Neúnavná propagátorka, autorka, pedagogička a v neposlednom rade interpretka jazzovej hudby Jana Bezek pozvala na Slovensko mladú nádejnú talentovanú taiwanskú jazzovú speváčku Wen – Hui Tsai, aby tu v dvoch slovenských mestách – v Prešove a v Bratislave, predstavili svoj spoločný jazzový projekt.
Ich spolupráca sa datuje od minulého roka, kedy sa stretli na medzinárodnej speváckej súťaži v susednom, pre Janu Bezek umelecky významnom, Poľsku. Wen ako finalistka speváckej súťaže si okamžite hudobne porozumela s našou klaviristkou a vzájomná inšpirácia sa pretavila do ich ďalšej spolupráce, ktorú majú slovenskí diváci jedinečnú šancu zažiť pri júnovom pobyte Wen – Hui Tsai na Slovensku.
Janu Bezek netreba slovenským jazzovým poslucháčom osobitne predstavovať, patrí jej už stabilné miesto na našej jazzovej scéne a to ako autorke, tak aj interpretke a pedagogičke. Kým jej hudobné začiatky sú spojené s poľským Krakovom, kde študovala na Akadémii múzických umení jazz a interpretáciu klasickej hudby, neskôr zakotvila a už viac rokov pôsobí v Bratislave. Na svojom konte má doteraz dva vydané projekty – prvý Cracow vyšiel v roku 2015 vo vydavateľstve Pavian records a je autorským inštrumentálnym albumom, na ktorého nahrávaní Janu Bezek sprevádzajú jej kolegovia z Poľska. Pred pár týždňami k nemu pribudol album Modlitbičky, na ktorom Janou Bezek zhudobnené verše Milana Rúfusa znejú v klavírnej interpretácii samotnej autorky a Bratislavského detského zboru v doprovode komorného orchestra.
Okrem sóloveho hrania sa Jana Bezek venuje rôznym inšpiratívnym spoluprácam s interpretmi z celého sveta, tvorbe improvizovaných vystúpení, komponuje vážnu i jazzovú hudbu a hudbu pre deti, významnou je aj jej pedagogická činnosť a veľkú popularitu si získavajú jej workshopy improvizovanej hudby pre deti a mládež Muzikula. V minulom roku vystúpila so svojim triom aj na Bratislavských jazzových dňoch.
Jej hudobný hosť taiwanská speváčka a klavíristka Wen – Hui Tsai patrí k mladej nádejnej generácii jazzových umelcov. Ako dieťa, napriek svojmu nespornému nadaniu, nemala možnosť študovať hudbu, bola samoukom, a ku klasickému hudobnému vzdelaniu sa dostala až vo veku 18 rokov. Jej talent a usilovnosť počas súkromných hodín hudby ju už po roku dostali až na štúdium klasickej hudby na Národnej taiwanskej univerzite umení. Tu študovala operný spev a klavír. Keď mala 21 rokov stretla sa po prvýkrát s jazzom a toto stretnutie rozhodlo o jej ďalšom smerovaní a jej nástupe na dráhu profesionálnej jazzovej speváčky. Okrem živého jazzového koncertovania, ktoré samo osebe je asi tou najlepšou „školou“ však neprestala na sebe pracovať a pokračovala v štúdiu jazzovej hudby na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli u uznávaného speváka a pedagóga Davida Linxa. Po jeho úspešnom absolvovaní tam bola prijatá na postgraduálne štúdium.
Počas rokov si Wen vyvinula svoj jedinečný nezameniteľný štýl spievania a inšpiratívne pôsobí v rozličných projektoch po celom svete, vystupovala už napriek svojmu mladému veku okrem rodného Taiwanu v Japonsku, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku i Poľsku. K jej najzaujímavejším projektom patrí Yuan Quintet s belgickým kontrabasistom Martijnom Vanbuelom.
Oba koncertné večery, ten v Prešove aj ten v Bratislave sa odohrajú v komorných priestoroch, ktoré takémuto druhu súznenia najviac svedčia. Na koncertoch zaznejú pre našinca exotické tradičné taiwanské piesne, autorské piesne samotnej speváčky Wen ale aj niekoľko kompozícii Jany Bezek. Spojenie dvoch tak odlišných kultúr, ich melodiky, rovnako ako originalita a virtuozita oboch protagonistiek, otvorených netradičným inovatívnym jazzovým prístupom, sľubujú naozaj netradičný a ojedinelý hudobný zážitok.
Predpredaj vstupeniek na oba koncerty nájdete na www.drhorak.sk a na www.ticketportal.sk.
23.6.2017, Prešov, Kaviareň Viola, 19:00 hod
27.6.2017, Bratislava, Kostol Klarisky, 19:00 hod
Zdroj: TS