Míľnik českého beatu a jazzrocku vychádza v reedícii a s doposiaľ nevydanými bonusmi.

Dva z najzásadnejších albumov československej beatovej a jazzrockovej scény sa dočkala exkluzívnej remasterovanej reedície. Ide o spoločný komplet dvoch ťažiskových albumov skupiny Blue Effect a Jazzového orchestra Československého rozhlasu Nová Syntéza a Nová Syntéza 2. Okrem Radima Hladíka, Leška Semelku, basistu Jiřího Kozla, vynikajúceho bubeníka Vlada Čecha a basistu a speváka Josefa Kůstku sa na albumoch podieľali napríklad i jazzový trubkár Laco Déczi, Jiří Stivín, Karel Růžička, Martin Kratochvíl a množstvo ďalších zásadných hráčov tej doby. Starostlivo zremasterovaný album vyšiel na dvoch LP a dvoch CD s doposiaľ nevydanými bonusmi 28. februára pod značkou Supraphon.  

V roku 1971 to bola skutočná udalosť. Rocková kapela Blue Effect spojila sily s Jazzovým orchestrom Čs. rozhlasu. Štúdiový záznam podporený koncertnou prezentáciou skladieb zlúčil dve pred tým zdanlivo nezlučiteľné partie. V našich pomeroch bol prekvapením, inak poňatá spolupráca beatu a big bandu by sa našla – trebárs na albume Odyssea brnenského Atlantiku a Gustava Broma. Pražský album, však šiel iným smerom. Čisto inštrumentálny obsah bol viac veľkokapelovým jazzom než rockom, ale rázni rytmici Kozel a Čech, excelentný gitarista Hladík a klávesák Semelka sekundovali viac než zdatne. O tri roky mladšie pokračovanie je už väčšinou spievané, no rozhodne nejde o trojminútové popevky. S textami Pavla Vrbu, Borise Janíčka a Eduarda Pergnera si páni Lešek Semelka a Josef Kůstka poradili skvelo, hudobná časť už naznačovala, že experiment chytá skôr rockové parametre. 

„Sú to fajn spomienky na takmer päť dekád staré chvíle, kedy sme nad ráznosťou dychovej sekcie, takmer free sólami, gitarovými náletmi, rytmikou Kozel plus Čech i parádnym súbojom Leškovho chrapláku s mocným big bandom len prekvapene zírali. Vývoj sa potom síce posunul inam, ale tieto dve albumové zastávky nepochybne patria medzi zásadné zákruty modernej československej muziky sedemdesiatych rokov,“ dodáva editor kompletu Karel Deniš.

Zaujímavosťou je, že úvodný motív z Nové Syntézy použili v zrýchlenej podobe One-T + Cool-T v slávnom hite The Magic Key z roku 2002, ktorý trhal rebríčky svetových hitparád. Autorstvo československej progresívnej kapele Blue Effect priznáva i heslo venované tomuto singlu na Wikipédii.

Reedícia ponúka remasterovaný zvuk, rekonštruovaný obal, dokumentárne sleeve notes a fotografie, vinyly s váhou 180 gramov a CD bonusy. Tie sú tvorené pri prvom albume viac než dvadsaťminútovou variáciou JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvýkrát na CD, sólo tiež Radim Hladík), v druhom prípade tromi inštrumentálnymi skladbami M. Efektu, na druhú Syntézu v mnohom nadväzujúcimi.

Dve Nové syntézy – Blue Effect & Jazzový orchester Československého rozhlasu vydal Supraphon na dvoch LP, dvoch CD i digitálne s bonusmi 28. februára 2020.

Tracklist:
CD1/LP1 Má hra / Směr jihovýchod / Popínavý břečťan / Blues modrého efektu / Nová syntéza
CD bonus Gajané. Variace na baletní hudbu
CD2/LP2 Nová syntéza 2 / Je třeba obout boty a pak dlouho jít / Klíště / Jedenáctého října
CD bonus Boty / Skládanka / Ztráty a nálezy

Zdroj: SUPRAPHON a. s.