Si súčasťou Európy? Akceptuješ občanov inej farby pleti? Tieto a iné otázky otvoria verejnú debatu počas bratislavského edukatívno-kultúrneho festivalu Jedna Európa v dňoch 6.-7. novembra. Okrem diskusií a filmovej projekcie budú súčasťou programu v Starej Tržnici aj bezplatné workshopy, či koncert originálneho zoskupenia Bashavel.
Cieľom podujatia, ktorý sa na jeseň tohto roku uskutoční v priestoroch bratislavskej Starej Tržnice je otvoriť diskusiu na tému slobody, extrémizmu, xenofóbie, či sprístupniť iný pohľad na inakosť v spoločnosti. Rôznorodý program otvorí v pondelok 6. novembra hudobný workshop českej speváčky a zbormajsterky Idy Kelarovej, pod vedením ktorej si jeho účastníci môžu vyskúšať nácvik emotívnych rómskych skladieb spolu so zborom Čhavorenge. Kelarovú, pôvodom z etnicky zmiešanej rodiny, vedie k multikultúrnym aktivitám hlboká osobná skúsenosť. Kvôli prevládajúcemu rasizmu v spoločnosti sa jej rodina v minulosti uchýlila k utajovaniu svojho pôvodu. „Môj otec zapieral že je Róm. Zabilo ho to,“ spomína speváčka, ktorá stojí aj za tvorbou dokumentu z produkcie Českej televízie, O čo ide Ide. Slovenskú projekciu filmu z prostredia rómskych osád, ktorých detí hľadajú únik i naplnenie v speve, bude sprevádzať diskusia s autormi snímky.
Program obohatí motivačná prednáška blogerky a držiteľky Novinárskej ceny, Janette Motlovej Maziniovej. Zanietená propagátorka emocionálneho učenia cez rozprávanie osobných príbehov, je zároveň autorkou knihy Cigánka, ale aj zakladateľkou neziskovej organizácie Od emócií k poznaniu – Eduma, pomáhajúcej ľuďom s ťažkým sociálnym vylúčením.
Netradičný pohľad na inakosť prinesie projekt s názvom Živá knižnica. Tá prostredníctvom projekcie video príbehov s možnosťou osobného stretnutia s jej hlavnými protagonistami priblíži širokej verejnosti jednotlivcov, ktorí v spoločnosti často čelia rôznym predsudkom i vylúčeniu.
Diskusný panel osobností umeleckého a verejného života, pod názvom Zabudnuté Slovensko, povedie známy novinár a fotograf Andrej Bán v spolupráci s občianskym aktivistom Michalom Karakom. Diskutujúcimi na tému sloboda, extrémizmus a xenofóbia budú filozof Egon Gál, šéfredaktor denníka N Matúš Kostolný a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Maroš Balog. Jednou z hlavných tém bude tiež novodobá história Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života.
Zabudnuté Slovensko svojou účasťou podporí vystúpenie špičkovej world music/ jazz formácie Bashavel, ktoré má za sebou od r. 2006 účinkovanie na mnohých prestížnych festivaloch. Okrem iných napr. Konvergencie, Jazzfest Brno, či Viva musica Bratislava. Bashavel sa však predstaví aj v rámci samostatného koncertu, ktorý uzavrie pondelkový program.
Utorkové diskusie budú venované predovšetkým študentom. O svojich možnostiach v rámci Európskej Únie sa môžu dozvedieť prostredníctvom workshopu Škola Európy, o organizáciách pomáhajúcim cudzincom integrovať sa do života v strednej Európe zase v rámci diskusie „Sme solidárni“.
„Môj príbeh môže byť aj tvoj príbeh“ je inšpiratívna diskusia s troma slovenskými osobnosťami hudby, tanca a športu. Tomi “Kid“ Kovács, Laci Strike a Strapo v priebehu stretnutia mladým ľuďom osvetlia a budú s nimi diskutovať o tom, prečo musia na svojej budúcnosti aktívne pracovať a ľudí z okolia posudzovať na základe ich schopností a charakteru, nie podľa farby pleti. Za osvetovou roadshow s cieľom motivovať študentov a zároveň sa aktívne zapojiť do boja proti predsudkom v spoločnosti stojí O2 v spolupráci s občianskym združením Living Memory. Putovná „show“ v máji tohto roka už prebiehala na školách vo všetkých regiónoch Slovenska.
Podujatie „Jedna Európa. Akceptuješ občanov inej farby pleti?“ finančne podporila Európska únia prostredníctvom programu Európa pre občanov, Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska nadácia, Nadácia otvorenej spoločnosti, Ars Bratislavensis a O2.
Viac informácií: https://www.facebook.com/events/352731345185424/
https://www.citysounds.sk/index.php/jedna-europa
Zdroj: TS