Letné prázdniny aj tento rok odštartuje medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch od 24. – 28. 6. 2015 prinesie do Žiliny tie najlepšie animované filmy z celého sveta. Jedným zo špeciálnych hostí ôsmeho ročníka festivalu Fest Anča bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga.
Animovaný film v rukách Pärnovcov prestáva byť milým a neškodným médiom a stáva sa ironickou reflexiou nášho sveta. Je charakteristický čiernym humorom a pohrávaním sa s princípmi surrealizmu, či kombinovaním rôznych animačných techník. Vďaka tomu sa stali inšpiráciou pre mnohých tvorcov z celého sveta.
Pre magazín Homofelix v roku 2011 Priit Pärn povedal: „Nesnívam o veľkej sláve v zmysle, že moje filmy budú mať dvadsať miliónov divákov a ja veľa peňazí. Som šťastný s tým, čo som doteraz urobil. Viem, že na ktoromkoľvek mieste na svete, kam idem, majú ľudia možnosť vidieť moje filmy a mnohým sa páčia.“ Priit Pärn pôsobil ako učiteľ na filmových školách vo Fínsku, Nemecku, Švajčiarsku, Nórsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku, Francúzsku a Anglicku, je tiež členom Európskej filmovej akadémie. Na Fest Anči uvidia diváci nielen najlepšie diela tejto estónskej dvojice, ale dozvedia sa aj zákulisné informácie z procesu ich tvorby, ako aj názory Priita Pärna na surrealistické umenie, ktoré sú neraz prekvapivé. Veď podľa neho tvorba Salvadora Dalího nie je inšpirovaná snom, ale je to len šou a André Breton je suchopárny, superseriózny a nudný človek.
Dominantou festivalu bude opäť medzinárodná súťaž animovaných filmov, do ktorej sa tento rok prihlásilo 1 143 snímok zo 78 krajín. Z nich predvýberová porota vyberie tie najlepšie do jednotlivých súťažných sekcií. „Je to náročná práca. Celkovo musíme napozerať vyše 115 hodín animácie. Na druhej strane je však nesmierne obohacujúce sledovať rozmanitosť súčasnej tvorby po celom svete, rôzne trendy alebo krajiny, v ktorých by ste ani nečakali, že niekomu napadne robiť animovaný film. Myslím že sa diváci majú opäť na čo tešiť,“ komentoval prebiehajúci predvýber Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu. Medzi nečakané krajiny sa tento rok zaradili napríklad Ekvádor, Peru, Pakistan, Síria, Zimbabwe, Jordán, či Keňa. Až 134 filmov bolo prihlásených z Francúzska, medzi ďalšie krajiny s výrazným zastúpením možno ešte zaradiť i Veľkú Britániu, USA, či Nemecko.
Zo Slovenska bolo tentoraz prihlásených 26 snímok. „Teší nás veľký počet slovenských filmov. Domácu tvorbu každým rokom podporujeme novými aktivitami a myslím, že i v slovenskej súťaži budú o cenu bojovať veľmi výrazné a rozmanité diela,“ prezradila riaditeľka festivalu Jana Slezáková. Okrem Anča Slovak Award, kde víťaz získa cenu honorovanú sumou 600 Eur vďaka spolupráci s Literárnym fondom, budú domáce filmy súťažiť aj o Anča D Award, distribučnú cenu udelovanú spoločnosťou Film Europe Media Company.
Zdroj: Fest Anča