V Banskej Bystrici v rámci Noci divadiel a Klubového povstania pokrstí domáca kapela Clube de esquiar svoj tretí album v sobotu 18. novembra o 21:00 v Divadle Štúdio tanca. Obľúbený formát 2v1 spojí opäť živú hudbu s tancom medzinárodného súboru.
Tentokrát sa predstaví unikátna banskobystrická kapela bratov Havlíkovcov hrajúca post-rock s prvkami (brazílskeho) jazzu. „Nedávno sme sa vrátili z New Yorku, no cestou späť sme zahrali ešte jeden koncert v Berlíne. To sme netušili, že si s domácou flautistkou Martinou a basgitaristom Davidom z Malorky natoľko sadneme, že ich prizveme odohrať aj náš krst v Banskej Bystrici! O to symbolickejší sa stáva názov nášho tretieho albumu BERLIM,“ uvádza Juraj Havlík, ktorý pre Clube de esquiar na gitare skladá vlastnú hudbu s textami lisabonského básnika Fernanda Pessou v pôvodnej portugalčine.
Hoci je kapela Clube de esquiar od svojho vzniku v roku 2017 inšpirovaná predovšetkým brazílskou hudbou, pobyt bubeníka Jakuba Havlíka v nemeckom hlavnom meste výrazne ovplyvnil koncept nového albumu: „Je to kultúrne mesto, zažil som tu úžasné koncerty, mnohé smerodajné pre náš nový album. Ten je kratší ako predošlý, ale verím, že o to intenzívnejší a ucelenejší. Juraj v ňom nahral viacero paralelných gitár, vrátane nosnej bezpražcovej basgitary, čo bol jeho dávny sen. Na krste v divadle budeme preto hrať až šiesti hudobníci,“ dopĺňa Jakub. Spolu s ďalšími šiestimi tanečníkmi sa tak na javisku stretne až 12 vystupujúcich, z ktorých polovica pochádza z Malajzie, Guatemaly, Kostariky, Malorky a Nemecka. Navyše nebudú chýbať ani projekcie „kapelného“ vizuálneho umelca Mariana Vredíka, známeho nielen zo spoluprác s ďalšími slovenskými kapelami a hudobníkmi.
Tretí album s názvom BERLIM bol nahratý, mixovaný a mastrovaný Róbertom „Vigom“ Vigašom v štúdiu Zvukolam production v Rudlovej v Banskej Bystrici od roku 2021, pričom vychádza opäť vo vydavateľstve Rieka. Jeho prvú skladbu (https://www.youtube.com/watch?v=6EtBz-FM0dI) s inštrumentálnym úvodom s dvomi paralelne hrajúcimi bezpražcovými gitarami otvára spievaná báseň až v refréne:
Vysoké nebo, vysoké nebo,
povedz, prečo len tak vysoko si?
Či nesieš pre mňa lásku so sebou,
len trochu nadol, trochu nadol zíď.
Doteraz do slovenčiny nepreložené básne Fernanda Pessou pre booklet albumu preložila prekladateľka Zuzana Brakociová, ktorá stojí napr. za festivalom Lusofest Brno, ktorý šíri kultúru portugalsky hovoriacich krajín. V booklete nájdete aj kľúč na rozlúštenie významov všetkých vrstiev obalovej kolážovej grafiky, ktorú navrhol sám Jakub Havlík. Symbolicky sa v nej v nadväznosti na druhý album opakuje dodávka VW, avšak tentokrát nie z brazílskej, ale z berlínskej ulice.
Krst nového albumu autentickej banskobystrickej kapely si rozhodne netreba nechať ujsť, a to nielen z dôvodu neopakovateľnej hudobno-tanečnej zostavy. Návštevníkom sa možno podarí zistiť, čo chceli autori albumu presne povedať prvými riadkami bookletu: „Niektoré skladby vznikli pred a niektoré po ceste do Berlína na koncert umelca, ktorého hudba je slávna, ale napriek tomu dobrá… Doniesli sme si telecaster, začala pandémia a Jakub sa vrátil do toho mesta žiť. A potom prišla Amálka. Berlín je v portugalčine Berlim.“
Odkaz na koncert: https://www.studiotanca.sk/event-detail/65377d74a2ec3d078cf6a7cb/?lang=sk_SK
FB odkaz na koncert: https://www.facebook.com/events/885822609663450
FB odkaz na kapelu: https://www.facebook.com/clubedeesquiar
Zdroj: TS