Umelec, performer, akčný tvorca či fotograf. To všetko je Alex Mlynárčik. V slovenských kinách môžu už od dnes diváci sledovať príbeh nielen o ňom, ale aj o dobe, v ktorej žil a žije. Režisérska dvojica Juraj Nvota a Marian Urban prichádza s dokumentom INDE.
Hľadač radosti a slobody Alexander Mlynárčik necháva diváka nahliadnuť do jeho sveta. V pohyblivých obrázkoch, obrazoch, fotografiách, živohrách a kontroverznostiach doby, ktorou sa celý život predieral a vlastne aj stále prediera, sledujeme na plátne jeho príbeh. Ten by však nebol kompletný, keby zároveň nebol aj dokumentom storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska – ako súčasti Československa, ale aj ako samostatného štátu a najmä ako súčasti európskeho spoločenstva, ku ktorému náš protagonista neoddeliteľne patrí svojím dielom, aj životom. Alex Mlynárčik sa stal svojou tvorbou, priateľmi, názormi i prejavmi organickou súčasťou tohto príbehu – a najmä jeho spolutvorcom.
Dokumentárny film Inde vznikol pod taktovkou dvojice režisérov – Juraja Nvotu a Mariana Urbana. „Pre mňa to bolo prirodzené vyústenie nekonečných rozhovorov o tom, prečo nakrúcať o Alexovi, v čom je jedinečný, nezastupiteľný, aký význam a vplyv má čas, spoločenské zriadenia, totalitné režimy, vizionári, avantgardné umenie na umeleckú a občiansku kreativitu a najmä slobodu ľudskej bytosti, akou metódou postupovať, čo zdôrazniť, čo nemožno vyjadriť inak ako prostriedkami dokumentárneho filmu, ako vyberať a zoraďovať obrazy, sekvencie z desiatok hodín nakrúteného a archívneho materiálu, aby divák vydržal, neušiel z kina, či empaticky pocítil niečo nepomenovateľné, niečo čo je v podstate možno nájsť len INDE. Juraj zas hovorí, že dôvod je ten, že film vznikal pomerne dlho, museli sme sa striedať, ale Alex Mlynárčik vládal stále. Alex Mlynárčik je len jeden. A my sme dvaja, my sme sa dopĺňali“, hovorí o výrobe filmu Marian Urban. Film vznikal viac ako štyri roky a množstvo archívnych záberov je doplnené observačnými záznamami neopakovateľných situácii a stretnutí, ktoré vznikli počas nakrúcania na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, Taliansku a Francúzsku, výpoveďami svedkov a súpútnikov Alexových akcii, kreatívnych sviatkov, „výtržnosti“. „Vždy keď sme boli presvedčení, že sa nakrúcanie filmu už skončilo a ideme materiál zostrihať, prišiel Alex s ďalšou aktivitou, ktorú bolo podľa neho nevyhnutné zaznamenať, ako napríklad jeho účasť na svetovej výstave Expo 2015 v Miláne, potom stretnutia s poslednými žijúcimi francúzskymi priateľmi v Paríži v roku 2016 a napokon ,poslednú‘ parížsku výstavu, „comeback“ do galérie Lara Vincy v roku 2017. A vtedy sme si s Jurajom povedali, že ani táto jeho akcia nemôže byť a nebude posledná. A tak sme skončili nakrúcanie a film dokončili“, dopĺňa Urban.
Film bol prvý raz slávnostne uvedenýl počas Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, následne ho tvorcovia uviedli osobne aj počas Art Film Festu v Košiciach a festivalu Cinematik v Piešťanoch. Po tejto slovenskej festivalovej ceste a začínajúcich prezentáciách na zahraničných festivaloch a podujatiach sa dostáva aj do kinodistribúcie cez Asociáciu slovenských filmových klubov.
Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil:
Pre najnovšie informácie sledujte www.asfk.sk a www.afm.sk.
Zdroj: TS