Jedním z prvních titulů vydaných u Supraphonu v roce 2014 je dvojalbum Clarinet Factory Worx and Reworx. Na prvním disku najdete pomyslné best of a několik dosud nevydaných skladeb této ceněné formace.
Druhý disk pak láká dvanácti unikátními remixy skladeb Clarinet Factory od renomovaných osobností zahraniční i tuzemské elektronické scény jako např. Hidden Orchestra, Sylvain Chauveau, Floex či Pavel Bidlo. Novinku pokřtí Clarinet Factory společně s jedním z remixérů, americkým multiinstrumentalistou Christopherem Willitsem již dnes na Nové scéně Národního divadla v rámci zahájení Festivalu Spectaculare.
Čtyřčlenná formace, jejíž tvorbu charakterizuje iniciátor vzniku Worx and Reworx a guru tuzemské alternativní scény Josef Sedloň jako „hudbu bez hranic – od klasiky přes jazz a etno až k volnomyšlenkářské improvizaci„, dvojalbem oslaví dvě dekády své existence.
Dvě dekády, během nichž kapela vydala čtyři řadová alba (Echoes from Stone /2003/, Polyphony /2005/, Out of Home /2010/ a Echoes of Colors /2010/), uhranula společným projektem s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou Eternal Seekers /(2008/, zahrála si mimo jiné s Bobby McFerrinem, Filharmonií Brno či Janou Koubkovou, podílela se na hudbě k filmům jako např. Hidden Things nebo Rodina je základ státu /2011/ a se skladbou Orlík zvítězila v prestižní soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu.
„Clarinet Factory jsou pro mne unikátním a velmi osobitým sdružením vynikajících muzikantů a zároveň fajn lidí. Už když jsem je slyšel poprvé, napadlo mě, že by bylo skvělé je propojit s elektronikou. Uběhlo pár let a najednou tu bylo 20. výročí jejich vzniku. To už jsem neodolal a rozjel nápad s remixovou kompilací. Oslovil jsem hudebníky z celého světa, se kterými jsem měl osobní kontakt, a o kterých jsem byl přesvědčen, že je remixová práce osloví,“ komentuje vznik Worx and Reworx Josef Sedloň, který se coby člen projektu Universal Loosers podílel na remixu úvodní skladby Around a Point.
„Když poslouchám nahrávky Clarinet Factory, nic se mi nechce. Jsem fascinován tím, co dokáží čtyři lidé, čtyři klarinety, osm rukou a bezpočet páček (nebo jak se říká těm tlačítkům u klarinetu). Chci se jen nechat unášet náladami, plochami a pocity a zabydlovat se v krajinách, které svou hudbou dokáží s takovou lehkostí vytvářet. Už jsem si při poslechu jejich alb udělal hned několik obýváčků, včetně KK. Těším se, až si poslechnu všechny remixy (a nové skladby) na tomto jedinečném dvojalbu. Věřím, že k mým vysněným příbytkům přibydou nová patra,“ vyznává se v sleeve note k Worx and Reworx Mardoša z Tata Bojs.
Jinými slovy – Worx and Reworx je nejen v mezích domácí hudební scény vskutku výjimečným opusem, jenž si zaslouží – stejně jako celá tvorba Clarinet Factory – náležitou pozornost všech milovníků hudby, která má duši a myšlenku. Přesvědčit se o tom můžete nejen prostřednictvím samotné nahrávky, ale třeba i na dnešním křtu na Nové scéně Národního divadla v rámci Festivalu Spectaculare či 12. a 13. 2. v Českém muzeu hudby, kde Clarinet Factory v rámci mimořádných koncertů PKF – Prague philhamonia představí další ze svých mnoha hudebních poloh, když spojí své síly s výtvarníkem a performerem Petrem Niklem a perkusistou Alanem Vitoušem v unikátním site specific audiovizuálním představení Hudba z ticha. Kompletní výčet nadcházejících koncertů Clarinet Factory najdete na domovských stránkách kapely zde nebo níže.
www.clarinet-factory.cz
www.supraphon.cz
www.supraphonline.cz
Nadcházející vystoupení Clarinet Factory
20. 1., Nová scéna Národního divadla – zahájení festivalu Spectaculare a křest dvojalba Worx and Reworx
22. 1., Svitavy – Clarinet Factory + Alan Vitouš
25. 1., Palác Akropolis – interaktivní koncert pro děti
12. + 13. 2., České muzeum hudby, Praha – Hudba z ticha (Petr Nikl a Clarinet Factory + Alan Vitouš)
Zdroj: SUPRAPHON a. s.