Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch už o dva týždne otvorí brány svojho 16. ročníka. V sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa sa tento rok stretlo hneď trinásť exkluzívnych slovenských premiér, mnohé už prichádzajú ovenčené prestížnymi cenami z festivalov v Cannes, Benátkach či Berlíne. Núdza však nebude ani o skvelé domáce snímky zo sekcie Čo dom dal, ktoré taktiež uvidia ako prví na Slovensku práve návštevníci Cinematiku.
Sekcia Cesty slávy je v programe Cinematiku tradične miestom, kde sa akumulujú tie najzvučnejšie filmové novinky z celého sveta. Obvykle už za sebou majú úspešnú púť po významných zahraničných festivaloch. Návštevníci Cinematiku ich často môžu vidieť dlhé mesiace predtým, než sa dostanú do bežnej slovenskej kinodistribúcie a niektoré sa do našich kín nikdy nedostanú.
Sekcia tento rok prináša šesticu rôznorodých snímok. Kraľuje im novinka 83-ročného holandského filmára Paula Verhoevena (Total Recall, Základný inštinkt), ktorý je známy dôrazom na vizuálnu estetiku, ale aj odvahou riskovať a prekračovať tabu. V snímke Benedetta (Benedetta, 2021) svoju povesť do bodky potvrdzuje. Príbeh sa odohráva v talianskom kláštore v 17. storočí a jeho hrdinkou je mníška, ktorá trpí znepokojujúcimi erotickými víziami. Keď sa jej spoločníčka snaží pomôcť, priateľstvo sa zmení na vášnivý románik. Film vznikol podľa skutočnosti a svetovú premiéru mal v hlavnej súťaži festivalu v Cannes.
Minimalistická mysteriózna dráma Ada (Dýrið, 2021) islandského režiséra Valdimara Jóhannssona tento rok v Cannes získala cenu Un Certain Regard za originalitu. Hlavná hrdinka María, v podaní Noomi Rapace, žije s partnerom na odľahlej farme. Ich tichý život poznačený bezdetnosťou náhle zmení nález tajomného novorodenca, ktorý im konečne má dať vytúžený pocit naplnenia. Požehnanie sa však v tomto temnom severskom filme čoskoro zmení na prekliatie.
Francúzska režisérka Céline Sciamma pred dvoma rokmi dobyla festivalový svet výbornou historickou drámou Portrét ženy v plameňoch. Na tohtoročnom Berlinale predstavila svoju novinku Malá mama (Petite Maman, 2021). Jej hlavnou hrdinkou je dievčatko, ktoré nedávno prišlo o starú mamu. Keď sa s rodičmi ocitne pri vypratávaní v babičkinom dome, prináša to nečakané zistenia aj jedno špeciálne priateľstvo.
Rodinná dráma Perie (Feathers, 2021) je pozoruhodným debutom egyptského režiséra Omara El Zohairyho. Jej hlavný hrdina, autoritársky patriarcha, pozýva na narodeninovú oslavu svojho syna kúzelníka. Netuší však, že práve kúzelník uprostred oslavy zrealizuje jedno veľmi zvláštne číslo. Po šokujúcom zvrate čaká rodinu ťažká, ale dôležitá cesta sebapoznávania. Originálnu snímku v Cannes ocenili Veľkou cenou Týždňa kritikov FIPRESCI.
Kaltrina Krasniqi, pôvodom kosovská filmárka, uvedie už o pár dní svoj prvý celovečerný film na festivale v Benátkach. V snímke Verin sen o mori (Vera andrron detin, 2021) zobrazuje príbeh Very, tlmočníčky posunkového jazyka v strednom veku, ktorej život naruší úmrtie manžela. Následne sa musí vyrovnať so surovou realitou a odvážne sa postaviť proti hlboko zakoreneným rodovým stereotypom. Cinematik uvedie túto výnimočnú kosovskú drámu ako jeden z prvých festivalov na svete.
Šesticu snímok v sekcii Cesty slávy napokon uzatvára Zelený rytier (The Green Knight, 2021), dobrodružná, umelecká fantasy dráma Davida Loweryho (A Ghost Story), ktorá sa odohráva v časoch Artušovho okrúhleho stola. Sir Gawain, statočný, no tvrdohlavý synovec legendárneho kráľa, musí preukázať svoju odvahu a česť v súboji s osudovým vyzývateľom, tajomným Zeleným rytierom.
Sekcia Výber umeleckého riaditeľa pokračuje v predstavovaní najzaujímavejších medzinárodných snímok posledného roka sedemčlennou zostavou titulov podľa výberu Vladimíra Štrica. Diváci sa v nej môžu tešiť napríklad na Najhoršieho človeka na svete (Verdens verste menneske, 2021) – sladko-trpký divácky hit z Cannes, za ktorý si hlavná predstaviteľka, Renate Reinsve, odniesla Cenu pre najlepšiu herečku. Dánsky režisér Joachim Trier (Thelma) vo filme sleduje životné peripetie mladej Julie, ktorá sa snaží nájsť si svoje miesto v mätúcom svete nepreberných možností.
Muž, ktorý predal svoju kožu (The Man Who Sold His Skin, 2020), to je originálny a aktuálny príbeh z pera tuniskej scenáristky a režisérky Kaouther Ben Hania (Beauty and the Dogs) o mladom Sýrčanovi, ktorý sa snaží dostať do Európy za svojou láskou. Jediná otvorená cesta však prináša dilemu: Mladík by si musel nechať potetovať chrbát slávnym moderným umelcom. Snímka bola nominovaná na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film a jej hlavný herecký predstaviteľ, Yahya Mahayni, získal cenu Orizzonti na festivale v Benátkach.
Ďalším titulom z výberu umeleckého riaditeľa je Bebia (Bebia, à mon seul désir, 2021), čiernobiela dráma, v ktorej gruzínska režisérka Juja Dobrachkous posiela 17-ročnú modelku Ariadne z prehliadkového móla späť do malej dedinky, kde sa narodila. Dôvodom je pohreb starej mamy. Práve Ariadne totiž musí podstúpiť prastarú rituálnu púť, ktorá pomôže mŕtvej spojiť dušu opäť s telom.
The Drover’s Wife (2021) je dráma austrálskej režisérky Leah Purcell o osamelej tehotnej žene, ktorá sa pokúša vychovávať svoje deti v izolácii, zatiaľ čo je jej manžel na dlhší čas preč. Film je voľne inšpirovaný rovnomennou poviedkou Henryho Lawsona, ktorú režisérka najskôr inscenovala ako divadelnú hru. V Austrálii si získala priazeň kritikov aj viacero ocenení.
Ďalší filmový príbeh z tejto sekcie pozýva divákov do Číny, kde sa odohráva ponurá sociálna dráma Streetwise (Remainder, 2021). Jej hlavný hrdina, chudobný mladík z nevábneho malomesta, sa zaplieta do bludného kruhu násilia, keď sa v snahe splatiť otcove dlhy sám stáva vymáhačom. Režisér a scenárista Jiazuo Na svoj debut predstavil na festivale v Cannes, kde získal dve nominácie na Un Certain Regard Award a Golden Camera.
Americká snímka Deväť dní (Nine Days, 2020) režiséra Edsona Odu sa môže pochváliť Cenou za scenár Waldo Salt z vlaňajšieho festivalu Sundance, ako aj Cenou za vynikajúci herecký výkon pre ústrednú hereckú dvojicu Zazie Beetz a Winston Duke z MFF Denver 2020. Filozoficky ladená dráma s prvkami fantasy sleduje muža, čo má za úlohu vypočúvať a vyberať duše, ktoré si zaslúžia šancu narodiť sa do tohto sveta.
Sedmičku filmov z výberu Vladimíra Štrica uzatvára Festival pána Rifkina (Rifkin’s Festival, 2021), najnovší film Woodyho Allena odohrávajúci sa, paradoxne, práve na filmovom festivale v španielskom San Sebastián. V typicky allenovskej komédii o starnúcich manželoch, ktorí pod vplyvom podmanivej atmosféry dostávajú druhý dych, si zahrali Wallace Shawn, Gina Gershon aj Christoph Waltz.
O zaujímavé slovenské premiéry nebude núdza ani v domácej sekcii Čo dom dal. Aktuálnosťou a naliehavosťou občas dokážu celkom prekvapiť, ako napríklad animovaná snímka Moja afganská rodina (2021) režisérky Michaely Pavlátovej. Je skutočným príbehom Češky, ktorá sa vydala do Afganistanu, a to, v akej ostro sledovanej situácii táto krajina v čase premiéry bude, nemohli jej tvorcovia ešte prednedávnom ani tušiť.
Maďarsko-slovenský film Iná svorka (Külön falka, 2021) režisérky Hajni Kis sleduje bývalého väzňa Tibora, ktorý sa po prepustení na slobodu pokúša zblížiť s 12-ročnou dcérou. S jeho konfliktnou povahou však zaradiť sa do bežného života a úlohy otca vôbec nie je jednoduché.
Za pozornosť určite stojí aj dokument Každá minúta života (2021) Eriky Hníkovej (Nesvadbovo), ktorý časozberným spôsobom sleduje nevšedný výchovný experiment: Rodinu, ktorá svojmu štvorročnému synovi vypĺňa každú jednu minútu života tak, aby sa z neho stal úspešný športovec. Film ponúka svieži aj provokatívny pohľad na dnešnú výchovu detí a pýta sa, či nie je občas „priveľa” horšie než „málo”. Všetky tri snímky mali len pred niekoľkými dňami svetové premiéry na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.
Šestnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany sa bude konať od 14. do 19. septembra 2021. Pôjde o najväčšie filmové podujatie na Slovensku, ktoré ponúkne skoro 100 titulov a množstvo sprievodných aktivít. Do 31. augusta majú ešte záujemcovia možnosť zakúpiť si na webovej stránke www.cinematik.sk festivalové akreditácie za zvýhodnené ceny.
Zdroj: Cinematik