Otvorenie výstavy je spojené aj s prezentáciou rovnomennej knihy Kamčatka (120 strán textu viac ako 250 farebných fotografií, vydalo v roku 2012 vydavateľstvo Press Print Košice)
Rudolf Schuster precestoval stovky kilometrov po atraktívnom území panenskej prírody, plnom vulkánov, gejzírov, zaujímavej flóry i fauny. Toto územie charakterizoval ako “posledný zachovaný kút našej modrej planéty s nedotknutou prírodou“. Na Kamčatke opäť zaujali R. Schustera medvede, ku ktorým prechováva osobitný vzťah (dosiaľ mu vyšla okrem iných cestopisov aj kniha s názvom Churchilské medvede). Až do tej miery, že počas pobytu v snahe získať čo najhodnovernejšie snímky sa dostal takmer do bezprostredného kontaktu s medveďom. Stretnutie sa našťastie skončilo bez akýchkoľvek následkov, ale podľa slov cestovateľa „v tej chvíli som pocítil, čo znamená, keď sa vlasy na hlave zježia od strachu“.
Cesta do ďalekého sveta Kamčatky, vzdialenej od nás 11 časových pásiem, bola motivovaná aj osudmi Mórica Beňovského, slovenského dobrodruha, cestovateľa a kráľa Madagaskaru, ktorý sa dostal v 18. storočí. na Kamčatku ako cársky vyhnanec. R. Schuster šiel aj po jeho stopách.
Výstava fotografií je dokladom cestovateľskej vášne, snahy po poznaní, fotografickej zručnosti, nápaditosti i výtvarného videnia. Tieto faktory sa nachádzajú vo všetkých jeho doterajších desiatich cestopisoch a fotografických kompletoch, ku ktorým sa radí aj publikácia Kamčatka. R. Schuster má cestovateľskú vášeň v génoch. Jeho otec i strýko už v tridsiatych rokoch minulého storočia vycestovali do Brazílie k Indiánom, kde nakrúcali za mimoriadne náročných podmienok film o živote, zvykoch a kultúre tohto etnika.
Výstava bude otvorená pre verejnosť od 4. mája 2012 do 27. mája 2012.
Zdroj: Slovenké národné múzeum
Publikoval: Redakcia GREGI.NET