultúrne fórum a Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu. Držitelia karty ISIC majú 20% zľavu zo vstupného.

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/Kompost_3_AT
FB event: https://www.facebook.com/events/1333374453409255/
Ďalšie informácie: http://www.laubrecords.com/kompost3/bio/

Zdroj: ZFS

]]>
Najúspešnejšia textárka českej populárnej hudby, pani Jiřina Fikejzová oslavuje úctyhodné jubileum! http://gregi.net/clanky/najuspesnejsia-textarka-ceskej-popularnej-hudby-pani-jirina-fikejzova-oslavuje-uctyhodne-jubileum/ Mon, 22 May 2017 07:46:55 +0000 http://gregi.net/?p=241314 [ čítať viac ...]]]> ,,Tak pôvabná a svieža“ bola prvou piesňou kráľovnej českého textu pani Jiřiny Fikejzovej, ktorá sa 13. apríla dožila neuveriteľných 90 rokov! Narodeniny oslávila mimoriadnym večerom v divadle Viola, kde taktiež pokrstila CD výberu piesní so svojimi textami ,,Řekni, kde ty kytky jsou“.

Pani Jiřina Fikejzová sa narodila 13. apríla 1927 v Lomu u Mostu ako Jiřina Henzlová. Na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej vyštudovala psychológiu a sociológiu. V 50. rokoch bola šprintérkou československej národnej reprezentácie. Roky pracovala vo vydavateľstve Supraphon ako dramaturgička. Pôsobila ako členka odborných porôt rôznych domácich i zahraničných hudobných festivalov. Už ako študentka strednej školy sa začala venovať písaniu piesňových textov, spolupracovala s Karlem Vlachem a neskôr s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu.

Počas svojho života otextovala 240 piesní pre popredných českých spevákov. Vydavateľstvo SUPRAPHON prichádza s gratuláciou k jubileu pani Jiřiny Fikejzovej prostredníctvom nového výberu dvadsiatich dvoch skladieb „Řekni, kde ty kytky jsou“. Kompiláciu toho najlepšieho z celej tvorby zostavil pre svoju mamu muzikant Daniel Fikejz. Rozhodne to nebola ľahká úloha, ale nakoniec poslucháčov albumu čaká necelých 72 minút mimoriadneho zážitku! Od klasických hitov v podaní Karla Gotta (napr. Každý jednou velkou lásku potká), Heleny Vondráčkovej, Waldemara Matušku, Judity Čeřovskej, Marie Rottrovej až po nové verzie piesní v podaní Ireny Kristekovej (Co dál) a Martina Chodúra (napr. Za rok se vrátím).  Posledným songom výberu je titulná ,,Řekni, kde ty kytky jsou“ v nádhernom podaní Marty Kubišovej, ktorá piesni dala nový rozmer.

Pani Jiřina Fikejzová vydala autorské albumy: Hodina hvězd (1970), Den žen/ Den mužů (1978), Jeviště slov (1991), To mám tak ráda – profilová platňa Supraphonu (2002). Vyšla jej zbierka textov a poézie pod názvom Slová (1987) a vydala autobiografickú knihu Povolání: textařka a v roku 2009 jej pokračovanie Povolání textařka… v dôchodku?

Veľká gratulácia veľkej textárke pani Jiřině Fikejzovej!

ZDROJ:SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

]]>
Detský muzikál MADAGASKAR s videoklipom Václava Noid Bártu! http://gregi.net/clanky/detsky-muzikal-madagaskar-s-videoklipom-vaclava-noid-bartu/ Mon, 22 May 2017 07:36:09 +0000 http://gregi.net/?p=241308 [ čítať viac ...]]]> Videoklip k muzikálovej verzii slávneho animovaného filmu Madagaskar natočili v Hudobnom divadle Karlín speváci Václav Noid Bárta, Michaela Nosková a Roman Tomeš – teda traja z hlavných predstaviteľov detského  muzikálu, ktorý sa v novembri predstaví aj v Košiciach a Bratislave pod názvom Madagaskar-muzikálové dobrodružstvo.

Javisková verzia je adaptáciou prvého dielu filmového megahitu Madagaskar s pôvodnou hudbou George Noriega a Joea Someillana – držiteľov ocenenia Grammy a autorov piesní Rickyho Martina, Shakiry, či Jennifer Lopez.

Na všetky deti sa už teraz tešia známe filmové postavičky: lev Alex, zebra Marty, žirafa Melman, hrošica Glória, kráľ Jelimán, jeho radca Maurice, roztomilý lemur Mort a samozrejme neodmysliteľní tučniaci z Madagaskaru – Rico, Vojín, Kowalski a veliteľ Skipper…

Dobrodružstvo najlepších priateľov z newyorskej zoologickej záhrady sprevádza hit   I Like to Move It /Já tak rád trsám, trsám/, ktorý pre českých a slovenských malých divákov naspieval Václav Noid Bárta stvárňujúci v muzikáli najznámejšieho lemura na svete – kráľa Jelimána. V ďalších úlohách sa predstavia Roman Tomeš ako lev Alex, Petr Ryšavý ako zebra Marty, Tomáš Smička ako Melman a Michaela Nosková ako hrošica Glória. Všetci sa svojim malým divákom predstavujú už teraz vo videoklipe, ktorý vznikol pred pár dňami v českom divadle Karlín a pri ktorom bola poriadne roztancovaná nálada…

Muzikál ponúkne strhujúci zážitok: kúzelnú výpravu, svetelnú show, veľkolepú choreografiu, prepracované kostýmy, známe pesničky, ale aj dojemný príbeh… Zažite spolu s vašimi najmenšími jedinečné muzikálové predstavenie, na ktorom sa zaručene nebudete nudiť!

Vydajte sa spolu s Martym, Alexom, Melmanom, či Glóriou na dobrodružnú cestu zo ZOO v New Yorku až do divočiny na Madagaskare 24.novembra v Košiciach a 26.novembra v Bratislave.

Madagaskar – muzikálové dobrodružstvo môžete vidieť po prvýkrát naživo a v češtine na oboch štadiónoch v Košiciach a Bratislave vo dvoch po sebe nasledujúcich predstaveniach o 14:00hod.  a 17:00hod. Predstavenie trvá cca 70min. bez prestávky.

Vstupenky v sieti Predpredaj.sk v cenách od 15,00 €.

Zdroj: JK

]]>
FPM Live Session: BEPS’N’JOHHNNIES. http://gregi.net/clanky/fpm-live-session-bepsnjohhnnies/ Mon, 22 May 2017 07:32:12 +0000 http://gregi.net/?p=241305 Beps and Johnnies, tři z Blanska. Ostré riffy, stěny vazeb a skřípot kovu odkudsi z továrního dávnověku údolí Punkvy doprovází oduševnělý vokál jako zrobený v hlasové dílně PJH. Rock´n´rollová šelma se probouzí a vyráží z hlubin Blanska na lov.

Cro-magnon je nové brněnské studio které se zabývá audio-vizuální tvorbou. Jelikož má kromě videa velice blízko k hudbě, soustředí se na propojování těchto dvou složek a točí klipy, koncerty a live sessions.

Beps’n’Johnnies: https://bepsnjohnnies.fairpricemusic.com
FPM Live Session na youtube: https://youtu.be/TIfuaPdSYbI

Zdroj: BJ

]]>
SLOVENSKÁ ÚDERKA NA GRAPE FESTIVALE 2017 http://gregi.net/clanky/slovenska-uderka-na-grape-festivale-2017/ Mon, 22 May 2017 07:22:16 +0000 http://gregi.net/?p=241139 [ čítať viac ...]]]> Organizátori festivalu Grape včera uverejnili prvé mená zo slovenskej úderky, ktorá tento rok doplní, ak rovno nepredčí zahraničných headlinerov. Grape sa už tradične odohrá  11. – 12. Augusta na letisku v Piešťanoch. Zastúpená je klasika SK scény ako aj nové, neopočúvané mená.

FALLGRAPP

Hovoria o nich ako o najlepšom elektronickom projekte na Slovensku. V roku 2014 si za ich prvý album Rieka odniesli z Radio_Head Awards tri ceny a to za Album roka, Singel roka (Vlasy) a Elektronická hudba. Jureš Liška so svojou kapelou prídu na piešťanské letisko s novým albumom V hmle. Môžeme sa teda tešiť na nový koncertný program a hádať koho z featuringov dotiahnu na pódium.

KORBEN DALLAS

Týchto troch junákov netreba nikomu predstavovať. Úspešne sa presadili v roku 2013, keď pozbierali na Radio_Head Awards ceny za Album roka (Karnevalová vrana), Singel roka (Otec) a Koncertná kapela. Kapelka na čele s frontmanom Jurajom Benetinom, z ktorého hlasu sa roztopí aj vaša babka, príde na piešťanské letisko predstaviť piaty album Stredovek, ktorý vyšiel v marci tohto roku. Ako čerešnička na torte s nimi vystúpi koncertný člen Ľubo Petruška z Chiki Liki Tu-A.

GENIUS LOCCI

V máji 2014 GENIUS LOCCI vydali na vlastné náklady EP „Innate“, ktoré otvorilo obdobie dvojročného koncertovania. Okrem iného vystúpili na Pohode, Grape, Wavesoch, pred Tomom Odelom a Passengerami ako aj na mnohých iných festivaloch. Kapela bola nominovaná v kategórii „Objav roka“ v rámci hudobných ocenení RHA 2014. V lete 2016 vydali dvojalbum, 27 pesničkový debut, ktorý prináša poslucháčom už známe piesne a aj dosiaľ nezverejnenú tvorbu. Za tento album nazvaný „GENIUS LOCCI presents PRESENCE“ hneď získali nomináciu na Debut roka v cenách RHA. Máme sa načo tešiť.

KINSFOLK

Slovenské indie pop/folk-rockové duo, založené v 2014 bratrancami Dominikom a Petrom. Pôsobia striedavo medzi Slovenskom a Dánskom, kde študujú. Zatiaľ majú na konte singel Adelaide (2014) a video-singel Will Wait For You (2016). Momentálne pripravujú tretí video-singel. Nechajme sa prekvapiť, uvidíme čím nás ohúria na letisku.

PUDING PANI ELVISOVEJ

Grapeovská stálica, kapela ktorá vie poriadne rozvibrovať dav. Nie nadarmo boli trikrát po sebe ocenení za najlepšiu Koncertnú kapelu na RHA (2010, 2011, 2012). Tento týždeň zavesili video k novej skladbe Pod Paplón. Čuj to a v lete sa vidíme hopkajúc v prvom rade!

BILLY BARMAN

Prídu predstaviť skvelý nový album „Dýchajúce obrazy“, s ktorým už stihli vyhrať RHA za Album roka a minulý rok Singel roka s pesničkou Mladým chýba vojna. K pesničkám natáčajú fajnové klipy vďaka Lousymu Auberovi. Proste idú stále hore, aj keď sa zdá že sa nedá kam, stále dosiahnu nové vesmíry. Billy Barman je ďalšou zo stálic a ťahačov Grapeu, minulý rok predviedli úžasný koncert a tento očakávame ešte viac odpadnutých grapeačiek na meter štvorcový.

KATARZIA

Katarzia, moja osobná obľúbenkyňa príde so svojou kapelou, aby predviedla svoj posledný album Agnostika. Na albume hudobne dospela a priniesla na slovenskú scénu niečo nové. Agnostiku považujeme za jeden z naj albumov minulého roka, trošku mrzí, že nedostala žiadnu cenu na RHA. Nevadí, na letisku vás presvedčí, že patrí medzi slovenskú špičku. Na jej vystúpenie sa veľmi tešíme.

TOLSTOYS

Mladá bratislavská kapela, opierajúca sa o speváčku Elu Tolstovu. Na scéne sú iba chvíľu, už však stihli zamútiť inak stojace vody slovenského hudobného priemyslu. Nedávno skupina vydala svoj druhý singel a prvý klip ku skladbe Agapé, nový album by mal vyjsť na jeseň. Hrajú dream pop s prvkami akustickej ako aj elektronickej hudby. Spolu s citlivým prejavom speváčky a zaujímavými inštrumentálkami prinášajú úplne nový zvukový zážitok.

Napísal: Michal Dzubina

]]>
Iva Bittová & Čikori: At Home Tour 2017 http://gregi.net/podujatia/iva-bittova-cikori-at-home-tour-2017-2/ Sun, 21 May 2017 22:00:48 +0000 http://gregi.net/?p=241057

]]>