V polovici novembra sa uskutoční pokračovanie klubovej edície festivalu Hradby Samoty v priestore A4 v Bratislave. Na festivale sa počas 2 večerov opäť už počas tretieho ročníka predstaví 10 špičkových hudobných, audiovizuálnych, aj performatívnych projektov. Radi by sme Vám v krátkosti predstavili pripravenú dramaturgiu.
Z ďalekej Indie príde súbor SAAGARA, ktorý spolupracuje s poľským experimentálnym hudobníkom WACLAWOM ZIMPELOM. Wacław Zimpel pracuje s pestrou paletou hudby. Začal hrať free jazz s umelcami ako Ken Vandermark, Hamid Drake a Joe McPhee. Neskôr prešiel od albumov inšpirovaných minimalizmom (Lines), cez folk-tranceové spolupráce (Saagara), až po syntetické sólové vydania a popri tom rozvíjal živý jazyk elektronickej hudby prostredníctvom spolupráce s britskými elektronickými umelcami Jamesom Holdenom a Samom Shackletonom (okrem iných). The New York Times ho vhodne nazval „hudobným chameleónom“. Zimpel má schopnosti premostiť rôznorodé hudobné svety a vytvoriť zvuk, ktorý sa vymyká žánru a prekračuje kultúrne hranice.
TREHA SEKTORI je už kultový rituálny dark ambientný hudobný projekt francúzskeho hudobníka a vizuálneho umelca Dehna Sora, ktorý stojí aj za black metalovým projektom Throane. Vydáva u Cyclic Law a na konte má spolupráce s Amenra, Oathbreaker a ďalšími. Jeho audiovizuálne show sú skutočnou lahôdkou.
Ďalším hudobníkom z Francúzska je aj Arco Trauma s projektom SONIC AREA – cinematic electro hybrid monocefalický projekt. Arco Trauma je spoluzakladateľom kolektívu Audiotrauma. Je členom už legendárych Punish Yourself, Chrysalide, či Republik Of Screens. Momentálne hráva v industriálne perkusívnom projekte Les Tambours du Bronx. Nová doska je vydaná u Ant-Zen.
Ďalšou legendou je taliansky hudobník momentálne žijúci v Londýne Eraldo Bernocchi. Bernocchi príde zahrať do Bratislavy s projektom SIMM – dokonalý dub, aký človek pozná od Micka Harrisa a Scorn. Bernocchi spolupracoval na niekoľkých albumom práve s Harrisom, ale jeho spolupráce sú skutočne široké. V hudbe sa pohybuje už od 70tych rokov a v 80tkach založil projekt Sigilum S. (s Paolo Bandera a Luca di Giorgio). Neúnavný prieskumník zvuku spolupracoval s mnohými umelcami vrátane Bill Laswell, Nils Petter Molvaer, Harold Budd , Russell Mills, Toshinori Kondo, Raiz and Almamegretta, DJ Disk, Thomas Fehlmann, Zu, DJ Olive, Markus Stockhausen, Giovanni Lindo Ferretti, Robin Guthrie, Colin Edwin, Balazs Pandi, Hoshiko Yamane, Flowdan a mnoho ďalšími. Jeho poslednými výstupmi sú SIMM „Too late to dream“ spolu s víťazom Grammy Flowdanom, ako aj „Sabi“ s členom Tangerine Dream Hoshiko Yamane. Pre nový album „Too Late To Dream“ sa Bernocchi natiahol úplne iným smerom a naverboval spevákov Phelimuncasiho z afrického labelu Nyege Nyege Tapes a londýnskeho MC Flowdana, aby pridal nový rozmer Simm.
Z Talianska pochádza aj performerka a noisová hudobníčka ALESSANDRA ZERBINATI. Je považovaná za jednu z najkontroverznejších a najextrémnejších postáv na talianskej scéne. Jej vystúpenia sú syntézou divadla, tanca butó, scénického tanca a hluku. Vydáva u Old Europa Cafe. Pripravte sa na extrémnu show.
VOICES OF THE COSMOS je projekt, ktorý vytvorili dvaja zvukoví umelci: Rafał Iwański (hudobník známy z Hati, Kapital a Innercity Ensemble, Alameda 5, X-NAVI:ET) a Wojciech Zięba (Beast Of Prey, Electric Uranus) a astronóm Sebastian Soberski, manažér planetária a astronomického observatória v Grudziadzi. Projekt VOICES OF THE COSMOS efektívne spája výdobytky astronómie s elektroakustickou hudbou. Tvorcovia využívajú pôvodné mimozemské signály a zvuky, ktoré prijímajú rádioteleskopy (napr. pulzary, magnetosféry planét, Slnko, polárna žiara, masery) a iné rádiové zariadenia, občas využívajú archívne nahrávky z vesmírnych misií. Projekt bol mnohokrát prezentovaný vo vedeckých inštitúciách a na hudobných festivaloch vo forme audiovizuálnych koncertov, aj vo verzii rozšírenej o astronomické prednášky a pozorovania oblohy. Ide o unikátnu iniciatívu v Poľsku, ktorá využíva originálne vesmírne nahrávky.
Z USA prichádza hudobník Daniel Burke s projektom ILLUSION OF SAFETY. Začiatky projektu siahajú už do 80tych rokov 20teho storočia a prevetral značky ako Complacency, Die Stadt, Experimedia, Odd Size, Silent, Soleilmoon, Staalplaat, Tesco, Korm, Drone Records. Odohral viac ako 300 živých koncertov po celej Európe a štátoch vrátane No Fun 2008, Wroclaw Industrial Music Festival 2009, Sonic Circuits v roku 2010, s Shen Wei Dance Arts v roku 2011 v Metropolitan Museum of Art v NYC a na Crisis Data Transfer Pre Párty október 2023. Burke spolupracoval s Jimom O’Rourkem, Jonom Muellerom, Randym Greifom, Darinom Grayom, Z’EV, Cheer-Accident, Thomasom Dimuziom, Kevinom Drummom, Billom Horistom a ďalšími. Burke cestuje momentálne po svete k 40temu výročiu projektu.
MALA HERBA je projektom poľskej zvukovej umelkyne a queer aktivistky Zosie Holubowskej so sídlom vo Viedni. Vydáva pod značkou [aufnahme + wiedergabe] a to zaručuje kvalitu. Jej vystúpenia sú založené na tradičnej hudbe, mágii a démonológii východnej Európy, sú to zvukové rituály. Hudba čerpá z darkwavu a minimal synth-wavu, no občas sa melódia zlomí, hlas sa stane magickým kúzlom a skladba sa zmení na zvukovú kulisu hluku, hudba osciluje medzi strašidelným italo-disco, EBM, či technom. Jej najnovší album Wounded Healer vydaný u White Forest je výsledok trojročného procesu, umeleckého výskumu a rôznych spoluprác s hudobníkmi ako Aleksandra Słyż, Resina alebo Paula Rebellato z RAKTA a ďalšími. Na novom albume Hołubowska viac experimentuje a hudobne sa opiera aj o žánre ako drone, post-folk, či field recordings, no stále so silným vplyvom industriálnej hudby. V Bratislave predstaví svoju novú multizmyslovú audio-vizuálnu show.
ANGEL EPILEPSIA – trochu ezoterickejšie dvojča známeho hlukového inžiniera Dréna a hlukovej hudobníčky MK Vermin (Magadan, Stor, Einleitungszeit). Základom na jednej strane je rytmický Industrial so širokým spektrom otáčok a nebezpečných frekvenčných výbojov, no predovšetkým nápaditý podtón a neurotické ambienty. A predovšetkým, meditácia v Angel Epilepsia lieči rakovinu v mene civilizácie!
SLOW SLOW LORIS využíva hlas a elektroniku na hľadanie križovatiek, kde sa melódia stretáva s hlukom, emotívne sa prelína s avantgardou, ženskosť sa stretáva s industrialom, nerytmus s presnosťou. Ich 5 albumov a rôzne skladby vydali Cloister Recordings, Zaetraom, Staaltape, Syrphe, Klang a ďalší. Koncertovali v západnej aj východnej Európe, Rusku, či v USA.
Prijmite pozvanie na toto podujatie a príďte si vychutnať 10 jedinečných a špičkových koncertov už 15. -16. novembra v bratislavskej A4ke.
Predpredaj vstupeniek: https://www.hradbysamoty.org/tickets
(k dispozícií sú v predaji aj zľavnené vstupenky pre študentov, ťzp)
Hradby Samoty – Bratislava Intermezzo
Festival of experimental audio-visual arts
15.-16.11.2024
A4 – priestor súčasnej kultúry
15.11.2024
Saagara & Wacław Zimpel
Illusion Of Safety
Alessandra Zerbinati
Mala Herba
Angel Epilespia
16.11.2024
Treha Sektori
Sonic Area
Eraldo Bernocchi / Simm
Voices Of The Cosmos
Slow Slow Loris
Fb event: https://www.facebook.com/events/1050662393318117
Web: https://www.hradbysamoty.org/
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.
TS