Napriek tomu, že naše krajiny susedia, kinematografie Poľska, Ukrajiny, Maďarska či Rakúska sú pre slovenských divákov a diváčky často neprebádaným územím. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest chce prostredníctvom programovej sekcie Susedia online predstaviť filmy strednej a východnej Európy, ktoré si zaslúžia divácku pozornosť.
Poľskú kinematografiu bude zastupovať napríklad film Majordómus (Kamerdyner, 2018) režiséra Filipa Bajona, ocenený viacerými domácimi i zahraničnými cenami. Jeho dej sa odohráva medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Územie Kašubska pri pobreží Baltského mora pripadne po prvej vojne Poľsku. Osirelého kašubského chlapca Mateusza sa ujme zabezpečená poľská rodina, detstvo v nej je však poznačené tým, že sa nenarodil ako jej súčasť. Keď sa druhý vojenský konflikt stáva reálnou hrozbou, napätie medzi Nemcami, Kašubmi a Poliakmi rastie a život hlavného hrdinu prevrátia nasledujúce udalosti naruby.
Než sa stal Volodymyr Zelenskyj ukrajinským prezidentom, bol úspešným komikom, hercom a filmárom. Hlavnú úlohu stvárnil aj vo filme Ja, ty, on, ona (Ya, ty, vin, vona, 2018), ktorý spoločne s dlhoročným spolupracovníkom Davidom Dodsonom tiež režíroval. Bláznivá romantická komédia o netradičnom rozvode viedla niekoľko týždňov rebríček návštevnosti a stala sa jedným z divácky najpopulárnejších filmov medzi ukrajinskými divákmi a diváčkami.
György Pálfi bezpochyby patrí medzi najvýznamnejších maďarských režisérov. Vo svojom novom filme Pánov hlas (Az Úr hangja, 2018), ktorý je adaptáciou rovnomenného poľského románu, sleduje pátranie tridsiatnika Pétera po svojom otcovi. Ten v sedemdesiatych rokoch emigroval do Spojených štátov a viac o ňom doma nikto nepočul. Možno aj preto, že jeho vedecké angažmá, zamerané na dekódovanie správ z vesmíru, bolo citlivé na akékoľvek zverejnenie. Péter uspeje a ocitne sa tvárou v tvár nielen otcovi, ale aj jeho novému životu a rodine.
Výsostne aktuálnej téme je venovaný rakúsky film Čo sme komu urobili? (Womit haben wir das verdient?, 2018) režisérky Evy Spreitzhofer. Šetnásťročná Nina sa v jeho príbehu rozhodne stať moslimkou so všetkým, čo k tomu patrí – zahaľovaním, dodržiavaním tradičného jedálnička a rituálnych povinností. Asistuje jej turecká kamarátka, pod Nininým vplyvom sa však začne radikalizovať. Matky oboch dievčat musia nájsť čo najprijateľnejšie východisko z komplikovanej situácie, ku ktorej režisérka pristupuje s nadhľadom a humorom, zároveň však citlivo odráža konflikt individuálnej slobody a náboženských imperatívov.
Partnerom sekcie Susedia online sa stala spoločnosť Magna, ktorej Senior HR manažér Peter Štefanko o tomto spojení hovorí: „Podobne ako kvalitný film, aj technický vyspelý automobil v sebe nesie silnú emóciu, ale nezaobíde sa bez kvalitnej technológie. Záleží nám na podpore nášho regiónu a chceme prispieť k tomu, aby v ňom ľudia chceli žiť a pracovať. Art Film Fest je významným podujatím, ktoré prispieva k atraktívnosti prostredia, v ktorom žijeme, a sme radi, že sme jeho súčasťou.“
27. ročník Art Film Festu ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 viacero snímok z tvorby našich susedných krajín, ale priestor dostanú aj filmy zvyšku sveta. A nielen filmy – návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program, ktorý im spestrí deväťdňový filmový maratón. Informácie o programe či možnostiach vstupného postupne pribúdajú na webstránke www.artfilmfest.sk.
Zdroj: TS