NINA získala cenu medzinárodnej kritiky FIPRESCI, čaká ju festivalová púť.

Z Filmového festivalu Varšava prišla dobrá správa – nový film Juraja Lehotského NINA získal na áčkovom festivale Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.   

Pre snímku, ktorá absolvovala svetovú premiéru na MFF v Karlových Varoch a následne sa dostala do oficiálneho výberu prestížneho MFF v Toronte, je to prvá cena na konte. „Mám veľkú radosť z ocenenia a teším sa, že film ide ďalej do sveta,” zareagoval režisér.

ZVEREJNENÉ NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE WARSAW FF: https://wff.pl/en/news/winners-of-33-wff  

Do slovenských kín vstúpila NINA 21. septembra 2017 v distribúcii spoločnosti Film Europe Media Company. Viaceré domáce kritiky ju vyzdvihli ako jeden z najlepších filmov v modernej histórii slovenskej kinematografie.

Hneď po svetovej premiére zaujala aj zahraničný trh a pod krídla si ju v medzinárodnom filmovom prostredí vzala francúzska spoločnosť Alpha Violet, v ktorej katalógu sú aj snímky ocenené napríklad na festivale v Cannes.

V týchto dňoch sa NINA predstavuje na juhoamerickom kontinente na 41. ročníku MFF São Paulo v sekcii Medzinárodná perspektíva. Je jedným z takmer 400 titulov, ktorý festival v hlavnom meste Brazílie uvádza až do 1. novembra 2017.

ZVEREJNENÉ NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE MFF SAO PAOLO: https://41.mostra.org/en/filme/9388-NINA

NINU neprehliadol ani najdôležitejší festival východoeurópskej kinematografie v Nemecku – 27. ročník FF Cottbus. Snímku o 12-ročnom dievčati, ktorého sveta sa otriasa v základoch pre rozvod rodičov, zaradil festival do súťažnej sekcie filmov pre mládež U18, o ktorej víťazovi rozhodne porota zložená zo žiakov z Nemecka, Poľska a Česka. Už 10. novembra 2017 snímku osobne na festivale uvedú hlavná predstaviteľka Bibiana Nováková a Petra Fornayová v úlohe jej filmovej mamy.

ZVEREJNENÉ NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE FF COTTBUS: https://www.filmfestivalcottbus.de/en/festival-en/program-en/programoverview/movie/898.html

NINA na jeseň zamieri aj na unikátny festival uprostred izraelskej púšte, na 5. ročník MFF Arava, ktorý prezentuje snímky s úspechmi zo slávnych festivalov. Film príde publiku osobne uviesť režisér Juraj Lehotský 12. novembra 2017.

ZVEREJNENÉ NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE IFF ARAVA: https://www.aravaff.co.il/en/Nina

Druhý hraný film Juraja Lehotského NINA rozpráva príbeh 12-ročného dievčaťa, ktorého svet sa otriasa v základoch. Otec a mama sa rozvádzajú, no tvrdia, že napriek ich rozchodu chcú pre ňu len to najlepšie. Ale zahltení nezhodami, akoby mysleli len na seba. Nina žije medzi ich hádkami, oboch má rada, ale nerozumie im, cíti sa opustená a oklamaná. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď však konflikty rodičov ohrozia jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

V hlavnej postave otca sa predstavil herec Robert Roth, veľký filmový debut v roli matky odohrala režisérka a choreografka Petra Fornayová a komplikovanú rolu hlavnej hrdinky Niny stvárnila Bibiana Nováková, ktorá si za svoj výkon vyslúžila ovácie aj od kritikov prestížnych filmových médií ako IndieWire či The Hollywood Reporter.

www.ninafilm.com
www.facebook.com/ninafilmsk
www.instagram.com/filmnina_jurajlehotsky/

Zdroj: TS