Všetci milovníci snímok od štúdia Marvel sú v napätí, ako sa bude vyvíjať ďalší osud národa kráľovny Ramondy po smrti kráľa T’Challu. Pre Wakanďanov nastane cesta prijímania svojej novej kapitoly a zároveň čelenia novým nebezpečenstvám, v slovenských kinách už od 10. novembra.
Zmena nielen pre Wakanďanov, ale aj pre tvorcov
Keď v roku 2020 zomrel Chadwick Boseman, tvorcovia filmu museli zvážiť, ako by mohol príbeh pokračovať. Kráľ T’Challa bol srdcom filmu Čierny panter – a Boseman zostáva v srdciach všetkých, ktorí pracovali po jeho boku. „Chadov odchod ovplyvnil tvorcov filmu a hercov spôsobom, ktorý bol neuveriteľne hlboký,“ hovorí režisér Ryan Coogler, „Chad bol v projekte do veľkej miery naším umeleckým partnerom. Trávil som s ním veľa času, len on a ja, rozprávali sme sa o tom, kam chceme, aby sa postava posunula, kam chceme, aby sa príbeh uberal, ako veľmi obdivoval ostatné postavy a hercov, ktorí ich stvárnili. Po jeho smrti a množstve úvah sme si uvedomili, že by bolo správne, keby sme v príbehu pokračovali.“
Prichádza Čierny panter: Navždy Wakanda
Práve vďaka tomuto uvedomeniu tvorcovia prichádzajú s pokračovaním snímky, s odchodom herca, v príbehu kráľa T’Challa, sa však museli vyrovnať aj v príbehu MCU.
Tvorcovia upriamujú pozornosť na vzťah kráľovnej Ramondy a jej dcéry Shuri, ktorá sa tiež snaží prijať novú kapitolu Wakandy. „Ramonda si uvedomuje, že od T’Challovho odchodu uplynul už rok a Shuri sa stále neuzdravuje – nerobí kroky smerujúce k tomu, aby sa zdravo posunula vpred,“ hovorí Coogler, “Preto sa vyberú do ústrania – odídu z mesta, od technológií – sadnú si bez ruchov a urobia niečo, čo je v podstate rituál smútku. Vtedy sa objaví Namor.“
Namor, ktorý sa prvýkrát objavil ako Sub-Mariner v Marvel Comics #1 v roku 1939, patrí medzi najstaršie postavy Marvelu a v nasledujúcich rokoch vystupoval ako hrdina aj ako zloduch. Coogler hovorí: „V našom príbehu predstavuje Talokan, skrytú podmorskú civilizáciu, ktorá je našou prepracovanou verziou komiksovej Atlantídy. Jeho príchod ukazuje, že Wakanda nie je taká bezpečná, ako si mysleli, a predkladá Ramande a Shuri návrh.”
Napriek najmodernejšej technológii a hyperobozretnosti Wakandčania o Namorovi a jeho kráľovstve vôbec nevedeli. Stretnutie s Namorom uvedie do pohybu wakandské snahy o zmiernenie situácie vlastným spôsobom – hoci Ramonda si nemôže pomôcť, obáva sa o bezpečnosť svojej dcéry. „Ramonda je dôležitá postava,“ hovorí Moore, „Je to matka, ktorá stratila manžela a teraz aj syna. Vládne Wakande počas neprítomnosti kráľa. Je zaujímavé vidieť tieto dve ženy ako vodkyne, ako kráľovnú a princeznú a ako matku a dcéru.“
Nový svet, nové prístupy
Scénografka Hannah Beachler získala za prácu na filme Čierny panter Oscara. Aj pri pokračovaní sa spojila s režisérom Cooglerom a tvorila nové obzory snímky. V prípade Wakandy dostala za úlohu rozšíriť krajinu a vytvoriť nové, doteraz nevidené oblasti. „Uvidíme viac z každodenného života bežných Wakandčanov,“ prezradila Beachler, „ako aj Severný trojuholník, najstaršie miesto v celej Wakande, ktoré je inšpirované ruinami v Zimbabwe. Prvýkrát uvidíme malé riečne mestečko a viac z Jabari. Máme tiež nové lietadlá pre wakandské námorníctvo, ktoré sme predtým nemali.“
Veľa práce mala aj s novým podmorským svetom Talokanom, vytvorenie ktorého jej trvalo približne 2 roky. „Začali sme úplne na začiatku,“ povedala, „Kde sa nachádzajú? Ako sa tam dostali? Ako prežili? Chceli sme, aby podmorské mesto bolo moderné, ale s architektúrou, ktorá mala nejakú históriu. Je to tajomné, provokatívne a nádherné.“
Beachler cítila, že podmorské mesto musí byť postavené prevažne z kameňa, a zakomponovala ho do mayskej architektúry, farieb a ikonografie, ktorá je poctou civilizácii, veľmi aktuálnej, ale zároveň pôsobiacej klasicky. „Mala som pocit, že začínam odznova, rovnako ako keď som vstúpila do Wakandy,“ povedala Beachler, ktorá vypracovala 400-stranového sprievodcu podmorským kráľovstvom.
Novú marvelovku Čierny panter: Navždy Wakanda prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 10. novembra.
Zdroj: TS