Aj keď si myslíme, že o vesmíre toho vieme už veľa, stále existuje množstvo neprebádaných miest, či fyzikálnych javov, ktoré si nevieme vysvetliť. Do školských osnov sa zmestia len základy, a preto vám prinášame zaujímavosti, ktoré ste ešte určite nepočuli. Ak sa chcete dozvedieť oveľa viac, sledujte každý deň o 20:00 seriály nabité zaujímavosťami o vesmíre na televíznej stanici Spektrum.
- Vesmírny skafander stojí približne 12 miliónov dolárov, avšak jeho dnešná hodnota sa pohybuje okolo 150 miliónov dolárov. Rozdielna hodnota spočíva v tom, že bola vypočítaná ešte v roku 1974.[1]
- Vo vesmíre existuje planéta plná diamantov s názvom 55 Canri e. Okrem toho, že má táto planéta nevyčísliteľnú hodnotu, jej priemer je dvakrát väčší ako priemer Zeme.
- Slnko je také veľké, že sa doň zmestí niečo vyše milióna Zemí. Presnejšie číslo je približne 1,3 milióna Zemí, ak by sme netrvali na zachovaní tvaru Zeme.
- Vo vesmíre je úplné ticho. Možno ste sa nad touto možnosťou nikdy nezamýšľali, alebo ste s tým nerátali, ale vo vesmíre sa naozaj zvuk nešíri. Je to preto, že tam nie je atmosféra, a teda zvuk sa nemá ani ako šíriť.
- Po návrate z vesmíru môžete dostať chuť na grilovaný steak. Viacerí kozmonauti sa vyjadrili, že ich skafander po návrate z kozmu voňal po grilovanom mäse. Je to spôsobené polycyklickým aromatickým uhľovodíkom, ktorý vzniká pri rozpade hviezd a aj pri grilovaní mäsa na drevenom uhlí.
- Viete si predstaviť, že by ste si do vesmíru zašli na drink? Nie je to nič nemožné. Vo vesmíre skutočne existuje plynový mrak vyrobený z alkoholu, ktorý by stačil na výrobu 400 kvadriliónov piva (pre konkrétnejšiu predstavu po čísle 400 nasleduje až 24 núl). Vo vesmíre sa našla aj látka ethylformiát, ktorý je zodpovedný za chuť a vôňu malín a rumu.
- Aj keď sa nám to v momentálnom developerskom rozmachu možno nezdá, na Zemi je viac stromov ako hviezd na mliečnej dráhe. Na Zemi je totiž približne 3,04 biliónov stromov[2], pričom hviezd na mliečnej dráhe je len niečo okolo 100-400 miliárd.
- Naopak vo vesmíre sa nachádza oveľa viac hviezd, resp. nepočetné množstvo. Ak by sme chceli nájsť vhodné prirovnanie, tak vo vesmíre je dokonca viac hviezd ako zrniek piesku na Zemi, a ten určite nikto presne nezrátal. Približný počet hviezd vo vesmíre je 1 000 000 000 000 000 000 000 000, teda jeden kvadrilión.
- Venuša je najhorúcejšou planétou slnečnej sústavy. Priemerne dosahuje teplotu približne 450 ̊C, aj keď sa nenachádza najbližšie pri Slnku. Ak by bola práve vzdialenosť od Slnka podmienkou na dosiahnutie najvyššej teploty, išlo by o Merkúr.
- Vo vesmíre existuje horúci ľad. Zdá sa vám to ako totálny protiklad? Na exoplanéte s názvom Gliese 436 b, ktorá sa skladá z rôznych vodných prvkov, dochádza k nezvyčajnému javu. Vďaka tlaku na planéte zostáva ľad v pevnom skupenstve a kvôli vysokej povrchovej teplote (približne 300 ̊C) z neho uniká para a zároveň sa topí.[3]
Ak sa chcete o vesmíre dozvedieť čo najviac, sledujte seriály Za planétou Zem, Vrstvy vesmíru, Sprievodca po slnečnej sústave, História planét, Einstein a Hawking – Vesmírni vizionári, Expedícia na mesiac v ôsmich dňoch a film Okamih, ktorý zmenil svet – Pristátie na mesiaci na televíznej stanici Spektrum.
[1] https://childwellbeing.asu.edu/SpaceFacts
[2] https://www.gotreequotes.com/how-many-trees-in-world/
[3] https://www.rd.com/list/astronomy-facts/
Zdroj: TS