Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest 2016 navštívil rekordný počet divákov. O vyše tretinu viac návštevníkov ako minulý rok – celkovo až 12 547 filmových fanúšikov sa zúčastnilo mesačného festivalového maratónu v 10 slovenských mestách, počas ktorého sa premietlo 147 snímok na 249 projekciách. 23. ročník MFFK Febiofest sa uskutočnil od 17. marca do 16. apríla 2016 spolu v 14 kinách v Bratislave, v Trenčíne, Košiciach, Banskej Bystrici, Kežmarku, Prešove, Martine, Prievidzi, Trnave a Leviciach.
Celkovo si Febiofest oproti minulému roku pripísal nárast návštevníkov o 42 percent. V regiónoch navštívilo festivalové projekcie až 3340 divákov, čím sa návštevnosť oproti minulému roku zdvihla až o 82 percent. Na bratislavskú časť Febiofestu zavítalo 9207 divákov, teda o viac ako 31, 5 percenta.
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo naplniť hneď niekoľko z našich kľúčových cieľov pre tento rok: stabilizovať program, rozšíriť sprievodné podujatia a prilákať väčší počet divákov. A dúfam, že sa nám podarilo zviditeľniť klubový film a vrátiť tomuto pojmu zmysel. Záujem návštevníkov bol o viac ako tretinu vyšší než vlani a som veľmi rád, že najviac ľudí vyhľadávalo práve slovenské filmy,“ povedal umelecký riaditeľ Přemysl Martinek.
Divácky najúspešnejšou sekciou sa stala Slovenská filmová krajina, ktorá tento rok uviedla spolu 17 titulov, z toho až 10 premiér nových slovenských filmov. Spolu si ich pozrelo 3647 divákov, čo je oproti minulému roku o 88 percent viac divákov.
Na vrchole dominovala otváracia snímka Febiofestu 2016 – česko-slovensko-poľsko-francúzska snímka Ja, Olga Hepnarová, ktorú pred festivalovým obecenstvom osobne uviedla delegácia na čele s režisérskym duom Tomáš Weinreb a Petr Kazda, druhým najnavštevovanejším filmom bol dobrodružný česko-slovenský dokument Trabantom do posledného dychu Dana Přibána, ktorý mal na festivale špeciálnu premiéru a treticu uzatvára český dokument Mallory Heleny Třeštíkovej, ktorá bola jednou z hlavných hostí festivalu.
Na záverečnom ceremoniáli boli vyhlásené ocenenia súťažnej sekcie V strede Európy. Spomedzi 20 krátkych hraných, dokumentárnych a animovaných snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska hlavnú cenu získal a osobne si prevzal rakúsky režisér Bernhard Wenger za krátky dokument Rovnováha.
Hosťami festivalu boli špičková európska dokumentaristka, česká režisérka Helena Třeštíková, jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, jeden z najnekompromisnejších mladých filmárov 21. storočia, Španiel Albert Serra a vyše 80-ročný gruzínsko-francúzsky režisér Otar Iosseliani, ktorý si prevzal Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov za Prínos svetovej kinematografii. Všetci traja na pôde VŠMU uviedli aj masterclassy.
Výročnú cenu ASFK za Prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu si prevzal slovenský režisér Dušan Trančík a český kultový režisér Petr Zelenka, ktorý na festivale osobne predstavil svoju tvorbu v kompletnej retrospektíve.
Divákom sa predstavili snímky v sekciách Slovenská filmová krajina, Klubový film dnes, Zrkadlo minulosti, Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Klubový Jukebox, Filmový kabinet deťom, Kinoikon+ a novinkou v programe bola špeciálna sekcia Experimental
Už teraz sa môžu filmoví fanúšikovia tešiť na budúcoročný 24. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa v Bratislave uskutoční od 2. do 9. marca 2017 a ďalej poputuje do 10 slovenských miest.
Zdroj: Asosiácia Filmových Klubov