Jubilejná Divadelná Nitra sa začína už o pár dní, privíta európsku aj slovenskú divadelnú špičku!

O strete Východu a Západu, o hľadaní domova, o osamelosti súčasného človeka, o dedičstve minulosti aj svedomí, ale aj o radosti z umenia budú vypovedať inscenácie jubilejného 25. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Špičkové európske a slovenské divadlo sa v jednom meste stretne už od 23. do 28. septembra 2016. Diváci budú môcť počas 6-dňového divadelného sviatku zažiť až 16 predstavení kvalitného divadla na 4 festivalových javiskách, ako aj 60 podujatí v sprievodnom programe v uliciach Nitry a v rôznych kultúrnych inštitúciách. V hlavnom programe sa predstaví 11 inscenácií uznávaných tvorcov, ale aj vychádzajúcich hviezd z Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Poľska, Švédska, resp. Iraku, Ukrajiny a Slovenska a jedna inscenácia v rámci Festivalu Plus. Tvorcovia zo 7 krajín nastolia prostredníctvom unikátnych divadelných výpovedí otázku Óda na radosť?, ktorá je mottom tohtoročného festivalu, s podtitulom (minulosť – prítomnosť – budúcnosť).

Na Divadelnej Nitre 2016 bude hosťovať pätica domácich diel. Do hlavného programu ich vybrala teatrologička Dáša Čiripová, ktorú si Divadelná Nitra tento rok zvolila za kurátorku slovenského programu. „Slovenská sezóna 2015/2016 ponúkla dôkazy, že aj divadlo, ak chce, dokáže reagovať na aktuálne dianie v krajine, a to buď cez prizmu historickú, alebo priamo prostredníctvom pomenovania naliehavého sociálno-politického problému,“ povedala Dáša Čiripová. Počas roka si pozrela 50 diel a pri výbere sa sústredila na tituly, ktoré napĺňajú tému festivalu a venujú sa reflexii našej nedávnej minulosti, prítomnosti a možnej budúcnosti. Slovenský program sa podľa kurátorky sústredí na výpovede o dnešnej dobe neistoty a neukotvenosti (v dielach Opernball a Hamlet je mŕtvy – Faust je hladný), prostredníctvom autentických a osobných príbehov smeruje k silnému spoločenskému odkazu a upozorňuje na hroziace extrémistické tendencie v celej Európe (v dielach Solo lamentoso a Vtedy v Bratislave). A odhaľuje aj nelichotivú, ale pravdivú stránku našej slovenskej identity a slovenskej povahy v inscenácii Jama deravá.

Festivalovým divákom sa predstaví Slovenské komorné divadlo Martin s dramatizáciou autobiografického románu Žo Langerovej VTEDY V BRATISLAVE, ktorý sa stal v roku 2007 Knihou roka. Osud židovskej intelektuálky a niekdajšej marxistky Žo Langerovej, ktorej život bol nezmazateľne ovplyvnený hlbokým komunizmom 50. rokov, jedinečne stvárňuje Jana Oľhová v réžii Patrika Lančariča.

Divadlo Astorka Korzo ´90 príde do Nitry s autorským dielom Michala Vajdičku JAMA DERAVÁ. Pod jeho vedením sa Zuzana Kronerová, Anna Šišková, Zuzana Konečná, Rebeka Poláková, Boris Farkaš, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Marián Miezga, Juraj Kemka, Róbert Jakab a Lukáš Latinák budú na scéne pýtať okrem iného: „Slovensko… aká je tá naša krajina? Aký je typický Slovák a aká je typická Slovenka? Je u nás bezpečne? Ako to vyzerá v našich úradoch? Vieme sa dovolať spravodlivosti? A teda, ako sa nám žije na Slovensku?“

solo-lamentoso

Z repertoárových divadiel bude na Divadelnej Nitre účinkovať domovské Divadlo Andreja Bagara v Nitre s inscenáciou HAMLET JE MŔTVY – FAUST JE HLADNÝ v réžii Svetozára Sprušanského a Braňa Holička. Dva texty súčasného svetoznámeho rakúskeho autora Ewalda Palmetshofera v réžii dvoch odlišných režisérskych osobností kriticky zachytávajú prázdnotu života súčasných tridsiatnikov.

Z nezávislej slovenskej scény budú na Divadelnej Nitre 2016 hosťovať aj dve výnimočné tvorkyne a performerky s ich novými inscenáciami.

Režisérka, autorka, performerka a herečka v jednej osobe –  experimentátorka Sláva Daubnerová – uvedie SOLO LAMENTOSO, dielo vychádzajúce z reálneho príbehu o žene, ktorá proti susedom bojovala hlasným púšťaním jednej a tej istej árie spievanej Placidom Domingom celých 14 rokov. „Spievajúci dom“ použila umelkyňa vo svojom sólovom predstavení, aby divákovi položila otázky o hraniciach ľudskosti, fungovania človeka – outsidera a o možnom zrode extrémizmu.

Choreografka Petra Fornayová prinesie tanečnú performanciu OPERNBALL. Hlavnou inšpiráciou sa jej stal slávny bál Viedenskej štátnej opery, ktorý autorka použila ako metaforu uzavretého systému, spoločnosti, ktorá vyznáva istú zvláštnu hierarchiu a prekrútené hodnoty. V inscenácii prepojí tanec, hudbu, videoart a slovenskú súčasnú poéziu.

Až päť zahraničných súborov zo šiestich sa na Slovensku objaví po prvý raz – a Divadelná Nitra aj tento rok napĺňa tendenciu vyhľadávať a slovenskému publiku prinášať nielen medzinárodne uznávané súbory, ale aj nové mená menej známe v divadelnom svete. V hlavnom programe sa tak predstavia súbory počnúc legendárnym nemeckým kamenným divadlom Münchner Kammerspiele cez francúzsky súbor Compagnie Du Zieu, ktorý vystúpil na prestížnom festivale v Avignone, až po nám úplne neznáme iracko-švédske zoskupenie Iraqi Bodies.

Divadelnú Nitru 2016 otvorí 23. septembra 2016 kultové nemecké divadlo Münchner Kammerspiele z Mníchova, ktoré bude na Slovensku vystupovať po prvý raz. Prinesie grotesku PREČO PÁNA R. POSTIHOL AMOK? mladej režisérky Susanne Kennedy, ktorú v roku 2013 vyhlásil prestížny nemecký divadelný časopis Theater heute za Objav roka v oblasti réžie. Inscenácia, ktorá vykresľuje príbeh celkom priemerného pána R. a je presnou diagnózou dnešnej európskej strednej triedy, vyvolala medzi divákmi aj v nemeckej kritike búrlivé diskusie. Režisérkin rukopis je totiž extrémny a v dnešných časoch vzácne originálny. Najmarkantnejším režijným postupom je, že zvuk ľudského hlasu ide na plejbek. Herci sú uväznení v silikónových maskách a pripomínajú tak akési zvláštne, neživé, nainštalované bábky, ktoré otvárajú ústa, kým ich dialógy sú nahrané amatérmi so všetkými chybami a  nedokonalosťami, ktoré pri nahrávke vznikli.

Záver jubilejného 25. ročníka Divadelnej Nitry bude patriť francúzskej inscenácii ZRAZU NOC, ktorá na Divadelnú Nitru zavíta po vystúpení na najprestížnejšom divadelnom festivale v Avignone. Dvojica Nathalie Garraud a Olivier Saccomano zo zoskupenia Compagnie Du Zieu prinesie v unikátnom spracovaní výsostne aktuálne témy, ktoré v súčasnosti rezonujú celou Európou – globálne epidémie, prisťahovalectvo a hrozba terorizmu. Nitrianske javisko sa premení na vyšetrovaciu sálu na veľkom európskom letisku, kde sa ocitá niekoľko cestujúcich a lekár, pôvodom Maročan, po tom, čo v lete do Istanbulu záhadne zomrel jeden z cestujúcich arabského pôvodu.

Za objav posledných rokov na európskej scéne možno pokladať  ženský orchester šiestich hudobníčok a speváčok Dakh Daughters Band, ktorý sa po vystúpení na kyjevskom námestí Majdan stal jedným zo symbolov odporu proti potláčaniu demokracie v Ukrajine. Odvtedy hosťuje na mnohých európskych javiskách a na Divadelnú Nitru zavíta s kabaretným predstavením RUŽE (réžia: Vlad Troicki), ktoré zožalo mimoriadny úspech aj na prestížnom festivale Wiener Festwochen 2016. Počas politicky a občiansky angažovaného divadelného koncertu, v ktorom umelkyne vystriedajú viac ako desiatku hudobných nástrojov a viaceré hudobné štýly  od ukrajinskej ľudovej hudby po punk rock, budú volať po mieri, láske a slobode.

Cenou českej divadelnej kritiky za rok 2015 ovenčená inscenácia VYPOČUTIE (réžia Ivan Krejčí) patrí k tomu najlepšiemu v českej činohre v poslednom čase. Aj preto nemôže táto výpravou skromná a svojou témou závažná inscenácia Komorného divadla Aréna z Ostravy chýbať na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. V centre hry stojí nacistický pohlavár, jeden z hlavných organizátorov holokaustu, vojnový zločinec Adolf Eichmann. Vynikajúco ho stvárnil Marek Cisovský, za čo dostal Cenu divadelnej kritiky za rok 2015 v kategórii Mužský herecký výkon. Inscenácia hovorí o tom, aký dosah mali rozhodnutia Adolfa Eichmanna na obyvateľov Protektorátu Čechy a Morava a Slovenského štátu. Nevypovedá však len o dejinách holokaustu, ale zároveň o nanajvýš aktuálnej téme nenávisti k „druhému“, o xenofóbii a rasizme, ktoré sa druhou svetovou vojnou neskončili.

Neznámym, no o to unikátnejším zjavom v hlavnom festivalovom programe bude iracko-švédsky súbor Iraqi Bodies. Jeho členovia ušli z vojnou postihnutej krajiny, aby si zachránili život. Na Divadelnú Nitru prinesú inscenáciu PILIERE KRVI irackého režiséra Anmara Tahu, ktorý vo Švédsku požiadal o azyl po tom, čo bol v Iraku postrelený. V sugestívnom diele na hranici tanca a fyzického divadla budú tanečníci hovoriť o smrti a zabíjaní, polemizovať s východnými vojnovými konfliktami či fundamentalistickými tendenciami v európskych krajinách. Dramatické udalosti v rodnej krajine poznačili nielen ich osobný život, ale výrazne a zásadne ovplyvnili aj ich tvorbu.

Mladé a avantgardné umenie si budú môcť diváci užiť počas divadla-videoinštalácie s názvom KANTOR DOWNTOWN z dielne Teatr Polski Bydgoszcz. Po sto rokoch od narodenia jedného z najvýznamnejších tvorcov východoeurópskej divadelnej avantgardy Tadeusza Kantora sa mladí poľskí divadelníci prostredníctvom originálne pre projekt nakrútených videorozhovorov vracajú k spomienkam aj snom hviezdnych osobností z americkej undergroundovej kultúry 70. a 80. rokov.

V rámci sekcie Festival PLUS opätovne na Svätoplukovom námestí postaví svoje šapitó domáce Teatro Tatro, aby v ňom uviedlo novú inscenáciu na námet diela veľkého ruského básnika Daniila Charmsa s názvom CIRKUS CHARMS v réžii Ondreja Spišáka. Režisér tu naplno využil poéziu, vtip aj absurditu, ktorá je vlastná dielu Daniila Charmsa a podčiarkol bezhraničnú surreálnosť, grotesknosť aj mystiku jeho textu. Magické predstavenie je určené veľkým i malým divákom, dospelým, ale najmä deťom.

Pre deti pripravil festival aj mnohé iné podujatia – predstavenia, tvorivé dielne a atrakcie. FysioART z Prahy pride s umelecko-pedagogickým projektom so sociálnym presahom MEDZI NAMI na tému domova, pred Divadlom Andreja Bagara vznikne Zóna radosti, na námestí sa v rámci projektu Darujem ti tulipán odohrá integračný tvorivý workshop Tulipán pre deti z Iraku.

V programe nechýba druhová i žánrová rozmanitosť – od grotesky (Prečo pána R. postihol amok?) cez viac i menej klasickú činohru (Zrazu noc, Vypočutie, Hamlet je mŕtvy – Faust je hladný, Vtedy v Bratislave), politický kabaret (Ruže, Jama deravá), tanečné pohybové či fyzické divadlo (Piliere krvi, Solo lamentoso, Opernball) až po divadlo–videoištaláciu (Kantor downtown) či dokonca cirkus (Cirkus Charms).

Na Divadelnej Nitre už tradične nebude chýbať bohatý sprievodný program. Odohrávať sa bude na rôznych miestach v Nitre – na námestí a pešej zóne, v synagóge, v knižnici, krajskom osvetovom stredisko, v galérii, v múzeu, v oboch nitrianskych divadlách, na školách, na pódiách pod holým nebom aj v kontajneri na námestí či výkladoch obchodov.

Hlavným dejiskom bude rovnako ako po minulé roky námestie pred Divadlom Andreja Bagara, ktoré sa premení na iné_námestie – priestor pre umenie aj príjemnú relaxačnú zónu. Na návštevníkov čaká vyše 60 pouličných predstavení, performancií, výstav, filmov, koncertov, dielní, diskusií a rôznorodých tvorivých aktivít pre rodičov s deťmi pod názvom Zóna radostí. Téma festivalu Óda na radosť? zaznie aj v hudobných vystúpeniach a vo výtvarných dielach vytvorených priamo pre festival.

Sprievodnému programu bude tento rok dominovať medzinárodná výstava Newrope, ktorú pripravila v historicky prvej spolupráci s Divadelnou Nitrou Nitrianska galéria. Pod kurátorským dohľadom Omara Mirzu sa na výstave predstavia dve desiatky súčasných umelcov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Čiech, ale aj z Francúzska, Rumunska, Bulharska, dokonca z USA a Kanady. Diela, ktoré trefne reagujú na súčasné dianie v Európe, a ktoré sa pýtajú, čo môžeme urobiť preto, aby nám neznela namiesto ódy na radosť óda na smútok, vznikli „na objednávku“ nitrianskej výstavy a mnohé z nich budú úplne po prvý raz vystavené práve v Nitre. Výstava, ktorá prezentuje všetky výtvarné druhy od kresby, maľby, fotografie cez sound art, video, sochu a objekt až po inštaláciu, happening a intervencie do verejného priestoru, sa otvára 22. septembra 2016. Originálnym spôsobom sa návštevníkom predstaví počas celého festivalu a najmä počas obľúbenej Bielej noci 24. septembra 2016 a v Nitrianskej galérii potrvá až do 13. novembra 2016.

Pri príležitosti osláv 25. výročia založenia festivalu budú v programe Divadelnej Nitry aj špeciálne podujatia, ako napríklad výstava plagátov z 25 ročníkov Divadelnej Nitry Plagáty DN 25 (od 8. 9. už v Galérii MLYNY Nitra), výstava fotografií inscenácií z jednotlivých ročníkov FOTO DN 25, „izba festivalových spomienok“ pod názvom Nostalgia DN 25.  Vrcholom bude prezentácia dvojjazyčnej publikácie ... túžba živá po kráse / Medzinárodný festival Divadelná Nitra 1992 – 2016, ktorú vydáva Asociácia Divadelná Nitra a Divadelný ústav Bratislava.

Spoločne s programom jubilejného ročníka sa súčasťou hlavného programu počas 25 rokov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra stalo 379 inscenácií, z toho 227 zahraničných a 152 slovenských. Svoje diela tu uviedlo 280 režisérskych osobností. Hlavný program za 24 ročníkov navštívilo 132 558 ľudí, sprievodný program, pozostávajúci so stoviek výstav výtvarného umenia, koncertov, filmových projekcií, odposluchov rozhlasových hier a poézie či prehliadok pouličného divadla, zasa 154 572 divákov.

Vstupenky na Divadelnú Nitru 2016 si možno kúpiť online na www.predpredaj.sk a v pokladnici Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Záštitu nad festivalom prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister kultúry SR Marek Maďarič, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Všetky aktuálne informácie nájdete na: www.nitrafest.skwww.facebook.com/divadelna.nitra

DN25vizualov

Zdroj: Divadelná Nitra