Nomináciám na národnú filmovú cenu Slnko v sieti dominujú filmy Učiteľka a Masaryk.

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) od roku 2004. Pôvodne bienále vlani zmenilo svoj štatút a vďaka rastúcemu počtu domácich filmov v kinodistribúcii udeľuje akadémia ceny každoročne. Tentoraz jej členovia a členky vyberali spomedzi 20 prihlásených snímok, nominácie si medzi seba v 15 kategóriách rozdelilo 10 titulov. Držiteľov a držiteľky cien spoznáme 7. apríla, kedy budú ich mená vyhlásené na slávnostnom večere v bratislavskej Starej tržnici a v priamom prenose na obrazovkách verejnoprávnej Jednotky. 

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu sa ušlo koprodukčnej slovensko-českej dráme Učiteľka (r. Jan Hřebejk), ktorá môže získať Slnko v sieti v 13 kategóriách, vrátane najlepšieho hraného filmu. Na päty jej šliape životopisná snímka Masaryk (r. Julius Ševčík), ktorá ovládla odovzdávanie cien Český lev u našich západných susedov, v ktorých koprodukcii film vznikol. O Slnko v sieti sa bude uchádzať v 12 kategóriách. Spolu s nimi sa o cenu za najlepší hraný film minulého roka uchádza titul Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ktorý vznikol dokonca v koprodukcii štyroch krajín a cenu si môže odniesť dohromady v 5 kategóriách. V počte nominácií za spomenutou trojicou nasledujú filmu Stanko (r. Rastislav Boroš) so 4 nomináciami a Červený kapitán (r. Michal Kollár) s 3 nomináciami. 2 nominácie môžu na sošku premeniť dokumenty Para nad riekou (r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda), Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo) a dráma Agáva (r. Ondrej Šulaj). S 1 nomináciou sa budú o Slnko v sieti uchádzať filmy Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda) a 5. október (R. Martin Kollár). 

„Do minuloročnej kolekcie filmov sa premietli rôzne producentské stratégie. Obmedzenosť finančných zdrojov núti tvorcov – hlavne pri hraných filmoch – pristupovať k medzinárodným koprodukciám. Nie je to naše špecifikum, vidieť to aj v okolitých krajinách, tento jav sme mohli pozorovať aj pri odovzdávaní tohoročných Českých levov. V hlavných kategóriách sú nominované v Čechách aj na Slovensku tie isté filmy. Na druhej strane, práve vďaka medzinárodnej spolupráci sú domáci autori často konfrontovaní s prístupom zahraničných kolegov, čo kvalite filmov prospieva,“ dodáva k nomináciám Martin Šulík, prezident SFTA. 

Národnostná pestrosť azda najviac vyniká v kategóriách hereckých výkonov v hlavnej úlohe. Popri Zuzane Mauréry za film Učiteľka a Dominike Zeleníkovej-Morávkovej za film Pirko, je nominovaná aj poľská herečka Michalina Olszańska, teda filmová Olga Hepnarová. V mužskej kategórii robí český herec Karel Roden, predstaviteľ Jana Masaryka, spoločnosť Petrovi Bebjakovi, nominovanému za herecký výkon vo filme Učiteľka, a debutujúcemu Petrovi Kočanovi, ktorý stvárnil filmového Stanka. 

Cenu pre najlepší dokumentárny film roku 2016 môžu získať snímky Para nad riekou, Richard Müller: Nespoznaný a 5. október. V kategórii animovaných filmov tento rok nebude cena udelená kvôli nízkemu počtu prihlásených diel. Okrem najlepších filmov a hereckých výkonov v hlavnej i vedľajšej úlohe, budú na galavečere vyhlásení aj laureáti a laureátky cien za najlepšiu filmovú réžiu, scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, hudbu, architektúru / scénografiu, kostýmy, masky a výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Prvýkrát v histórii udeľovania cien Slnko v sieti budú môcť svojich favoritov vybrať aj diváci a diváčky. Hlasovanie o divácky najobľúbenejší hraný a dokumentárny film spustí SFTA v piatok 10. marca 2017, o pravidlách aj súťažiacich tituloch bude včas informovať. 

Všetky nominované filmy, spolu s ďalšími minuloročnými snímkami, uvedie vo svojom programe bilančná prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá sa bude konať v bratislavskom kine Lumière od 3. do 9. apríla 2017. Vybrané tituly potom v rámci Ozvien Týždňa slovenského filmu premietnu kiná v Banskej Bystrici, Bytči, Kežmarku, Košiciach, Martine, Spišskej Novej Vsi, Trnave a Žiline. 

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a finančne ho podporil Audiovizuálny fond, Slovenská pošta a autorská spoločnosť LITA, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky. 

Informácie o prehliadke Týždeň slovenského filmu: www.tyzdenfilmu.sk
Informácie o národných filmových cenách Slnko v sieti: www.slnkovsieti.sk
Facebooková fanúšikovská stránka podujatia: www.facebook.com/tyzdenfilmu 

– – – 

Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2016

Najlepší hraný film
Ja, Olga Hepnarová, réžia: Tomáš Weinreb, Petr Kazda, producenti: Marian Urban, Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Vojtěch Frič, Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz
Masaryk, réžia: Julius Ševčík, producent.: Rudolf Biermann, Julius Ševčík
Učiteľka, réžia: Jan Hřebejk, producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zíma, Jan Prušinovský

Najlepší dokumentárny film
Para nad riekou, réžia: Robert Kirchhoff, Filip Remunda, producenti: Robert Kirchhoff, Filip Remunda, Vít Klusák, Kamila Zlatoušková
Richard Müller: Nespoznaný, réžia: Miro Remo, producenti: Ivan Ostrochovský, Jiří Konečný
5. október, réžia: Martin Kollár, producent: Ivan Ostrochovský, Jiří Konečný, Tereza Polachová, Martin Kollár

Najlepšia filmová réžia
Jan Hřebejk, film: Učiteľka
Julius Ševčík, film: Masaryk
Tomáš Weinreb, Petr Kazda, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší filmový scenár
Petr Jarchovský, film: Učiteľka
Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík, film: Masaryk
Tomáš Weinreb, Petr Kazda, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší kameramanský výkon
Ivo Miko, film: Stanko
Martin Štrba, film: Masaryk
Martin Žiaran, film: Učiteľka

Najlepší filmový strih
Peter Harum, film: Stanko
Marek Opatrný, film: Masaryk
Jana Vlčková, film: Para nad riekou

Najlepší filmový zvuk
Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, film: Masaryk
Lukáš Kasprzyk, film: Richard Müller: Nespoznaný
Jiří Klenka, film: Učiteľka

Najlepšia filmová hudba
David Kollar, film: Stanko
Michal Lorenc, Kryštof Marek, film: Masaryk
Michal Novinski, film: Učiteľka

Najlepší architekt – scénograf
Milan Býček, film: Masaryk
Juraj Fábry, film: Učiteľka
Tomáš Svoboda, film: Červený kapitán

Najlepšie kostýmy
Ján Kocman, film: Agáva
Katarína Štrbová Bieliková, film: Učiteľka
Katarína Štrbová Bieliková, film: Masaryk

Najlepšie masky
Anita Hroššová, film: Agáva
Anita Hroššová, film: Učiteľka
Lukáš Král, film: Masaryk

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
Zuzana Mauréry za úlohu Márie Drazdechovej, film: Učiteľka
Michalina Olszańska za úlohu Olgy, film: Ja, Olga Hepnarová
Dominika Zeleníková-Morávková za úlohu Martiny, film: Pirko
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Zuzana Konečná za úlohu Kučerovej, film: Učiteľka
Zuzana Kronerová za úlohu pani Mariky, film: Červený kapitán
Klára Melíšková za úlohu Matky, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
Peter Bebjak za úlohu Littmana, film: Učiteľka
Peter Kočan za úlohu Stanka, film: Stanko
Karel Roden za úlohu Jana Masaryka, film: Masaryk

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Marián Geišberg za úlohu detektíva Eduarda Burgera, film: Červený kapitán
Oldřich Kaiser za úlohu Eduard Beneša, film: Masaryk
Csongor Kassai za úlohu Kučeru, film: Učiteľka

– – – 

 

Zdroj: Peter Gašparík, PR manažér podujatia