Štiavnická kultúrna komunita vo zverejnenom stanovisku vyjadruje znepokojenie nad situáciou, ktorá hlboko destabilizuje inštitúciu Slovenského banského múzea a predstavuje nebezpečný precedens nahradzovania odborného vedenia inštitúcií straníckymi nomináciami.
Slovenské banské múzeum spadá pod rezort Ministerstva životného prostredia. Riaditeľka Zuzana Denková bola ministrom Tarabom odvolaná z funkcie riaditeľky Slovenského banského múzea bez udania dôvodu. Jediným komentárom, ktorý v tomto ohľade Tarabovo ministerstvo poskytlo, bol argument, že legislatíva bezdôvodné odvolanie umožňuje.
Štiavnickým kultúrnym organizáciám a jednotlivcom a jednotlivkyniam participujúcim na kultúrnom živote nepostačuje takéto vysvetlenie odvolania riaditeľky múzea, ktorá bola na svoju pozíciu vybraná v transparentom výberovom konaní, a ktorá počas svojho pôsobenia výrazne pomohla transformovať SBM na moderné múzeum reflektujúce environmentálne témy a preukázala svoje schopnosti aj v období po požiari v Banskej Štiavnici.
Novým riaditeľom inštitúcie sa stal banskoštiavnický okresný predseda SNS Peter Zorvan. Stranícky kolega ministra v minulosti pôsobil ako zástupca riaditeľa SBM, v roku 2016 odišiel pracovať ako riaditeľ miestneho úradu práce.
Stanovisko štiavnickej kultúrnej komunity nadväzuje na vyhlásenie umelectva, ktoré v Galérii Jozefa Kollára (spadajúcej pod SBM) ruší plánované výstavy a aktuálne prebiehajúce výstavy bude predčasne deinštalovať. Kurátorka GaJK Mária Janušová, ktorá v galérii tvorila program súčasného umenia, požiadala o rozviazanie pracovného pomeru po tom, čo sa jej nové vedenie múzea pokúsilo zásadne zmeniť pracovnú zmluvu. Spoločne s Máriou Janušovou rezignovala celá Galerijná rada GaJK.
Vo zverejnenom stanovisku sa signatárstvo štiavnickej kultúrnej komunity zaväzuje v najbližšom roku nespolupracovať so SBM na tvorbe kultúrnych programov vzhľadom na demoralizujúce a destabilizujúce okolnosti profesijnej výmeny.
Stanovisko podpísali zástupcovia a zástupkyne inštitúcií Schemnitz Gallery, Galéria Jula Bindera, Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta, Banská St a nica Contemporary, Art Café, antikvariatik.sk, ale aj jednotlivci/kyne pracujúce v kultúre a festivaly n:ear, JAMA, realshit a 4 živly. Práve pre festivaly bola v minulosti spolupráca so Slovenským banským múzeom kľúčová.
„Náš festival plánoval jeden celý deň programu v Banskom múzeu v prírode a performance v štôlni, premietanie aj koncert v Galérii Jozefa Kollára, a rušíme všetko z toho,“ vyjadril sa riaditeľ festivalu n:ear Štefan Szabó, ktorý inicioval stanovisko. „Chceme robiť podujatia na miestach a v inštitúciách, kde sa cítime dobre. Po zmenách, ktoré nastali, by sme sa pri spoluprácach s banským múzeom už necítili komfortne.“
Podpísané signatárstvo štiavnickej kultúrnej komunity bude naďalej tvoriť svoje projekty a programy v plánovanom rozsahu, avšak mimo objektov SBM.
Zdroj: TS