Poďte do kina nájsť Poklad!

Rudolf Havlík po svojom úspešnom filme Ostrov nespal dlho na vavrínoch. Po náročnom nakrúcaní v Thajsku si s Jiřím Langmajerom vyrazili na ostrov Bali, kde nakrútili novú komédiu. Poklad prichádza do slovenských kín už 31. októbra. Divákov zavedie na magické Bali, nielen do jeho láskavej kultúry, ale aj do tajomných hlbín jeho vôd.

Inšpirácia v realite

Dňa 20. novembra 1511 vyplávala portugalská loď Flor de la Mar (Kvet mora) z prístavu Malakka v Ázii. Portugalci na ňu naložili poklady, ktoré získali počas dobývania prístavu Malakka. Poklad obsahoval 60 ton zlata, 200 truhlíc plných diamantov, rubínov a smaragdov. Okrem toho náklad údajne obsahoval slávny zlatý náramok maharadžu zo Sabandaru, zlaté šperky, ktoré Portugalci dostali ako dar od kráľa Siamu, a vzácne, ručne kreslené mapy od jávskych umelcov zobrazujúce námorné plavby do Číny. Dodnes je to najväčší poklad, aký sa kedy dostal na more.

Portugalský karak smeroval späť do Portugalska pod velením neslávne známeho kapitána Afonsa de Albuquerque. Tento moreplavec a politik dobyl Hormuz, Gou a Malakku, čím upevnil portugalskú koloniálnu hegemóniu v Indickom oceáne. Počas plavby pozdĺž pobrežia severovýchodného sumatrianskeho štátu Pasé v Malackom prielive loď zastihla silná búrka, narazila na skalnatý útes a potopila sa aj s pokladom na dno Malackého prielivu. Katastrofu prežilo len päť ľudí vrátane kapitána lode. Poklad sa však nikdy nenašiel.

Úprava lokácie

Svedectvo Afonsa de Albuquerqueho tvrdí, že karaka sa rozpadla a búrka ju doslova roztrhala na kusy. Poklad sa vysypal na bahnité dno úžiny a pravdepodobne je navždy stratený. Poklad hľadalo a hľadá mnoho hľadačov pokladov z celého sveta. Uskutočnilo sa už niekoľko expedícií s cieľom nájsť ho, ale všetky boli žalostne neúspešné. Tento svätý grál všetkých stratených morských pokladov sveta je stále stratený.

“Už dlho ma fascinuje tento príbeh z námornej histórie, veľkí hľadači pokladov sa pokúšali nájsť vrak lode Flor de la Mar, ale nikdy sa nenašiel,” povedal Rudolf Havlík. “Tento príbeh ma zaujal, vždy ma bavil, len som presunul miesto vo filme z Malackého prielivu, kde sa to nedalo nakrútiť, na Bali. V rámci príbehu som si vymyslel, že loď sa plavila opačným smerom a stratila sa bližšie k ostrovom korenia a Bali, teda na druhej strane, než sa údajne potopila, čo aj tak nikto nemôže potvrdiť. A mal som tu kamarátov potápačov, ktorí by nám s príbehom vedeli pomôcť. Boli tam vraky, ktoré boli dosť staré na to, aby sa dali použiť ako kulisa.”

Hoci na Bali, nakrúcanie bolo náročné

I keď to môže vyvolávať dojem, že nakrúcanie na Bali musela byť krásna dovolenka, skutočnosť je úplne iná. Nebola to vôbec dovolenka na Bali, zažili sme dvanásťhodinové zmeny vo veľmi ťažkých podmienkach,” spomína na nakrúcanie Veronika Khek Kubařová. “Bolo okolo tridsaťpäť stupňov s obrovskou vlhkosťou. Blížilo sa obdobie dažďov, horúčavy vrcholili a vlhkosť sa zvyšovala. Celé dni sme natáčali v neoprénoch v mori alebo v sladkej vode v rieke v kaňone. Boli sme neustále mokrí. Bol to najnáročnejší projekt, aký som kedy robila.” Podobne to vnímal aj Jiří Langmajer, ktorí si s Veronikou zahral hlavnú úlohu. “Jedna vec je natáčať desať hodín v Karlíne a druhá v novembri na Bali. Bolo to šialene náročné v každom ohľade. Ak sa porežete a natáčate v mori, je to mokré, ak vás niečo pichne, je to tiež dosť nepríjemné. Alebo máte problémy s jedlom či s teplom, to bola výzva pre každého. Miestni sa o nás starali ako v rozprávke, ale pre celý štáb to bola fyzicky mimoriadna skúška. Zem, more a horúčavy sú neľútostné. Na mieste som sa nakazil horúčkou dengue, čo som zistil až s oneskorením v Česku, a na Bali som sa celý vysypal. Točili sme aj v kaňone, kde sme boli celý deň po pás vo vode. Najmä herečky preukázali na pľaci nevídanú odvahu,”  pochvaľoval si. Jiří Langmajer nebol na túto úlohu určite vybraný náhodne. Je totiž vášnivým potápačom, a tak sa režisér vedel spoľahnúť, že nebude mať pod hladinou žiadny problém. Napriek tomu herec priznal, že to vôbec nebolo jednoduché: “Pod vodou sa bežne chcete pozerať na ryby, koraly, ale tu sme pod vodou pracovali, čo je zásadne iná situácia.”

Jeden z najúspešnejších českých hercov má jasnú odpoveď aj na to, prečo prísť na komédiu Poklad do kina. “Dnešná doba je plná zla, lží, túžby po peniazoch, nezažívame najlepšie časy. Tak príďte na dve hodiny do kina a zabudnite na všetky starosti. Aj vy môžete snívať o tom, že nájdete poklad. Najcennejšie bude, keď diváci počas filmu zabudnú, odkiaľ prišli a kam sa budú musieť vrátiť,” povedal Langmajer.

Dobrodružnú komédiu Poklad prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 31. októbra.

TS