Akustickí gangstri vtrhli na slovenskú hudobnú scénu.

Na Slovensku vznikol nový hudobný projekt už ostrieľaných hudobníkov – Acoustic Gangsters. Gitarista Peter Luha a mandolinista Jozef Scheiner prizvali do koncertnej zostavy špičkového slovenského basgitaristu Juraja Grigláka a flamencového perkusionistu Dina de Valeria, aby mohli prezentovať tvorbu z ich úspešných inštrumentálnych albumov Viaje del Alma a Perinmama.

“Projekt Acoustic Gangsters je úplne čerstvý, idea bola dať dohromady nekompromisnú zostavu výborných muzikantov, s ktorou by sme mohli hrať skladby z našich sólových albumov naživo. Ja som doteraz inštrumentálne vystupoval hlavne sólovo a Dodo po svojom vydanom albume Perinmama chytil veľké nadšenie do živého hrania, preto sme dali dohromady celý band. Na perkusie s nami hrá Dino de Valeria, náš dlhoročný spolupútnik, ja som s ním hral vo viacerých akustických alebo flamenco projektoch, nahral party aj na môj a Dodov album, takže voľba bola jasná. A na basgitaru sme oslovili vynikajúceho Jura Grigláka, ktorý si tieto skladby už so mnou zahral na krste môjho albumu,” – hovorí Peter.

DCIM100MEDIA

Album Viaje del Alma (Cesta duše) Petra Luhu bol nominovaný na najlepší inštrumentálny album roka v 12. ročníku celosvetovej Independent Music Awards a získal aj ocenenie Harvest Prize v 6. ročníku Tais Awards 2012. Perinmama Jozefa Scheinera ako jediný album zo Slovenska a jeden z mála z Európy bol vydaný v Acoustic Oasis – vydavateľstve mandolínovej legendy Davida Grismana.
Na skladbu For Piazzolla z albumu Perinmama, venovanú významnému argentínskemu skladateľovi Astorovi Piazzollovi, vzniklo veselé video v podaní Jozefa a Petra.

Prvýkrát sa uviedli pod názvom Acoustic Gangsters a duet hneď zarezonoval aj v zahraničí.
“Nedávno sme si všimli článok v prestížnom hudobnom magazíne Guitar World, kde naše video spomenuli medzi piatimi úžasnými akustickými duetmi zo sveta, kde uviedli také mená ako Rodrigo y Gabriela, Tommy Emmanuel, Igor Presnyakov, Sungha Jung. Tak to potešilo. Veľmi ich okrem muziky a videa zaujal aj názov. – vysvetľuje Peter.

Premiérový koncert tejto výnimočnej gangsterskej zostavy bude už túto stredu 4.2. v Ateliéri Babylon v Bratislave. Na festivale World Music from Slovakia, ktorý predstavuje novú platformu na podporu slovenskej world music v zahraničí, vystúpia spolu so skupinami Pressburger Klezmer Band, Muzička a Banda.

Acoustic_Gangsters_1

Srdečne všetkých pozývame!

Acoustic Gangsters:
Peter Luha – gitara
Jozef Scheiner – mandolína
Juraj Griglák – basgitara
Dino de Valeria – perkusie

Zdroj: Jarmila Vlčková, World Music from Slovakia
Foto: Acoustic Gangsters