Sú to už ocenené filmy ako Nesvadbovo Eriky Hníkovej, dokument o Zemplínskych Hámroch a ich starostovi, ktorý sa nemieni nečinne prizerať vymieraniu svojej obce; záverečný diel trilógie Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi Nickyho rodina, či portrét architekta a „otca ázijských mrakodrapov“ Ladislava Hudeca s názvom Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša.
Súťaží taktiež nový cestopis oceňovaného Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, tentoraz z prostredia národného parku na ostrove Réunion v Indickom oceáne. Film Celý svet je úzky most Dušana Hudeca sa venuje životu Jossiho Steinera, ktorý po vojne emigroval do Izraela, aby sa po rokoch vrátil do Košíc a stal sa „rabínom z ľudu“. Život významného sochára Franza Xavera Messerschmidta sleduje hraný dokument Petra Dimitrova Čas Grimás.
Druhou slovenskou sekciou je Čo dom dal. Okrem iných v nej budú premietnuté filmy Cigán Martina Šulíka a Čerešňový chlapec Stanislava Párnického, príbeh uznávaného herca (Milan Kňažko), ktorý po infarkte a amnézii znovu spoznáva svoju minulosť. Tento film bude mať na festivale premiéru.
V rámci sekcie budú uvedené i štyri diely z cyklu autorských dokumentov Slovenské kino na rôzne témy týkajúce sa slovenskej kinematografie. Samostatné bloky študentských filmov majú Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Nachádzajú sa medzi nimi i filmy podporené Audiovizuálnym fondom: autorský animovaný film oceňovaného Petra Budinského tWins, dokument Petra Kováčika Druhý život o fenoméne Second Life, hravý film Csabu Molnára Posledné dni Ľudovíta Štúra o rôznych výkladoch histórie (všetky tri VŠMU) a Strašiak Alžbety Gavendovej o človeku, ktorý sa venuje výrobe poľných strašiakov (AU). Ďalším premietaným študentským filmom sú Cagey Tigers slovenského režiséra študujúceho na FAMU Aramisovu.
V sekcii Cinematik Jr., ktorá je venovaná najmenším divákom, budú uvedené tri diely z animovanej série Ovce.sk. Tá si dáva za cieľ vychovávať ich v otázke bezpečnosti pri používaní nových technológií a nových médií.
Podporu na distribúciu získali aj tri zahraničné filmy, z toho dva sa nachádzajú v hlavnej súťaži festivalu Meeting Point Europe. Sú to dva britské filmy: odľahčená vzťahová dráma Ďalší rok slávneho Mika Leigha a debut Christophera Morrisa, komédia Štyri levy. Tretím podporeným filmom je austrálske Kráľovstvo zverstiev Davida Michôda, ocenené hlavnou cenou i na prestížnom festivale nezávislých filmov Sundance 2010.
Zdroj: Cinematik
Publikoval: Redakcia GREGI.NET