Hudbu čiarových kódov aj 14-metrovú katedrálu z lešenia ponúka sprievodný program Divadelnej Nitry.

Hudba čiarových kódov, kostol z lešenia, umelecké dielo stvorené zo štatistických údajov, predstavenie pre batoľatá, obrazy zrakovo postihnutých detí, rozhlasové reportáže naživo cez internet, knihy na bicykli, trh so súčasným dizajnom, nočné prehliadky galérií.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014, prinesie do nitrianskych ulíc, výkladov, na citylighty, parkoviská, do fontány a aj na námestie pred divadlo rôzne druhy a formy umenia. Téma festivalu Načo umenie? sa odrazí nielen v divadelných inscenáciách hlavného programu, ale aj vo vyše 50 podujatiach bohatého sprievodného programu. Jeho hlavným dejiskom bude opäť festivalové iné_námestie pred Divadlom Andreja Bagara. Tentoraz mu budú dominovať nezvyčajné aj provokatívne výstavy a inštalácie mladých slovenských výtvarníkov.

„Výtvarné umenie na Divadelnej Nitre vstúpi do verejného priestoru a cielene naruší zabehnuté spôsoby prezentácie a vnímania umenia. Dostane sa do nových, nečakaných, až paradoxných situácií a divákovi ponúkne nový pohľad na samotné umenie,” vysvetľuje dramaturgička a manažérka sprievodného programu Slavka Civáňová s tým, že výber diel bol vedený ambíciou pohrávať sa s otázkou Načo umenie?

Matus Lanyi Katedrala Skeleton 1

Najrozsiahlejším výtvarným dielom bude až 14-metrov vysoká inštalácia „katedrály“ z lešenia od Matúša Lányiho s názvom Skeleton, prostredníctvom ktorého autor skúma vzťah náboženského a svetského priestoru.

Otázku Načo umenie? festival bude klásť aj na reklamných pútačoch, ktoré zahlcujú mestský priestor. Vďaka projektu Art in City(light) nahradia všadeprítomnú reklamu umelecké diela a autorské dizajny. Na svetelných plochách – pri zastávkach, v uliciach – sa predstaví svojimi dielami trojica výtvarníkov Magda Stanová, finalista Ceny Oskára Čepana Stano Masár a Matúš Lányi, doplní ich projekt Visible data, kde štatistiky o umení zostavené Divadelnou Nitrou vizualizovali Marek Chmiel (CZ), Ábris Gryllus (HU) a Ondrej Jób (SK).

Otázku Načo umenie? si možno položí aj niekoľko nahnevaných vodičov, ktorí prídu na pár hodín o parkovacie miesto. Na prehustenie centier miest automobilovou dopravou má poukázať akcia Parking day, počas ktorej sa neosobné betónové parkoviská stanú galériou, v ktorej sa predstavia študenti základných umeleckých škôl z Nitry, ale aj etablovaní výtvarníci.

AJ TOTO JE UMENIE

Otázkou fungujúceho verejného priestoru sa intenzívne zaoberá aj finalista Ceny Oskára Čepana Matej Vakula vo svojom projekte Manuály na použitie verejného priestoru. Divák funguje ako aktívny tvorca a podieľa sa na vzniku návodov, ktoré môžu zlepšiť mesto.

Umeniu vo verejnom priestore sa venujú aj členovia združenia Verejný podstavec. Do Nitry prinesú „mobilnú galériu“ – na prívese ťahanom autom, na ktorej sa s inštaláciou Peniaze nie sú kapitál predstaví mladý slovenský výtvarník, nominovaný na tohtoročnú Cenu Oskára Čepana, Martin Kochan. Autor pracuje so svojím honorárom určeným na vytvorenie výtvarného diela, ktorý rozmenil na drobné mince a tie sa stali základným materiálom pre vznik objektu.

Obsadzovanie prázdnych a nefunkčných miest sa uplatní aj na Kupeckej ulici, kde sa výklady dlhodobo opustenej budovy stanú dočasnou galériou – Eja Devečková tu predstaví tri videoprojekty.

VAKULA_Manualy na pouzitie verejneho priestoru

„Ambíciou festivalu je nielen prinášať do verejného priestoru nové diela, ale aj poukázať na tie, ktoré azda každý deň obchádzame bez povšimnutia,“ vysvetľuje Slavka Civáňová ideu interaktívneho projektu Aj toto je umenie. Viaceré budovy, pamiatky, sochy, objekty v Nitre budú označené špeciálnou značkou – bielou rukou na červenom pozadí s popisom objektu či pamiatky. Do akcie sa môže zapojiť aj verejnosť a poslať svoj tip na civanova@nitrafest.sk. Počas festivalu sa uskutoční po stopách týchto diel komentovaná prehliadka s kurátorom výtvarných akcií festivalu Danielom Didom.

Sprievodný program ponúkne aj hudobné, divadelné či detské programy. Hudobnou lahôdkou bude koncert v podaní 16-členného Komorného orchestra ZOE, ktorý zaznie v otvárací večer festivalu na tzv. inom_námestí. Hudobníci uvedú 8 ročných období – Vivaldiho preslávené Štyri ročné obdobia budú skombinované a konfrontované s rovnomenným dielom od Argentínčana Piazollu.

Hudobnou špecialitou bude aj vystúpenie Barcode Dj’s, ktoré vytvára spleť zvukov, ale aj ucelené skladby zo skenov čiarových kódov tovarov, ktoré denne kupujeme. Po performancii si môžu návštevníci sami „zahrať“ s čítačkami čiarových kódov.

Festivalovú otázku Načo umenie? si bude klásť aj pouličné improvizované rozhlasové štúdio Rádio Bolehlav, ktoré vytvorí súbor českých umelcov Depresivní děti touží po penězích. Hostia improvizovaného rádia budú s poriadnou dávkou irónie, nadhľadu a humoru hovoriť o poslaní a zmysle umenia a poslucháči sa môžu tešiť napríklad na rozhlasovú reality šou Nákupné maniačky umenia, hru Slnko, seno, umenie či na čítanie poézie Slávy dcéra sprevádzanej hrou na fujaru. Rádio budú môcť poslucháči počúvať cez internet doma, v kaviarňach, galériách a najmä v partnerských festivalových inštitúciách a podnikoch na pešej zóne. Pouličný divadelný program obohatí tiež známe české Divadlo Continuo, ktoré pouličným predstavením Pri stene prinesie do verejného priestoru kompozíciu voľných pohybových a vizuálnych asociácií na tému „stena”.

Vyvrcholením sprievodného programu bude už tradične Biela noc 27. septembra 2014, ktorú otvorí koncert sláčikového kvarteta Contemporary quartet na Nádvorí Nitrianskej galérie. Obľúbená akcia ponúkne návštevníkom napríklad nočnú komentovanú prehliadku výstavy Na/čo je scénografia uznávaného a oceňovaného slovenského scénografa Jozefa Cillera v Nitrianskej galérii a ďalšie nočné prehliadky Ponitrianskeho múzea a Synagógy.

Atmosféru Bielej noci doplnia predstavenia sekcie Festival Plus – tanečné dielo Chlapci, ktorí sa radi hrajú s bábikami v Synagóge či predstavenie Teatra Tatra Majster a Margaréta v šapitó na festivalovom námestí. Nezvyčajný, hravý a vtipný hudobný zážitok pre deti i dospelých privezie Stanica Žilina – Záriečie v podobe súčasnej detskej opery 216” a pol: Vesmírna odysea.

Divadelná Nitra bude aj diskutovať. Divákov pozýva na neformálnu, provokatívnu verejnú debatu 27. septembra. Načo umenie? sa bude pýtať moderátor Štefan Hríb slovinského performera Janeza Janšu, vysokoškolského pedagóga a estetika Ericha Mistrika, filozofa a estetika Petra Michaloviča a riaditeľky Divadelnej Nitry, kultúrnej manažérky a aktivistky Dariny Károvej.

Každý festivalový deň o 10.00 sa uskutočnia vo festivalových priestoroch Raňajky s … režisérmi inscenácií hlavného programu, na ktoré je verejnosť pozvaná. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na študentskom moderovanom diskusnom dueli, ktorý sa koná v spolupráci so Slovenskou debatnou asociáciou. O najpresvedčivejších argumentoch na tému Každá spoločnosť potrebuje umenie, rozhodne hlasovaním publikum.

Sprievodný program ponúkne aj ďalšie výstavy, koncerty, filmové projekcie, , pouličný divadelný program a podujatia pre deti, v rámci ktorých predstavíme napríklad jedinečné predstavenie Farbatolárium pre najmenších divákov festivalu – batoľatá. Diváci sa môžu tešiť na kreatívne, inšpiratívne a netradičné diela vo verejnom priestore mesta Nitra. Aktívne sa môžu zúčastniť na rôznych workshopoch a hrách a sami tvoriť umenie – napríklad spolu s postihnutými deťmi z projektu Darujem ti tulipán.

Všetko o sprievodnom programe sa dozviete tu: https://www.nitrafest.sk/domov/program-2014/sprievodny-program-2014/

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk a https://www.facebook.com/divadelna.nitra

ART in City(light)

Zdroj: Divadelná Nitra