FUNERAL IMPERIAL FEAST

Úvodní edice žánrového festivalu věnovanému tónům nejpochmurnějším se odehraje přímo na letošní aprílový svátek zlomyslného humoru. Důvody k úsměvu však doom metalem a čerstvě vykopanou hřbitovní hlínou zavánějící slavnost určitě nezavdá. Jedinečná událost v naší metropoli zažehne svíce u čerstvě obsazeného katafalku. V onen smutkem protkaný večer se stane Praha středobodem pohřebního dění lemovaného slzami, bolestí a zádumčivou melancholií…

Je nám velkou ctí, že Funeral Imperial Feast přivítá legendu atmosférického synthezátorového funeral doomu, hudebníka a spisovatele Kostase Panagiotou s jeho Pantheïst. Kapela z britského Cardiffu se profiluje svébytnou filozofickou formou zhoubné virtuozity a právem je řazena mezi průkopníky stylu. Pamětníci vzpomenou na první dekádu milénia, kdy jsme měli možnost dvakrát Pantheïst v Praze spatřit po boku souputníků Skepticism. Od poslední návštěvy Česka je tak dělí celých patnáct let. 

Mezitím se na šestém, pandemickou situací, pocity akutní marnosti a izolací poznamenaném albu Closer to God kapela představila v odlišném hávu, než nabídl jeho předchůdce. O poznání epičtější Seeking Infinity zaznamenala návrat k drsnějším kořenům, ale i tak v hudbě Pantheïst nadále rezonuje mix progresivních textur, nekompromisního doomu, solitérích ambientních, symfonických a neofolkových nálad. Smuteční průvod par excellence.

—-

Premiérové vystoupení si u nás v rámci festivalu odbude německý smuteční kult Frowning. Z nejtemnějších tenat, do nichž jsme byli vtaženi na Death Requiem, se na novinkovém EP Of Void ohlíží drážďanský funebrák Val Atra Niteris nazpět, a tedy vstříc krajinám bezbřehé melancholie. Fatální truchlohra v propastně bolestném kabátku rozpláče i největší tvrďáky. Pomalé a intenzivní hudební obrazy se táhnou jako myšlenka na smrt – nekonečný cyklus, jenž nezná zrození. Chóry ze saské márnice jsou skutečnou exkurzí do úrovní zatěžkaných prožitky z toho nejchmurnějšího, co se může v lidské mysli i za jejími hranicemi odehrávat.

—-

A všichni zemřeme… Latinské motto Et Moriemur rámuje tvorbu dalších mistrů zkázonosné poetiky. Kapela si právem říká o titul jednoho z předních domácích spolků. Ve svém umění rozprostírá impozantní paletu tísnivě naléhavých pocitů v nejlepší tradici evropského doom metalu. To podtrhuje samotná sestava hudebníků, jejichž teskná působiště nalezneme v kapelách jako Silent Stream of Godless Elegy, Somniate, Sól či zhynulé veličině Dissolving of Prodigy. Není divu, že si Et Moriemur s aktuálním albem Tamashii No Yama i podruhé vzal po křídla v undergroundu respektovaný indický label Transcending Obscurity. A souhrou náhod není ani to, že se na předchozím albu Epigrammata svou recitací podílel také Kostas Panagiotou. Přemýšlivá atmosférická hudba šestice vás první dubnovou sobotu provede světem žalostných stavů a nechá nasát smrtící atmosféru posledních okamžiků člověka. Vše v různorodých exteriérech antického dávnověku či paluby letadla japonských aerolinek krátce před katastrofou, a to v kombinaci s poezií haiku. 

—-

Gospel of the Future aspirují na hybatele znepokojivě silného zemětřesení jež meteorologické stanice zaznamenají ten večer na pomezí Žižkova a Vysočan. Surově a nahlas servírovaný sludge s industriálním akcentem je naživo doslova ultimátní zkušeností. Explozivní kondici, s jakou dokáží Moravané neúprosně cuchat nervovou soustavu, zpečetili po dvanácti letech na třetí řadovce Blowtorch Mankind. Depresivnímu hromobití oddaný kvartet je fascinován zlem a okultismem tváří v tvář apokalyptickým výzvám současnosti. Nelze tak čekat slitování, které by snad posluchače uchránilo od prostupujících kytarových hradeb a dynamických rytmických náloží. 

—-

Takříkajíc přímo z ostatků vsáklých do rakevního dna je nasbíraná kytice písní ve znamení námelové otravy mladého pražského uskupení Námöl. O poznání blíže old school smrtikovu, mísí čtveřice s bestiálním úšklebkem rozkládající se pohřební sliz s absurdními halucinacemi z alkaloidů. Pomalu nastupující opojení eskaluje v ještě pomalejší drama nevyhnutelného konce v pitoreskním chomáči organických žouželí a holubích exkrementů. Aktuálně kapela zakončuje pohřební práce na obskurním debutním demu Zhouba z rakevního dna. 

—-

Druhou venkovní stage bude během podvečerní literární a výtvarné části programu zvukově ozvláštňovat dvojice Borne by Tempest. Rituálně uchopený paleo-blackened dark ambient je další z tváří lidí stojících za projekty Črná Zem a Rárog. Archetypální rytmy navádějí mentální senzory k archetypům temnot a čímsi nezemským ovládané organice. Kult uhle pod Havraní horou v tribálním obřadu po hlasu proudu.

—-

Sobotní festival za účasti Pantheïst (UK), Frowning (Ger), Et Moriemur (Cz), Gospel of the Future (Cz), Námöl (Cz) a Borne by Tempest (Cz) zpestří autorské čtení a překlady literární sekce. Podobně tak na vás zapůsobí instalovaná díla umělců s tématikou Funeral Imperial Feast spřízněných.

Akce je výzvou pro hudební fajnšmekry, kteří se vyznají v doom metalu a zároveň pokusem oživit (!?) a podpořit scénu specifického metalového stylu, který má u nás silně zapuštěné kořeny od devadesátých let minulého století. 

Událost je to jedinečná a počtem osob limitovaná, a proto příznivcům vřele doporučujeme nákup první edice vstupenek v předprodeji za 650 korun na adrese https://khaaoscope.cz/#/3.

FUNERAL IMPERIAL FEAST
Pantheïst (UK), Frowning (Ger), Et Moriemur (Cz), Gospel of the Future (Cz), Námöl (Cz), Borne by Tempest (Cz)
1. 4. 2023 – Praha, Klub Modrá Vopice
Event: https://facebook.com/events/1556662664850083

Zdroj: Obscure Promotion