Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO rok čo rok zoznamuje svojich návštevníkov s domácimi lezcami, vodákmi, surfermi, cyklistami a ich výkonmi, a prezentuje tiež najnovšie slovenské snímky z týchto športových oblastí. Tohto roku je po prvý raz v 17-ročnej histórii festivalu zastúpené potápanie, pozvanie prijala úspešná slovenská potápačka Katarína Linczényiová. Nebude chýbať ani mladá lezecká špička: Jožo Krištoffy, Martin Krasňanský, Vlado Linek, Ján Smoleň, Michal Sabovčík či Vanda Michalková. V slovenskej časti programu je dovedna osem filmov, jedenásť hostí a takmer tridsať cestovateľov. Festival sa bude konať od 6. do 10. apríla 2016 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.
„Máme pestrú „jedenástku“ slovenských hostí. Po prvý raz dávame priestor potápaniu, príde mladá freediverka Katka Linczényiová, ktorá už stihla žiť a potápať sa v Egypte, Austrálii, Karibiku; prináša novú tému a na svoj mladý vek bohaté skúsenosti spod morskej hladiny. Na druhej strane sa návštevníkom predstaví len 13-ročná Vanda Michalková a sme radi, že sa nám podarilo postaviť na štvrtok večer blok s názvom Slovenská Patagónia, v ktorom predstavíme dve významné veľmi čerstvé expedície skúsených slovenských lezcov, obe z Patagónie,“ povedal k slovenskej účasti na tohtoročnom festivale jeho programový riaditeľ Alan Formánek.
Katarína Linczényiová príde porozprávať o tom, s čím zápasí v hĺbke takmer sto metrov pod hladinou mora. Naša najúspešnejšia reprezentantka vo freedivingu a držiteľka všetkých hĺbkových národných rekordov predstaví svoj šport v multimediálnej prezentácii FREEDIVING – potápanie na jeden nádych bez použitia externých prístrojov, vo štvrtok 7. apríla 2016 o 20.30 hod.
Dramaturgia festivalu spojila do jedného bloku s názvom Slovenská Patagónia (štvrtok 7. apríl 2016 o 20.00 hod.) dve významné expedície slovenských lezcov, ktoré zaznamenali úspešné prvovýstupy a o ktorých písali aj zahraničné médiá. Jožo Krištoffy, Martin Krasňanský, Vlado Linek, Ján Smoleň, Michal Sabovčík paria k stabilnej špičke slovenského lezenia a majú už za sebou mnohé výrazné lezecké počiny. Večer otvorí trojica Krištoffy – Krasňanský – Linek rozprávaním o januárovom prvovýstupe najťažšej voľnej línie v patagónskej oblasti Cochamo. Smoleň a Sabovčík si tiež začiatkom roka splnili svoj „Patagónsky sen“ prvovýstupom na Cerro Fitz Roy. Ich multimediálna prezentácia bude nielen o novej slovenskej 13-dĺžkovej ceste s názvom Asado.
Dvaja vodáci – Zuzana Balejová a Pavel Andrassy – na festivale často premietajú buď vlastný film, alebo v nejakom vodáckom filme aspoň účinkujú, prípadne prezentujú zážitky zo svojich expedícií. Tentokrát prinášajú prezentáciu fotiek a filmov o ročnom vodáckom dobrodružstve v Kanade, Čile a Argentíne s názvom Sever proti juhu – kajakovanie v Kanade a Čile (streda 6. apríl 2016 o 19.30 hod.).
Surfer Michal Csáder si pripravil multimediálnu prednášku o surferskej expedícii (Michal Csáder a Jakub Šipoš) za objavením jedného z ostrovov Azorského súostrovia Surf: The right place – Sao Miguel. (Nedeľa 10. apríl 2016 o 17.00 hod.).
Hosťom sekcie Horské bicykle bude Zdeno Brnoliak, slovenský lezec a bajker. Bude hovoriť o pokuse zdolať osemtisícovku Broad Peak. Tento vrchol leží v pohorí Karakoram a je vzdialený len 8 km od najťažšej a najuznávanejšej 8-tisícovej hory sveta K2. Ambíciou medzinárodnej expedície nebolo iba zdolať vrchol Broad Peaku, ale tiež zapísať sa do Guinessovej knihy rekordov – Zdeno mal totiž v pláne bicyklovať sa, so spolulezcom Nathanom Dahlbergom, bývalým profesionálnym cyklistom, v najvyššej nadmorskej výške na svete. Multimediálna prezentácia Na Broad Peak s bicyklom je na programe v sobotu 9. apríla 2016 o 16.00 hod.
Vanda Michalková je najmladšou hostkou v histórii festivalu Hory a mesto. Lezkyňa z Bratislavy, ktorá má iba trinásť rokov, vlani vyrovnala najlepší slovenský ženský výkon na skalách obtiažnosti 8b+. Práve o tejto ceste porozpráva vo svojej premiérovej prezentácii s názvom Sonce v Missing Linku v rámci otváracieho večera festivalu, v stredu 6. apríla 2016 o 19.00 hod.
Vo filmovej prehliadke tento rok figuruje osem slovenských filmov. Po prvýkrát sa na festivale predstavia filmári Ivan Mrnčo – Juraj Kořínek (Bokami) a Petra Geletová (Neviditeľná hora) či Michal Csáder (The Right Place – Sao Miguel). Iba jeden zo slovenských filmov je tento rok čisto lezecký, zachytáva históriu lezenia v oblasti Kaľamárka (Kaľamárka), jeden je o výstupe na Elbrus (Neviditeľná hora), inak prevažujú filmy o sehu a zime (Biele objatie, Bokami, Zimné krásy Malej Fatry).
Biele objatie (Slovensko, 52 min, 2015, r. Braňo Molnár, Peter Magát)
Film približuje svet ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom dostali do smrteľného lavínového nebezpečenstva – freerideri, snowboardisti, horolezci, ale aj ľudia pracujúci pre horskú záchrannú službu.
Bokami (Slovensko, 23 min, 2016, r. Ivan Mrnčo a Juraj Kořínek)
Zostrih z najväčších skialpinistických pretekov v strednej Európe približujúci 3-dňové súťaženie dvojíc v bokoch Západných Tatier.
Kaľamárka (Slovensko, 36 min, 2016, r. Martin Grajciar)
Prierez vývojom skalolezenia v lokalite Kaľamárka od predvojnového obdobia až po súčasnosť. Dokument zachytáva aj priebeh Kaľamárkapu, ktorý nadväzuje na tradíciu lezeckých pretekov v tejto skalkárskej oblasti.
Madagaskar, veľká láska (Slovensko, 28 min, 2016, r. Vladimír Dudlák)
Predstavenie Madagaskaru ako krajiny, ktorá vie očariť na celý život. Cestopisný dokument.
Neviditeľná hora (Slovensko, 20 min, 2013, r. Petra Geletová)
Príbeh zachytáva výstup nevidiaceho Juraja Prágera a jeho priateľov na najvyššiu horu Európy Elbrus severnou stranou.
Vo vetre kopýt (Slovensko, 52 min, 2014, r. Braňo Molnár, Pavel Gejdoš)
Ukážka netradičného a vo svete ojedinelého chovu koní vo voľnej prírode v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja.
Zimné krásy Malej Fatry z Terchovej (Slovensko, 20 min, 2016, r. Jozef Dovičin)
Prvý dokument Jozefa Dovičina s hovoreným slovom z prostredia zimnej Malej Fatry.
The Right Place – Sao Miguel (Slovensko, 15 min, 2016, r. Michal Csáder a Jakub Šipoš)
Premiéra slovenského surfového filmu z produkcie Michala Csádera a Jakuba Šipoša, ktorí sa vybrali objavovať jeden z ostrovov Azorského súostrovia.
Zdroj: Hory a mesto