Aké boli praktiky tajných služieb komunistických režimov? A aké svedectvá odhaľujú bývalí väzni či prenasledovaní občania? Ako sa správame k vlastnej minulosti? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície.
Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa predstavili v podobe šiestich inscenácií vo svetovej premiére na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2013. Projekt však aj naďalej žije svojím životom a skutočné príbehy psychiatričky, mladého rebelanta, tajne vysväteného kňaza, disidenta či murára, ktorých osudy na celý život zmenila tajná polícia, začínajú svoju púť po Európe. No nielen to – projekt v roku 2014 predstaví aj dve publikácie a niekoľko filmov.
Nové inscenácie cestujú po Európe
Séria šiestich minifestivalov Paralelné životy odštartuje v Bratislave. Prvý minifestival sa uskutoční od 8. do 13. apríla 2014 a hostiteľom bude Divadlo SkRAT vo svojich priestoroch A4 – Centre pre súčasné umenie. Všetkých šesť inscenácií projektu od tvorivých tímov z Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska a z vlastnej dielne, bude Divadlo SkRAT prezentovať v rámci svojho festivalu autorského divadla Pro-téza – Paralelné životy. Tesne po predstaveniach sa diváci budú môcť osobne stretnúť a pozhovárať s tvorcami inscenácií pri diskusiách.
Počas leta a jesene 2014 sa minifestivaly Paralelné životy uskutočnia na pôde divadiel, z ktorých každá z inscenácií vzišla – v Štátnom divadle Drážďany (19. – 22. jún), v Opere Národného divadla v Prahe (5. – 9. október), v Divadle Odeon v Bukurešti (9. – 12. október), v divadle Plavebná spoločnosť Sputnik v Budapešti (18. – 19. november) a turné sa zakončí v novembri 2014 v Novom divadle v Krakove.
Niektoré inscenácie však už dostali pozvania aj do iných miest a na rôzne festivaly. Maďarská inscenácia Reflex režiséra Daniela D. Kovácsa a divadla Plavebná spoločnosť Sputnik z Budapešti bude účinkovať na Medzinárodnom festivale Kontakt Toruň v Poľsku a na festivale Premiéres v Štrasburgu. Typogafia majuscula (Inscenované archívy) rumunskej režisérky Gianiny Cărbunariu sa v polovici marca zúčastnila na festivale Transitions 1.Balkans: Súčasný umelecký festival nezávislej balkánskej scény v Aténach.
„Je doslova fascinujúce sledovať, ako sa projekt Paralelné životy rozvíja a priťahuje stále ďalších tvorcov a partnerov. Zdá sa, že za tie štyri roky od vzniku pôvodnej idey nestratil nič zo svojej príťažlivosti – zámer pripomínať si dlho tabuizovanú minulosť cez príbehy konkrétnych ľudí nájdené v archívoch dáva projektu autentickosť. A možnosť cez postoje niekdajších obetí či vinníkov skúmať naše súčasné hodnoty, mu prepožičiava nevídanú energiu a étos. Niekoľkoročná cesta projektu od písomností a fotografií v archívoch k novým a originálnym scénickým dielam, festivalom, knižným publikáciám až po filmy, teda celá synergia výpovedí na tému osudov ľudí spojených s tajnými políciami komunistickej éry, nemá v umení Slovenska ani okolitých krajín obdobu,“ povedala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra a garant projektu Darina Kárová.
Paralelné životy zvečnené v originálnych publikáciách
V prvý deň festivalu Pro-téza 8. apríla 2014 uvedú organizátori projektu do života čítanku Paralelné príbehy , ktorá na takmer 100 stranách obsahuje vyše 30 príbehov zo všetkých šiestich krajín zúčastnených na projekte. Autormi sú samotní tvorcovia inscenácií, ktorí takto „zužitkovali“ svoj výskum v archívoch tajných polícií – Clemens Bechtel, Gianina Cărbunariu, Aleš Březina, Ľubomír Burgr, Dušan Vicen, Tomasz Kireńczuk a Péter Závada. Spoluautorom slovenskej časti je riaditeľ odboru dokumentácie Ústavu pamäti národa a odborný konzultant projektu Ľubomír Morbacher.
Významným výstupom projektu v roku 2014 bude aj publikácia Paralelné životy (Projekt dokumentárneho divadla o tajnej polícii vo východnej Európe), ktorú Asociácia Divadelná Nitra vydáva spolu s prestížnym nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit. Zostavovateľmi sú Ján Šimko, kurátor projektu a dramaturgička Martina Vannayová. Knihu tvoria dve odborné štúdie – teatrologickú štúdiu o projekte a dokumentárnom divadle napísal popredný nemecký kritik a teoretik Thomas Irmer, historiografickú časť český historik Jiří Suk, ktorý sa venuje problematike moderných dejín Československa. Autormi interview s tvorcami inscenácií sú Hartmut Krug (Nemecko), Tamás Jászay (Maďarsko), Iulia Popovici (Rumunsko), Michaela Mojžišová (Česká republika), Witold Mroźek (Poľsko) a Ján Šimko (Slovensko). Kniha vyjde v júni 2014 a vydavatelia ju budú prezentovať počas minifestivalu Paralelné životy v Štátnom divadle Drážďany.
Paralelné životy na obrazovkách
Projekt Paralelné životy sa dostane aj na televízne obrazovky. V spolupráci filmových spoločností Mandala Pictures a DogDocs s RTVS vzniká šesťdielny dokumentárny cyklus a dlhometrážny dokumentárny film, ktorý na pozadí divadelného spracovania autentických príbehov na tému politickej moci v minulosti, ponúkne súčasný pohľad na november ´89 a pád komunizmu – očami tvorcov, hercov, obetí, svedkov doby, aktérov divadelných predstavení s využitím umeleckej rekonštrukcie pri príprave divadelných inscenácií Paralelných životov. Režisér Adam Hanuljak hľadá odpovede aj na to, ako spoločnosti v jednotlivých krajinách pristúpili k uchopeniu nedávnej histórie a politických praktík obdobia komunizmu svojím (ne)sprístupnením archívov. Premiéra dokumentárneho cyklu je plánovaná na jeseň 2014 v RTVS a téma osudov ľudí spojených s činnosťou tajných polícií z obdobia komunizmu vhodne zaznie pred 25. výročím Novembra 1989.
Vstupenky na festival Pro-téza – Paralelné životy: https://a4.interticket.sk/ alebo hodinu pred predstavením na mieste.
Info o projekte Paralelné životy: https://www.nitrafest.sk/domov/projekty/paralelne-zivoty/
www.parallel-lives.eu
Zdroj: Divadelná Nitra