Desiatky domácich a zahraničných vydavateľov, autorov, ilustrátorov, knižných grafikov a ďalších, s knižnou kultúrou spojených tvorcov, sa stretnú koncom mája na druhom ročníku Bratislavského knižného festivalu.
Zahraničnými hosťami BRaK – u z radov spisovateľov budú okrem iných svetoznámy ukrajinský esejista, básnik a prozaik Jurij Andruchovyč, český, vo Francúzsku žijúci spisovateľ Patrik Ouředník a Chenjerai Hove zo Zimbabwe, jeden z najvýraznejších hlasov súčasnej africkej literatúry.
Program, vystavaný okolo centrálnej témy „exil a samizdat“ sa začne večerom, venovaným kľúčovej postave československého undergroundu Egonovi Bondymu. Všestrannú, ale aj kontroverznú osobnosť – básnika a filozofa, ktorý prežil posledné roky svojho života v Bratislave, si pripomenieme počas prvého festivalového večera na stretnutí s jeho blízkymi priateľmi – výtvarníkom Lacom Terenom, spisovateľom Michalom Hvoreckým a Martinom Machovcom, teoretikom československého undergroundu a zostavovateľom básnikovho súborného diela. Večer vyvrcholí vystúpením legendárnej skupiny The Plastic People of the Universe, ktorá viaceré Bondyho texty zhudobnila.
Prepojenie hudby a literatúry bude mať na festivale podobu aj trojkoncertu poľskej experimentálnej skupiny Karbido s Jurijom Andruchovyčom, pražského zoskupenia Skrytý půvab byrokracie a poetky a hudobnej performerky z Maďarska Kingy Tóth.
Víkendové dni na BRaK – u začneme raňajkami s festivalovými hosťami: rockerkou a spisovateľkou Evou Turnovou v sobotu a knižným dizajnérom Martinom Pecinom v nedeľu. Výrazné miesto vo festivalovom programe bude mať komiks: o svojich zisteniach z prípravy výpravnej, dvojzväzkovej publikácie Dejiny československého komiksu budú hovoriť jej zostavovatelia Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Foret a Michal Jareš. Divadelný dramaturg Daniel Majling predstaví spolu s hercami Danielom Fischerom a Danielom Žulčákom svojho Ruda – známeho komiksového cynika a sociopata, ktorého príbehy sa nedávno dočkali aj knižného vydania.
Slovenská básnická skupina Osamelí bežci bude zastúpená na BRaK – u hneď dvakrát: v predvečer otvorenia festivalu bude v kníhkupectve KK Bagala na Laurinskej ulici výber z esejistickej tvorby Ivana Štrpku čítať herec Slovenského národného divadla Robo Roth. V sobotu z Nemecka pricestuje básnik Peter Repka.
Na BRaK – u uvedieme do života aj tri knižné novinky: zbierku noviel Džin Martina M. Šimečku, ktorá vyšla najskôr ako samizdat. Štvrťsotoročie po jej prvom oficiálnom vydaní pripravilo reedíciu vydavateľstvo Artforum. Europeana Patrika Ouředníka patrí k najprekladanejším knihám, napísaným v češtine. Kultové dielo autora, ktorý žije od roku 1984 vo Francúzsku, sa dočkalo aj mnohých divadelných adaptácií a bolo dokonca aj zhudobnené. Časť programu Ouředníkové zápisky v podaní skupiny Skrytý půvab byrokracie na krste slovenskej verzie knižky z vydavateľstva Premedia aj zaznie. Tretím titulom, ktorého cesta k čitateľom sa začne na festivale, je obrázková kniha Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva z ukrajinského Ľvova, ktorá predstavuje fenomén vojny detskému čitateľovi. Kniha Vojna, ktorá zmenila Rodno, za ktorú jej autori získali prestížnu Ragazzi Award, je prvým titulom s festivalom spojeného vydavateľstva BRAK.
Podobne ako minulý rok, aj tentokrát bude časť nedeľného programu venovaná detským čitateľom a ich rodičom: zo svojej pripravovanej Tajnej knihy hnusačín bude čítať komik a performer Samo Trnka, ďaleké mestá a krajiny sa budú objavovať v divadelnom predstavení Miriam Ryšavej Kadeľahšie, v ilustrovaných sprievodcov po svetových metropolách Miroslava Šaška a v tvorivých dielňach Martiny Matlovičovej a Kristíny Kubáňovej. Ponuku tvorivých dielní (nielen pre deti) doplní na festivale séria kníhviazačských workshopov pod vedením lektorov z pražskej UMPRUM – ky, kurzy monotýpie, komiksovej tvorby, „molitanovej“ ilustrácie a tiež dielňa linorytu pod vedením výtvarníkov Pala Čejku a Tomáša Klepocha.
Počas festivalu BRaK sa okrem autorských stretnutí a diskusií otvoria tri jedinečné výstavy: To je Praha, podľa rovnomennej knihy ilustrátorky Olgy Černej, Nevydané – nevídané –výber z tvorby členov ASIL – u: Asociácie ilustrátorov a 30 g / m², alebo Fragmenty z Fragmentu: stručné dejiny bratislavského samizdatu.
V spolupráci s kinom Film Europe uvedieme na festivale aj snímky, reflektujúce tému exilu cez filmový obraz: Evangelium podle Brabence – portrét básnika a hudobníka, člena skupiny The Plastic People of the Universe, príde uviesť sám jeho hlavný aktér. Počas dvoch ďalších festivalových večerov budú v kine, ktoré sa nachádza v priestoroch Pisztoryho paláca, uvedené snímky Leviathan a Crulic- cesta na onen svet.
Celý program nájdete na https://brakfestival.sk/program_2015/
Pridajte si nás na Facebooku: BRaK – Bratislavský knižný festival
Zdroj: BRaK