Bratislavská aktivistická skupina /BASS AI/ pokračuje v sérii úspešných koncertov za ľudské práva. 20.marca si aktivisti a aktivistky diskusiou a komorným koncertom pripomenú Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii.
Princíp rovnakého zaobchádzania, či nediskriminácie je zakotvený v mnohých zmluvách a je súčasťou mnohých deklarácii. Napriek tomu, rasizmus a diskriminácia ostáva najrozšírenejším ľudskoprávnym problémom v celej Európskej Únii. „Videli sme, čo rasizmus spôsobil Európe v minulosti, najmä v 20tom storočí. My, mladí ľudia, aj keď sme to nezažili, nesieme historickú zodpovednosť za riešenie dôsledkov rasizmu, ktorý sa objavuje aj dnes a ovplyvňuje životy tisícky ľudí,“ hovorí Dominika Oravcová, koordinátorka Bratislavskej aktivistickej skupiny Amnesty International.
Spomienku na Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii, ktorý si svet pripomína 21.marca, odštartujeme diskusiou o 19h v bratislavskej čajovni Chillout garden. Diskutovať budeme na tému, prečo sa z nás stávajú extrémisti a extrémistky, a prečo tento spoločenský jav aktuálne prerastá do politického mainstreamu. Hosťami diskusie budú Pavol Draxler, nezávislý expert Európskej komisie pre radikalizmus a extrémizmus a bývalý predseda Komisie pre koordináciu postupu proti extrémizmu na Ministerstve vnútra SR a filozof, psychológ a člen občianskeho združenia Utópia, Peter Nedoroščík.
Po diskusii vás pozývame na koncert talentovanej bratislavskej skupiny Genius Locci, ktorá si pre vás pripravila akustický set. K sesterskej dvojici Kery a Ely Kisovej, sa pridá celá zostava hudobníkov, ktorí obohatia koncert o basu, či husle. Melodické anglické rôznorodé texty kapely si už našli svojich poslucháčov, a tešia sa čoraz väčšej obľube. Kapela okrem iného už hrala na festivale Waves, či bola predskokanom britského speváka Toma Odella.
Amnesty International dokumentuje ako konkrétne politiky a ich neuplatňovanie v praxi diskriminuje etnické, či sexuálne menšiny v Európe aj vo svete. Jedným z prípadov je novinárka Elena Klimovová z Ruskej federácie, ktorá bola v januári tohto roka odsúdená za propagandu LGBTI. Elena založila projekt Deti 404, ktorého cieľom bola podpora mladých ľudí, ktorí čelia diskriminácii. Za to bola uznaná vinnou z „propagandy netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými“ a dostala pokutu.
Súčasťou podujatia Bratislavskej aktivistickej skupiny bude preto podpisová akcia na podporu tejto väzenkyne svedomia. „Spolu s Vami budme žiadať, aby Elena Klimovová nebola prenasledovaná, a aby Rusko zrušilo „zákon o LGBTI propagande„, dodáva koordinátorka skupiny Dominika Oravcová.
Zdroj: AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO