Ako sa už stalo v posledných dvoch rokoch dobrým zvykom, i tentokrát sa hneď v úvode roka môžeme tešiť na supraphonskú kompiláciu, mapujúcu vývoj československého bigbeatu na sklonku šesťdesiatych rokov. Po predošlých dvojalbumoch Beatline 1967- 1969 (2016) a Big Beat Line 1965 – 1968 (2017), ktoré sa venovali dobe „predalbumovej“, tentokrát nastal čas na miniprofily sedemnástich prvých bigbeatových albumov vydaných v rokoch 1968 až 1970.
Tie vyšli 19. januára na dvojalbume Beat (Al)Boom 1968 – 1970, ktorý vychádza spoločne s LP Beatline 1967 – 1969. Fanúšikovia tu nájdu 47 skladieb zo 17tich albumov, medzi ktorými nechýbajú absolútne klasiky, ani ukážky z nie tak exponovaných, no aj tak nemenej zásadných albumových debutov.
Okrem Želvy (Olympic), Zvonky, zvoňte (Prúdy), Šípkové Růženky (Rebels), Meditace (Blue Effect) alebo Ptáka Rosomáka (Olympic) sa tu objavujú ukážky z debutových albumov Matadors, Framus Five, Atlantis, Flamingo a George & Beatovens. Nechýbajú ani pripomienky Fortuny, Marthy a Teny Elefteriadu, Voxu & Pavla Nováka či Their Majesties & Josefa Laufera a Josefa Plívy.
Ak by sme porovnali tento súčet s obsahom predchádzajúcich dvoch dielov, je na prvý pohľad jasné, že tentokrát ide o hudbu omnoho rôznorodejšiu. Beat (Al)Boom zároveň poukazuje na skutočnosť, aká neuveriteľne silná a inšpiratívna hudobná vlna sa zrodila na našej hudobnej scéne na sklonku 60. rokov. Veď vydanie 17tich LP v podstate stále ešte začínajúcich umelcov, navyše vo vtedy už „poaugustovom“ Československu, pôsobí ako zjav z kategórie ťažko predstaviteľných počinov.
Svoj podiel na tom mal i fakt, že Supraphon, Panton ani Opus už nemohli ďalej prehliadať masovú popularitu rocku, ktorá šla ruku v ruke so skvelými predajmi SP a EP, iba málo podobnými elektrifikovanej modernej muzike. Paradoxom doby a režimu bolo, že vďaka rigidným socialistickým edičným a výrobným plánom mohlo byť čokoľvek z toho, čo bolo v krátkej dobe bez cenzúry presadené, skutočne vydané či nahrané. Niečo iné, však byrokraticky pozmenené či odložené na symptomaticky „dočasné“ neurčito.
Inokedy šlo o albumy vydané až v okamihu, kedy už kapely neexistovali, s repertoárom, ktorý už nehrali alebo v obsadení značne sa líšiacim od toho klasického, niekedy najslávnejšieho. I tieto ukážky fanúšikovia na kompilácii nájdu, rovnako ako interpretov neskôr rôzne úspešne a kvalitne presadených v popovom mainstreame.
Nič to, však nemení na tom, že doba, ktorú Beat (Al)Boom mapuje, bola na domácej hudobnej scéne dobou naozaj výnimočnou, a práve Beat (Al) Boom je toho spoločne s teraz novo vydaným LP Beatline 1967 – 1969 a predchádzajúcimi dielmi užitočnou pripomienkou nielen pre pamätníkov.
Zdroj: Supraphon