Kino Lumière prichádza za divákmi, spúšťa online projekt Kino Lumière doma.

„Kiná po celom svete sú zatvorené, kinokultúra je v agónii. Jedným zo spôsobov, ako vdýchnuť aspoň trochu kyslíka slovenským kinám a distribútorom filmov, je vyraziť si do kina online!“ Týmito slovami spúšťa Slovenský filmový ústav (SFÚ) v Kine Lumière online projekt s klubovými a slovenskými filmami, ktorých distribúciu zastavila pandémia nového koronavírusu. Prvé online premietanie projektu Kino Lumière doma sa uskutoční v sobotu 18. apríla 2020 o 20.20 hod., diváci uvidia francúzsku romantickú komédiu Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa. 

Zámerom projektu Kino Lumière doma je ponúknuť divákom filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná zatvorila mimoriadna situácia spojená so šírením koronavírusu. Ide o diela, ktoré nemali príležitosť využiť svoj divácky potenciál. V projekte Kino Lumière doma ich doplnia nedávne distribučné tituly s dobrou návštevnosťou. Projekt zároveň sleduje dôležitú myšlienku spolupatričnosti, ku ktorej súčasná zložitá ekonomická situácia v oblasti kultúry vyzýva a chce podporiť momentálne „vypnutý“ reťazec distribútor – kino. Jeho cieľom je tiež zostať v kontakte s vernými divákmi a priaznivcami a priniesť im atmosféru kina domov.

„Po vzore kolegov z Čiech sme sa po pomerne dlhom zvažovaní a váhaní rozhodli spustiť projekt Kino Lumière doma,“ hovorí o myšlienke projektu Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière. „Stále sme presvedčení, že najlepším miestom na ponorenie sa do filmu je kinosála, ale mimoriadne situácie si vyžadujú mimoriadne riešenia, a tak kino prichádza za svojimi divákmi domov. Na rozdiel od VoD pôjde o live stream, ktorý si nie je možné zastaviť, pretočiť ani dopozerať zajtra. Vyžaduje si disciplínu kontinuálneho sústredenia na film ako v kine. Táto zdanlivá banalita ide výrazne proti zvyklostiam domáceho pozerania filmov a seriálov, ktoré neraz bežia celé dni ´na pozadí´ ako kulisa, alebo je ich pozeranie rozkúskované na etapy podľa toho, akú má človek náladu či iné povinnosti a záujmy.“

Živé prenosy sú zatiaľ naplánované trikrát do týždňa, premietať sa bude vždy v sobotu, utorok a vo štvrtok v rovnakom čase o 20.20 hod. Súčasťou projekcie bude aj čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť. Pridanou hodnotou pri vybraných filmoch budú lektorské úvody či projekcie krátkych filmov zo zbierok Slovenského filmového ústavu.

Otváracím filmom projektu bude francúzska romantická komédia Zažiť to znovu (La Belle Époque, 2019) Nicolasa Bedosa o tom, čo by sa stalo, keby sme mali príležitosť zopakovať si tie najkrajšie chvíle života. Predstaví ho dramaturg kina Miro Ulman, ktorého diváci poznajú predovšetkým vďaka cyklu Music & Film. V ďalších dňoch sa premietne dráma Biely, biely deň(Hvítur, hvítur dagur, 2019) Hlynura Pálmasona o mužovi, ktorý sa vyrovnáva s tragickou smrťou manželky, či oceňovaná kórejská čierna komédia Parazit (Gisaengchung, 2019), ktorú nakrútil Joon Ho Bong, získala Zlatú palmu na MFF v Cannes a tento rok prekvapila na Oscaroch ziskom sošiek pre najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší medzinárodný film i najlepší pôvodný scenár. „Sme radi, že viacerí slovenskí distribútori prejavili vôľu s nami spolupracovať,“ hovorí Hosszúová o uvádzaných filmoch. „Treba však brať do úvahy, že online priestor nie je domovským miestom kín a tiež nejde o štandardizovaný spôsob sprístupňovania filmov. Práva na každú jednu takúto ´projekciu´ treba špeciálne preverovať.“ Diváci sa môžu tešiť napríklad aj na kultový slovenský film Na krásnom modrom Dunaji (1994) Štefana Semjana. Túto súdobú crazy komédiu o troch bohémskych kamarátoch SFÚ vlani digitálne reštauroval a v tejto podobe film diváci uvidia vôbec po prvý raz.

 „Projekt Kino Lumière doma nemá ambíciu konkurovať streamovacím službám a televíziám. Smerujeme k oživeniu komunikácie s komunitou kina, ktorej súčasťou nie je len živá (online) diskusia o filme, ale aj solidarita a vyjadrenie podpory lokálnemu kinu a distribútorovi, ktorú diváci prejavia tým, že si na online projekciu zakúpia vstupenku,“ hovorí Hosszúová. „Jej cena je síce symbolická – 2 až 3 eurá, ale, samozrejme, v porovnaní s výškou mesačného predplatného na streamovacie služby a VoD sa môže zdať privysoká,“ vysvetľuje Hosszúová, no hneď aj dodáva, že „projekt je o udržiavaní ducha kinokultúry pri živote, o hľadaní nových spojení medzi milovníkmi filmu.“ Úvodný film sa preto bude streamovať zdarma v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Kiná s ďalšími kultúrnymi stánkami patrili k prvým zatvoreným prevádzkam, Kino Lumière svoje kinosály zatvorilo 10. marca.Nikto z nás doteraz celkom presne nevie, kedy môžeme otvorenie kín očakávať. Dá sa predpokladať, že kiná i divadlá budú patriť k posledným otváraným prevádzkam. Ale všetci žijeme v tejto zvláštnej neistote a pripravenosti otvoriť hneď, ako to bude možné,“ opisuje situáciu Hosszúová. Okrem projektu Kino Lumière doma, personál kina pracuje aj na zlepšení konceptov dramaturgických cyklov a projektov, ktoré v kine už majú stálych divákov a po otvorení sa k nim budú môcť opäť vrátiť. Patria k nim vzdelávací cyklus Filmový kabinet či obľúbený cyklus Music & Film, dramaturgovia tiež tvoria koncept nového cyklu Príbehy umenia. Kurátori Filmotéky zasa pripravujú cykly a spoluprácu s inými filmovými archívmi na roky 2021 a 2022. „Pracujeme momentálne v nastavení, že kino bude v prevádzke najneskôr koncom leta. Tajne dúfame, že možno už na jeho začiatku,“ uzatvára s nádejou Hosszúová.  

Viac informácií o projekte a program Kino Lumière doma:
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15616

Technické informácie k projektu Kino Lumière doma:
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15610

FB stránka Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Zdroj: SFÚ