OSTROV HUDBY NA NOVEJ ÚROVNI. OKREM ĎALŠEJ KOMPILÁCIE VZNIKÁ FILMOVÝ DOKUMENT O SLOVENSKEJ HUDOBNEJ SCÉNE.

Úspešná kompilácia Ostrov Hudby pokračuje v zabehnutej tradícii a po roku opäť prichádza s ďalším pokračovaním. Tentokrát sa projekt rozrastá výrazným spôsobom – okrem štrnástich, od dnes zverejnených a prevažne nových skladieb, vzniká filmový dokument v réžii Martiny Slovákovej, ktorého cieľom je predstaviť domácu hudobnú scénu zahraničnému divákovi.

Film bude mať v januári medzinárodnú premiéru na najväčšom európskom showcase festivale Eurosonic Noorderslag (ESNS). Podujatie, ktoré v minulosti pomohlo naštartovať kariéru mien ako Franz Ferdinand, James Blake, MØ, Selah Sue či The Editors, sa v roku 2019 premiérovo zameriava na slovenskú a českú hudbu.

Kompilácia na tretiu

Ostrov Hudby už po tretíkrát spája nezávislé hudobné vydavateľstvá a rôzne komunity domácich muzikantov. Opätovne tak vzniká atraktívna ukážka súčasnej slovenskej tvorby, ktorú iniciatíva LALA Slovak Music Export použije na prezentáciu doma aj v zahraničí. Jej kúpou môžu fanúšikovia podporiť nezávislú slovenskú hudobnú scénu a aktivity občianskeho združenia, ktoré za uplynulý rok zorganizovalo 15 vzdelávacích a mentoringových podujatí pre hudobníkov po celom Slovensku, fokus na našu scénu na festivale Waves Vienna či výjazdy a networking slovenských hudobných profesionálov na podujatiach v Ljubljane, Viedni, Budapešti a Hamburgu. Okrem toho LALA Slovak Music Export organizuje SHARPE, klubový festival novej hudby v Novej Cvernovke s konferenciou – všetko s cieľom pomáhať v rozvoji slovenskej hudobnej scéne a jej postupnému prenikaniu do zahraničia.

Tak ako predošlé edície, aj Ostrov Hudby 3 prináša zväčša úplne nové a doteraz nevydané skladby, ktoré vyšli pod značkou slovenských nezávislých vydavateľstiev Slnko Records, ajlavmjuzik, Deadred Records alebo v réžii samotných kapiel. Nová kompilácia obsahuje 14 skladieb od zvučných mien vrátane Katarzie, The Ills či Dávida Kollára, priestor však opäť dáva aj menej známym, no nemenej zaujímavým interpretom ako Analogrunner, Space Cats alebo Alapastel. V trackliste nechýbajú tiež talenty s veľkým medzinárodným potenciálom. Isama Zing a 52 Hertz Whale si v tomto roku vyslúžili na svoju adresu mimoriadne pozitívnu odozvu od zahraničných hudobných odborníkov a na Ostrov Hudby prispeli novými respektíve doteraz nevydanými skladbami.

Kompilácia je zatiaľ k dispozícii na stiahnutie a streaming na webe ostrovhudby.sk. Fanúšikovia si môžu zvoliť výšku podpory, ktorá bude smerovať na ďalší rozvoj domácej scény. Minimálna suma je 5€. Každému podporovateľovi následne v januári v prípade záujmu príde aj CD verzia s vizuálom od Damiána Pastirčáka.

Filmový dokument pre zahraničného diváka

Okrem tretieho pokračovania kompilácie bude mať Ostrov Hudby aj podobu dokumentárneho filmu, ktorý prostredníctvom slovenských hudobných mien a osobností predstaví našu hudobnú scénu. Zameraný bude predovšetkým na zahraničného diváka, ktorý tak získa obraz o slovenskej nezávislej scéne z pohľadu domácich i zahraničných hudobných profesionálov a  sprostredkuje tiež zábery zo slovenskej krajiny. Svoju premiéru zažije Ostrov Hudby Film na najväčšom európskom showcase festivale ESNS, ktorý bude v roku 2019 zameraný práve na slovenskú scénu. Autormi dokumentu sú zakladateľ vydavateľstva GERGAZ Richard Čermák a zakladateľka a riaditeľka kreatívneho štúdia Cukru production Martina Slováková, ktorá má pod taktovkou réžiu a produkciu.

„Myšlienka Ostrova hudby je krásna a stotožňujem sa s ňou. Pripravovaný dokument chce pekne nadviazať na doteraz odvedenú prácu v projekte. Prostredníctvom rozhovorov a záberov z koncertov, skúšobní či festivalov chceme zahraničným divákom priblížiť súčasnú slovenskú scénu, ktorá spája všetky kompilácie. Dokument pripravujeme v angličtine a verím, že sa stane užitočným nástrojom,” vysvetľuje Martina Slováková, ktorej motivácia ísť do projektu Ostrov Hudby bola úplne nezištná a fanúšikovská. Dokument bude podľa jej slov po premiére dostupný online a zadarmo. Zatiaľ je pre ukážku atmosféry k dispozícii približne 40-sekundový teaser.

Obdivuhodné je, že finančne aj časovo náročnú výrobu hradí Martina a Cukru výhradne z vlastných súkromných zdrojov. “Je to môj dobrovoľný príspevok k šíreniu domácej hudby za hranice ‘slovenského ostrova’. Zároveň sa mi páči myšlienka, že nielen verejný sektor formou grantov a dotácií, ale aj súkromný sektor by mal podporovať rôzne témy a neziskové iniciatívy. My v Cukru production pravidelne podporujeme neziskovky a tento rok som sa to rozhodla urobiť v širšom kontexte – podporíme hudbu,“ dodáva Martina Slováková.

Príbeh Ostrova

Kompilácia Ostrov Hudby vyšla po prvýkrát v roku 2016 s cieľom posilniť vzájomnú pomoc a propagáciu slovenskej hudby doma aj vo svete, ale tiež pokračovať v pozitívnom odkaze zosnulého novinára Juraja Kušnierika a prispievať k pozitívnemu rozvoju domácej hudobnej scény. Za projektom Ostrov Hudby stojí myšlienka zakladateľa GERGAZU Richarda Čermáka a združenie LALA Slovak Music Export. Ostrov Hudby v roku 2017 získal cenu Radio_Head Awards za prínos do hudby. Tohtoročnú kompiláciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a tiež Slovenský ochranný zväz autorský.  

Stream a download kompilácie Ostrov Hudby 3: https://ostrovhudby.sk
Teaser k dokumentu Ostrov Hudby Film: https://bit.ly/OstrovHudbyFilmTeaser
Live video The Ills – Elsker: https://youtu.be/zqiAuCRGqrk
Viac info o LALA Slovak Music Export: https://www.musicexport.sk/sk/
Facebook LALA Slovak Music Export: https://www.facebook.com/slovakmusicexport/
Instagram LALA Slovak Music Export: https://www.instagram.com/lalamusic_sk/

Zdroj: TS
Kredit k vizuálu Ostrov Hudby: Damián Pastirčák