Nadchádzajúci 12. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch aj tento rok premietne filmy v špeciálnej sekcii nazvanej Eye on Films. Rovnomennú platformu iniciovala francúzska spoločnosť Wide Management, cieľom ktorej je prezentovať prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta. V súčasnosti má viac ako 152 partnerských organizácií vo vyše 40 krajinách, medzi ktoré patrí aj festival Cinematik.
V sekcii Eye on Films sa bude premietať unikátna francúzska snímka Fannyho Jeana-Noëla Move! Dance your life. Hrdinami sú profesionálni aj amatérski tanečníci, deti aj starí ľudia. Poeticko-estetický film, ktorý sa venuje tancu, sa nakrúcal v osemnástich destináciách sveta. Sekcia prináša aj švajčiarsko-americkú drámu L’instant infini od Douglasa Beera, v ktorej je mladá Mary presvedčená, že je zodpovedná za smrť svojej malej dcérky. Aby sa netrápila so stále vynárajúcimi sa hrozivými spomienkami, zameriava sa stále viac na svoj život. Aktuálnu súčasnosť pôsobivo zaznamenáva talianska snímka Sex Cowboys. Venuje sa dnešnej mladej generácii, ktorá sa cíti stratená, je bez práce, bývania a zadefinovaného životného štýlu. Postavy, ktoré si generačnú krízu riešia hľadaním svojho miesta, režíruje Adriano Giotti.
V sekcii Eye on Films nájdeme aj taiwanský film The Last Painting, dej ktorého sa odohráva v deň taiwanských volieb. Študentku tretieho ročníka vysokej školy Yang Chieh nájdu v jej prenajatom byte mŕtvu. Študentkino telo s vylúpenými očami je potreté olejovými farbami. Dôkazy poukazujú na jej spolubývajúceho a kamarátku. O záhadnom zmiznutí Magdalény rozpráva brazilský film Elon Does Not Believe to Death. V réžii Ricarda Alvesa mladšieho sa Magdalénin muž Elon rozhodne zistiť, čo sa jeho milovanej stalo. Elon pri riešení záhady nestráca svoj zdravý úsudok.
Medzi najväčšie lákadlá aktuálneho ročníka MFF Cinematik určite patrí aj sekcia Special Screenings – Zvláštne uvedenie, ktorá uvedie premiéru gruzínsko-rusko-poľskej koprodukčnej drámy Rukojemníci (Hostages). Film režiséra Reza Gigineišviliho zaznamenáva skutočné udalosti z roku 1983, kedy sa skupina siedmych Gruzíncov pokúsila ujsť zo Sovietskeho zväzu. Unesené dopravné lietadlo je však zostrelené, a tí, čo haváriu prežili, sú súdení a popravení.
Chorvátska komédia Ministerstvo lásky (Ministerstvo ljubavi) sa zameriava na biológa Kreša, ktorý už dávno prišiel o ilúzie a na ktorého prichádza kríza stredného veku. Nemá zamestnanie a jeho manželstvo je v troskách. Problémom čelí aj chorvátska vláda, ktorá vytvorila Ministerstvo lásky. Ministerstvo má za úlohu zoskupovať informácie o vdovách, ktoré porušujú nový zákon. Krešo sa rozhodne na ministerstve zamestnať. Okrem južanskej komédie je do sekcie Zvláštne uvedenie zaradená aj nezabudnuteľná akčná komédia Zero. Film Gyula Nemesa sleduje, ako môže prebiehať boj za záchranu včiel. Ak by totiž zmizli zo sveta včely, zostáva ľudstvu len pár rokov existencie.
Sekcia prinesie aj holandskú snímku Waterboys. Jej hrdinami je spisovateľ kriminálnych príbehov Victor a dvadsaťročný čelista Zack. Počas výletu do Škótska sú nútení sa navzájom konfrontovať a spoznať sa. Vtipný a súčasne jemný film režiséra Roberta Jana Westdijka, o otcoch, ktorí musia dospieť a synoch, ktorí by mali brat život pohodovejšie. Zvláštne uvedenie odpremieta aj originálny projekt Manifesto, v ktorom herečka Cate Blanchett prezentuje niekoľko monológov, každý štylizovaný do iného umeleckého manifestu. Ambiciózny projekt režiséra Juliana Rosefeldta bol uvedený aj na festivaloch Sundance, Rotterdam či Tribeca. Cinematik uvedie aj nemeckú drámu Axolotl Overkill režisérky a scenáristky Helene Hegemann. Protagonistom je šestnásťročná Mifti, ktorá žije v Berlíne spolu so svojimi nevlastnými súrodencami, otcom a kamarátkou Opheliou. Oplakáva nedávnu smrť matky a začína byť závislá na Alice – staršej kriminálničke. Divákov čaká aj poľská snímka Sztuka kochania: Historia Michaliny Wislockiej. Hrdinka Michalina Wislocka je najznámejšou sexuologickou komunistického Poľska. Bije sa za práva na vydane jej knihy, ktorá by mala zmeniť sexuálny život Poliakov navždy. Na jej príbeh sa pozrela režisérka Maria Sadowska. Premietanie tohto mimoriadne úspešného poľského titulu bude súčasťou prvého slávnostného odovzdávania výročných cien Asociácie slovenských filmových strihačov.
Diváci budú môcť v sekcii Zvláštne uvedenie prežiť na veľkom plátne návrat sci-fi kultu, ktorý v tomto roku oslavuje 40 rokov od svojej premiéry. V reštaurovanej verzii sme pripravili exkluzívne premietanie, podľa mnohých kritikov, najlepšieho autorského filmu Stevena Spielberga – Blízke stretnutie tretieho druhu (Close Encounters of the Third Kind).
Vyhľadávaná polnočná sekcia Za hranicou kultu, bude tento rok patriť trojici snímok belgického tvorcu Fabricea du Welza.
Prvá z nich je temný horor Calvaire, plný prekvapení a násilia. Hrdinom príbehu je spevák Marc, ktorý sa živí hudobnými vystúpeniami v domovoch dôchodcov. Pri jednej nočnej ceste sa mu pokazí dodávka. Pretože sa auto nepodarí opraviť, útočište nájde v odľahlom penzióne. V horore Vinyan zase sledujeme dvojicu, ktorá hľadá svoje dieťa stratené počas tsunami. Pri svojom pátraní, prekonávajúc nástrahy džungle aj vody, mladá dvojica neustále stojí zoči-voči hrozivým nebezpečenstvám. Trojicu belgických filmov uzatvára dielo Alléluia, ktorého hlavnou postavou je Gloria. Film sa začína v momente, keď Gloria opúšťa svojho manipulatívneho manžela a začína žiť sama so svojou dcérkou. O svoje nové šťastie sa začne pokúšať na internetovej zoznamke. Film bol taktiež uvedený v Karlových Varoch.
V rámci polnočnej sekcie okrem vlastných diel Fabricea du Welza Cinematik premietne aj výber štyroch filmov, ktorý špeciálne pre festival zostavil sám režisér. Dráma režiséra Henri-Georges Clouzota Mzda strachu (Le salaire de la peur) z päťdesiatych rokov minulého storočia sa odohráva v juhoafrickej dedine, kde sú štyria muži najatí, aby prepravili nebezpečnú zásobu nitroglycerínu. Fabrice du Welz vybral aj dramatický triler Hardcore režiséra a scenáristu Paula Schradera. Jeho hrdinom je konzervatívny biznismen, ktorý hľadá svoju dcéru. Začala totiž nakrúcať pornografické filmy v Kalifornii. Silný príbeh sprostredkúva aj dráma Elia Kazana – Hostia (The Visitors). Bill, Martha žijú pokojným životom až do momentu, keď ich navštívia Billovi starí kamaráti Mike a Tony z vietnamskej vojny. Vyvstávajú otázky, čo sa stalo vo Vietname a prečo sa ukázali pri dverách ich domu z ničoho nič. Posledným filmom, ktorý režisér vybral je dráma Rapture v réžii Johna Guillermina. V centre deja sa nachádza mladé dievča Agnes a jej otec. Príbeh sa začína v momente, keď sa spoznajú s bývalým trestancom Josephom, ktorý príde na ich farmu vo Francúzsku. Keď sa Joseph do Agnes zamiluje, jej otec sa im vyhráža ukončením ich vzťahu.
MFF Cinematik každoročne venuje pozornosť aj detskému divákovi. V rámci sekcie, výstižne nazvanej Cinematik Jr., sa tohtoročný výber opätovne zameral na kvalitné animované filmy prinášajúce najmladším divákom neopakovateľný zážitok. Na filmy z tejto sekcie je vstup voľný.
Americký animovaný film Kubo a kúzelný meč (Kubo and the Two Strings) režiséra Travisa Knighta je príbehom chlapca Kuba, ktorý si zarába peniaze pútavým rozprávaním príbehov. Ak sa však do zotmenia nevráti, postihne ho kliatba. Raz sa však kliatba stane realitou… K podobne dobrodružným a vizuálne pôsobivým patrí aj film Jona Burtona z roku 2013 Lego príbeh: Batman (The Lego Batman Movie). Proti spoločnému nepriateľovi spájajú sily netopierí muž a ďalšie postavy superhrdinov.
12. MFF Cinematik sa uskutoční tradične v Piešťanoch v dňoch od 12. do 17. septembra 2017.
Akreditácie na festival Cinematik si môžete zakúpiť už dnes na stránke www.cinematik.sk.
Zdroj: Cinematik