Česká scéna nemá mnoho takových osobností, jakou byl Luboš Andršt, který by 26. července oslavil 75. narozeniny. V první řadě fenomenální kytarista, ale také skladatel, aranžér, kapelník a férový parťák během více než padesáti let své hudební dráhy různou formou participoval na téměř sedmi desítkách (!) alb. Zmiňme jen tak namátkou uskupení a jména Energit, Jazz Q, Bluesband, Framus Five, Michal Prokop, Peter Lipa, Marta Kubišová nebo Jan Holeček a je nadmíru jasné, jakou šíři záběru i vliv v rámci zdejší blues-rock-jazzové scény Andršt měl. Jeho odkaz i génia nyní nahlíží a mapuje dvojalbová kompilace Timeline 1971–2017!
„Pokud jsem to správně spočítal, tak se Luboš Andršt v různé míře podílel na dobře sedmdesátce alb. To je obrovská suma muziky, dostatečně nepostižitelná žádnou kompilací. Zkusil jsem to, logicky poněkud subjektivně, s příklonem k méně jazzové, více elektrické a zpěvákům znamenitou podporu poskytující podobě Lubošova odkazu,“ vysvětluje v bookletu Karel Deniš, producent Supraphonu a editor kompilace.
Timeline 1971–2017 na stopáži něco málo přes dvě hodiny, do níž se vměstnalo 26 skladeb, prochází snad skoro všemi Andrštovými stylovými i žánrovými zákrutami. A jak píše Deniš, Andršt se zde představuje jako „skvostný instrumentalista, výborný skladatel, nápaditý upravovatel, citlivý doprovázeč, muzikou skrznaskrz prosycený člověk“.
V chronologii hudby beze slov nemůže chybět jeho podíl na ohlasu tehdy ještě dost rockového Jazz Q Martina Kratochvíla, ale především již Andrštova fusion Energitu v hned několika fázích vývoje. Najdete tu ale samozřejmě také další Andrštovy kytarové parády, včetně ukázek z jeho skvostného sólo alba Capricornus (1980).
Mezi pěveckými parťáky pak je zcela neopominutelný Michal Prokop, s jehož Framus Five pořídil Andršt první nahrávky a s nímž se pravidelně setkával až do své smutně předčasné smrti v závěru roku 2021. Velký kus muziky se odehrál také pod hlavičkou Blues Bandu s Peterem Lipou, vzácnou příležitostí byla pomoc s porevolučním návratem Marty Kubišové, inspirací pak u nás dočasně usazení američtí vokalisté a radostí návrat k „energitovským“ kořenům s Janem Holečkem.
Autor biografického knižního rozhovoru s Lubošem Andrštem Ještě hraju vestoje (Galén 2020) a hudební publicista Ondřej Bezr pak více než výmluvně v bookletu kompilace píše: „Luboš Andršt byl podle mého názoru jednou ze zcela výjimečných tvůrčích osobností hudební scény nejen jako kytarista, protože omezit jeho muzikantskou osobnost na pouhé instrumentální mistrovství by bylo hrubé nedopatření. Myslím, že toto výběrové dvojalbum jasně dokresluje, co mám na mysli. Když v dubnu 1998 dostal Luboš Andršt historickou možnost zahrát si naživo se svým celoživotním idolem B. B. Kingem, ‚bluesový král‘ v následném televizním rozhovoru prohlásil směrem k českým divákům na adresu svého hosta: ‚Poslouchejte ho, protože on umí hrát.‘ To jsou slova, která by klidně mohla posloužit jako podtitul kompletu Timeline 1971–2017.“
Závěrem dodejme, že 75. narozeniny Luboše Andršta připomene také speciální koncert Luboš Andršt 75, který bude 14. září hostit pražský Lucerna Music Bar. Andrštovi zde vzdají hold a pokřtí dvojalbum Timeline 1971–2017 mimo jiné Peter Lipa či Michal Prokop & Framus Five. Více informací včetně předprodeje vstupenek najdete zde: https://musicbar.cz/cs/program/lubos-andrst-75/
TRACKLIST:
CD1 Perceptua / Klobásové hody / Ráno (Part II.) / Paprsek ranního
slunce / Stratus / Mobilis in mobili / Šlépěj / Vzpomínky / Cesta domů / Létej pomalu / Imprints / Time ́s Arrow / Crazy Rock / Flying
CD2 Noc je můj den / Blues o zvonení / Nobody Knows You When You ́re Down and Out / Seriál / Banální příběh o domě / Já jen dýchám / I ́ve Got My Mojo Working / Hotel u přístavu / Watch Yourself / Zítra to roztočíme / Loneliness / Blues o neistom návrate
Zdroj: TS