Festival Dolce Vitaj bude dýchať atmosférou talianskej zlatej éry vďaka výstavám dvoch vizuálnych umelkýň – LUCIE MARCUCCI a MARIE MULAS

Dve výstavy dvoch výrazných predstaviteliek vizuálneho umenia, Lucie Marcucci a Marie Mulas v rámci jedného festivalu v jednom čase – aj taká je ponuka tohtoročného festivalu DOLCE VITAJ. Začne sa už 26. mája 2022 v Považskej galérii umenia v Žiline autorskou výstavou Lucie Marcucci, výraznej predstaviteľky hnutia Gruppo 70 a vizuálnej poézie.

Výstava Marie Mulas Talianske ikony vo fotoportrétoch sa otvorí 1. júna 2022 o 17:00 hod. v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Jej fotografie priblížia slovenskému publiku výkvet talianskej inteligencie a tvorivosti druhej polovice 20. storočia, ktorý ovládal mnohé sféry umenia i spoločenského života.

Festival organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

Obe umelkyne pôsobili od sedemdesiatych rokov v dvoch významných strediskách kultúry – Florencii a Miláne, stali sa súčasťou mestského umeleckého vrenia, reagovali na spoločenské dianie okolo seba a svojou tvorbou dokázali zachytiť výnimočného tvorivého ducha druhej polovice dvadsiateho storočia.  

Prítomnosť sme vnímali cez masmédiá… Komiksy, prvé reklamy, nástup televízie. Išlo o úplne novú formu vyjadrenia. Miešanie slova a obrazu prispelo k vytvoreniu nového umeleckého jazyka, ktorý tu bol pre všetkých. Snažili sme sa k tomuto dianiu postaviť kriticky, vytvoriť ideologickú a politickú opozíciu. Poukazovať na okultné presvedčovacie techniky. Mocenská mašinéria nás zahlcovala informáciami a my sme sa snažili túto komunikáciu obrátiť naruby… Pracujem s reklamnými pútačmi, používam tie najbanálnejšie frázy a mením ich, prekrúcam tak, aby ich obsah nadobudol v očiach prijímateľa úplne iný význam,“ povedala Lucia Marcucci v rozhovore do knihy Slová proti. Čas vizuálnej poézie (Carlo Cambi Editore, 2010).

Výstava v Považskej galérii v Žiline bude jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj. Objavia sa na nej diela mapujúce umeleckú dráhu Lucie Marcucci od experimentov šesťdesiatych rokov, cez reflexie o mechanizmoch fungovania digitálnych informácií až po diela, ktoré sa stali inšpiráciou pre parížsku prehliadku módneho domu Dior.

LUCIA MARCUCCI (Florencia, 1933) patrí medzi hlavné predstaviteľky hnutia Gruppo 70, ktoré vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia s cieľom reagovať na masívny rozmach masmédií a priradiť slovu nový význam. Vo svojich prácach kombinuje reklamné slogany s výstrižkami z novín, čím vytvára nové silné posolstvá. Týmto spôsobom umelkyňa pretvára skutočnosť, upozorňuje na postavenie žien, vzdoruje patriarchálnej spoločnosti, dožaduje sa slobody a poukazuje na nezmyselnosť vojen. Lucia Marcucci sa viackrát zúčastnila na Bienále v Benátkach (1972, 1978, 2009, 2011) a bola súčasťou projektov zastrešených takými kurátorskými menami ako Renato Barilli, Gillo Dorfles a Achille Bonito Oliva. Jej autoportrét Autoritratto (Perfection) sa dostal do zbierky autoportrétov Galérie Uffizi vo Florencii. Mnohé diela sú súčasťou významných zbierok umenia: Múzeum moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete, Národná galéria moderného a súčasného umenia v Ríme, zbierka Imago Mundi Collection Luciana Benettona v Trevise, či Centrum moderného umenia Pecci v Prate.

Pre módny dom Dior v roku 2020 umelkyňa pripravila inštaláciu Vitráž vizuálnej poézie, ktorá premenila mólo módnej prehliadky prêt-à-porter na majestátnu obrazovú kulisu, navodzujúcu posvätnú atmosféru gotických chrámov. V moderných vitrážach vedú vzájomný dialóg avantgardné koláže Lucie Marcucci s ikonickými dielami z dejín umenia, od Giotta po Piera della Francesca, od Georgesa del La Tour po Claudeho Moneta. Vytvárajú asociácie, v ktorých sa umelec stáva ústredným bodom diskusie o novom feminizme a komunikácii na tepe digitálnej revolúcie.

Autorská výstava Lucie Marcucci potrvá v Žiline od 26. mája do 2. júla 2022.
https://www.dolcevitaj.eu/program-festivalu/118/lucia-marcucci-autorska-vystava

Vernisáž výstavy Marie Mulas Talianske ikony vo fotoportrétoch sa uskutoční v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 2. júna do 28. septembra 2022, vernisáž výstavy 1. júna o 17:00 hod. je otvorená pre verejnosť. Ako zdôraznil kurátor Andrea Tomasetig, výstava sa koná len krátko po benefičnej aukcii šesťdesiatich veľkorozmerných fotografií v prospech Mestského fondu na podporu kultúry poznačenej pandémiou. Mulas darovala do aukcie svoje fotografie so želaním „aby pohľad umelca na mesto Miláno a osobnosti, ktoré ho preslávili, pomohol znovuobjaviť jeho jedinečnosť a životaschopnosť.“ Aukcia sa uskutočnila v októbri 2021 v Pavilóne súčasného umenia v Miláne (PAC) a stretla sa s veľkou odozvou.

„Výstava Marie Mulas nás prevedie sieťou umeleckých a kultúrnych vzťahov, ktorá sa v 80. rokoch minulého storočia rozšírila z Talianska do celého sveta. Zároveň nás privedie k podstate fotografie chápanej nielen ako dôkazový materiál, ale aj ako príležitosť na stretnutie. Mulasovej majstrovstvo spočíva práve v zážitku z tohto stretnutia. Fotografka nepodlieha chladnému estetickému minimalizmu ani prvoplánovej hre na efekt. Svoje portréty zasadzuje do vyváženej, ba až intímnej roviny, kde zvučné meno ustupuje hľadaniu skutočného človeka, ktorý sa nakoniec ukáže. Jej fotografie tak nehovoria „pozri sa na mňa“, ale „vidím ťa“, povedala Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.

Na výstave je osemdesiat predstaviteľov prevažne talianskeho umenia a kultúry druhej polovice dvadsiateho storočia. Pre lepšiu orientáciu je rozdelená do šiestich sekcií: výtvarné umenie, architektúra a dizajn, literatúra a knižný priemysel, film a divadlo, móda, kozmopolitné Miláno a svetová Maria. Posledná sekcia ponúka výber osobností svetovej úrovne, medzi nimi Claesa Oldenburga, Josepha Beuysa, Haralda Szeemana, Christoa, Keitha Haringa, Marinu Abramovic, Andyho Warhola a ďalších, ktorí Miláno navštívili alebo prijali fotografku vo svojich pracovniach, roztrúsených po celom svete.

Na túto výstavu sme vybrali významné mená druhej polovice 20. storočia. Mozaika osobností jej však dáva hlbší zmysel, pretože ako celok odkazuje na mimoriadne plodné obdobie v oblasti dizajnu, módy, knižného priemyslu, grafiky, filmu a ďalších disciplín, ale aj povestný taliansky životný štýl. Týmto obdobím sa končí 20. storočie, ktoré bolo pre talianske umenie a kultúru natoľko výnimočné, že bude ešte dlho predmetom skúmania vo všetkých jeho aspektoch, a môžeme ho prirovnať azda len k renesancii, hoci toto tvrdenie možno mnohých zaskočí,“ napísal v kurátorskom texte Andrea Tomasetig.

MARIA MULAS je veľkou dámou talianskej portrétnej fotografie. Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave nám prostredníctvom fotoportrétov významných osobností umenia a kultúry priblíži talianskeho kreatívneho ducha, ktorý v druhej polovici 20. storočia dominoval  vo sfére výtvarného umenia, architektúry a dizajnu, múzických umení, literatúry či módy, a to aj ďaleko za hranicami Talianska. Maria Mulas prežila svoj profesionálny život v Miláne. Mesto sa stalo jej epicentrom, kultúrne podhubie mesta dokázala zachytiť výstižnejšie než ktokoľvek iný. Jej portréty sú živou pamäťou jednej výnimočnej doby a príležitosťou na stretnutie s velikánmi plnými ľudskosti. Vystavené fotografie pochádzajú z archívu Marie Mulas, ktorý sa za päťdesiat rokov jej aktívnej kariéry rozrástol na viac ako devätnásťtisíc fotografií a dvestotisíc diapozitívov. Aby sme si ľahšie spojili slávne mená s konkrétnymi tvárami, fotografie sprevádzajú stručné životopisné profily.

https://www.dolcevitaj.eu/program-festivalu/119/maria-mulas-talianske-ikony-vo-fotoportretoch

Úvodný koncert festivalu DOLCE VITAJ 2022 bude 6. júna 2022 patriť výnimočnému zoskupeniu hudobníkov DANIELE DI BONAVENTURA TRIO. Ich repertoár stavia na hudobných tradíciách vzdialených krajín, kde v každom tóne cítiť horúce slnko a fascinujúcu atmosféru. Od 8. júna 2022 sa začne tradičná filmová prehliadka Cinevitaj. 14. júna 2022 je na programe online rozhovor so spisovateľom Sandrom Veronesim, autorom úspešného románu Kolibrík a dvojnásobným držiteľom Ceny Strega (2006, 2020) a ceny Campiello (2000). Koncert husľového alchymistu LUCA CIARLA očarí slovenské publikum svojou neuveriteľnou ľahkosťou, s ktorou sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov, 17. júna 2022. Od 24. júna do 4. decembra 2022 bude na Bratislavskom hrade výstava maliara Vasca Bendiniho Sto (k)rokov a tým sa tohtoročný festival uzavrie. Ani v tomto roku nebude chýbať tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí.

Festival sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo, Taliansko – Slovenská obchodná komora,  
Spoluorganizátori výstav: Považská galéria umenia v Žiline, Slovenské národné múzeum
Partneri: VUB, Brovedani, Generali
Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín, citylife, buongiornoslovacchia, in.ba, gregi

Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu / iicbratislava.esteri.it

Zdroj: TS