NU DANCE FEST 2014 – Ákos Hargitai / Gammon_ CAGE #2 / Sound.Parkour  / AT, HU

Ákos Hargitai / Gammon_ CAGE #2 / Sound.Parkour
/ AT, HU
výskumná spolupráca

Interpreti a tvorcovia:
Ákos Hargitay / HU
choreograf, tanečník
Gammon / AT
soundartist, amplifikované bicie

Projekt vychádza z predchádzajúcej spolupráce Bodyparkour, jeho zámerom je skúmať vzťah pohybu a zvuku. Pohyb v priestore je ovplyvnený a vedený architektúrou. Architektonická štruktúra je prítomná prostredníctvom tradičného setu lešenia, tvoreného kovovými trubkami. Táto modelová klietka alebo sieť je priestorovým a zvukovým objektom zároveň. Aj z hľadiska hudobných termínov, pohyb je hlavným východiskovým bodom pre zvukový výsledok. Vo svetle týchto úvah je tradičné prerozdelenie rolí nedôležité. Ide o tanečníka, hudobníka alebo vlastne o publikum? Otázka viac neznie: kto plní akú rolu, prečo a ako? Pozornosť je sústredená na zmyslové priestorové vnímanie.

www.companytwoinone.org
www.gammon.at

Peter Šavel, Kamil Mihalov_SHIFTS / SK

Námet a choreografia: Peter ŠavelKoncept: Peter Šavel, Kamil MihalovHudba: Johann Sebastian Bach: Golbergove Variácie BWV 988Uri Caine Ensamble – Goldberg Variations (2000)Scéna a kostýmy: Peter ŠavelKoprodukcia: STUK Leuven (Belgicko); Charleroi Danses, Bruxelles (Belgicko); Stanica Žilina-Záriečie (Slovensko)S podporou: Vooruit Gent (Belgicko); P.A.R.T.S./departs, Bruxelles (Belgicko); Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Emocionálny, dojemný, ale zároveň dynamický a vtipný duet tanečníka Petra Šavela a klaviristu Kamila Mihalova. Predstavenie, v ktorom hudobná i tanečná zložka hrajú rovnako dôležitú úlohu, ponúka divákovi dvojitý umelecký zážitok. Kým hudobnú časť tvoria Goldbergove variácie Johanna Sebastiana Bacha v podaní Kamila Mihalova, tanečnú vypĺňa Peter Šavel, ktorý pohybom interpretuje emócie zármutku a žiaľu. Obe zložky sú si v predstavení rovnocenným partnerom, navzájom sa dopĺňajú a komunikujú.
Shifts je hra o nesúlade / s nesúladom medzi racionálnym myslením a jeho výslednými emočnými prejavmi. Dvaja performeri robia všetko čo môžu pre to, aby splnili svoje úlohy. S vedomým odstupom, za každú cenu sa snažia ostať „cool“. Do akej miery – ak vôbec – je to možné? Jediná stratégia, zdá sa, je zotrvávať v neustálych náhlych premenách / shiftoch od variácie k variácii. A práve táto stratégia je tá, ktorá nevyhnutne vedie k frustrácii.

‘Priveľa cítim. O to tu ide.’‘Myslíš, že niekto môže priveľa cítiť? Alebo len cítiť zlým spôsobom?’‘Moje vnútro sa nezhoduje s mojim zovňajškom.’‘Zhoduje sa niekoho vnútro s niekoho zovňajškom?’‘Neviem. Ja som len ja.’‘Možno to je to, čím je osobnosť: rozdiel medzi vnútrom a zovňajškom.’‘Ale u mňa je to horšie.’‘Ktovie, či si všetci myslia, že u nich je to horšie.’‘Asi. Ale u mňa je to naozaj horšie!’Deväťročný Oskar Schell(z románu Neuveriteľne hlasno a nesmierne blízko od Jonathana Safran Foera)

https://www.stanica.sk/2013/08/peter-savel-kamil-mihalov-shifts/