Pohoda 2011: Rekord v množstve vytriedeného plastu prekonaný!

Návštevníci letného festivalu Bažant Pohoda prekonali minuloročný rekord v množstve vytriedeného plastu na jednom podujatí. Už šiesty rok bolo možné na festivale triediť odpad. Okrem plastov, papiera a kovového odpadu sa po prvý krát triedil i biologicky rozložiteľný odpad – zvyšky jedla, šupy z ovocia a zeleniny a podobne. Plastového odpadu bolo sa vytriedilo i tento rok najviac – až 11,3 tony. Prekonali sme tým minuloročný ustanovujúci rekord v množstve vytriedených plastov na jednom podujatí. Minulý rok sa podarilo vytriediť 10,4 tony a rekord bol prekonaný o celých 900 kg!

Vďaka naozaj bohatému programu praskal festivalový areál vo švíkoch už prvý deň. Vysoký počet ľudí sa postaral o to, že na festivale vzniklo počas štyroch dní až 71,8 tony odpadu. Vysoký komfort triedenia umožňovalo 500 farebných kontajnerov, ktoré boli pravidelne vynášané. Návštevníkov ctí, že triedili naozaj zodpovedne, oproti minulému ročníku stúplo množstvo vytriedeného odpadu z 22,7 na 23,56 %:
– Plastu sa vyseparovalo spolu 11,3 tony,
– papiera sa vytriedilo 2,1 tony,
– kovového odpadu bolo 960 kg,
– a biologického odpadu 2,1 tony.

Envi

Na všetkých kontajneroch návštevníkov informovali prehľadné nálepky, aby nikto nezostal na pochybách, kam ktorý odpad patrí. Informácie o triedení odpadu boli i na plagátoch v stánkoch, pri nich totiž vzniká najviac odpadu – plastové poháre, fľaše, tácky a zvyšky jedla.

Oprávnená organizácia ENVI-PAK, zberová spoločnosť Sita Slovensko a Agentúra Pohoda obdržali dekrét oficiálneho slovenského rekordu za množstvo vytriedených plastov na jednom podujatí. Vďaka za dosiahnutie rekordu patrí však predovšetkým návštevníkom, ktorí sa svojím zodpovedným prístupom a triedením odpadu zaslúžili o to, že Pohoda je azda najčistejším festivalom v Európe. Odpad vďaka triedeniu neskončil všetok na skládke. Vytriedený papier, kovy, plasty i bioodpad putoval k spracovateľom a bude ďalej prinášať osoh.

Envi

ENVI-PAK nadviazal na myšlienku Priateľov Zeme z roku 2006 a už od roku 2007 na Pohode zabezpečuje možnosť triediť odpad. Okrem samotného triedenia odpadu mohli návštevníci namiesto zanechania ekologickej stopy na prírode vytvoriť na Pohode symbolickú eko-stopu pomocou svojich odtlačkov rúk alebo nôh. Vytvorením symbolickej eko-stopy stovky návštevníkov vyjadrili svoje odhodlanie správať sa priateľsky k životnému prostrediu. Mladých ľudí zaujímalo i to, či sa správajú dostatočne „zeleno“ nielen na Pohode, ale aj vo svojom bežnom živote. Až 1413 ľudí vyplnilo a odovzdalo dotazník, ktorého výsledok im prezradil, či patria do kategórie EKO Boh, EKO sapiens alebo EKO vrah.

Krátky film o triedení odpadu a tvorbe symbolickej eko-stopy môžete vidieť tu:

Oprávnenú organizáciu ENVI-PAK založili priemyselné spoločnosti, aby prostredníctvom nej podporili zavedenie a zdokonalenie separovaného zberu odpadu v slovenských obciach a mestách. Podľa platnej európskej legislatívy sú členské krajiny EÚ povinné do roku 2012 zabezpečiť prísne ciele recyklácie: na Slovensku ich plneniu napomáha od roka 2003 oprávnená organizácia ENVI-PAK. Priemysel (tzv. povinné osoby) založil túto spoločnosť na splnenie záväzkov o obaloch a odpadoch z obalov. Na splnenie tohto cieľa zhromažďuje oprávnená organizácia ENVI-PAK finančné prostriedky od povinných osôb (týka sa celého obalového reťazca: výrobcov obalov, baličov, plničov, dovozcov a čiastočne aj obchodnej siete). Z týchto prostriedkov finančne podporuje systémy zberu a triedenia komunálnych odpadov v obciach tak, aby bola dosiahnutá požadovaná miera zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov.

Oprávnená organizáciu ENVI-PAK je ako akcionár spoločnosti PRO EUROPE exkluzívnym držiteľom licencie na používanie ochrannej známky ZELENÝ BOD na Slovensku. ZELENÝ BOD je registrovaná ochranná známka. Jej umiestnenie na obaloch výrobkov informuje, že výrobca sa spolupodieľa na rozvoji systému ZELENÝ BOD, ktorý je najrozšírenejším spôsobom zabezpečovania využitia druhotných surovín pochádzajúcich z komunálneho odpadu v Európe. Podnikatelia, ktorí majú právo používať ochrannú známku ZELENÝ BOD a umiestňujú ju na obaly svojich výrobkov, takýmto spôsobom deklarujú svoj pozitívny prístup k životnému prostrediu a zapojenie sa do systému ZELENÝ BOD.

Zdroj: EnviPack
Publikoval: Redakcia GREGI.NET