Diváci filmovej prehliadky festivalu Dolce Vitaj prejavili v júni nečakaný záujem o kolekciu dokumentárnych filmov o veľkých talianskych umelcoch, a tak sa Taliansky kultúrny inštitút a Kino Lumière spojili, aby mohli ponúknuť Ozveny CINEVITAJ. V mesiaci august patria všetky štyri pondelkové večery filmom, ktoré originálnym spôsobom približujú životy a tvorbu Botticelliho, Raffaella, Leonarda a Caravaggia. Inštitút dal prehliadke podtitul „Veľkí talianski majstri na plátne“ a pripomenul ňou 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho.
„Tohtoročný festival Dolce vitaj sme vyhodnotili ako jeden z najúspešnejších ročníkov v dvanásťročnej histórii. Veľkú zásluhu na tom majú aj diváci, ktorí podporili program Cinevitaj. Na dokumenty o renesančných a barokových majstroch, ktorí preslávili Taliansko, ich prišlo okolo tisíc, vždy boli plné sály a stretávali sme sa s pozitívnymi reakciami,“ povedala Adriana Šulíková z Talianskeho kultúrneho inštitútu.
Ozveny Cinevitaj otvorí v pondelok 5. augusta 2019 o 18.30 hod.dokument BOTTICELLI: Peklo režiséra a scenáristu Ralpha Loopa. Rozpráva príbeh o jednej z najtajomnejších a najosobitejších kresieb, ktorá bola dlho ukrytá v klimatizovaných vatikánskych archívoch. Botticelli oživil Danteho opisy Pekla v sto precíznych kresbách. Dej filmu sa sústreďuje okolo Mapy pekla, akéhosi sprievodcu jeho jednotlivými úrovňami. Je to fascinujúci a zároveň strašidelný umelecký výtvor zobrazujúci hriešnikov v ich mukách a trestoch. Čo nám však hovorí tento temný obraz dnes? Koľko odhaľuje o Botticellim a ako sa prihovára našim moderným dušiam?
Ralph Loop vytvoril film ako veľkolepú cestu do neobjavených miest, za Botticellim a jeho dielom. Nakrúcal ho vo Vatikáne, Florencii, Londýne, Berlíne a Škótsku. Zaujímavosťou je, že práve pri príležitosti nakrúcania tohto dokumentu odborníci digitálne spracovali Mapu peklavo vysokom rozlíšení a tak dostali na svetlo sveta detaily, ktoré boli dovtedy voľným okom nepozorovateľné.
Ďalší pondelok, 12. augusta 2019o rovnakom čase ponúknu Ozveny Cinevitaj prvú filmovú adaptáciu života a diela jedného z najslávnejších maliarov renesancie Raffaella Sanzia. Dokument s názvom RAFFAELLO – Pán maľby mapuje umelcov život od jeho detstva v Urbine, cez obdobie strávené vo Florencii až po život v Ríme a to prostredníctvom 70 umeleckých diel, z ktorých 40 vyšlo z majstrových rúk. Film nakrúcal produkčný tím sto profesionálov počas 18 mesiacov, krajčíri ušili na mieru vyše 40 kostýmov a natočilo sa viac než 200 hodín materiálu v 20 lokalitách.
Film oslavuje najkrajšie a najznámejšie diela, ktoré možno obdivovať vo Vatikáne: Raffaellove siene, Korunovanie Panny Márie, Premenenie Pána.Zavedie diváka aj do vnútorných priestorov Apoštolského paláca, ktoré nie sú verejnosti bežne prístupné. Slávneho maliara stvárnil Flavio Parenti(Do Ríma s láskou, r. Woody Allen) a Raffaellovho otca Giovanni Santiho známy taliansky herec Enrico Lo Verso(Michelangelo – Nekonečno).
Dokument LEONARDO DA VINCI – Génius v Miláneobjavuje každodenný život umelca počas jeho pobytu v metropole Lombardie, kde pobýval na pozvanie vojvodu milánskeho Ludovica il Moro. Film sa sústreďuje na atmosféru mesta v časoch renesancie, osobnosti a umelcov, s ktorými sa stretával a boli mu blízki, a nezanedbáva ani mnohé legendy, ktoré ho obklopujú. Je unikátnou komentovanou prehliadkou mnohých slávnych diel, ako súDáma s hranostajom, Madona v skalách, Portrét hudobníka, Svätý Ján Krstiteľa samozrejme nesmie chýbať Posledná večera.
Dokument vychádza z prehliadky Leonardových diel v Miláne v Palazzo Reale, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti výstavy EXPO 2015. Organizátorom výstavy sa podarilo zhromaždiť Leonardove diela z renomovaných svetových galérií, ako sú Múzeum Louvre, Národná galéria vo Washingtone, či Pinacoteca Ambrosiana. Na filme spolupracovali najväčší znalci Leonardovho diela, ako sú Claudio Giorgione, Maria Teresa Fiorio, Richard Schofield. Film sa premieta tretí augustový pondelok, 19. augusta 2019 o 18.30 hod.
Posledný pondelok v mesiaci, 26. augusta 2019si diváci budú môcť pozrieť film CARAVAGGIO – Duša a krv,venovaný jednému z najkontroverznejších a najoceňovanejších talianskych umelcov. Michelangelo Merisi, zvaný Caravaggio v sebe sústredil svetlo a tiene, talent aj zhýralosť a tie dokázal majstrovsky previesť na plátno. Dokument sprevádza diváka po miestach, kde umelec žil a kde dnes možno obdivovať niektoré z jeho najkrajších obrazov: Miláno, Florencia, Rím, Neapol a Malta, rozpráva o rôznych úsekoch krátkeho a intenzívneho života Caravaggia.
Osobnosť umelca je zobrazená z dvoch rôznych pohľadov. Na jednej strane nám ukazuje človeka osamelého, uzavretého, drsného a neokrôchaného a na strane druhej sa pozeráme na svetáka, patriaceho do vyššej spoločnosti, priateľa a spolupracovníka bohatých a vznešených osobností svojej doby. Z dvoch protikladov, svetla a temna, si Caravaggio nakoniec vyberie svetlo. „Myslím, že v temnotách nie je nič, všetko je vo svetle. Dávam prednosť svetlu,“ takto sa končí dokument o umelcovi, známemu aj pre svoje majstrovstvo v zobrazovaní tieňov, šera a svetla.
Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it
Zdroj: Zuzana Golianová