Na Pohodu 2017 príde autorka najlepšieho albumu za rok 2016 (Pitchfork, Spin, Vibe) a čerstvá víťazka Grammy Solange Knowles. Jej najnovší album A Seat at the Table vychválili aj média ako Time, Chicago Tribune, Clash, Mojo, NME, Rolling Stone… Solange je aktuálne jednou z najväčších hviezd R&B i soulu a definitívne vystúpila z tieňa svojej sestry Beyoncé. Sme veľmi radi, že okrem Primavery či Panoramy bude Solange veľkými písmenami aj v line-upe nášho festivalu.
Solange Knowles spieva odmalička, skladá od deviatich rokov, vystupuje od pätnástich a prvú zmluvu podpísala 16-ročná. Mladú umelkyňu ovplyvnili najmä výrazné speváčky a skupiny šesťdesiatych rokov ako The Supremes, The Marvelettes Martha Reeves. Na konci roku 2002 vydala debut Solo Star. Na tejto popovejšej nahrávke plnila skôr očakávania vydavateľstva, než vlastné umelecké predstavy a ambície. Jej vplyvy sa o čosi viac prejavili na druhom albume Sol-Angel and the Hadley St. Dreams z roku 2008. S ním debutovala na 9. mieste v hitparáde US Billboard 200 a podľa magazínu VIbe bol najlepšou R&B nahrávkou roka.
Súčasťou albumu sú úspešné single „I Decided“, ktorý napísala spoločne s Pharellom Williamsom, či „T.O.N.Y.“. Okrem výborných recenzií sa dočkala aj väčšieho prvého ocenenia, keď získala ASCAP Award (American Society of Composers, Authors and Publishers) za spoluautorstvo na skladbe „Get Me Bodied“, napísanú pre jej sestru Beyoncé. Vzostupnú krivku potvrdilo EP True z roku 2012. Solange opustila veľké vydavateľstvo (Intersope) a vydala sa na nezávislejšiu dráhu, čo ocenili skvelými hodnoteniami médiá ako LA Times (8,8/10), Pitchfork (7,8/10), NME (8/8), BBC (8/8) a mnohé ďalšie. Na tanečnejších skladbách pripomínajúcich 80-te roky s ňou spolupracoval producent Devonté „Dev“ Hynes. Médiá časti jej skladieb prirovnávali k Madone či Jacksonovi, no zároveň ospevovali inovatívnosť a originálny rukopis Solange.
Že skutočná Solange môže byť ešte skutočnejšia dokázala o štyri roky na najnovšom albume A Seat at the Table. Poctu tanečnej hudbe 80-tych rokov vystriedala extrémne osobná nahrávka. Ako napísal Pitchfork: „Jej nový album je ohromujúci, tematicky jednotný a hudobne dobrodružný „statement“ o bolestiach a radostiach černošiek.“ Tento manifest sa stal albumom roka v koncoročnom výbere Pitchforku, ale aj magazínov Spin a Vibe. The Quietus či Time ho umiestnili na druhé miesto. Album sa stal jednotkou v americkej hitparáde Billboard 200 a šesť skladieb z albumu sa dostalo do Hot R&B Songs Chart. Solange sa okamžite objavila v nomináciách na ocenenia NME Awards, Brit Awards či Grammy, pričom svoju prvú nomináciu na Grammy hneď premenila na víťazstvo v kategórii Best R&B Performance za skladbu „Cranes in the Sky“. Aj príbeh titulnej skladby ukazuje, ako dlho pracovala na svojom najúspešnejšom albume. Pieseň napísala pred vyše ôsmimi rokmi, keď hľadala v Miami útočisko po rozchode s manželom. Inšpiráciou je bola vlastná skúsenosť neustáleho budovania vlastného šťastia, ako aj developerské projekty, ktoré v tom čase posiali Miami a jeho panorámu žeriavmi. Žeriavy mali stavať čoraz viac, čoraz väčších budovy… vieme, ako to dopadlo. Bezútešná analógia s vlastným životom poslúžila nádhernej osobnej piesni.
Takých skladieb je plný celý album, alebo skôr hudobný film či R&B opereta, ktorá je popretkávaná predelmi so silnými výpoveďami viacerých dôležitých ľudí jej života. „Je to ponuka útechy pre každého, kto na sebe pracuje, ako aj pre tých, ktorých právo na dôstojnosť je dávno po splatnosti.“ napísali na záver svojho zoznamu top 50 albumov 2016 editori Pitchforku a svoju recenziu zakončili slovami z predposlednej skladby „Scales“ z jej najnovšieho albumu. Solange a Kelela ich adresovali ženám, černoškám, no Pitchfork ich vrátil naspäť autorke: „You’re a superstar.“ Sme hrdí na to, že Solange predvedie album roka 2016 pár mesiacov po jeho vydaní aj na Pohode 2017.
Potvrdení umelci: Solange, alt-J, Ylvis, Birdy, Jake Bugg, Boys Noize Live, Future Islands, Benjamin Clementine, Squarepusher, Mark Lanegan Band, Beardyman’s Dream Team, Slaves, The Thurston Moore Group, Sleaford Mods, Machinedrum, Dillon, Beak>, Shobaleader One, TOMM¥ €A$H, TaxiWars, Salut c’est cool, Acid Arab, Baloji, Idles,
C Duncan, Ho99o9, Auktyon, Pixvae, FlaxFab, Bolo nás jedenásť – Milan Lasica & friends, Chiki liki tu-a, Polemic, Garage, Laura a její tygri, MCH Band, Chór vážskych muzikantov, Flow, Bez Ladu a Skladu a mnohí ďalší…
Zdroj: Pohoda festival