V dňoch 15. a 16. marca sa Žilina zmenila na kozmopolitné hudobné mesto, ktoré s veľkým úspechom privítalo niekoľko domácich i zahraničných hudobných formácií žánru world music.
Festival zahájil flamenco workshop Flaca de Nerja určený všetkým študentom a pedagógom gitarovej hry ako aj všetkých milovníkov gitary. Úvodný koncert festivalu sa potom v Mestskom divadle predstavila česká kapela BraAgas a v zápätí Flaco de Nerja Flamenco Ensembel. Sála bola takmer vypredaná a po tanečných i nostalgických piesňach Portugalska i Španielska v podaní skupiny BraAgas, atmoféra vyvrcholila temperamentným flamencom za účasti Flaco de Nerja ensemblu zloženého z dvoch gitaristov, perkusionistu, speváka i flamenco tanečníčky.
16. marca sa festival premiestnil do Stanice Žilina – Záriečie a hudbu Pyrenejského polostrova vystriedala cimbalová tancovačka. Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice svojim originálnym prístupom k hudbe zväčša rusínskeho folklóru a veľmi príjemným humorom zožali búrlivé ovácie vypredanej sály. Po nich už publikum udržiaval v tanečnej nálade maďarský Cimbaliband. Ich interpretačné majstrovstvo si zaslúžilo oprávnený potlesk a niekoľko prídavkov.
Po týchto dvoch vydarených world music večeroch sa festival posúva do svojej poslednej tretiny. S mesačnou prestávkou je dňa 17. apríla pripravený balkánsky večer.
V Tanečnej sále Domu odborov sa predstaví obľúbená domáca kapela Balkansambel, tento krát ale s pomerne novým multižánrovým projektom „Len tak“ v spolupráci žilinského folklórneho súboru Rozsutec. Tieto dve profesionálne telesá spojili svoje umenie, aby ukázali divákom nezvyčajnú fúziu rôznych štýlov a žánrov. Pružným balkánskym rytmom neodolá azda nikto a neodolali im ani tanečníci z Rozsutca, ktorí ho obohatili o rómske, slovenského či inoetnické tanečné prvky.
Za headlinerov festivalu sú tento rok považované hviezdy balkánskej dychovky, rumunská kapela Fanfare Ciocărlia. Je to jeden z najznámejších brass bandov na svete hrajúci živelnú, temperamentnú, balkánsku hudbu. Ich virtuozita, energia a kreativita im priniesla fanúšikov od Melbourne po Tokio. Každý koncert pokladajú za novú výzvu so záväzkom priniesť svojim fanúšikom veľa radosti a zábavy, rovnako ako s ním zdieľať autentický duch stále žijúcej cigánskej hudby. Hoci spievajú len rómskym dialektom, ich hudba umožňuje komunikovať a stáva sa zrozumiteľnou po celom svete. Za svoju vyše dvadsaťročnú históriu stále vypredávajú koncertné sály po celom svete. Tento špecifický dravý rumunský folklór nenechá nikoho sedieť na stoličkách.
Žilina je mesto, ktoré má svoj potenciál v oblasti organizovania rôznych kultúrnych podujatí. Spokojnosť s festivalom je po úspešných štyroch ročníkoch nielen na strane návštevníkov a organizátorov, ale ako zaznelo z úst Mgr. Ingrid Dolnikovej (vedúca Odboru kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja, Žilina), aj na strane mesta: „V roku 2015, keď prišiel Martin Noga (riaditeľ festivalu) s myšlienkou uskutočniť v Žiline world music festival, ešte sme vôbec netušili, aký úspešný bude a koľko pozitívnej energie so sebou prinesie. Chcem touto cestou vyjadriť obdiv a poďakovanie organizátorom, najmä Martinovi Nogovi, za to, že si festival každoročne udržiava svoju vysokú kvalitu a tiež za to, že nás prizval k spolupráci a mesto môže byť súčasťou a partnerom takéhoto skvelého podujatia.“
Príďte si preto vychutnať posledný z koncertov world music festivalu Hudba sveta Žilina. Vstupenky sú ešte k dispozícií v sieti ticketportal.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Srdečne pozývame a tešíme sa na vás!
www.hudbasvetazilina.sk
https://www.facebook.com/hudbasvetazilina/
https://www.facebook.com/events/872730726263379/
Zdroj:TS