Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie pripravil na začiatok februára (3. – 7. 2. 2016) historicky prvé kompletné uvedenie sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča na Slovensku. Pätnásť skladieb ruského klasika hudby 20. storočia, ktorý koexistoval v krehkej symbióze s totalitným režimom, zaznie v priebehu troch dní a počas piatich koncertov vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu v podaní renomovaného britského súboru Brodsky Quartet.
„Kto chce počuť, počuje. Všetko som vyjadril hudbou.“ D. Šostakovič
Dmitrij Šostakovič (1906–1975) sa ako najvýraznejší a režimom exponovaný predstaviteľ sovietskej kultúry musel vyrovnávať s intenzívnymi osobnými a umeleckými tlakmi, ktoré zvlášť v období stalinizmu prepožičali jeho životu charakter existencionálnej drámy. Aj po 110 rokoch od skladateľovho narodenia priťahuje jeho hudba emocionálne silným spojením pátosu, tragiky a výrazovej hĺbky so sarkazmom, groteskou a zašifrovanými odkazmi. Kým známejšie symfónie sú verejným obrazom tvorcu, 15 sláčikových kvartet z obdobia medzi rokmi 1938 – 1974, predstavuje podľa Šostakovičovej manželky Iriny denník skladateľovej duše.
Bratislava – Amsterdam
„Uvádzanie tohto náročného kompletu nie je ani vo svete úplnou samozrejmosťou. Myslím, že to bude vzrušujúci a veľmi emocionálny zážitok, na ktorý sa osobne veľmi teším,“ povedal pre Konvergencie prvý huslista Brodsky Quartet Daniel Rowland (www.danielrowland.com), ktorý je tiež vyhľadávaným sólistom a pôsobí aj ako profesor na prestížnej londýnskej Royal College of Music. Brodsky Quartet (www.brodskyquartet.co.uk) existuje od roku 1972 a na svojom konte má 50 nahrávok a viac než 2000 koncertov. Vďaka spolupráci s Paulom McCartneym či Björk je súbor známy aj mimo klasickej hudby. Kvartetá Dmitrija Šostakoviča patria od začiatku medzi jeho repertoárové špeciality. Tretie bolo medzi prvými dielami, ktoré britskí hudobníci naštudovali. V 70. rokoch 20. storočia, kedy v západnej Európe neboli všetky skladateľove kompozície rovnako dostupné, si hudobníci museli party 11. kvarteta prepísať z nahrávky (!) Úspešné uvedenie všetkých Šostakovičových kvartet koncom 80. rokov v londýnskej Queen Elizabeth Hall viedlo k ponuke vydavateľstva Teldec nahrať tieto diela ako celok prvýkrát na CD. Okrem Bratislavy uvedie Brodsky Quartet komplet Šostakovičových kvartet len v amsterdamskom Muziekgebouw, kde celý cyklus nahrá live pre známe vydavateľstvo Chandos. Skutočnosť, že Šostakovičove kvartetá sú od vzniku telesa stabilnou súčasťou jeho repertoáru, sa v interpretácii prejavuje v hĺbke ponoru do skladateľovej poetiky a v intenzite poslucháčskeho zážitku, o čom svedčí i kritika uverejnená v britskom denníku The Guardian (2014): „Šostakovičove kvartetá patria už dlhú dobu medzi základné kamene repertoáru Brodsky Quartet. (…) V hre hudobníkov bolo cítiť prežitie skladateľovho zápasu s morálnymi a filozofickými otázkami, ich aktuálnosť podčiarkla rozvážnosť interpretácie. Schopnosť komunikovať odkaz týchto diel na viacerých úrovniach, pričom ich esenciálnymi kvalitami ostávajú ľudskosť a virtuozita, sú prísľubom trvalých zážitkov z celého cyklu.“
Nielen kvartetá
Špeciálna zimná edícia Konvergencií začala už v januári čítaním úryvkov z knihy Solomona Volkova Svedectvo. Pamäti Dmitrija Šostakoviča v podaní známeho slovenského herca Roberta Rotha. „Boli sme príjemne zaskočení veľkým záujmom, budeme veľmi radi, keď si ľudia na tento projekt nájdu čas aj vo februári. Je to totiž naozaj niečo, čo neuvidíte ani vo Viedni, Budapešti či v Prahe,“ povedal o podujatí v bratislavskom Artfore pre Denník-N umelecký riaditeľ Konvergencií, violončelista Jozef Lupták. Festival ponúkne pred trojdňovým maratónom Šostakovičových kvartet (3 dni / 5 koncertov / 7 hodín hudby) ako bonus ešte špeciálny koncert: 3. februára o 19.00 hod. vystúpia v Slovenskom rozhlase Daniel Rowland (husle), Milan Paľa (husle), Simon Tandree (viola), Jozef Lupták (violončelo) a Nataša Kudritskaja (klavír), ktorí spolu uvedú Šostakovičovo Klavírne trio č. 2 e mol op. 67 a Klavírne kvinteto g mol op. 57.
Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.
Viac informácií o podujatí na www.facebook.com/konvergencie
Zdroj: Konvergencie