Ji.hlava zve na online speciál k Ukrajině. A zahajuje Ozvěny v New Yorku. Výběr filmů zdarma online na DAFilms

Dokumentární Ji.hlava dnes spouští speciál na podporu Ukrajiny. Od pondělí do soboty nabídne výběr snímků, které přiblíží mentalitu postsovětských zemí. „Dokumentární film má pro orientaci ve světě klíčovou roli,“ říká ředitel ji.hlavského festivalu Marek Hovorka. Filmy bude možné zhlédnout na DAFilms.cz, každý den bude jeden z vybraných snímků zdarma. Dnes startují také zahraniční Ozvěny Ji.hlavy. Dokumenty pětadvacátého ročníku bude možné vidět v USA, Francii, Belgii a Rumunsku. 

„Ji.hlava stojí na straně Ukrajiny, jejíž nezávislost a bezpečí ohrožuje ruská armáda. Proto jsme ve spolupráci s VOD portálem DAFilms připravili speciál ‚Ji.hlava pro Ukrajinu‘, který od pondělí do soboty nabídne výběr filmů, každý den jeden z nich navíc zdarma. Filmy přibližují mentalitu postsovětských zemí a jsou pro české i zahraniční diváky dobrou příležitostí k porozumění kořenům současné krize,” říká Marek Hovorka.

Ji.hlava pro Ukrajinu  nabídne například snímek Moje babička z Marsu běloruského filmaře Alexandera Mihalkoviche, který přibližije osud „bábušky“ Ziny, původem Ukrajinky, která žije na Ruskem ovládaném Krymu a odtržena od rodiny se snaží rozhodnout, zda zde má zůstat.

Ve filmu Můj neznámý vojín se ukrajinská režisérka a absolventka FAMU Anna Kryvenko, skrze osud svého dědečka, zamýšlí nad tím, jaké to je být okupantem. 

Provinční městečko E ruského režiséra Dmitryho Bogolyubova odhalí mentalitu ruského města Jelňa, ve kterém stále přetrvává odkaz velké vlastenecké války. „Čas jako by tady zamrzl na konci osmdesátých let minulého století, což se odrazilo jak na vnější podobě města, tak na mentalitě lidí. Na hlavním náměstí se neustále konají nějaké mítinky, na nichž je pod rudými prapory oslavován Stalin, který vlastnoručně zvítězil nad fašismem, a i v běžných hovorech mezi sebou lidé s nostalgií vzpomínají na sovětské časy,“ uvádí autor filmu. 

Příběh zimní zahrady ukrajinského režiséra Simona Mozgovyie pak líčí příběh správkyně skleníku Valentiny, která dostává po pětačtyřiceti letech výpověď a ona i přesto o chátrající skleník pečuje.

Stavební jáma ruského režiséra Andreye Gryazeva nabídne found footage fresku životů dnešních Rusů, kteří žijí v chudobě a bezradnosti na rubu oficiální propagandy.

Ukrajinský film Tohle je válka, bejby režiséra Yurie Pupirina přiblíží několik dní ze života ukrajinských vojáků a dobrovolníků v zázemí doněcké fronty. „Nejsložitější věcí při tvorbě filmu pro mě bylo vybrat si mezi osobními sympatiemi a touhou předložit co nejobjektivnější obrázek války, kterou jsem měl před očima,“ uvádí režisér. 

▶ pondělí 7.3. / Moje babička z Marsu
▶ úterý 8.3. / Můj neznámý vojín
▶ středa 9.3. / Provinční městečko E
▶ čtvrtek 10.3. / Příběh zimní zahrady
▶ pátek 11.3. / Stavební jáma
▶ sobota 12.3. / Tohle je válka, bejby

Speciál Ji.hlava pro Ukrajinu lze najít zde: https://dafilms.cz/program/1170-jihlava_for_ukraine

Ji.hlava jede do světa

Právě dnes začínají také zahraniční ozvěny pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy. Pátý ročník Ozvěn v New Yorku (7.–13. března) běží od dnešního dne na DAFilms online. Ty nabídnou možnost zhlédnout oceněné filmy sekce Česká radost z minulých let – na celém území USA. Chybět nebude Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše (nejlepší český dokument v roce 2020), Normální autistický film Miroslava Janka (nejlepší český dokument v roce 2016), Hranice práce Apoleny Rychlíkové (Cena diváků za nejlepší český dokumentární film v roce 2017) a další. Stejný program bude možné sledovat online také v rámci Ozvěn v Belgii.

Fyzické Ozvěny v New Yorku zahájí film Gorbačov. Ráj ruského režiséra Vitalije Manského, který přibližuje život bývalého sovětského státníka (film získal na loňské Ji.hlavě Zvláštní uznání pro nejlepší film o politice).

A na co se diváci v New Yorku mohou ještě těšit? Třeba na Bratrství režiséra Francesca Montagnera, který si za film o rodině bosenských pastevců, odnesl z loňské Ji.hlavy cenu za nejlepší český film. Svůj snímek Očitý svědek, který zachycuje masakr karpatských Němců, Maďarů a Slováků v roce 1945, pak osobně v New Yorku představí režisér a dramatik Jiří Havelka.

Experiment v Paříži, masterclass v Belgii

Na New York navážou Ozvěny ve Francii (19. – 26. března). Program nabídne Čiary slovenské režisérky Barbory Sliepkové (nejlepší světový dokument pětadvacáté Ji.hlavy) a chybět nebude ani přehlídka českého experimentálního filmu.

Ozvěny v Belgii (21. – 27. března) proběhnou letos nejen v Bruselu, ale i v Gentu. Akci zahájí snímek Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreje Kutsily, který zachycuje atmosféru v zemi po prezidentských volbách v roce 2020, kdy se k moci dostal Alexandr Lukašenko. Chybět nebude ani Bratrství, které zde osobně představí režisér Francesco Montagner. Promítání se dočká také Baldachýn německé režisérky Anny Caroline Arndtové, který zachycuje fungování polyamorfního vztahu tří lidí. Diváci se mohou těšit také na dvě masterclass (Francesco Montagner a Anna Caroline Arndtová).

Síla v Rumunsku

Ozvěny Ji.hlavy v Rumunsku (22. – 26. března) pak kromě snímků ČiaryBratrství a Gorbačov. Ráj, promítnou divákům například Sílu režiséra Martina Marečka, která v Ji.hlavě získala Cenu za nejlepší střih. Uplynulé roky s pandemií koronaviru pak reflektuje Film z balkónu, jenž polský režisér Paweł Łoziński natočil z balkonu svého bytu.

V létě se Ozvěny přesunou na Slovensko – do Košic a Bratislavy. Ozvěny probíhají ve spolupráci s Českými centry.

Kompletní program Ozvěn 25. dokumentární Ji.hlavy naleznete na www.ji-hlava.cz/ozveny

Ji.hlava stojí za Ukrajinou.  

Jak pomoci: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/donate

PARTNEŘI A SPONZOŘI

České centrum Brusel
České centrum New York
České centrum Paříž
České centrum Bukurešť
Kraj Vysočina
Město Jihlava
Evropský parlament – Evropská lidová strana, Zelení / Evropská svobodná aliance, Obnova Evropy
Velvyslanectví ČR v Bruselu
RITCS School of Arts
KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Zastoupení Taipeie v EU a Belgii
Slovenský institut v Paříži
Maďarský institut v Paříži
Francouzský institut v Bukurešti 
Polský institut v Bukurešti
DAFilms

Zdroj: TS