Citadela Cube Game: Sonja – Line up Citadely je jedným z najinovatívnejších u nás!!

DJka Sonja již od počátku své kariéry prezentuje originální „západní sound“, který ji fascinoval při studiích na univerzitě v Berlíně.

Stejně tak ji učarovala samotná německá metropole, jež se stala jejím současným bydlištěm. Pomocí Skypu jsme se Sonjou rozebrali její pobyt, aktivity, místní scénu i budoucí vize.

Právě u tebe vidím místo pobytu Berlín. Kde se tedy momentálně nacházíš?
Právě se nacházím přímo v Berlíně, kde už téměř půl roku s malými přestávkami žiju.

Vím, že k Berlínu jsi měla vždycky blízko, ale co tě k tomu přivedlo, že zde takřka půl roku bydlíš?
Bylo to spontánní rozhodnutí. Jelikož svou práci mohu dělat v podstatě odkudkoliv (pracuji online), řekla jsem si, proč nestrávit letošní léto právě v Berlíně. Z původních tří měsíců, které jsem zde plánovala strávit, je ale už půl roku. A co mě se přivedlo? Především elektronická hudba a místní klubová scéna, která je jednou z největších na světě, ne-li vůbec největší…

Zní z toho velké nadšení, přesto – je něco na co si v Berlíně nemůžeš zvyknout?
Co se týče klubové scény, napadá mě jedna věc – nejistota, zda se do klubu dostanete nebo ne. Nejtěžší je asi vstoupit do Berghainu. V létě mě tam po dvouhodinovém čekání nepustili, to jsem byla opravdu naštvaná :). Město jako takové mi jinak naprosto vyhovuje, asi bych nic neměnila.

Jak často vůbec v Berlíně navštěvuješ mejdany a jak náročné je to po finanční stránce pro “našince”?
Chodím téměř každý víkend. Dá se říct, že to patří k místnímu “koloritu” a to nejen mezi mladými lidmi. Finančně to není zas tak strašné – většinou zaplatíš okolo 8 – 12 EUR (ve Watergate či Berghainu se platí cca 12 EUR) a dostaneš lahůdkový line up. Pak samozřejmě záleží na každém kolik utratí na baru, což se může samozřejmě nepříjemně prodražit :).

Chápu:) Zmínila jsi “door policy” i alkohol, ale jak to v takových nejznámějších berlínských klubech chodí s nelegálními látkami? Přijde mi, že v českých klubech je například tráva dost tolerovanou substancí. Je to v Berlíně přísnější?
Řekla bych, že je to tu ještě víc “free”. V Německu je sice zakázáno v restauračních zařízeních kouřit, ale pro berlínské kluby tohle neplatí. Trávy a dalších substancí se to týká také.

A jak vnímáš ty osobně Berlín z pohledu DJe? Jsi tam v kontaktu s nějakou DJskou komunitou, která se například motá kolem nějakého vinyl shopu nebo klubu? Já si třeba vzpomínám, že v dobách, kdy jsem kupoval desky tady v brněnském obchodu Fatal shop, se v něm týden co týden potkávali takřka všichni brněnští DJs a povídalo se o všem možným. Teď jsme sotva v kontaktu přes FB a potkáváme se jen na akcích, když se střídáme za mixákem…
DJs jsou zde rozdělení do určitých “komunit”. Tzn., že DJs, kteří hrají pravidelně ve Watergate si třeba nezahrají v jiném klubu, okolo kterého se pohybuje zase jiná skupinka DJs. Je také velmi těžké, se do nějaké takové komunity dostat, neradi mezi sebe pouští nové lidi. Například Berghain je v tomhle směru jedním z nejuzavřenějších klubů. DJs zde podepisují smlouvy, že v žádném jiném berlínském klubu po nějakou dobu nebudou vystupovat vůbec. Já jsem se tu zatím díky mé práci dostala trochu blíže ke klubu Watergate, dále znám lidi z klubu M.I.K.Z. Zde se uskutečnil i první díl rezidentní noci KNTXT, kterou zde organizuji s producentem Kasterem Cordalisem. Snad se brzo dočká tahle noc svého dílu i v Praze, ale zatím nebudu předbíhat…

KNTXT facebook: https://www.facebook.com/kntxt.berlin?ref=ts&fref=ts
Kaster Cordalis: https://www.facebook.com/pages/Kaster-Cordalis-OFFICIAL/337904106239636?ref=ts&fref=ts

K tomu gratuluji, věřím, že musí být těžké v Berlíně prorazit. Zároveň mě napadá další otázka, vzhledem k tomu, že pracuješ v mediálním prostoru. Jaký je rozdíl mezi tím, když chceš promovat akci v Berlíně a u nás? Jsou tam například podmínky mediální spolupráce těžší a profesionálnější? Jaké zkušenosti z toho čerpáš?
Jsem ráda, že se mě ptáš právě na tohle. Co se týče promotion akcí, jsme na tom u nás daleko lépe. Ale to souvisí s tím, že u nás je promotion vzhledem k velikosti respektive “malosti” trhu nutná. Kdežto v Berlíně mají kluby už své jisté. Přichází sem plno turistů a pravidelných návštěvníků, kvůli kterým není promotion zase tak nutná. Známé kluby také žijí ze svého jména, které  naláká návštěvníky samo. Navíc kluby jako (ano opět) Watergate či Berghain jsou pokaždé jistotou kvalitního line upu. To znamená, že kolikrát ani já zas tak pilně nestuduji jejich program, vím, že to bude prostě dobré. Moje velmi dobrá kamarádka, berlínská DJane Christine Lau, byla celkem šokovaná, když přijela do Prahy na mou někdejší rezidentní noc a viděla, kolik prostoru věnujeme promotion. Bylo to pro ní něco úplně nového.

Předpokládám tedy, že už máš v Berlíně něco odehráno. Je nějaký rozdíl mezi tím, když hraješ u nás a v Německu?
Záleží na tom, v jakém klubu. Mám za sebou teprve několik hraní, ale i tady se mi stalo, že publikum můj set 100% neocenilo. Každopádně je ale na místních lidech vidět, že sound, který hraji, jim rozhodně není cizí. A s tempem pod 125 BPM většinou také nemají problém :).

Takže dá se říct, že “zpomaluješ”? :)
Řekla bych to spíš tak, že v Berlíně si mohu dovolit zpomalit. U nás to není tak jednoduché. Ale na Apokalypse jsem hrála 125 BPM a lidi to myslím zkousli :).

Jasně, na Apokalypse sklidil tvůj set velký úspěch. Vnímáš, že jsi u nás vlastně současným průkopníkem deep-housu a jeho odnoží?
Haha, no já bych si to o sobě nedovolila říct, ale v principu máš asi pravdu. Zas tak moc nás v Čechách není. Navíc někteří mí kolegové se i přes “lásku k deep housu” lidem přizpůsobují, to já nedělám. Jedu si to svoje. :)

A to je hlavní! Vidím, že jsi hodně aktivní na taneční scéně. Máš nějaký svůj sen nebo cíl, za kterým jdeš nebo si spíš jedeš na aktuální vlně a čekáš, co tvé úsilí přinese za nové zážitky a projekty?
Můj velký sen byl vždycky zahrát si v Berlíně, což se mi teď splnilo. Chtěla bych tu mít časem více pravidelného hraní a konečně bych se také chtěla pustit do produkce. Prostě chci dělat to co mě baví = hudební scéna u nás a tady a vše kolem ní.

Jak je to momentálně s tvou produkcí, popřípadě s projektem Da Fly?
Tenhle je projekt bohužel úplně na bodu mrazu, s Marconim jsme ukončili spolupráci. Momentálně začínám pracovat na novém materiálu, ale nechci nic prozrazovat, vše se teprve připravuje. Produkce je ale velmi důležitý krok, bez kterého se podle mě DJ v určité fázi nemůže posunout dál.

To máš pravdu, ale právě proto podle mě vzniká hodně “produkce pro produkci”… ty sama se momentálně cítíš víc jako DJka nebo jako producentka?
Určitě jako DJka, producentkou bych se zatím neodvážila nazvat, mám zatím oficiálně vydané jenom 1 EP ve spolupráci s Marconim, nic víc. Na novém materiálu si chci dát ale záležet, rozhodně nepustím ven něco, s čím bych nebyla spokojená. Stejně tak je to u mých setů, které jsou většinou hodně promyšlené…

Zrovna na toto téma jsem se nedávno bavil s Josephem Capriatim a shodli jsme se na tom, že DJ musí být do určité míry jako “šachista” a musí vždycky přemýšlet o několik tahů (desek) dopředu. O kolik “desek” napřed přemýšlíš ty?
Minimálně v první půlce setu vím, jak tracky za sebe naskládám. Uvolní to ve mě prvotní napětí a stres. Potom už mohu s klidem daleko více improvizovat. Přesto většinou vím, které tracky se k sobě hodí a které ne. Není nic horšího než zahrát set, který nemá hlavu ani patu.

Chápu. Když mluvíš o tom stresu… býváš nervózní před každým hraním, nebo se to postupem času zlepšuje?
Nervózní jsem bývala zhruba první rok, teď už většinou nejsem. Ale lhala bych, když bych řekla, že jsem před výstupem na Apokalypse neměla trému :).

Pojďme se nyní přesunout k Citadele. Jak vnímáš celý ten line-up hlavního pódia? Které jméno je ti nejbližší?
Line up Citadely (myslím tím hlavní pódium) je jedním z nejinovativnějších u nás za poslední dobu vůbec! A kdo je mi nejbližší? Jednoznačně Anja Schneider, tak trochu má inspirace a vzor. Skladby jejího labelu Mobilee zařazuji pravidelně do svých setů.

Je dost pravděpodobné, že se s ní potkáš v zákulisí. Jak bys ji oslovila a na co by ses jí chtěla zeptat?
Pevně doufám, že budu mít možnost se s ní alespoň pozdravit.  Asi bych zmínila, že momentálně také bydlím v Berlíně, zajímalo by mě, jaká místa tu má ráda, pobavila bych se o místní klubové scéně atp.

Na závěr bych se tě rád zeptal, jak to vypadá s tvou rezidenturou na akcích Minimal people a speciálním Minimal people on the roof?
Já jsem po Novém roce vzhledem ke změněn konceptu přestala být rezidentkou Minimal people, ale na speciálních edicích “On the roof” budu vystupovat i nadále. Momentálně se připravuje díl, který by měl proběhnout zhruba v květnu a na který bychom chtěli pozvat nějaké zajímavé zahraniční deep housové jméno.

https://www.facebook.com/sonjaofficial?ref=ts&fref=ts

Zdroj: Citadela