Pripravuje sa séria dokumentov Biele vrany a hrdinovia medzi nami, tvorí ju šesť samostatných filmov šiestich režisérov, venovaných konkrétnym hrdinom ako pozitívnym príkladom občianskej statočnosti. Takmer polhodinové dokumenty chcú okrem iného upozorniť na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti každej ľudskej osoby. Pilot série Korupčná výchova režiséra Róberta Švedu uviedol tohtoročný Febiofest v marci. Na obrazovky verejnoprávnej televízie sa filmy dostanú na začiatku roku 2018.
„Momentálne sme uzavreli fázu literárnej a odbornej prípravy, dokončujú sa čiastkové rešerše, ale sme radi, že po pilote Korupčná výchova sme dostali zelenú a celý projekt sa môže realizovať,“ povedala producentka filmu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema. Koproducentom projektu je Rozhlas a televízia Slovenska.
Jednotlivé dokumenty sa zaoberajú kľúčovými otázkami našej súčasnej spoločnosti. Marek Franko sa vo svojom pripravovanom filme venuje násiliu a zneužívaniu detí, Dominik Jursa rieši problematiku mladých talentovaných ľudí, ktorí sa smelo a otvorene vyslovili k celospoločenským problémom, Lenu Kušnierikovú zaujal občiansky aktivizmus a odhodlanie bojovať za veci verejné na pozadí kauzy Pezinskej skládky, Lenka Moravčíková Chovanec pripravuje film o zdevastovanom skorumpovanom zdravotníctve, Barbora Sliepková na pozadí kauzy Hedviga Malinová otvorí otázky neznášanlivosti, extrémizmu a xenofóbie, Róbert Šveda sa vo svojom filme vyjadrí k ničeniu nášho prírodného bohatstva a zásahom do krajiny.
„Sú témy, o ktorých síce každodenne neuvažujeme, ale náš postoj k nim podstatne určuje našu orientáciu vo svete. Udržanie spoločenstva ľudí sa riadi princípmi, rešpektovanie ktorých umožňuje naše prežitie. Skúsme sa na okamih zastaviť, zamyslieť sa nad základnými etickými princípmi,“ povedala dramaturgička projektu Ingrid Mayerová. Sprostredkovať spomínané základné etické princípy je podľa nej nespochybniteľnou úlohou verejnoprávnej televízie. A práve skutky Bielych vrán sú dobrým prostriedkom.
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS. „Vysoká miera korupcie trápi občanov a spôsobuje nárast extrémizmu. Bez odvahy ľudí tieto problémy nevyriešime. Preto je vzácne, ak verejnoprávna televízia vytvorí priestor na diskusiu a pomôže hľadať medzi nami tie skutočné vzory,“ povedala k téme Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
Pilotný film Korupčná výchova je o tom, čo prežívajú slovenskí whistlebloweri, keď sa nekalosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie. Ide o komplikovaný boj za uznanie celospoločenského prospechu varovného signálu individuálneho hrdinu.
Vznik filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Bratislavský samosprávny kraj.
Zdroj: ZG