Priaznivci ruskej kultúry si v prvej polovici novembra určite prídu na svoje. Trojica slovenských miest bude totiž hostiť medzinárodný kultúrny festivalu „Kvety Ruska“. 5. ročník tohto podujatie sa bude konať v Bratislave, Trnave a Košiciach od 4. do 15. novembra 2015.
Festival oficiálne odštartuje vo štvrtok 5. novembra v bratislavskom Zichyho paláci, galakoncertom klasickej hudby v podaní mladých talentov Ruska. Okrem toho festival prinesie viaceré okrúhle stoly, výstavy bábok – marionet, výstavy detskej kresby, či tvorivé dielne hereckého umenia i klasického tanca.
Okrem najväčších súčasných talentov ruskej kultúry sa na festivale predstavia aj viacerí oceňovaní umelci a súbory či laureáti ruských aj medzinárodných súťaží. Medzi najväčšie „ťaháky“ bude patriť Novgorodské divadlo pre deti a mládež „Malyj teatr“, ale aj hviezda Mariinského divadla, Vladimír Škljarov, či Andrej Šimko, popredný predstaviteľ ruského divadelného a filmového herectva, člen Alexandriiského divadla.
Program festivalu je inšpirovaný základným princípom Deklarácie OSN o medzinárodnej spolupráci – šírenie poznania, podpora rozvoja talentov a obohatenie odlišných kultúr. Pozornosť projektu je zameraná na najtalentovanejšie deti v oblasti hudby a výtvarného umenia a v sfére tvorivej a estetickej výchovy v Ruskej federácii.
Program festivalu:
Od 4. do 7. novembra sa v Bábkovom divadle v Košiciach (Tajovského 4) bude konať interaktívna výstava „Marionety Demmeniho divadla“ – Petrohradského štátneho divadla marionet E. S. Demmeniho. Diváci si budú môcť pozrieť ako „zlatý poklad“ zbierku autorských divadelných bábok, ktoré v Petrohrade nazývajú „veľkou zbierkou malého divadla.“ Medzi exponátmi nájdu záujemcovia populárne európske postavičky Maxa a Mórica z roku 1925, postavy z poviedky Nikolaja Gogoľa „Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili“ (1929), bábky umelca Ivana Pavloviča z predstavenia „Rozprávka o mŕtvej cárovnej a siedmich bohatieroch“ (1937), bábky z estrádneho vystúpenia Eugena Demmeniho „Anna a Vronský“ (1938), bábky umelkyne Márie Artjuchovej z hry „Veselé panie z Windsoru“ (1947), ako aj bábky z ruskej ľudovej rozprávky o Pampúšikovi (2010). Návšteva výstavy umožní divákom interaktívne stretnutie s profesionálnymi bábkohercami.
Od 4. do 15. novembra sa v Bábkovom divadle v Košiciach (Tajovského 4) uskutoční výstava detskej výtvarnej tvorby „Rusko očami detí“. Najlepšie práce žiakov umeleckých škôl z rôznych regiónov Ruska vybrali skúsení znalci umenia. Kresby rôznych štýlov, žánrov a techník zjednocujú „úvahy“ na tému vlasti – scenérie rodných miest, zátišia domova, ilustrácie obľúbených kníh a mnoho ďalších zobrazení.
5. novembra o 10:00 bude v Medzinárodnom dome umenia pre deti „Bibiana“ (Panská 41) okrúhly stôl na tému sociálno-kultúrnej a voľnočasovej výchovy detí.
5. novembra o 13:00 sa v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave (Fraňa Kráľa 2) uskutoční okrúhly stôl spojený s výmenou skúseností v oblasti metodiky vyučovania a štúdia ruského jazyka.
5. novembra o 18:00 v Zichyho paláci v centre Bratislavy (Ventúrska 9) bude oficiálne otvorenie V. medzinárodného festivalu umenia „Kvety Ruska“ – galakoncert klasickej hudby „Ruský suvenír“. V podaní mladých hudobníkov, laureátov a absolventov ruských i medzinárodných súťaží zaznie klavír, violončelo, ruský akordeón bajan, husle, flauta či netradičný nástroj marimba.
6. novembra o 9:30 sa v Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave (Gorazdova 20) bude konať stretnutie a tvorivá dielňa klasického tanca Vladimíra Škljarova – hviezdy Štátneho akademického Mariinského divadla, laureáta prestížnych medzinárodných súťaží a cien, držiteľa štipendia „Zegna – Mariinsky New Talent Awards“.
6. novembra o 14:00 na scéne štúdia Divadla Jána Palárika v Trnave (Trojičné námestie č.2) budú môcť diváci vidieť detské predstavenie „Maličké pocity“ v európskom štýle súčasného divadla v podaní Novgorodského divadla pre deti a mládež „Malyj teatr“, ktoré je členom Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ). Inscenácia „Maličké pocity“ režisérky a umeleckej vedúcej divadla Nadeždy Alexejevovej je zameraná na epizódy maličkého detského života, v ktorom sa skrýva celá paleta emócií, pocitov a zážitkov. Inscenácia bola súčasťou ruských národných divadelných prémií a festivalov „Zlatá maska“ a „Harlekýn“ a jej tvorcovia s ňou úspešne hosťovali vo Švajčiarsku, v Rakúsku a v Južnej Kórei.
6. novembra o 16:00 sa v divadelnej sále Bratislavského konzervatória (Tolstého 11) uskutoční stretnutie a tvorivá dielňa hereckého umenia za účasti Andreja Šimka – divadelný a filmový herec, laureáta Cárskoselskej umeleckej ceny, Ruskej národnej divadelnej ceny „Zlatá maska“ a Najvyššieho divadelného ocenenia Petrohradu „Zlatý soffit“, pedagóga Petrohradskej akadémie divadelného umenia a inštitútu Škola ruskej drámy Igora Gorbačova.
Program festivalu prezentujúci skutočné bohatstvo Ruska – mladé talenty, napomáha k vzájomnému kultúrnemu rozvoju a vzájomnému porozumeniu Slovenskej republiky a Ruskej federácie.
Zdroj: Ministerstvo kultúry Ruskej federácie