Čoho všetkého je človek schopný pod tlakom moci? Na túto otázku nájdete odpovede počas festivalu autorského divadla Pro‐téza, ktorý sa bude konať tento týždeň od 8. – 13. apríla v bratislavskom priestore pre súčasnú kultúru A4.
Počas šiestich dní uvedie predstavenia, ktoré vznikli ako súčasť európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Festival Pro‐téza ponúka možnosť prežiť v bezpečí hľadiska pár desiatok minút totalitného režimu.
Priestor A4 sa na chvíľu vráti v čase. Divadelný týždeň otvorí v utorok o 18.00 vernisáž sprievodnej výstavy, na ktorej sa okrem fotografií objaví aj nový prístup inštalovania v podobe nenápadnej infiltrácie umenia do priestoru či performatívnej akcie. Uvidíte diela Martina Piačka zo série Najvačšie trapasy Slovenskej histórie, v ktorej sú malé plastiky prezentované formou fotografií. Svojou štylizáciou odzrkadľujú dôležité historické udalosti s jemnou dávkou irónie. Ostatní autori, študenti ateliéru „IN“ Ilony Németh na VŠVU, budú reagovať na tému formou site‐specific. Uvidíte tvorbu Borisa Vitázka, Mateja Mysloviča, Lenky Kuricovej, Mateja Kaminského a Gabriely Zigovej. Počas vernisáže sa do sveta uvedie aj čítanka Paralelné príbehy, ktorá obsahuje takmer 30 prípadov z archívov tajných polícií Nemecka, Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska a Slovenska.
Prvým predstavením bude inscenácia Vnútro vnútra domáceho súboru SkRAT. Tvorcovia Ľubomír Burgr a Dušan Vicen sa v ňom inšpirovali dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti agenta a kňaza Coufala. „Odkrývame tu mechanizmy, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry, ako aj vzájomnú kontrolu zamestnancov či spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie.“ prezradil Ľubomír Burgr.
„Nebudeme už ďalej znášať nespravodlivosť v tejto krajine! Slobodu! Chceme, aby boli rešpektované ľudské práva!“ Tieto heslá napísal na stenu kriedou v roku 1981 v malom rumunskom meste len šestnásťročných chlapec. Netušil, že mu to od základov zmení život. Na jeho osud zaostrí pozornosť druhý festivalový deň divadlo Odeon inscenáciou Typografia majuskula svetoznámej autorky a režisérky Gianiny Cărbunariu. Pripravte sa na výborné divadelné predstavenie využívajúce efektné projekcie a zaujímavé javiskové prvky.
Po prvý raz sa na festivale Pro‐téza predstaví dokumentárna opera. Český hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina v spolupráci s dramatikom a režisérom Petrom Zelenkom spracovali známy príbeh kňaza Josefa Toufara, ktorý v roku 1950 zomrel na následky mučenia štátnou políciou. Inscenáciou Toufar – Mučiace hry v podaní Opery Národního divadla chcú autori vniesť svetlo do dlho tabuizovanej témy a očistiť nevinných. V hlavných úlohách sa predstaví česká herečka a operná speváčka Soňa Červená, ktorej matka bola umučená na Pankráci v roku 1948, kedy nastúpili komunisti. „Vím, co to bylo za hrůzu a strach. To byl jejich program ‐ strach.“
Nie vždy sa stáva, že v divadelnej hre vyrozprávajú účinkujúci svoj vlastný príbeh. Nemecký režisér Clemens Bechtel si vybral do svojej inscenácie Môj spis a ja deväť ľudí z Drážďan, ktorí na divadelných doskách rozpovedia svoj vlastný príbeh. Na javisku sa tak vedľa seba ocitnú prenasledovaní i agent tajnej polície. Podobne aj v poľskom predstavení (Na)sleduj ma hrá Ada Grudziński, dcéra známeho poľského disidenta a emigranta, samú seba. Režisér inscenácie Radek Rychcik a scenárista Tomasz Kireńczuk fiktívne spojili osud bývalého dôstojníka Bezpečnostnej služby s postavou striptérky, ktorá si vypočuje jeho príbeh.
20. storočie sa vzďaľuje so svojimi spoločenskými traumami, osobnými tragédiami a otvorenými kauzami. Svedkov a účastníkov udalostí je čoraz menej. Európsky projekt Paralelné životy, v rámci ktorého sa koná festival Pro‐téza, zachytil jednu z najtemnejších kapitol dejín, akou je činnosť tajných polícií za bývalého socializmu, ale najmä jej dosah na konanie, morálku a životy ľudí. Špehovať vlastných spolupracovníkov, susedov, rodinu, udávať ich polícii, stavať sa chrbtom k tým, ktorí sú označení za podozrivých, nechať sa vydierať, zaprieť pravdu i presvedčenie, stratiť česť i život. Ako dlho trvá spoločnosti, než sa s takýmito bolestnými etapami vyrovná? Ako by sme sa v takých situáciách správali my dnes? Príďte od 8. – 13. apríla do A4 – priestoru pre súčasnú kultúru v Bratislave a hľadajte odpovede na tieto otázky na festivale autorského divadla Pro‐téza.
8. apríl, 18:00
Vernisáž
Otvorenie výstavy Pro‐téza: Paralelné životy, prezentácia čítanky Paralelné príbehy
8. apríl, 20:00
SkRAT: Vnútro vnútra (sk)
scenár a réžia: Ľubomír Burgr, Dušan Vicen
účinkujú: Vít Bednárik, Milan Chalmovský, Dušan Vicen, Vlado Zboroň, Ľubomír Burgr postavy v projekciách: František Kovár, Jana Oľhová, Robert Roth
9. apríl, 20:00
dramAcum a Divadlo Odeon: Typografia majuskula (ro)
autor a réžia: Gianina Cărbunariu
účinkujú: Cătălina Mustață, Alexandru Potocean, Gabriel Răuță, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu
10. apríl, 18:00 hod.
Boli zločiny komunizmu?
diskusia
hostia: Ľubomír Morbacher a Jerguš Sivoš z Ústavu pamäti národa, moderuje: Ján Šimko
10. apríl, 20:00 hod.
Plavebná spoločnosť Sputnik: Reflex (hu)
námet a scenár: Péter Závada, réžia: Dániel D. Kovács
účinkujú: Miklós Béres, Gábor Fábián, Károly Hajduk, Péter Jankovics, Pál Kárpáti, Dániel Király, Lőte Koblicska, Niké Kurta, Kata Pető, Nóra Rainer Micsinyei, Zoltán Szabó
11. apríl, 20:00
Nové divadlo Krakov: (Na)sleduj ma (pl)
námet a scenár: Tomasz Kireńczuk, Radek Rychcik, réžia: Radek Rychcik
účinkujú: Krzysztof Zarzecki, Ada Grudziński
12. apríl, 20:00
Opera Národného divadla Praha: Toufar – Mučiace hry (cz)
libreto a hudba: Aleš Březina, réžia: Petr Zelenka
účinkujú: Soňa Červená, Jan Mikušek, David Steigerwald, Kühnov detský zbor, orchestrálni hráči
13. apríl, 20:00
Štátne divadlo Drážďany: Môj spis a ja (de)
autor a réžia: Clemens Bechtel
účinkujú: Eveline Ledig, Catharina Laube, Ilona Raue, Gottfried Dutschke, Max Fischer, Jürgen Gottschalck, Michael Schlosser, Andreas Warschau, Peter Wachs
Zdroj: Martina Kotláriková, PR a produkcia festivalu Pro‐téza