Nedeľa mala prívlastok takého sviatku osobností, či že nebola núdza o významných ľudí od filmu. Tieto osobnosti mali možnosť svojej prezentácie na tlačových konferenciách.
A ako prvý prišiel na radu Ivan Trojan ocenený cenou Hercova misia, po tlačovej konferencii nastala významná chvíľa, keď si herec mohol pripevniť platničku zo svojim menom na most slávy.
Pred touto zručnou a nápaditou montážou mosadznej platničky, nám pán Hledík priblížil ako za mlada pán Trojan fungoval pri krátkej životnej etape na Slovensku, ako vojenčil v Humennom, akú hodnosť si tam vyslúžil ako jeho športové nadanie viedlo k basketbalu, čím hneď prišli narážky z oboch strán na hercovú výšku, čo hneď obrátili smerom na nie vzrastom veľkého ale herecky nadaného Dustina Hoffmana, či dokonca sa spomenulo ako odmietol účinkovanie v národnom divadle, kde ho tom moc neťahalo. Pocta pre tohto významného herca prišla aj spomínaným na vetu ktorý vyriekol Marek Eben:“Trojana do jeho 35 rokov nikto nepoznal, po jeho 35 rokoch nikto už nepoznal tých ostatných!“
Tlačová konferencia István Szabó
Mali sme možnosť zažiť príjemnú konferenciu z pánom režisérom Istvánom Szabó, ktorá priniesla veľa zaujímavých dojmov, tu sú otázky a jeho odpovede:
Odkiaľ čerpáte námety, nápady na filmy?
„Pri posedení v kaviarni ale moc záleží aby režisér mal okolo seba tvorivý tím, ľudí. Film tvoria mnohý ľudia a ak dostanete ocenenie, nemôžete si myslieť že patrí len Vám, patrí celému štábu, Vám patrí len malý podiel ceny! „
Dôraz na výber hercov ako vzniká v predstavách postava
„Vybrať si treba ľudí ktorý ponúknu energiu, emócie na plátne, vyjadria samého seba. Scenárista – spisovateľ si musí vybrať slová na vyjadrenie. Niečo ako keď si maliar vyberá farbu na prezentáciu svojej fantázie, diela. Pre filmára je najdôležitejší problém si vybrať tvár, ktorá upúta, nadchne publikum. Taký Ingmar Bergman bol jeden z najlepších, ten nemal problém, vedel tak umiestniť kameru na správne miesto aby herec vynikol čo najlepšie.“
Výber témy na film?
„Ťažká odpoveď… Človek za život prežije rôzne zložité situácie, ktoré ho ovplyvnia ako napríklad politika, idea, prežitie a vnímanie historických prevratov ovplyvní chápanie a súkromný život človeka, zasiahne ho to. A preto moje staršie filmy boli práve na dané témy, kde ľudia žili pod nátlakom a silnou ideológiou dejín. „
Ktorý z Vašich nominovaných filmov na Oscara(1981 – Vypožičaný domov, 1982 – Mefisto/získal Oscara/, 1986 – Plukovník Redl, 1989 – Hanussen) si najviac ceníte? Ktorému by ste ho najradšej udelil?
„Dal by som všetkým mojim filmom Oscara))). Nie najviac si cením Plukovníka Redla.“
V akom jazyku radšej natáčate v Maďarčine alebo Angličtine?
„Radšej v Maďarčine, v mojom rodnom jazyku.“
Ako dostať Slovenský film na významný festival ako Cannes? Čo urobiť preto?
„Môžem Vám povedať smutnú odpoveď?… Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, my všetci už nie sme zaujímavý ako predtým, keď sme ukazovali časť reality za železnou oponou. Dnes je nezaujímavé čo tu je dnes. Filmy dotýkajúce sa ľudských problémov idúce do hĺbky, už nie sú moc zaujímavé pre distribútorov, veľké kiná, potom je úspech keď Vám na takýto film príde do kinosály 5-10 ľudí. Takto sa musíme dostať k publiku aspoň cez internet. A veď festivaly ako Cannes, Berlin , Venecia sú o politike.“
Napísal: Matúš Gajdošech