Divadelný ústav s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pokračuje v prezentácii súčasného slovenského tanečného umenia v zahraničí. Prezentácia Keep PACE with Japan na veľtrhu performatívneho umenia TPAM v japonskej Jokohame, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. – 15. februára 2015, je pokračovaním spoločného projektu divadelných ústavov a múzeí krajín V4 PACE – Performing Arts in Central Europe.
„Jednou z prioritných aktivít Divadelného ústavu v zahraničí je v tomto roku aj prehĺbenie spolupráce s japonskou divadelnou sieťou, keďže kontext stredoeurópskeho umenia v tejto krajine absentuje,“ prezradila koordinátorka slovenskej sekcie projektu Martina Kotláriková. Táto idea vznikla na podnet samotnej riaditeľky veľtrhu TPAM Performance Arts Meeting Yokohama Hiromi Maruoka, ktorá navrhla zamerať sa na krajiny Vyšehradskej štvorky.
Slovenskú sekciu v Japonsku budú reprezentovať profesionáli v oblasti choreografie a umeleckí vedúci festivalov a súborov zameraných na súčasný tanec a fyzické divadlo.
Zakladateľka a umelecká riaditeľka Divadla elledanse Šárka Ondrišová sa ako choreografka a spoluautorka podpísala pod viaceré úspešné tanečné projekty a spolupracovala s mnohými divadlami a tanečníkmi.
Slovenský tanec a choreografiu zastupuje aj Radoslav Piovarči, ktorý sa venuje tanečnej pedagogike, choreografii a vedie workshopy súčasného tanca na Slovensku a v zahraničí. Spolupracoval s viacerými tanečnými divadlami v Nemecku, Česku či Taliansku.
Petra Fornayová je zakladateľkou a umeleckou riaditeľkou medzinárodného festivalu súčasného tanca Nu Dance Fest a predsedníčkou Asociácie súčasného tanca. Vytvorila mnohé autorské konceptuálne predstavenia, v ktorých experimentuje s rôznymi formami javiskového umenia.
Jedným zo zástupcov českej delegácie je aj medzinárodne uznávaný choreograf a umelecký šéf divadelného štúdia Farma v jeskyni Viliam Dočolomanský. Je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení okrem iného prestížnej Európskej ceny novej divadelnej reality.
Súčasný tanec a festival Bratislava v pohybe predstaví zahraničiu aj Miroslava Kovářová, choreografka, pedagogička, šéfdramaturgička prvej slovenskej baletnej scény a riaditeľka medzinárodného tanečného festivalu.
Uvedené podujatie je v poradí už tretia spoločná prezentácia divadelných ústavov a múzeí krajín V4 formou projektu PACE – Performing Arts in Central Europe. Zapojili sa doň partnerské inštitúcie krajín V4 – Divadelný ústav Praha, Divadelný ústav Bratislava, Maďarské divadelné múzeum a inštitút a Inštitút Adama Mickiewicza z Varšavy. Zámerom projektu je prezentácia divadelnej scény krajín V4 v teoretickej i praktickej rovine v celosvetovom kontexte.
Zdroj: Divadelný ústav