Po pozitívnych ohlasoch na nahrávku Janáčkových symfonických diel (Sinfonietta, Taras Bulba ad., SU 4131; Orchestral Choice, Gramophone august 2013) sa dirigent Tomáš Netopil spolu so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu tento raz zameral na vokálno-inštrumentálnu Janáčkovu tvorbu.
Glagolská mše je dielo všeobecne známe, nie však v pôvodnej autorovej verzii označovanej „september 1927“, v ktorej odznela počas brnianskej premiéry, a ktorá je po prvý raz zachytená aj na nahrávke, ktorú v koprodukcii s Českým rozhlasom vydáva hudobné vydavateľstvo Supraphon.
Je fascinujúce, koľko výrazných prvkov Janáčkovej expresívnej hudobnej tvorby sa v súvislosti s neskoršími úpravami z diela vytratilo. Tomáš Netopil na margo toho prezradil: „Neviem, prečo by mala nejaká časť Janáčkovej autentickej hudobnej výpovede zostať pred poslucháčmi utajená. A preto som rád, že som sa mohol spolupodieľať na očistení a oživení tohto hudobného klenotu hudby 20. storočia.“
„Věčné evangelium“ – ďalšie dielo Leoša Janáčka z nového albumu patrí vo svete k tým menej známym (jediná supraphonská nahrávka vznikla takmer pred 50 rokmi). Inšpiráciou a libretom zároveň bola pre Janáčka báseň o stredovekom mníchovi Jáchymovi de Fiore, ktorému anjel zvestoval príchod ríše lásky. Janáček na diele pracoval súbežne s operou Výlet pana Broučka do Měsíce, pričom obe dokončil na jar 1914, iba niekoľko mesiacov pred rozpútaním svetovej vojny. Nová Netopilova nahrávka môže pomôcť vrátiť toto pozoruhodné dielo späť na koncertné pódiá.
INTERPRÉTI NAHRÁVKY: Glagolská mše (verzia „september 1927“ – svetová premiéra): Andrea Danková – soprán, Jana Sýkorová – alt, Tomáš Juhás – tenor, Jozef Benci – bas.
Věčné evangelium (1914) – Legenda pro sóla, smíšený sbor a orchestr na báseň Jaroslava Vrchlického: Pavel Černoch – tenor, Alžběta Poláčková – soprán. Pražský filharmonický sbor, zbormajster Lukáš Vasilek, dirigent Tomáš Netopil, Symfonický orchester Českého rozhlasu.
Zdroj: SUPRAPHON a. s.