Prehliadka Dni kubánskeho filmu v Kine Lumière predstaví sedem filmov.

V termíne od 5. do 8. decembra 2019 sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční prehliadka Dni kubánskeho filmu, zameraná predovšetkým na súčasnú kinematografiu. Prehliadka predstaví sedem filmov, ktoré reflektujú problémy dnešných Kubáncov, ale prinášajú aj historické témy. Podujatie sa koná za účasti hostí, vstup na projekcie je voľný. 

Otváracím filmom prehliadky je dráma Prečo moje kamarátky plačú? (2017). Rozpráva príbeh štyroch priateliek, ktoré sa stretnú po dvadsiatich rokoch a rozhodnú sa spoločne čeliť novým výzvam do budúcnosti. Slávnostného otvorenia sa zúčastní aj režisérka filmu Magda González Grau a viceprezident Kubánskeho kinematografického inštitútu ICAIC Benigno Iglesias Tovar.

Súčasnú kinematografiu na prehliadke budú reprezentovať aj ďalšie filmy. Dráma Už to nie je, čo to bývalo (2016) Lestera Hamleta je príbehom kedysi zamilovaných tínedžerov, ktorí sa po štyridsiatich rokoch odlúčenia v emigrácii opäť stretnú na Kube. Hlavným hrdinom filmu Dobrí démoni (2018) režiséra Gerarda Chijonu je mladík, ktorý je v očiach susedov slušný a vzdelaný, no za touto jeho fasádou sa skrýva človek so skreslenou víziou života, ktorá ho dovedie k príšerným činom. Jonal Cosculluela vo svojom filmeEsteban (2015) prináša príbeh deväťročného chlapca, ktorý náhodne v sebe objaví vrodený hudobný talent a  napriek všetkým prekážkam sa rozhodne stať hudobníkom.

Dráma Tanec s Margot (2016) režiséra Artura Santanu má historický námet, odohráva sa v posledný deň roku 1958. Detektív vyšetruje krádež obrazu z domu bohatej havanskej vdovy, pričom ich vzájomný vzťah poodhalí aj minulosť rodiny i domu. Obsadenie Havany revolucionármi v osudný večer však ich životy navždy zmení. Režisér Jorge Luis Sánchez vo svojom filme Slobodná Kuba (2015) hovorí o dvoch mladíkoch, ktorí po prehre Španielska v španielsko-americkej vojne v roku 1898 zažívajú okupáciu zo strany Spojených štátov amerických.

Kolekciu súčasných filmov dopĺňa snímka Spomienky na zaostalosť Tomása Gutiérreza Aleu z roku 1968, odohrávajúca sa na Kube v revolučnom roku 1962. Jej hrdinom je intelektuál Sergio, ktorý po revolúcii odmieta sprevádzať svoju rodinu do exilu v Spojených štátoch amerických a rozhodne sa zostať na Kube, kde sa snaží vyrovnať s minulosťou. Jeho ideologická nekompatibilita z neho robí diváka prizerajúceho sa kŕčovitej spoločnosti, ktorá dávno stratila svoje ideály a nie je schopná začleniť sa do nového revolučného procesu. Film sa považuje za jedno z vrcholných diel latinskoamerickej kinematografie, má na konte množstvo ocenení vrátane ceny FIPRESCI z MFF Karlove Vary, a v roku 1982 bol na základe ankety UNESCO zaradený medzi sto najlepších filmov svetovej histórie.

Prehliadku Dni kubánskeho filmu organizujú na základe bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci Ministerstvo kultúry Kubánskej republiky, Veľvyslanectvo SR v Havane, Veľvyslanectvo Kubánskej republiky v Bratislave, Kubánsky kinematografický inštitút (ICAIC) a Slovenský filmový ústav (SFÚ) z poverenia Ministerstva kultúry SR.

Program prehliadky:

5. 12. 2019 (štvrtok)
18.00 – Prečo moje kamarátky plačú?, r. Magda González Grau, 2017, 80 min.
(otvorenie prehliadky, vstup na projekciu je pre verejnosť obmedzený)
 
6. 12. 2019 (piatok)
18.00 – Už to nie je čo to bývalo, r. Lester Hamlet, 2016, 95 min.
20.30 – Tanec s Margot, r. Arturo Santana, 2016, 105 min.
 
7. 12. 2019 (sobota)
18.00 – Slobodná Kuba, r. Jorge Luis Sánchez, 2015, 124 min.
20.30 – Dobrí démoni, r. Gerardo Chijona, 2018, 88 min.
 
8. 12. 2019 (nedeľa)
18.00 – Spomienky na zaostalosť, r. Tomás Gutiérrez Alea, 1968, 97 min.
20.30 – Esteban, r. Jonal Cosculluela, 2015, 97 min.

Viac informácií a program Kina Lumière:
http://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Digitalizáciu, modernizáciu, marketing a uvádzanie filmov v Kine Lumière finančne podporil 

   

Zdroj: SFÚ