Absolventka helsinskej Sibeliovej hudobnej akadémie a dnes jej vážená profesorka Maria Kalaniemi vystúpi 9. decembra spoločne s jedným z najžiadanejších fínskych hudobníkov a skladateľov Timom Alakotilom v pražkom paláci Akropolis v rámci tradičného festivalu Medzinárodný víkend žien.Tvorba Marty Töpferovej ukazuje, prečo ju London Times nazývajú „jedným z najpôvabnejších interpretov latinskoamerickej ľudovej hudby“. Po turné v Českej republike nahrala v Prahe so svojím newyorkským súborom album „Trova“ (Trubadúrska tradícia). V ňom kulminuje jej láska k štýlom ako je kubánsky son a portorikánska bomba. Či už zvolí pre svoje texty češtinu, angličtinu alebo španielčinu, pozoruhodná schopnosť Marty ako skladateľky sa premieta do jej celej práce, čo z nej robí jedinečnú umelkyňu.
„Je to otázka môjho hlbokého spriaznenia sa s hudbou a poéziou. Cítím v sebe potrebu písať hudbu, ktorá je uprimná, krásna a poetická. Robím to, čo je môjmu srdcu naozaj blízke,“ hovorí Marta.
Spolu so skupinou Värttinä a ďalším významným akordeonistom Kimmo Pohjonenom, reprezentuje Maria Kalaniemi fínsky prístup k tradícii nastavený zakladateľom Sibeliovej akadémie Heikki Laitinenem: „Hrať ľudovú hudbu, akú ešte nikto nepočul.“ Zatiaľ čo ale vášnivý Kimmo je s akordeónom prirovnávaný k Hendrixovi, Mariu možno považovať za Erika Satieho. Jej brilantný, pozoruhodne citlivý štýl hrania sa vymyká bežným pravidlám a medzi súčasnými akordeonistami takmer nemá obdoby.
Na akordeon hrá od ôsmich rokov a svoje renomé si Maria získala v radoch skupín Aldargaz, Ramunder a v projekte Accordion Tribe, medzinárodnej oslave akordeónu za účasti Guy Klucevseka (USA), Bratka Bibice (Slovinsko), Larsa Hollmer (Švédsko) a Otta Lechner z Rakúska. Svojím nástrojom dokáže Maria Kalaniemi napodobniť búrku i ticho po nej. Hudbou na pomedzí tradície a klasiky vytvára melodické obrazy, náladové premenné krajiny, kde dôležitú rolu zohráva improvizácia.
Dokáže sa vcítiť do Prokofjeva i argentínskeho tanga; s írskou harmonikárkou Sharon Shannon je schopná sa po „krčmovsky“ odviazať alebo naopak podporiť umenie japonského konceptualistu Yasunori Mitsuda. České publikum malo šancu počuť Mariu sólo v roku 2010 na festivale Colours of Ostrava.
Timo Alakotila patrí k najvyhľadávanejším a najvšestrannejším hudobníkom fínskej scény. Vyniká predovšetkým v jazzovej, folkovej a klasickej hudbe. Je žiadaným skladateľom a aranžérom, sám hrá na piano a harmónium. Je producentom mnohých úspešných fínskych kapiel vrátane sólových projektov Marie Kalaniemi. Spolu s ňou vystupoval napríklad v londýnskej Queen Elizabeth Hall v sprievode orchestra BBC.
Dvaja vynikajúci hudobníci nedávno oslávili 20 rokov spolupráce. Kalaniemi a Alakotila boli ešte študenti, keď sa stretli na Sibelius Academy v Helsinkách v roku 1991. Ich hudba obsahuje skladby fínsko-švédskej tradičnej hudby alebo tanečné rytmy, tango a polku. Kalaniemi je stále kráľovnou fínskeho akordeónu, a to aj napriek výzvam mladších hráčov. Jej tón a frázovanie je nenapodobiteľné a spev je sladký a pokojný.
Zdroj: AMP – Romek Hanzlík